|
«Жол-көлік оқиғаларының себептері» |
||
|
Күні: |
07.10.2024 .ж. |
|
|
Сынып жетекші: |
Муратбекова П.М. |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
6.«Жол-көлік оқиғаларының себептері» ЖЖЕ №2 / «Ұстазым - ұлағатым, үлгі өнегем!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 6-САБАҚ 6- сыныптар: «Кибербуллингтің рөлдік құрылымы. Егер сіз қатысушы болсаңыз не істеу керек. Өзіңізге алғашқы көмек» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұстаздың адам өмірінде алатын орын зор екендігін, ұстаздарды құрметтеу, сыйлау және қадірлеу қасиеттерін оқушылардың бойына дарыту. Ұстаз мамандығының қыры мен сырларын түсіндіру. Ұстаз еңбегін әрқашан бағалай білуге тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Сабақтың мақсаты:кибербуллингінің не екенін, оның құрылымын және егер ол қатысушы болып шықса, қалай әрекет ету керектігін түсіну. Кибербуллингінің не екенін түсіндіріп, оның түрлерін түсіну |
|
|
2-апта дәйексөзі: |
Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.
1) Жүргіншілер деген кімдер? (көшеде жаяу жүрген адамдар) 2) Қала көшелерінде жаяу адамдар қандай жолмен жүруге тиіс? (тротуармен) 3) Тротуар деген не? (жаяу адамдарға арналған жол) 4) Автобусқа қай есіктен мініп, қай есіктен түседі? (алдан түсіп, арттан мінеді) 5) Адамға машинаны жүргізуге қандай құжат керек? (жүргізуші куәлігі) 6) Жолаушылар таситын қоғамдық көлікті қай жерден күтіп, міну керек (аялдамалардан) 7) Көлік жүріп келе жатқанда жолаушыға жүргізушімен сөйлесуге бола ма? (болмайды)
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылардың пікірі тыңдалады Оқушылар сұраққа жауап береді
Бір біріне жол ережесі туралы сұрақ қояды
Оқушы жауабы Қазіргі таңда автокөлік қоғамда өзіндік орны бар мүлікке айналып, жол қозғалысының ажырамас бір бөлігін құрайтыны сөзсіз. Бұл үдеріс біздің қаламызда да байқалады. Қазақстанда жол-көлік оқиғаларының басты себептерінің бірі жылдамдық талаптарын сақтамау болып табылады Жылдамдықты асыра пайдалану жол-көлік оқиғаларының негізгі себептерінің бірі болып табылады. Жолдардағы орташа жылдамдықты бақылау және автоматты айыппұл салу жүйелерін енгізу арқылы Қазақстанда жол қауіпсіздігін арттыру мақсатында маңызды қадамдар жасалуда. Бұл шаралар жол-көлік оқиғаларын азайтып, жолдардағы тәртіпті жақсартуға ықпал етеді деп күтілуде. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Ұстаз ... Қандай қасиетті сөз! Әр адамның
жүрегіне ерекше жылулық |
Сондықтанда ұстаз әрдайым қасиетті тұлға ретінде ерекшеленеді. Ассоцация құру
Ұстаз
|
суреттер
|
|
Ортасы (10 мин) |
Ыбырай Алтынсарин қазақ жерінде тұңғыш мектеп ашқан ағартушы-педагог. «Мұғалім – мектептің жүрегі» деген Ыбырай Алтынсарин. Өйткені мұғалім оқушыға білім береді, тәрбиелейді, ақыл айтады. Мұғалім оқушыны жақсылыққа, ізгілікке, бақытқа жетелейді. Мұғалім жас ұрпаққа өз өнерін, тәжірибесін, білімін үйретеді. Мұғалімнің еңбегі зор. Ол адамның өмірге деген сенімін арттырады, өмірден өз жолын дұрыс таба білуге көмектеседі. 1-топ: ұстаз тақырыбындағы ақын-жазушылардң өлеңдерінен үзінді 2- топ: ұстаз тақырыбында мақал-мәтелдер, жұмбақтар айтады Ұстазы жақсының ұстамы жақсы
Мектеп – білім тірегі,ұстаз – оның жүрегі.
Ұстазыңды ұлы әкеңдей сыйла.
Ана баланың тәнін шынықтырса, Ұстаз баланың жанын шынықтырады.
Шәкірті жоқ ұстаз – мылқау ұстаз. Әке мейірімінен ұстаз жәбірі жақсы.
Ұстаз талантты болса,
Ұққаның жақсы болса —
Өмірдің өзі — ұлы ұстаз.
