7.1.Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын.
Сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.1. Координация және реттелу Мектеп: «Болашақ» жалпы орта мектебі ҚММ Күні: 14.02.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Г.Алипбекова Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Орталық жүйке жүйесініңқұрам бөлімдерін біледі, қызметін түсінеді. Жұлынның ақ және сұр затынан тұратынын біледі. Жұлынның ақ және сұр заты қалай орналасқанын біледі. Құрылысы мен қызметінің байланысын салыстыра алады. Орталық жүйке жүйесінің қаншалықты күрделі жүйе екенін талдап, сипаттайды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Орталық жүйке жүйесінің құрам бөлімдерін біледі; - Нейрон түрлерінің атқаратын қызметтерін сәйкестендіреді; - Жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін сипаттайды; - Орталық жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметінің байланысын салыстыра алады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: нейрон, дендрит, аксон, миелин, медиатор, сомалық, вегетативтық, жүлге, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап, психика, ми,жүйкелер, қозу, тітіркену. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1) Орталық жүйке жүйесін құрайды……... 2) Орталық жүйке жүйесі ... қызметін атқарады. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқу-тәрбиелік үдерістің сәйкесінше формалары арқылы тұлғаның өзін-өзі таныту. Қазақстандық отансүйгіштік және азаматтық жауапкершілік; құрмет; ынтымақтастық; еңбек және шығармашылық; ашықтық; өмір бойы білім алуын қалыптастыру. |
|||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Физика, химия |
|||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.7.3 – жүйке жасушаның компоненттерін аныктау |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері: |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 минут 4-7 минут 8-13минут |
Сыныпты ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа біріктіру түстер арқылы Оқушыларды 2 топқа біріктіру: І және ІІ
І топ Дендрит ІІ топ Аксон Үй тапсырмасы "Сұрақтарды ұстап ал"әдісі І-тобының сұрақтары: 1.Нейрон – жүйке жасушасы 2. Аралық нейрондар – өткізгіш 3.Дендрит – нейронның қысқа өсіндісі 4.Рецепторлар – сезімтал аксонның талшықтары 5.Сұр заты – нейрон денелерімен қысқа өсінділерінің жиналуы ми мен жұлының сұр затын құрайды. 6.Егер бірнеше аксон бірге жиналса және ортақ қабықшада болса- жүйке деп аталады. ІІ- тобының сұрақтары: 1.Нейроглия – қосымша ұлпалар 2.Ақ зат – май қабығымен қапталған ұзын өсінділер 3.Сезімтал нейрондар – орталыққа тепкіш 4.Қимыл – қозғалыс нейрондар-орталықтан тепкіш 5. Аксон – нейронның ұзын өсіндісі 6.Синапс – нейронның бұлшықет талшығымен түйісуі Дескрипторлар: 1. Оқушылар жүйке жасушаның құрылысын біледі; 2. Сұрақтарға толық жауап бере алады. Кері байланыс: оқушылар жылдамдығына және тапсырманы орындаған деңгейіне қарай топтарға смайликтер сыйлайды.
Биологиялық диктант. (Топтық жұмыс) 1.Нейрон денелері мен қысқа өсінділердің топтасуы (ми мен жұлынның сұр затын) құрайды. 2.Ақ май қабығымен қапталған ұзын өсінділер – аксондар (ақ затты)түзеді. 3.Нейронның ұзын өсінділерінің тармақталуы жүйке ұштарын –(рецепторлар) құрайды. 4. Нейрондар: (сезімтал, қозғалтқыш, аралық ) бөлінеді. 5. Жүйке жасушалары: (денесінен, өсінділерден, жүйке ұштарынан)тұрады. Дескрипторлар: 1. Нейронның құрылысы мен түрлерін біледі; 2. Сөйлемнің мағынасын түсінеді. Кері байланыс:интербелсенды тактаға шыққан жауаптарымен салыстырып өздерін өзі бағалайды (қатесіз орындаған топ қолдарын биік көтеріп бастарын сипайды, қате жіберген топ қол шапалақтайды). |
1.Оқушылардың не білетіндері анықталады. 2.Әр топқа жеке сұрақтар жазылған парақтар таратылады. Смайликтер Әр топка бірдей тапсырма таратылады, сол парақ үстіне ұжымдасып орындайды (сөйлемді толықтыру) . |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 14-18 минут |
Жаңа сабақ кезеңінде 1.»Миға шабуы» ой қозғау арқылы суреттер, оқулықтармен тұжырымдамалық карта әдісі жасау. 1. 2.
3. 4.
