Бекітемін:
|
Бөлім: |
Алгебралық өрнектер |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа сабақ. Анықтама 1: Екі өрнектегі айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде сәйкес мәндері тең өрнектер теңбе – тең өрнектер деп аталады. Анықтама 2: Айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде тура болатын теңдікті теңбе – теңдік деп атайды. Өрнекті оған тең өрнекпен алмастыруды өрнекті теңбе – тең түрлендіру деп атайды. 1 – мысал.
Қорытынды: көбейтудің үлестірімділік қасиетінен a және
b
айнымалыларының кез келген
мәнінде Демек,
2 – мысал.
3 –
мысал. Қорытынды: қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, айнымалылары бар өрнектерді теңбе – тең түрлендіріп ықшамдау. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау №775 өрнекті ықшамдаңыз
№776 Өрнекті ықшамдаңыз 8.4-2.7(7b-1.3(10-11b))-15.7b 15.1c+0.9(4c-2.8(1.4+0.2))-20c №780 Айнымалының кез-келген мәнінде өрнектің мәні нөлге тең болатынын ддәлделде a-(b-(c-(a-b)))+(-c-(a-(a+c)))-c x+(y-(x-(z-y)))-(z-(-x-(x-y)))-y Берілген тапсырмаларды орындайды |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
|
3. Жеке жұмыс. №2.Жақшаны ашып жазып, өрнекті ықшамдаңдар: 1) 3(a+1,2)-10=________;2) 7-2-( b-3))=______; 3) 8+5(-с-6)= _____;4) 1,7(d+8)-5,6= _____. №3.Ортақ көбейткішті сыртына шығарыңдар: 1) 2a+4b = ______________; 4) 3ab -2а = ______________; 2) 15b-12с)=______________; 5) 4b+12bс= ______________; 3) 21х-35у= ______________; 6) 5ас-3с= ______________; |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||||||||||||
|
|
1. Топтық жұмыс. №1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:
№2. Өрнекті ықшамдаңыз:
2)
№3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз: Жәшіктің ұзындығы а см, ені ұзындығының 75 % - іне, ал биіктігі енінің 80 % - іне тең. Жәшіктің көлемін табыңдар. Мұндағы a = 20. Жауабы:
1) 3) 3600 см3. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
|
||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сабақты бекіту. Бекіту тапсырмаларын орындайды.
Жауабы:
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып математика 31 сабақ Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
6 сынып математика 31 сабақ Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Алгебралық өрнектер |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа сабақ. Анықтама 1: Екі өрнектегі айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде сәйкес мәндері тең өрнектер теңбе – тең өрнектер деп аталады. Анықтама 2: Айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде тура болатын теңдікті теңбе – теңдік деп атайды. Өрнекті оған тең өрнекпен алмастыруды өрнекті теңбе – тең түрлендіру деп атайды. 1 – мысал.
Қорытынды: көбейтудің үлестірімділік қасиетінен a және
b
айнымалыларының кез келген
мәнінде Демек,
2 – мысал.
3 –
мысал. Қорытынды: қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, айнымалылары бар өрнектерді теңбе – тең түрлендіріп ықшамдау. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау №775 өрнекті ықшамдаңыз
№776 Өрнекті ықшамдаңыз 8.4-2.7(7b-1.3(10-11b))-15.7b 15.1c+0.9(4c-2.8(1.4+0.2))-20c №780 Айнымалының кез-келген мәнінде өрнектің мәні нөлге тең болатынын ддәлделде a-(b-(c-(a-b)))+(-c-(a-(a+c)))-c x+(y-(x-(z-y)))-(z-(-x-(x-y)))-y Берілген тапсырмаларды орындайды |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
|
3. Жеке жұмыс. №2.Жақшаны ашып жазып, өрнекті ықшамдаңдар: 1) 3(a+1,2)-10=________;2) 7-2-( b-3))=______; 3) 8+5(-с-6)= _____;4) 1,7(d+8)-5,6= _____. №3.Ортақ көбейткішті сыртына шығарыңдар: 1) 2a+4b = ______________; 4) 3ab -2а = ______________; 2) 15b-12с)=______________; 5) 4b+12bс= ______________; 3) 21х-35у= ______________; 6) 5ас-3с= ______________; |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||||||||||||
|
|
1. Топтық жұмыс. №1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:
№2. Өрнекті ықшамдаңыз:
2)
№3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз: Жәшіктің ұзындығы а см, ені ұзындығының 75 % - іне, ал биіктігі енінің 80 % - іне тең. Жәшіктің көлемін табыңдар. Мұндағы a = 20. Жауабы:
1) 3) 3600 см3. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
|
||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сабақты бекіту. Бекіту тапсырмаларын орындайды.
Жауабы:
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





































