Материалдар / 6сынып Жаратылыстану Жаңа форматта

6сынып Жаратылыстану Жаңа форматта

Материал туралы қысқаша түсінік
Ғылымның рөлі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Шілде 2024
180
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Ғылым әлемі


Педагогтің Т.А. Ә


Күні:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

Ғылымның рөлі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау

Сабақтың мақсаты

Жаратылыстануға қандай ғылымдар жататынын сипаттау

Құндылыққа баулу

Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.

Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.

Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.

Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.

Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.

Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресустар

Сабақтың басы

0-3 мин








3-7 мин









  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

  1. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.

Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүреді

I – Жаратылыстану

II – Қоғамдық ІII – Техникалық


Ой қозғау тапсырмалары

О қушылар қалай ойлайсыздар бізді қоршаған материалдық әлемді қалай елестете алар едіңіздердер




Термин сөздер платформада ұсыну

Оқушылар сабаққа дайындалады.


Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа



Оқушылар өз ойларын айтады

Табиғат ұғымына түсініктеме береді

5сыныпта алған білімдерін қолданады



Анаграмма тапсырмасын оқушылар ұжымда талдайды, термин сөздердің анықтамасын айтады,





Жақсы!







Жарайсыздар!






Дескриптор:

-адсқан сөздерді дұрыс орналастырады-1балл

-анықтамасын айтады-1балл


Оқулық

6сынып Жаратылыстану ОчкурЕ.А














https://wordwall.net/ru/resource/74821659


Сабақтың ортасы

7-35 мин


Жеке жұмыс

Жаңа сабақты бастау. «Stop-кадр» әдісі. Оқушылардың назарын Ғылым әлемі бейнекөрініске аударып, бұл арқылы не байқағандарын сұрай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Тапсырма№1


Жаратылыстану

Қоғамдық

Химия




әлеуметтік




экономика




Биология




Физика



психология



Тапсырма№2

Ежелгі ғалымдар нені зерттеді?

1.Аристарх Самосский –

2. Гиппарх-

3.Эратосфен-

4.Птолемей-

Оқушылар мағынаны білу үшін бейнекөрсетілімге мұқият көреді. Әрбір маңызды ақпараттарды бейнеге . «Stop-кадр» деп айта отырып тоқтатып дәптерлеріне жазып алады.

Берілген бейнедегі ақпарттарды қолдана отырып кестені толтырады









Берілген ғалымдардың рлін анықтайды




Дескриптор:

- жаратылыстану ғылымдарын табады-1балл

Қоғамдық танымдарды ажыратады- 1балл










-Ғалымдар нені зерттейтінін сипаттайды-1балл

https://youtu.be/m7nACLxvm1g?si=ZPtShUoGqYK1jAlR



Топық галерея тапсырмасы

Оқушыларды отырған қатары бойынша топтастыру 6-7топ

Мұғалім сынып бөлмесіне сандар іледі, әр санның артында суреттер мен сұрақтар, кілтті сөздер жасырылған

1-қатар4оқушы-1топ тапсырмасы -таңдаған саны

1-қатар 4оқушы-2топ тапсырмасы

2-қатар 4оқушы 3-топ тапсырмасы

2-қатар-4оқушы -4топ тапсырмасы

3-қатар-4оқушы -5топ тапсырмасы

3-қатар -4оқушы -6топ тапсырмасы

Оқушылар топтан 1 оқушыны сынып галереясын сандарды таңдауға ұсынады.

Берілген суреттер мен кілтті сөздерді, сұрақтарды қолдана отырып өз ойларын айтады. Оқулықты қолданады

Бағалау критерий:

Жаратылыстануға қандай ғылымдар жататынын сипаттайды

Қосымша1


Жұптық тапсырмалар

Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар


Жаратылыстану» сөзі екі ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану ғылымының бірнеше саласы бар. Мәселен, астрономия ғылымы- аспан денелерін, физика-табиғат құбылыстарын зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз туралы, биология –тірі табиғатты , экология-тірі ағзалардың бір-бірімен  және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен табиғаттың  қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың ғылыми негізі.

Біз өсімдіктерді , жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре аламыз.

Жұптарға арналаған тапсырмаларды арнайы платформалда немес қосымшада ұсыну

Оқушылар отырған қатары бойынша өз жұбымен жұптаса отырып берілген тапсырмаларды мәтінді қолдана отырып өмірден алған ақпарттарын қолдана отырып орындайды. Орындап болған жұптың жауаптарын келесі жұп дескриптор бойынша тексеріп балл береді

Дескриптор:

-дұрыс жауаптары үшін -3балл

Қосымша 2














Бекіту тапсырмалары

Ғылыми зерттеулердің негізгі нысаны ............... болып табылады. Табиғат ............ бір -бірімен тығыз байланысты. Жалпы қоршаған әлемді, табиғатты зерттеуде адамдар ..................., ...................., .................., ......................., ..................... т.б жаратылыстану ғылымдары көмектеседі.

............- ғарыш әлемі туралы ғылым

............. – табиғат және оның құбылыстары туралы ғылым

.............- заттың құрамы құрылыс, қасиеті, табиғаттағы айналымы және табиғат заңдылықтары туралы ғылым

..............- зерттеу нысаны тірі организмдер.

................ демек, отанды қорғау

Оқушылар оқулықты бір оқып алып, оқулық етін жабады берілген тапсырманы ауызша орындайды.

Дескриптор:

-көп нүктенің орынн толтырады-2балл


Сабақтың соңы

Рефлексия

Үй тапсырмасы


































Ой қозғау тапсырмалары

О қушылар қалай ойлайсыздар біздің қоршаған материалдық әлемді қалай елестетет алар едіңіздер

Термин сөздер











Тапсырма№1


Жаратылыстану

Қоғамдық

Химия




әлеуметтік




экономика




Биология




Физика



психология



Дескриптор:

- жаратылыстану ғылымдарын табады-1балл

Қоғамдық танымдарды ажыратады- 1балл







Тапсырма№2

Ежелгі ғалымдар нені зерттеді?

1.Аристарх Самосский –

2. Гиппарх-

3.Эратосфен-

4.Птолемей-

5,6Жаратылыстану толық ҚМЖ -68 сағатқа сатып алу үшін ватсапка жаз 87754645084

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