Пәні: Информатика
|
Бөлім: Компьютерлік жүйелер және желілер |
Мектеп: |
||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Операциялық жүйе |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Талап:
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу. Түгелдеу. Үй жұмысын «Ыстық орындық» әдісімен тексеру. |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар өз еркімен тақстаға шығып, ыстық орындыққа отырып, интербелсенді тақтадан көрсетілген сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім смайлик әдісімен бағалайды. |
Интербелсенді тақта, компьютер
|
|||
|
Негізгі бөлім 35 мин |
Жаңа сабақты бастамас бұрын «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға сыни тұрғыдан сұрақ қойылады:
Жаңа сабақты түсіндіру. Мұғалім бейнежазба арқылы жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды.
1-тапсырма. Компьютердің Жұмыс үстеліндегі негізгі объектілердің қызметін кестеге толтыр.
2-тапсырма. Әлеуметтік сауалнамалармен айналысатын ірі компания әлемнің түкпір-түкпіріндегі 3200 пайдаланушымен компьютерге арналған операциялық жүйелерді пайдалану туралы сауалнама жүргізген. Диаграммаға қарап (7-сурет), сауалнамаға қатысқан неше адам Windows-ты, неше адам Linux пен MacOS-ты пайдаланатынын анықта.
3-тапсырма.
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдайды, қойылған сұрақтарға ойланып, жауап береді. Оқушылар бейнежазбаны мұқият тыңдайды. Оқушылар сабақтан түсінгендері бойынша кестені толтырады. Оқушылар қайсы ОЖ-ны пайдаланатынын анықтайды. Оқушылар кестені салыстырады. |
Жақсы жауап беріп, белсенді қатысып отырған оқушыларды мұғалім «Жарайсың!», «Керемет!» сөздерімен мадақтап отырады. Дескриптор: - Негізгі объектілерді анықтайды; 1балл - Кестені толтырады. 1балл Дескриптор: - Сауалнама қатысушыларды анықтайды; 1балл - Қайсы ОЖ пайдаланғанын анықтайды. 1балл Дескриптор: - Кестені пайдаланады; 1балл - Жылдарды салыстырады; 1балл - Қанша пайызға азайғанын анықтайды. 1балл |
Интербелсенді тақта, компьютер, оқулық, дәптер
|
|||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту. «Зымыран сұрақтар» әдісі. Оқушылар параққа тақырыпқа байланысты сұрақтар жазып қағаздан ұшақ жасайды да келесі топқа ұшырады. Рефлексия - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? Үйге тапсырма:
|
Әр топ оқушылары жауаптарын айтады. Үйге берілген тапсырма нөмірін және бетін күнделікке жазады. |
Мұғалім смайлик әдісімен бағалайды. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып Операциялық жүйелер
6 сынып Операциялық жүйелер
Пәні: Информатика
|
Бөлім: Компьютерлік жүйелер және желілер |
Мектеп: |
||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Операциялық жүйе |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Талап:
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу. Түгелдеу. Үй жұмысын «Ыстық орындық» әдісімен тексеру. |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар өз еркімен тақстаға шығып, ыстық орындыққа отырып, интербелсенді тақтадан көрсетілген сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім смайлик әдісімен бағалайды. |
Интербелсенді тақта, компьютер
|
|||
|
Негізгі бөлім 35 мин |
Жаңа сабақты бастамас бұрын «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға сыни тұрғыдан сұрақ қойылады:
Жаңа сабақты түсіндіру. Мұғалім бейнежазба арқылы жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды.
1-тапсырма. Компьютердің Жұмыс үстеліндегі негізгі объектілердің қызметін кестеге толтыр.
2-тапсырма. Әлеуметтік сауалнамалармен айналысатын ірі компания әлемнің түкпір-түкпіріндегі 3200 пайдаланушымен компьютерге арналған операциялық жүйелерді пайдалану туралы сауалнама жүргізген. Диаграммаға қарап (7-сурет), сауалнамаға қатысқан неше адам Windows-ты, неше адам Linux пен MacOS-ты пайдаланатынын анықта.
3-тапсырма.
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдайды, қойылған сұрақтарға ойланып, жауап береді. Оқушылар бейнежазбаны мұқият тыңдайды. Оқушылар сабақтан түсінгендері бойынша кестені толтырады. Оқушылар қайсы ОЖ-ны пайдаланатынын анықтайды. Оқушылар кестені салыстырады. |
Жақсы жауап беріп, белсенді қатысып отырған оқушыларды мұғалім «Жарайсың!», «Керемет!» сөздерімен мадақтап отырады. Дескриптор: - Негізгі объектілерді анықтайды; 1балл - Кестені толтырады. 1балл Дескриптор: - Сауалнама қатысушыларды анықтайды; 1балл - Қайсы ОЖ пайдаланғанын анықтайды. 1балл Дескриптор: - Кестені пайдаланады; 1балл - Жылдарды салыстырады; 1балл - Қанша пайызға азайғанын анықтайды. 1балл |
Интербелсенді тақта, компьютер, оқулық, дәптер
|
|||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту. «Зымыран сұрақтар» әдісі. Оқушылар параққа тақырыпқа байланысты сұрақтар жазып қағаздан ұшақ жасайды да келесі топқа ұшырады. Рефлексия - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? Үйге тапсырма:
|
Әр топ оқушылары жауаптарын айтады. Үйге берілген тапсырма нөмірін және бетін күнделікке жазады. |
Мұғалім смайлик әдісімен бағалайды. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз


