Шәкірті зейінді келеді. |
Оқушы: Ұстаз болу – жүректің батырлығы, Ұстаз болу – сезімнің ақындығы, Ұстаз болу – мінездің күн шуағы, Азбайтұғын адамның алтындығы –деп ақын Ғафу Қайырбеков ағамыз жырлағандай, біздің мектебімізде сөзі – маржан, үні – ән ұстаздардың бар болғанын мақтаныш етемін. Оқушы: Күллі өмірін жеткіншекке арнаған Мұғалімді ардақтайды барша жан Ол мектептен шықпаса да қыс — жазы, Жемісі оның жердің жүзін шарлаған Оқушы: Ұстаздар! Қандай ғажап халықсыздар! Шәкіртке шыңдай биік алыпсыздар. Жан біткен жанарына нұр сыйлаған, Күндей боп күлімдеген жарықсыздар. Оқушы: Әр сабағың өтіп жатыр білінбей, Перне басқан оркестрдің үніндей Әр баланың жүрегіне жол тауып, Тұрасың сен, дирижер боп күлімдей. Оқушы Жалын атып, от боп, бірге жанасың, Білім беріп, содан бақыт табасың Бар өмірің өрнектеліп баламен, Жасарып бір мәңгі жас боп қаласың |
|
|
(10 мин)
Соңы
(5 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 6 САБАҚ. «КИБЕРБУЛЛИНГІНІҢРОЛЬДІК ҚҰРЫЛЫМЫ. ЕГЕРСІЗ ҚАТЫСУШЫ БОЛСАҢЫЗ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК:ӨЗІҢІЗГЕ АЛҒАШҚЫ КӨМЕК» Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) Кибербуллинг – бұл цифрлық технологияны қолдану арқылы қорқыту және бопсалау (қорқыту, хабарламалар, жағымсыз пікірлер жіберу, жалған ақпаратты тарату, қорлайтын пікірлер мен фотосуреттердіорналастыру). Түрлері: Ақпараттық технологиялардың белсенді дамуы басқа адамға агрессивті және құрметсіздік танытуға мүмкіндік береді. Кибербуллингінің бірнеше түрі бар: ➢ Қабырғадағы фотосуреттерге, бейнелерге немесе жазбаларға түсініктеме беру. ➢ Есептік жазбаны бұзу және басқа пайдаланушыларға ұятсыз мазмұндағы хабарламаларды жіберу. ➢ Жәбірленушінің фотосуреттерін ұрлап пайдаланып жалған парақшалар жасау. Мұндай профильдерден спам жіберу, өнімді сату немесе бір нәрсені насихаттау; ➢ Түсініктемелермен толықтырылған баланың парақшасынан жазбаларды тарату. 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Қалай күресуге болады? Қазіргі балалар компьютерлерді, телефондарды және басқа гаджеттерді өте ерте игере бастайды, сондықтан ата-аналардың міндеті – жас ұрпақты күтпеген тосынсыйларға мүмкіндігінше ертерек дайындау. Кибербуллингіге қатысушылардың рольдерін қарастыру (бейнероликте): - Жәбірленуші: кибербуллингіге ұшыраған адам онлайн ортадағы басқа адамдардың агрессиясының немесе теріс әрекеттерінің нысанасына айналады. - Агрессор (буллер): кибербуллингіні бастайтын және жүзеге асыратын адам. - Куәгер: кибербуллингіге куә болған, бірақ белсенді қатыспайтын адамдар. Олар қорлайтын хабарламаларды, пікірлерді немесе әрекеттерді көре алады, бірақ араласпайды; - Қорғаушы: кибербуллинг құрбанын белсенді түрде қорғайтын адамдар агрессорларға қарсы шығып, кибербуллингінің алдын алуға немесе тоқтатуға тырысады. 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. Қорытындылай келе, сіздердің әрқайсыларыңыз өз өмірлеріңіздегі теріс қылықтар үшін барлық жауапкершілікті білулеріңіз керек. «Басқалармен олар сізбен бірге жүруді қалайтындай әрекет етіңіз» деген қағида бойынша өмір сүріңіз. Виртуалды кеңістіктегі және шынайы өмірдегі қатыгездіктің басқа көріністері сияқты кибербуллингіні толығымен жою мүмкін емес. Сондықтан ересектерді (атааналарды) өз проблемалары жайлы хабардар ету керек. Бүгін сендер өздеріңнің жол ережесі туралы білетін ойларыңызды көрсеттіңдер. Қай жерде жүрсеңдер де жолда жүру ережесін сақтап, басқаларды да соған шақырыңдар дегім келеді.
|
|
Презентация
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/E_Q2rB3ltmY?si=CNja5zILw6x5AdM0
https://drive.google.com/file/d/1DluC3Fgtsn8XaN562n9SbCIbXgbu7qNJ/view
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6.«Жол-көлік оқиғаларының себептері» ЖЖЕ 2 Ұстазым - ұлағатым, үлгі өнегем!
