6-сынып, Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).

Тақырып бойынша 11 материал табылды

6-сынып, Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).

Материал туралы қысқаша түсінік
Қуыршақ орындаудың техникаларымен танысады.Авторлық қуыршақтың эскизін дайындайды.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 A бөлім: Дизайн және технология


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 «а,ә»

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.5.1 - Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау


Сабақ мақсаттары

Қуыршақ орындаудың техникаларымен танысады

Авторлық қуыршақтың эскизін дайындайды


Сабақ барысы

Сабақ

кезеңі

Педагог іс-әрекеті


Оқушы әрекеті

бағалау


Ресурстар

Сабақ басы


Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында столдың бетіне бірнеше түрлі қуыршақтарды қою;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу;

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауды оқушылармен талқылау.


Сұрақ-жауап кезеңі


Өзара бағалау

оқулық

Сабақ ортасы















Жаңа тақырыппен танысу.

Қуыршақтардың астында әдетте адамдық фигураны білдіреді. Бірақ қуыршақтар әрдайым бөртпе болған жоқ, олар бірден ойыншыққа айналды.Саздан, ағаштан, тас мүсіндерден жаратылған қарапайым адамдар адам кейіпкерлері түрінде құрып, оларды қорғап, сұраған.

Әртүрлі елдерде қуыршақтар, зияннан құтқарылып, бақыт әкелген тұмарлар бар еді. Адамдар зұлым күштерді алаңдатып, өз шеберлерін қорғайтындығына сенді. Қазіргі уақытта әрбір ұлт ұлттық ойыншық ғана емес, сондай-ақ сувенирлік символдың өзіндік дәстүрлі қуыршағы бар. Оқушылар  ұяшықтағы сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақты пысықтаймыз. Қуыршақтардың суреттерін қарастыр:

Олар не деп аталады?

Қуыршақтар қандай материалдан жасалған?

Тоқыма қуыршағын жасау үшін қандай қосымша материалдарды қолдануға болады деп ойлайсыз?

Авторлық қуыршақтың өзіндік ерекшелігі қандай?

Әртүрлі халықтардың қуыршақтарын қарастыру.

Қуыршақтардың жасалу, әшекейлеу тәсілін, дайындалған материалының ерекшелігін және т.б. анықтау үшін сұрақтар:

- Қуыршақтар қандай материалдардан жасалады?

- Қуыршақ қандай қасиеттерге ие болуы тиіс, неге?

- Қуыршақтарыңды қандай матадан тігуді жоспарладыңдар?

қуыршақ орындайдын материалдар, ұлттық қуыршақ ойыншықтары суреттерін қолдану.

Постер қорғау. Қызықты деректер, тарихи және дәстүрлі халықтық үлгідегі (мысалы, Тильда, Петрушка т.б.) қуыршақтарды


Тапсырма Өз қуыршағының эскизін орындау.

Қажет болған жағдайда қолдау жасау, бағыттап отыру.

Қуыршақтың бұл түрін таңдауға не себеп болды?

Мына түстіе қандай түстермен үйлестіруге болады? Неліктен?

Мұнда композицияның қандай заңдылықтарын қолдандың?


Оқушыларменолардың қуыршақтың қандай түрлерін білетінін талқылау.





Бұл тапсырманы орындау барысында интернет-ресурстарын, басқа да дерек көздерді қолдануға болады.

Оқушылар өз постерлерін сыныпқа таныстырады.


Оқушылар, алдыңғы ақпараттарды қолданып, композиция заңдылығын (силуэт, сызық, пропорция, түсі мен мата құрылымы) сақтай отырып, өздерінің тоқыма қуыршағының, костюм дизайнының эскизін жасайды.

Дескрипторлар:

- қуыршақ түрлерін анықтап алады;

- топта идеяларымен бөліседі;

- постер орындайды;

- постерді сыныпқа таныстырады.



Қағаз бетінде эскизді дұрыс орналастырады (компоновка);

Қуыршақ пропорциясын сақтайды;

Қуыршақ түріне сәйкес түстерді дұрыс таңдайды;

Аяқталған эскиз ұсынады.


А3 формат, түрлі-түсті қағаздар және қаламдар, өшіргіш, қайшы, желім


Сурет дәптері, түрлі-түсті қалам, өшіргіш







Слайдшоу «Қуыршақтар»

Сабақтың соңы


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар жұмыстарын жайып, сынып оқушыларымен тамашалайды, ұсыныстар айтады.




ауызша



































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.00.2023
567
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі