«Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді есептер шығару
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Алгебралық өрнектер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Танатарова Фарида Миратовна |
|
Күні: |
22.12.2022 |
|
Сыныбы: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.2.4 Мәтінді есептерді шығару; 6.2.1.10 Теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Мәтінді есептерді шығаруда шартын құрады; -Мәтінді есептерді шығарады; - Теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектейді. |
|
Бағалау критерийлері |
-Мәтінді есептерді шығаруда шартын құрады; -Мәтінді есептерді шығарады; - Теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектей алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту Ұжымдық жұмыс. 3 мин |
Ұйымдастыру: -Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу. Топқа бөлу: Оқушылар бүтін сандар,жай бөлшек , ондық бөлшек жазылған түрлі түсті қима қағаздар таңдау арқылы топтарға бөлініп отырады; Топтар топ ережесін сақтайды , өз қалаулары бойынша топ ішінен топ басшы сайлайды,топ басшы топ мүшелерінің сабаққа белсенді қатысуын қадағалайды. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Түрлі түсті қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Миға шабуыл «Ой қозғау» әдісі 7 мин |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады. Өткен сабақты пысықтау Сұрақ-жауап 1. Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды? 2. Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады? 3. Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
4. Егер 5. Теңдеудің түбірі дегеніміз не? 6. Теңдеуді шешу дегеніміз не? 7. Сызықтық теңдеуді шешудің неше түрлі жағдайы бар? 8. Мәтінді есептерді шешудің алгоритмі қандай? 9. ах=0 шешімі қай сан? |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: - сұраққа жауап береді. «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық 6-сынып. А.Е.Әбілқасымова Т.П.Кучер З.Ә. Жұмағұлова Алматы “Мектеп” 2018ж
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин Жұптық жұмыс |
|
Берілген есепті орындайды Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. |
Дескриптор: -шартын құрады -алгебралық өрнек құрастырады -есептейді А деңгей - 1 балл; В деңгей – 2 балл; С деңгей – 3 балл қойылады |
Таратпа қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс
|
Тест тапсырмасы:
А. 29; B. 40; C. 73; D. 32
А. 28 В. 30; С. 33; D. 36
А. 14 В. 13 С. 15; D. 20.
А. 8 В. 7 С. 9 D. 10
Оқулықпен жұмыс №776 |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. |
Дескриптор: -тура теңдікті жазады -сәйкестендіреді Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
Оқулық 6-сынып. А.Е.Әбілқасымова Т.П.Кучер З.Ә. Жұмағұлова Алматы “Мектеп” 2018ж
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс Рефлексия 8 мин |
Сабақты бекіту. «Өрмекші торы» әдісі арқылы кері байланыс алу. Жіпті лақтыру арқылы әр топ кезекпен бір-біріне сұрақтар қояды.
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс аламын, Үйге тапсырма беру. №797 |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды. Мақсаты: Өз ойын айтады, сабақты бекітеді, қорытындылайды. Тиімділігі:
Оқ Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз «Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім
беретін мектебі» КММ Сабақтың тақырыбы: Мәтінді есептер
шығару Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Алгебралық өрнектер Педагогтің аты-жөні: Танатарова Фарида Миратовна Күні: 22.12.2022 Сыныбы: 6 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
6.5.2.4 Мәтінді есептерді
шығару;
6.2.1.10 Теңдіктерден бір айнымалыны екінші
айнымалы арқылы өрнектеу Сабақтың мақсаты:
-Мәтінді есептерді шығаруда шартын
құрады;
-Мәтінді есептерді шығарады; -
Теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы
өрнектейді.
Бағалау критерийлері
-Мәтінді есептерді шығаруда шартын
құрады;
-Мәтінді есептерді шығарады; - Теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы
арқылы өрнектей алады.
Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту Ұжымдық жұмыс. 3 мин Ұйымдастыру:
-Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын
түгелдеу. Топқа
бөлу:
Оқушылар бүтін сандар,жай бөлшек , ондық бөлшек
жазылған түрлі түсті қима қағаздар таңдау арқылы топтарға бөлініп
отырады;
Топтар топ ережесін сақтайды , өз қалаулары
бойынша топ ішінен топ басшы сайлайды,топ басшы топ мүшелерінің
сабаққа белсенді қатысуын қадағалайды.
Үй тапсырмасын тексеру:
Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп
тұрады.
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге
тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй
сыйлайды.
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру,
тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды
қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы
жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік
танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!» Түрлі түсті қима қағаздар Миға
шабуыл «Ой қозғау»
әдісі 7 мин Саралау: Бұл
жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету»
тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал
кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар
қойылады. Өткен сабақты пысықтау Сұрақ-жауап
1. Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу деп атайды?
2. Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп
аталады?
3. Теңдеудің қандай қасиеттерін
білесіңдер?
4. Егер
5. Теңдеудің түбірі дегеніміз
не?
6. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
7. Сызықтық теңдеуді шешудің неше түрлі жағдайы
бар?
8. Мәтінді есептерді шешудің алгоритмі
қандай?
9. ах=0 шешімі қай сан?
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды
дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар
оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың
тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
Дескриптор:
- сұраққа жауап береді.
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
Оқулық 6-сынып.
