|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70-сабақ. Кері есептер / Велосипедпен саяхатқа шығу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.1.5. қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару,кері есептер құрастыру және шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдауды үйренеді Кері есеп құрастыруды меңгереді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ:Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды платформа бойынша 2 топқа бөлу: 1 – «Ізденімпаздар» 2 – топ «Талаптылар» Балалар, өткен сабақта біз қандай тақырыпты өттік? Жарайсыңдар! Ендеше,өткен сабақ бойынша сендерге қызықты ойын дайындап келдім. Сұрақтарға жауап беруге дайынсыңдар ма? Балалар, бүгін біз үлкен саяхатқа шығамыз. Қолымыздағы картаға мұқият қарайық: Бірінші саяхатымызды Қазына аралынан бастаймыз: «Қазына іздеу» әдісі (топтық жұмыс) Берілген гауһартастардағы сұрақтарды сыныптың жан – жағына жапсыру керек. Әр гауһартастың астында сұрақтар бар. Егер, оқушы дұрыс жауап берсе, сол гауһартасты өз тобындағы алтын сандыққа алып кетуге мүмкіндігі бар. Қай топта гауһартас көп сол топ жеңімпаз болып саналады. 60+30=90 60+20=80 40-20=20 70+20=90 80+10=90 40+20=60 60-40=20 70-20=50 Жарайсыңдар! Саяхатымыздың бірінші нүктесінен тапсырмаларды өте жақсы орындап шықтық! Балалар, бүгін біз жаңа ақпараттар мен есептерді шығару жолдарын үйренеміз; Сабақ мақсаты: Есептке талдау жасауды және шығаруды үйренеміз; Ал, саяхатымыздың екінші нүктесі: ормандағы саңырауқұлақтар елі. Берлілген есептерді өте жақсы шығара отырып, келесі аралға жетеміз деген сенімім бар: 1 – тапсырма Балалар орманға саңырауқұлақ теруге келді. Олар ? томарқұлақ пен ? арыш тапты.
Берілген есептерді шешу: (жеке жұмыс) Үлестірмелі материалға жазылған есептерді оқушыларға таратып беремін: Томарқұлақ - 5 д Арыш – 3 д Барлығы - ? 5 + 3 = 8 Жауабы – 8 дана саңырауқұлақ 2) Томарқұлақ – 5 дана Арыш - ? Барлығы – 8 дана 8 – 5 = 3 Жауабы – 3 дана арыш 3) Томарқұлақ - ? Арыш – 3 дана 8 – 3 = 5 Жауабы: 5 дана томарқұлақ Балалар, мұндай есептерді кері есептер деп аталады. Есептің шартындағы белгілі шама ізделінді шамаға айналатын есепті берілген есепке кері есеп деп атайды. Келесі демалыс аймағы сергіту сәті елі: Сергіту сәті 2 – тапсырма Жұптық жұмыс Келесі саяхатқа аттанатын еліміз - Гүлдер елі. Берілген есептерді шығар, оларды салыстыр: (жұптық жұмыс)
Әлия – 10 гүл Сырым – 20 гүл Барлығы - ? 10 + 20 =30 Жауабы: 30 гүл
Барлығы – 30 гүл Әлия - 10 гүл Сырым - ? 30 – 10 =20 Жауабы: 20 гүл
30 – 20 =10 Жауабы: 10 гүл
Саяхатымыздың келесі нүктесі есептер әлемі. Жылдам есептеу арқылы бұл тапсырманы да орындап шығатынымызға сенімдімін;
3 – тапсырма (жеке жұмыс) «Қалқандар» әдісі
30 + 20=50 70 – 40=30 60 – 30 = 30 10 + 80 =90 100 – 60 = 40 80 – 40 = 40 90 – 70 = 20 30 + 40 = 70
Жарайсыңдар! «Математикалық жарыс» әдісі Жеке жұмыс Саяхатымыздың соңғы нүктесі біздің жылдамдығымызды тексеретін математикалық жарыс елі; Берліген есептерді ауызша жылдам есептей отырып, шығаруы керек;
Жарайсыңдар!