Тұжырымдамалық карта 1.орталық жүйке жүйесі 2.Шеткі жүйке жүйесі Дескрипторлар: 1. Орталық жүйке жүйесініңқұрам бөліктерін салыстыра алады; 2. Жұлынның қызметің сипаттай алады; 3. Жұлын зақымдануының адам өміріне қауіптілігі жайында мәлімет жинап, әнгімелеп бере алады. 4. Тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді; 5. Оқулықпен жұмыс ыстеп қажетті мағлұматты сараптап алады. Кері байланыс: Смайликтер арқылы. |
Әр топка жеке тапсырмалар беріледі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 19-35минут |
Сәйкестендіру тесті (оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды)
Жауаптары: 1-Б 2-Ғ 3-Ә 4-Г 5-Д 6-В 7-А Дескрипторлар: 1. Сәйкестік тестімен жұмыс істей алады; 2. Тапсырма көлемін, уақытты өндеп орындай алады.
Кері байланыс: бір біріне мадақтама сөздерін айтады. |
Сұрақтар жазу арналған парақтар.
Стикерлер.
Кесте |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
35-40минут |
Бекіту: сабақты бекіту, пысықтау мақсатына оралу Сұрақ-жауап. І-топ 1.Жұлында барлығы неше сегмент бар-( 31) 2.Жұлын сыртын неше қабықшамен қоршалған? (3) ІІ-топ 1.Жұлын қайда орналасқан?-( ми өзегінде орналасқан) 2.Жұлынның қызметі?-( өткізгіштік, рефлекстік) Үй тапсырмасы: мәтінін оқып-білу, терминдерге анықтама жазу, жаттау. |
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
Қабілеті төменірек оқушыларға карточкалар, үлестірме материалдар, интернетпен қолдануын ұсынуға болады, онда оларға қажетті ақпарат берілген. Мәтін оқудағы алынған мәліметпен танысып, қысқаша жазба түрінде көрсетіп, әнгімелеп бере алады, бұл әдіс осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді. Қабілеті орта оқушылар: Сабақ барысындағы деңгейлік тапсырманы арындай алады. Кластер құрастырып тақырыптың мәнін ашып өздігінен білім алады. Салыстырмалы сипаттама жасай алады. Қабілеті жоғары оқушылар: Топта жұмыстарын ұйымдастыра алады, тірексызба құрастыру арқылы; Сабақ бойындағы түрткі сұрақтар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. Талдап, сараптай алады; Жүйке жүйесінің құрделілігін көрсете білді.
|
|
Сабақ үстінде оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере түрып, сергіту сәттерін ұйымдастырдым: екінші рет топ құрастырған кезде және сабақ ортасында интербелсенді әдіс қолдану арқылы «сұрақтар жаңбыры». Оқу бөлмесінде оқушыларға топтық жұмыс жасауға жағдайлар жасау.
|
||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? 1.
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру
7.1.Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын.
Сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.1. Координация және реттелу Мектеп: «Болашақ» жалпы орта мектебі ҚММ Күні: 14.02.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Г.Алипбекова Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Орталық жүйке жүйесініңқұрам бөлімдерін біледі, қызметін түсінеді. Жұлынның ақ және сұр затынан тұратынын біледі. Жұлынның ақ және сұр заты қалай орналасқанын біледі. Құрылысы мен қызметінің байланысын салыстыра алады. Орталық жүйке жүйесінің қаншалықты күрделі жүйе екенін талдап, сипаттайды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Орталық жүйке жүйесінің құрам бөлімдерін біледі; - Нейрон түрлерінің атқаратын қызметтерін сәйкестендіреді; - Жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін сипаттайды; - Орталық жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметінің байланысын салыстыра алады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: нейрон, дендрит, аксон, миелин, медиатор, сомалық, вегетативтық, жүлге, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап, психика, ми,жүйкелер, қозу, тітіркену. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1) Орталық жүйке жүйесін құрайды……... 2) Орталық жүйке жүйесі ... қызметін атқарады. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқу-тәрбиелік үдерістің сәйкесінше формалары арқылы тұлғаның өзін-өзі таныту. Қазақстандық отансүйгіштік және азаматтық жауапкершілік; құрмет; ынтымақтастық; еңбек және шығармашылық; ашықтық; өмір бойы білім алуын қалыптастыру. |
|||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Физика, химия |
|||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.7.3 – жүйке жасушаның компоненттерін аныктау |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері: |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 минут 4-7 минут 8-13минут |
Сыныпты ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа біріктіру түстер арқылы Оқушыларды 2 топқа біріктіру: І және ІІ
І топ Дендрит ІІ топ Аксон Үй тапсырмасы "Сұрақтарды ұстап ал"әдісі І-тобының сұрақтары: 1.Нейрон – жүйке жасушасы 2. Аралық нейрондар – өткізгіш 3.Дендрит – нейронның қысқа өсіндісі 4.Рецепторлар – сезімтал аксонның талшықтары 5.Сұр заты – нейрон денелерімен қысқа өсінділерінің жиналуы ми мен жұлының сұр затын құрайды. 6.Егер бірнеше аксон бірге жиналса және ортақ қабықшада болса- жүйке деп аталады. ІІ- тобының сұрақтары: 1.Нейроглия – қосымша ұлпалар 2.Ақ зат – май қабығымен қапталған ұзын өсінділер 3.Сезімтал нейрондар – орталыққа тепкіш 4.Қимыл – қозғалыс нейрондар-орталықтан тепкіш 5. Аксон – нейронның ұзын өсіндісі 6.Синапс – нейронның бұлшықет талшығымен түйісуі Дескрипторлар: 1. Оқушылар жүйке жасушаның құрылысын біледі; 2. Сұрақтарға толық жауап бере алады. Кері байланыс: оқушылар жылдамдығына және тапсырманы орындаған деңгейіне қарай топтарға смайликтер сыйлайды.