А.Е.Әбілқасымова
Т.П.Кучер
З.Ә. Жұмағұлова
Алматы “Мектеп”
2018ж
Сабақтың ортасы 20 мин Жұптық жұмыс деңгейі Тапсырмалар А Бір бөлігі екіншісінен 1 м
ұзын болатындай етіп
ұзындығы 8,6
м жіпті екі бөлікке бөлу керек. Әрбір бөлікте
қанша метр жіптен шығады? А) 3,8 м, 4,8
м В) түбірі
жоқ С) 3,6м;
5м Д) 7,6 м; 1
м В 2.
Үш қатарда 165 кітап бар. Бірінші қатардағы
кітаптың саны екіншіден 3 есе артық, ал үшінші қатарда екіншіге
қарағанда 15 кітап артық. Екінші қатарда неше кітап
бар? А)
35 В) 60 С)
30 Д)
45 С 3.
Үш санның қосындысының мәні 94- ке тең. Бірінші
сан екінші саннан 18-ге кем,
ал үшінші сан екінші саннан 4-ке
артық. Осы сандарды табыңдар. А) 18, 20, 56 В)
ø С) 18, 36, 22 Д) 18, 36,
40 деңгейі Тапсырмалар А Бір бөлігі екіншісінен 1 м
ұзын болатындай етіп
ұзындығы 8,6
м жіпті екі бөлікке бөлу керек. Әрбір бөлікте
қанша метр жіптен шығады? А) 3,8 м, 4,8
м В) түбірі
жоқ С) 3,6м;
5м Д) 7,6 м; 1
м В 2.
Үш қатарда 165 кітап бар. Бірінші қатардағы
кітаптың саны екіншіден 3 есе артық, ал үшінші қатарда екіншіге
қарағанда 15 кітап артық. Екінші қатарда неше кітап
бар? А)
35 В) 60 С)
30 Д)
45 С 3.
Үш санның қосындысының мәні 94- ке тең. Бірінші
сан екінші саннан 18-ге кем,
ал үшінші сан екінші саннан 4-ке
артық. Осы сандарды табыңдар. А) 18, 20, 56 В)
ø С) 18, 36, 22 Д) 18, 36,
40 деңгейі Тапсырмалар А Бір
бөлігі екіншісінен 1 м ұзын болатындай етіп
ұзындығы 8,6
м жіпті екі бөлікке бөлу керек. Әрбір бөлікте
қанша метр жіптен шығады? А) 3,8 м, 4,8
м В) түбірі
жоқ С) 3,6м;
5м Д) 7,6 м; 1
м В 2.
Үш қатарда 165 кітап бар. Бірінші қатардағы
кітаптың саны екіншіден 3 есе артық, ал үшінші қатарда екіншіге
қарағанда 15 кітап артық. Екінші қатарда неше кітап
бар? А)
35 В) 60 С)
30 Д)
45 С 3. Үш
санның қосындысының мәні 94- ке тең. Бірінші сан екінші саннан
18-ге кем, ал үшінші сан екінші саннан 4-ке
артық. Осы сандарды табыңдар. А) 18, 20, 56 В)
ø С) 18, 36, 22 Д) 18, 36,
40 Берілген есепті орындайды Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды
дамыту. Дескриптор: -шартын құрады -алгебралық өрнек құрастырады -есептейді А
деңгей - 1
балл; В деңгей – 2 балл; С деңгей – 3 балл
қойылады
Таратпа қағаздар
Жеке жұмыс
мин
Тест
тапсырмасы:
Әкесінің жасы баласының
жасынан 8 есе үлкен, ал баласы әкесінен 28 жас кіші. Әкесі неше
жаста? А.
29; B. 40; C.
73; D.
32
Анасының жасы баласының
жасынан 6 есе үлкен, ал баласы анасынан 25
жас кіші. Анасы неше жаста?
А. 28 В.
30; С. 33; D. 36 Ойланған
сан 28-ге арттырылды. Сонда ол
сан 3 есе
артты. Ойлаған санды табыңдар. А.
14
В. 13 С. 15; D.
20. Ойланған сан 35-ке
арттырылды. Сонда ол сан 6 есе артты. Ойлаған санды
табыңдар. А. 8
В. 7
С. 9 D. 10 Тест
кілті 1 2 3 4 D В А В Оқулықпен жұмыс №776 Берілген тапсырма бойынша есепті
орындайды Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды
дамыту. Дескриптор: -тура теңдікті жазады -сәйкестендіреді Әрбір дұрыс жауапка 1 балл
қойылады Оқулық 6-сынып. А.Е.Әбілқасымова Т.П.Кучер З.Ә. Жұмағұлова Алматы “Мектеп” 2018ж
Сабақтың соңы Ой
толғаныс Рефлексия 8 мин
Сабақты бекіту.
«Өрмекші торы» әдісі арқылы кері байланыс
алу.
Жіпті лақтыру арқылы әр топ кезекпен бір-біріне
сұрақтар қояды.
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы
кері байланыс аламын,
Үйге тапсырма беру. №797 Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып,
зерделегенін тұжырымдайды. Мақсаты: Өз
ойын айтады, сабақты бекітеді, қорытындылайды. Тиімділігі:
Оқ |
болса, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің
түбірі қалай табылады?