Додекаэдр әдісі бойынша кері байланыс береді
|
Амандасады Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Қатысқандардың
саны
Қатыспағандардың
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
№70-сабақ. Кері
есептер / Велосипедпен саяхатқа
шығу
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
1.5.1.5. қосу мен
азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау
және шығару,кері есептер құрастыру және
шығару
Сабақтың
мақсаты Қосу мен азайтудың белгісіз
компоненттерін табуға берілген есептерді талдауды
үйренеді
Кері есеп
құрастыруды меңгереді
Құндылықтар
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ:Қазақ
тілінің қолдану аясын
кеңейту
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 8мин Кері
байланыс 5
минут Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды платформа бойынша 2
топқа бөлу: 1 –
«Ізденімпаздар» 2 – топ
«Талаптылар» Балалар, өткен сабақта біз
қандай тақырыпты өттік? Жарайсыңдар! Ендеше,өткен сабақ бойынша
сендерге қызықты ойын дайындап келдім. Сұрақтарға жауап беруге
дайынсыңдар ма? Балалар, бүгін біз үлкен
саяхатқа шығамыз. Қолымыздағы картаға мұқият
қарайық: Бірінші саяхатымызды Қазына
аралынан бастаймыз: «Қазына іздеу» әдісі
(топтық жұмыс) Берілген гауһартастардағы
сұрақтарды сыныптың жан – жағына жапсыру керек. Әр гауһартастың
астында сұрақтар бар. Егер, оқушы дұрыс жауап берсе, сол
гауһартасты өз тобындағы алтын сандыққа алып кетуге мүмкіндігі
бар. Қай топта гауһартас көп сол
топ жеңімпаз болып саналады. 60+30=90 60+20=80 40-20=20 70+20=90 80+10=90 40+20=60 60-40=20 70-20=50 Жарайсыңдар! Саяхатымыздың
бірінші нүктесінен тапсырмаларды өте жақсы орындап
шықтық! Балалар, бүгін біз жаңа
ақпараттар мен есептерді шығару жолдарын
үйренеміз; Сабақ
мақсаты: Есептке талдау жасауды және
шығаруды үйренеміз; Ал, саяхатымыздың екінші
нүктесі: ормандағы саңырауқұлақтар елі. Берлілген есептерді өте
жақсы шығара отырып, келесі аралға жетеміз деген сенімім
бар: 1 –
тапсырма Балалар орманға саңырауқұлақ
теруге келді. Олар ? томарқұлақ пен ? арыш
тапты. Берілген есептерді шешу: (жеке
жұмыс) Үлестірмелі материалға
жазылған есептерді оқушыларға таратып
беремін: Томарқұлақ - 5
д Арыш – 3
д Барлығы -
? 5 + 3
= 8 Жауабы – 8 дана
саңырауқұлақ 2) Томарқұлақ – 5
дана Арыш -
? Барлығы – 8
дана 8 – 5
= 3 Жауабы – 3 дана
арыш 3) Томарқұлақ -
? Арыш – 3
дана 8 – 3
= 5 Жауабы: 5 дана
томарқұлақ Балалар, мұндай
есептерді кері
есептер деп
аталады. Есептің шартындағы белгілі
шама ізделінді шамаға айналатын есепті берілген есепке кері есеп
деп атайды. Келесі демалыс аймағы сергіту
сәті елі: Сергіту
сәті 2 –
тапсырма Жұптық
жұмыс Келесі саяхатқа аттанатын
еліміз - Гүлдер елі. Берілген есептерді шығар,
оларды салыстыр: (жұптық
жұмыс) Әлия 10 қызғалдақ,ал Сырым 20
раушан терді. Екеуі барлығы неше гүл
терді?
Әлия – 10
гүл
Сырым – 20
гүл
Барлығы -
?
10 +
20 =30
Жауабы: 30
гүл
Әлия мен Сырым екеуі 30 гүл
терді. Әлия 10 гүл терді. Сырым неше гүл
терді?
Барлығы – 30
гүл
Әлия - 10
гүл
Сырым -
?
30 –
10 =20
Жауабы: 20
гүл
Әлия мен Сырым екеуі 30 гүл
терді. Сырым 20 гүл терді. Әлия неше гүл
терді?
30 –
20 =10
Жауабы: 10
гүл
Саяхатымыздың келесі
нүктесі есептер әлемі. Жылдам есептеу арқылы бұл тапсырманы да
орындап шығатынымызға
сенімдімін;
3 – тапсырма (жеке
жұмыс)
«Қалқандар»
әдісі
30 +
20=50
70 –
40=30
60 – 30 =
30
10 + 80
=90
100 – 60 =
40
80 – 40 =
40
90 – 70 =
20
30 + 40 =
70
Жарайсыңдар!
«Математикалық
жарыс» әдісі
Жеке
жұмыс
Саяхатымыздың соңғы
нүктесі біздің жылдамдығымызды тексеретін математикалық жарыс
елі;
Берліген есептерді
ауызша жылдам есептей отырып, шығаруы
керек;
Жарайсыңдар!
Додекаэдр әдісі
бойынша кері байланыс береді
Амандасады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