6.«Жол-көлік оқиғаларының себептері» ЖЖЕ 2 Ұстазым - ұлағатым, үлгі өнегем!
|
«Жол-көлік оқиғаларының себептері» |
||
|
Күні: |
07.10.2024 .ж. |
|
|
Сынып жетекші: |
Муратбекова П.М. |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
6.«Жол-көлік оқиғаларының себептері» ЖЖЕ №2 / «Ұстазым - ұлағатым, үлгі өнегем!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 6-САБАҚ 6- сыныптар: «Кибербуллингтің рөлдік құрылымы. Егер сіз қатысушы болсаңыз не істеу керек. Өзіңізге алғашқы көмек» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұстаздың адам өмірінде алатын орын зор екендігін, ұстаздарды құрметтеу, сыйлау және қадірлеу қасиеттерін оқушылардың бойына дарыту. Ұстаз мамандығының қыры мен сырларын түсіндіру. Ұстаз еңбегін әрқашан бағалай білуге тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Сабақтың мақсаты:кибербуллингінің не екенін, оның құрылымын және егер ол қатысушы болып шықса, қалай әрекет ету керектігін түсіну. Кибербуллингінің не екенін түсіндіріп, оның түрлерін түсіну |
|
|
2-апта дәйексөзі: |
Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.
1) Жүргіншілер деген кімдер? (көшеде жаяу жүрген адамдар) 2) Қала көшелерінде жаяу адамдар қандай жолмен жүруге тиіс? (тротуармен) 3) Тротуар деген не? (жаяу адамдарға арналған жол) 4) Автобусқа қай есіктен мініп, қай есіктен түседі? (алдан түсіп, арттан мінеді) 5) Адамға машинаны жүргізуге қандай құжат керек? (жүргізуші куәлігі) 6) Жолаушылар таситын қоғамдық көлікті қай жерден күтіп, міну керек (аялдамалардан) 7) Көлік жүріп келе жатқанда жолаушыға жүргізушімен сөйлесуге бола ма? (болмайды)
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылардың пікірі тыңдалады Оқушылар сұраққа жауап береді
Бір біріне жол ережесі туралы сұрақ қояды
Оқушы жауабы Қазіргі таңда автокөлік қоғамда өзіндік орны бар мүлікке айналып, жол қозғалысының ажырамас бір бөлігін құрайтыны сөзсіз. Бұл үдеріс біздің қаламызда да байқалады. Қазақстанда жол-көлік оқиғаларының басты себептерінің бірі жылдамдық талаптарын сақтамау болып табылады Жылдамдықты асыра пайдалану жол-көлік оқиғаларының негізгі себептерінің бірі болып табылады. Жолдардағы орташа жылдамдықты бақылау және автоматты айыппұл салу жүйелерін енгізу арқылы Қазақстанда жол қауіпсіздігін арттыру мақсатында маңызды қадамдар жасалуда. Бұл шаралар жол-көлік оқиғаларын азайтып, жолдардағы тәртіпті жақсартуға ықпал етеді деп күтілуде. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Ұстаз ... Қандай қасиетті сөз! Әр адамның
жүрегіне ерекше жылулық |
Сондықтанда ұстаз әрдайым қасиетті тұлға ретінде ерекшеленеді. Ассоцация құру
Ұстаз
|
суреттер
|
|
Ортасы (10 мин) |
Ыбырай Алтынсарин қазақ жерінде тұңғыш мектеп ашқан ағартушы-педагог. «Мұғалім – мектептің жүрегі» деген Ыбырай Алтынсарин. Өйткені мұғалім оқушыға білім береді, тәрбиелейді, ақыл айтады. Мұғалім оқушыны жақсылыққа, ізгілікке, бақытқа жетелейді. Мұғалім жас ұрпаққа өз өнерін, тәжірибесін, білімін үйретеді. Мұғалімнің еңбегі зор. Ол адамның өмірге деген сенімін арттырады, өмірден өз жолын дұрыс таба білуге көмектеседі. 1-топ: ұстаз тақырыбындағы ақын-жазушылардң өлеңдерінен үзінді 2- топ: ұстаз тақырыбында мақал-мәтелдер, жұмбақтар айтады Ұстазы жақсының ұстамы жақсы
Мектеп – білім тірегі,ұстаз – оның жүрегі.
Ұстазыңды ұлы әкеңдей сыйла.
Ана баланың тәнін шынықтырса, Ұстаз баланың жанын шынықтырады.
Шәкірті жоқ ұстаз – мылқау ұстаз. Әке мейірімінен ұстаз жәбірі жақсы.
Ұстаз талантты болса,
Ұққаның жақсы болса —
Өмірдің өзі — ұлы ұстаз.
Шәкірті зейінді келеді. |
Оқушы: Ұстаз болу – жүректің батырлығы, Ұстаз болу – сезімнің ақындығы, Ұстаз болу – мінездің күн шуағы, Азбайтұғын адамның алтындығы –деп ақын Ғафу Қайырбеков ағамыз жырлағандай, біздің мектебімізде сөзі – маржан, үні – ән ұстаздардың бар болғанын мақтаныш етемін. Оқушы: Күллі өмірін жеткіншекке арнаған Мұғалімді ардақтайды барша жан Ол мектептен шықпаса да қыс — жазы, Жемісі оның жердің жүзін шарлаған Оқушы: Ұстаздар! Қандай ғажап халықсыздар! Шәкіртке шыңдай биік алыпсыздар. Жан біткен жанарына нұр сыйлаған, Күндей боп күлімдеген жарықсыздар. Оқушы: Әр сабағың өтіп жатыр білінбей, Перне басқан оркестрдің үніндей Әр баланың жүрегіне жол тауып, Тұрасың сен, дирижер боп күлімдей. Оқушы Жалын атып, от боп, бірге жанасың, Білім беріп, содан бақыт табасың Бар өмірің өрнектеліп баламен, Жасарып бір мәңгі жас боп қаласың |
|
|
(10 мин)
Соңы
(5 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 6 САБАҚ. «КИБЕРБУЛЛИНГІНІҢРОЛЬДІК ҚҰРЫЛЫМЫ. ЕГЕРСІЗ ҚАТЫСУШЫ БОЛСАҢЫЗ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК:ӨЗІҢІЗГЕ АЛҒАШҚЫ КӨМЕК» Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) Кибербуллинг – бұл цифрлық технологияны қолдану арқылы қорқыту және бопсалау (қорқыту, хабарламалар, жағымсыз пікірлер жіберу, жалған ақпаратты тарату, қорлайтын пікірлер мен фотосуреттердіорналастыру). Түрлері: Ақпараттық технологиялардың белсенді дамуы басқа адамға агрессивті және құрметсіздік танытуға мүмкіндік береді. Кибербуллингінің бірнеше түрі бар: ➢ Қабырғадағы фотосуреттерге, бейнелерге немесе жазбаларға түсініктеме беру. ➢ Есептік жазбаны бұзу және басқа пайдаланушыларға ұятсыз мазмұндағы хабарламаларды жіберу. ➢ Жәбірленушінің фотосуреттерін ұрлап пайдаланып жалған парақшалар жасау. Мұндай профильдерден спам жіберу, өнімді сату немесе бір нәрсені насихаттау; ➢ Түсініктемелермен толықтырылған баланың парақшасынан жазбаларды тарату. 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Қалай күресуге болады? Қазіргі балалар компьютерлерді, телефондарды және басқа гаджеттерді өте ерте игере бастайды, сондықтан ата-аналардың міндеті – жас ұрпақты күтпеген тосынсыйларға мүмкіндігінше ертерек дайындау. Кибербуллингіге қатысушылардың рольдерін қарастыру (бейнероликте): - Жәбірленуші: кибербуллингіге ұшыраған адам онлайн ортадағы басқа адамдардың агрессиясының немесе теріс әрекеттерінің нысанасына айналады. - Агрессор (буллер): кибербуллингіні бастайтын және жүзеге асыратын адам. - Куәгер: кибербуллингіге куә болған, бірақ белсенді қатыспайтын адамдар. Олар қорлайтын хабарламаларды, пікірлерді немесе әрекеттерді көре алады, бірақ араласпайды; - Қорғаушы: кибербуллинг құрбанын белсенді түрде қорғайтын адамдар агрессорларға қарсы шығып, кибербуллингінің алдын алуға немесе тоқтатуға тырысады. 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. Қорытындылай келе, сіздердің әрқайсыларыңыз өз өмірлеріңіздегі теріс қылықтар үшін барлық жауапкершілікті білулеріңіз керек. «Басқалармен олар сізбен бірге жүруді қалайтындай әрекет етіңіз» деген қағида бойынша өмір сүріңіз. Виртуалды кеңістіктегі және шынайы өмірдегі қатыгездіктің басқа көріністері сияқты кибербуллингіні толығымен жою мүмкін емес. Сондықтан ересектерді (атааналарды) өз проблемалары жайлы хабардар ету керек. Бүгін сендер өздеріңнің жол ережесі туралы білетін ойларыңызды көрсеттіңдер. Қай жерде жүрсеңдер де жолда жүру ережесін сақтап, басқаларды да соған шақырыңдар дегім келеді.
|
|
Презентация
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/E_Q2rB3ltmY?si=CNja5zILw6x5AdM0
https://drive.google.com/file/d/1DluC3Fgtsn8XaN562n9SbCIbXgbu7qNJ/view
|
шағым қалдыра аласыз














