Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2А Заттар мен материалдар Мектеп : Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебіМұғалімнің аты-жөні: А.Дахиева Күні: 6.12.2018 жыл сынып : 6а,ә |
Сабақтың тақырыбы: | 6.2 А Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу
|
Оқу мақсаты | 6.3.3.5 Пайдалы қазбалардың өндірілуі мен өңделуінің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар : Оқушылар алдыңғы сабақта білген пайдалы қазбалардың қоршаған ортаға әсерін түсінеді.Басым бөлігі: пайдалы қазбалардың қоршаған ортаға әсерін талдайды.Кейбір оқушылар : Пайдалы қазбалардың қоршаған ортаға әсерінің себептерін ажыратады. |
Бағалау критерийі | Пайдалы қазбалардың өндірілуі мен өңделуінің қоршаған ортаға әсерін түсінеді |
Тілдік мақсаттар | Оқылым оқушылар пайдалы қазбалардың өндірілу мен өңделуін оқи отырып, қоршаған ортаға әсерін топтық жұмыста талқылайдыЖазылым , айтылым: бойынша термин сөздерді жазады, пайдалы қазбалардың ірі кен орындарын кескін картаға түсіреді Тыңдалым :пайдалы қазбаларды өндіру мен өңдеу кезіндегі экологиялық мәселелерге өз пікірлерін айтады. Пәнге қатысты лексика мен терминология : жер бедерінің бұзылуы,топырақтың бүлінуі, өсімдік әлемінің жойылуы, жердің құрғауы, жыралардың пайда болуы,карьер, үйінді Диалогқа /жазылымға қажетті тіркестер : П .қ.қоршаған ортаға әсері қандай? Қаз.п.қ. ірі орталықтарын ата?
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық тұрғыдан қатысуы» атты 7 құндылық идеясы негізінде жеке тұлғаның туған елге, жерге деген патриоттық рухын көтеру, литосфераны қорғауда адамгершілік сезімін қалыптастыру |
Пәнаралық байланыс | Химия- химиялық элементтер биология -тірі ағзалардың қалдықтары география- пайдалы қазбалардың жіктелуі |
Алдыңғы білім | 5.3.3.2 Зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алады. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Ресурс |
Сабақтың басы 3 мин
5 мин | «Тамшылар» тренингіБілім алушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін, алдымен шеңберге жиналып, өлеңді іс-қимыл жасау арқылы айтуды ұсынамын.Жел соғады гу-гу,Жаңбыр жауады тырс-тырс.Қатты жаңбыр жауады.-Балалар, жаңбыр жауған кезде қалай қорғанамыз?-Қолшатырмен.Жаңбыр басылды,Жарқырап күнде ашылды,
"Миға шабуыл"Сұрақ қою әдісі арқылы Жеке жұмыс 1.П.қ.дегеніміз не,қалай түзіледі ?2. Қаз.п.қ. ірі орталықтарын ата?3.П.қ.нешеге бөлінеді?4.П.қ.қоршаған ортаға әсері қандай?5. ірі кен орындарын картадан көрсет Мұғалімнің берген тапсырмалары бойынша сұрақтарға жауап береді , шапшаңдық танытып өз ойларын жеткізеді |
Түрлі түсті қолшатырлар
Қаз.физ.картасы Кескін карта
"Үш шапалақ"арқылы бағалау
Ауызша кері байланыс жүреді
|
Ортасы 15 мин | Мағынаны ашу "Спираль" әдісі Топпен жұмыс жасау Сынып топтарға бөлініп П.қ.қоршаған ортаға әсерін түсінеді . Топтағы оқушылар мәтінмен жұмыс орындайды
| Плакат,маркер оқулық Бас бармақ әдісі арқылыБірін-бірі бағалау «Сыныптастарды бағалауы» әдісі (Оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бір-біріне жұмысы үшін баға қояды)
|
Сабақтың аяғы10 мин | Сабақты қорытындылай келе"Академиялық дау-дамай" әдісі арқылы жұптық диалогқа түсіру.Кен орнын қазған кезде қоршаған ортаға тигізетін оң және теріс әсерін жұптаса отырып салыстырады .Оқушылар п.қ.оң-және теріс әсерін атайды,теріс әсерін жою жолдарын ұсынады . Тапсырмаларды ортаға сала отырып , тақырыпты кең көлемде ашады | Ғаламтордағы мәліметтер |
4 мин | Кері байланыс «Жауап алу» әдісіЕгер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске бояЕгер саған сабақта белгілі бір қиындық кездестірген болсаң, желкенді сары түске бояЕгер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді қызыл түске бояжазбаша кері байланыс |
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?4 мин | Бірін-бірі бағалау «Бағдаршам» әдісі
| Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтар-дағы байланыс |