Биологиялық диктант. (Топтық жұмыс) 1.Нейрон денелері мен қысқа өсінділердің топтасуы (ми мен жұлынның сұр затын) құрайды. 2.Ақ май қабығымен қапталған ұзын өсінділер – аксондар (ақ затты)түзеді. 3.Нейронның ұзын өсінділерінің тармақталуы жүйке ұштарын –(рецепторлар) құрайды. 4. Нейрондар: (сезімтал, қозғалтқыш, аралық ) бөлінеді. 5. Жүйке жасушалары: (денесінен, өсінділерден, жүйке ұштарынан)тұрады. Дескрипторлар: 1. Нейронның құрылысы мен түрлерін біледі; 2. Сөйлемнің мағынасын түсінеді. Кері байланыс:интербелсенды тактаға шыққан жауаптарымен салыстырып өздерін өзі бағалайды (қатесіз орындаған топ қолдарын биік көтеріп бастарын сипайды, қате жіберген топ қол шапалақтайды). |
1.Оқушылардың не білетіндері анықталады. 2.Әр топқа жеке сұрақтар жазылған парақтар таратылады. Смайликтер Әр топка бірдей тапсырма таратылады, сол парақ үстіне ұжымдасып орындайды (сөйлемді толықтыру) . |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 14-18 минут |
Жаңа сабақ кезеңінде 1.»Миға шабуы» ой қозғау арқылы суреттер, оқулықтармен тұжырымдамалық карта әдісі жасау. 1. 2.
3. 4.
Тұжырымдамалық карта 1.орталық жүйке жүйесі 2.Шеткі жүйке жүйесі Дескрипторлар: 1. Орталық жүйке жүйесініңқұрам бөліктерін салыстыра алады; 2. Жұлынның қызметің сипаттай алады; 3. Жұлын зақымдануының адам өміріне қауіптілігі жайында мәлімет жинап, әнгімелеп бере алады. 4. Тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді; 5. Оқулықпен жұмыс ыстеп қажетті мағлұматты сараптап алады. Кері байланыс: Смайликтер арқылы. |
Әр топка жеке тапсырмалар беріледі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 19-35минут |
Сәйкестендіру тесті (оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды)
Жауаптары: 1-Б 2-Ғ 3-Ә 4-Г 5-Д 6-В 7-А Дескрипторлар: 1. Сәйкестік тестімен жұмыс істей алады; 2. Тапсырма көлемін, уақытты өндеп орындай алады.
Кері байланыс: бір біріне мадақтама сөздерін айтады. |
Сұрақтар жазу арналған парақтар.
Стикерлер.
Кесте |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
35-40минут |
Бекіту: сабақты бекіту, пысықтау мақсатына оралу Сұрақ-жауап. І-топ 1.Жұлында барлығы неше сегмент бар-( 31) 2.Жұлын сыртын неше қабықшамен қоршалған? (3) ІІ-топ 1.Жұлын қайда орналасқан?-( ми өзегінде орналасқан) 2.Жұлынның қызметі?-( өткізгіштік, рефлекстік) Үй тапсырмасы: мәтінін оқып-білу, терминдерге анықтама жазу, жаттау. |
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
Қабілеті төменірек оқушыларға карточкалар, үлестірме материалдар, интернетпен қолдануын ұсынуға болады, онда оларға қажетті ақпарат берілген. Мәтін оқудағы алынған мәліметпен танысып, қысқаша жазба түрінде көрсетіп, әнгімелеп бере алады, бұл әдіс осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді. Қабілеті орта оқушылар: Сабақ барысындағы деңгейлік тапсырманы арындай алады. Кластер құрастырып тақырыптың мәнін ашып өздігінен білім алады. Салыстырмалы сипаттама жасай алады. Қабілеті жоғары оқушылар: Топта жұмыстарын ұйымдастыра алады, тірексызба құрастыру арқылы; Сабақ бойындағы түрткі сұрақтар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. Талдап, сараптай алады; Жүйке жүйесінің құрделілігін көрсете білді.
|
|
Сабақ үстінде оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере түрып, сергіту сәттерін ұйымдастырдым: екінші рет топ құрастырған кезде және сабақ ортасында интербелсенді әдіс қолдану арқылы «сұрақтар жаңбыры». Оқу бөлмесінде оқушыларға топтық жұмыс жасауға жағдайлар жасау.
|
||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? 1.
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















