Тексерілді: ДОІЖО А.Ашимбаева
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шошанай орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Узакова А |
|||||
|
Күні: |
17.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру 6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін біледі, картадан көрсетеді.Тарихи тұлғалардың ерлігіне баға береді. Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмағандығын дәлелдермен көрсетеді.Саяси жағдайды,өзгерісті талдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Бастапқы стимул. Ширату жаттығулары «Стоп-кадр» стратегиясы Бұл стратегия бойынша оқушылар суретке қарай отырып, әңгімелейді Сіз нені көріп тұрсыз? Қандай нәтиже шығара аласыз? Отырар қаласының қазіргі кейпі бейнеленген бүгінгі күнгі суреттері көрсетіледі.
Осы екі түрлі суреттердің өзара байланысы қандай? Қандай ұқсастықтарын/ айырмашылықтарын көріп отырсыздар? Неліктен қазіргі күні қала тым өзгерді? Бұған қандай жағдайлар себепші болуы мүмкін? Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келу. |
Интерактивті тақтаға бірнеше кілттік сөздер шығады.Оқушылар сол кілттік сөздерді қолдана отырып,өткен тақырыпқа қысқаша шолу жасайды.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин) Презентация |
||
|
Жаңа білім
|
«Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?» Отырар қаласының орналасқан жерін картадан көрсетеді. М.Шахановтың «Отырардың күйреуі» дастаны бойынша түсірілген анимациялық фильмді тамашалау Мәтінмен жұмыс Барлық оқушыларға «Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?» тақырыбын ашатын мәтін тарату. Мәтіннен фактілерді түсті маркермен белгілеуге тапсырма беру,дәлелдеу. Неге олай ойлайсыңдар? «Тұлғаны таны»
«Сандар да сөйлейді» ойыны Тақтада берілген сандарды тиісті оқиғамен байланыстырып айту. 1213ж,450,500,150,1219ж,6,1220....
Тарихи диктант Әскери жорық ------- жылы --------- жағалауынан басталды. ----------- қаласы қоршалды. Отырарды жаулап алуға Шыңғысхан өз балалары ---------мен ----қалдырды.Үлкен баласы----------Сырдария төменгі бойына аттанды. Шыңғысханның өзі кетті. Отырар билеушісі-------------- ерлікпен шайқасты, ол басқарған әскер мен қала тұрғындары басқыншыларға қарсылық көрсетті және қаланы ----- ай бойы қорғады. Бірақ әскербасы ----------- опасыздық жасап, қаланың қақпасын ашып жібереді.Сөйтіп-------- жылы ақпанда Отырар қаласы жауалап алынды, оның билеушісі -------------------жазаланады.
|
Дискриптормен «Білу және түсіну» дағдысына негізделген жұмыс тапсырмасы: Мәтіннен оқыған және фильмнен көрген мәліметтері бойынша сұрақтарға жауап беру.
Оқушылар Мұхтар Шахановтың суреті бойынша тұлғаға сипаттама береді
Дсекриптор: Шыңғысханның жаулап алу саясатын анықтайды; Шыңғысханның ұлыстарына сипаттама береді; Отырар қаласының тарихының ерекшеліктерін атайды; ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау |
Ақпараттық мәтіндер
Тақырыптық тапсырмалар
М.Шаханов суреті
Хронологиялық тапсырмалар
Тарихи сынақ хат |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау «Сен маған, мен саған»Оқушылар бір-біріне тақырып бүгінгі өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды Үйге тапсырма Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып.Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы
6 сынып.Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы
Тексерілді: ДОІЖО А.Ашимбаева
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шошанай орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Узакова А |
|||||
|
Күні: |
17.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру 6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін біледі, картадан көрсетеді.Тарихи тұлғалардың ерлігіне баға береді. Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмағандығын дәлелдермен көрсетеді.Саяси жағдайды,өзгерісті талдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Бастапқы стимул. Ширату жаттығулары «Стоп-кадр» стратегиясы Бұл стратегия бойынша оқушылар суретке қарай отырып, әңгімелейді Сіз нені көріп тұрсыз? Қандай нәтиже шығара аласыз? Отырар қаласының қазіргі кейпі бейнеленген бүгінгі күнгі суреттері көрсетіледі.
Осы екі түрлі суреттердің өзара байланысы қандай? Қандай ұқсастықтарын/ айырмашылықтарын көріп отырсыздар? Неліктен қазіргі күні қала тым өзгерді? Бұған қандай жағдайлар себепші болуы мүмкін? Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келу. |
Интерактивті тақтаға бірнеше кілттік сөздер шығады.Оқушылар сол кілттік сөздерді қолдана отырып,өткен тақырыпқа қысқаша шолу жасайды.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин) Презентация |
||
|
Жаңа білім
|
«Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?» Отырар қаласының орналасқан жерін картадан көрсетеді. М.Шахановтың «Отырардың күйреуі» дастаны бойынша түсірілген анимациялық фильмді тамашалау Мәтінмен жұмыс Барлық оқушыларға «Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?» тақырыбын ашатын мәтін тарату. Мәтіннен фактілерді түсті маркермен белгілеуге тапсырма беру,дәлелдеу. Неге олай ойлайсыңдар? «Тұлғаны таны»
«Сандар да сөйлейді» ойыны Тақтада берілген сандарды тиісті оқиғамен байланыстырып айту. 1213ж,450,500,150,1219ж,6,1220....
Тарихи диктант Әскери жорық ------- жылы --------- жағалауынан басталды. ----------- қаласы қоршалды. Отырарды жаулап алуға Шыңғысхан өз балалары ---------мен ----қалдырды.Үлкен баласы----------Сырдария төменгі бойына аттанды. Шыңғысханның өзі кетті. Отырар билеушісі-------------- ерлікпен шайқасты, ол басқарған әскер мен қала тұрғындары басқыншыларға қарсылық көрсетті және қаланы ----- ай бойы қорғады. Бірақ әскербасы ----------- опасыздық жасап, қаланың қақпасын ашып жібереді.Сөйтіп-------- жылы ақпанда Отырар қаласы жауалап алынды, оның билеушісі -------------------жазаланады.
|
Дискриптормен «Білу және түсіну» дағдысына негізделген жұмыс тапсырмасы: Мәтіннен оқыған және фильмнен көрген мәліметтері бойынша сұрақтарға жауап беру.
Оқушылар Мұхтар Шахановтың суреті бойынша тұлғаға сипаттама береді
Дсекриптор: Шыңғысханның жаулап алу саясатын анықтайды; Шыңғысханның ұлыстарына сипаттама береді; Отырар қаласының тарихының ерекшеліктерін атайды; ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау |
Ақпараттық мәтіндер
Тақырыптық тапсырмалар
М.Шаханов суреті
Хронологиялық тапсырмалар
Тарихи сынақ хат |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау «Сен маған, мен саған»Оқушылар бір-біріне тақырып бүгінгі өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды Үйге тапсырма Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз















