|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 Атау септік 31-35- жаттығу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу 4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 4.4.2.3 зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтіннің тақырыбы мен берілген сурет бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды және өз ойын дәлелдей алады; - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біліп септейді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ.Альпинист туралы ұғымдарын еске түсіру үшін «Қай сурет артық?» әдісімен тапсырма беріледі.
-Берілген төрт суретте қай сурет артық деп ойлайсың? -Неліктен олай ойлайсың? -Бұл мамандық иелерінің ерекшелігі неде? (арнайы киімдер, шыдамдылық, биіктен қорықпау, табиғат құбылыстарынан сақтану шараларын білу және т.б) Жауап: артық сурет - 2-сурет, себебі мұндағы адамдар - тау етегінде демалушылар; 1-суретте спорттық альпинизм, 3-суретте өндірістік альпинизм, 4-суретте туристік альпинизм - Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушыларға жағымды орта ұйымдастыру «Нейро жаттығу» Жаттығу жасауарқылы жүзеге асады. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. «Кластер» әдісі 31 – жаттығу. Мәтінді оқы. «Қар көшкіні» тақырыбында мәтін бойынша кластер жасау қажет.
-Шешім табуға бағытталған сұрақтарды тауып, жаз. 1. Қар көшкіні деген не? 2. Сен қыста тауға шықсаң, нені білуің керек? 3. Қар көшкіні болатын қауіпті кезең қай кез? 4. Қар көшкіні болған жағдайда не істеу керек? 5. Сен альпинист болсаң, тауға өзіңмен бірге қандай құралдар алар едің? -Мәтіндегі алғашқы сөйлемді көшіріп жазып, бастауыш пен баяндауыштың астын сыз. Қар көшкіні(атау септік) дегеніміз – қардың тау беткейінен төмен қарай жылдам жылжуы. ЕБҚ тапсырмасы: -көп нүктенің орнына атау септігінде тұраған зат есімдерді қойып жаз. 1.Биыл ... суық болды. 2..... қалың жауды. 3. ... есік ашты. 4. Қорада .... мөңіреді. 5. .... далаға шықты. 6. Үйді ..... салды. 2-тапсырма. 32-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз. Өзен дүр сілкінді, Көкше мұз жыртылды. Демде арна кеңейді, Қозғалды сең енді. Сансыз мұз аралы Қағысып барады. -Зат есімнің септелуіндегі кесте бойынша оқушылардың өздері түсінік береді. -Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздер қай септікте орналасқан? -Неліктен атау септігі дейді? -Септікте атау септігі нешінші орында тұр? -Не себепті жалғаулары жоқ? -Сөйлемде қай сөйлем мүшесі болады? Атау септіктегі зат есімдер кім? не? кімдер? нелер? деген сұрақтарға жауап береді. Атау септіктегі сөздер сөйлемде бастауыш болады. -Сең қозғалғанда қандай қауіп-қатер болады? Ондай жағдайда не істейсің? Сең жүру кезінде үлкендерсіз өзенге бармауымыз керек. Қауіп-қатер төнген сәтте «Құтқарушылар» қызметіне хабарласу керек. ЕБҚ тапсырмасы Өлеңді көшіріп жазады 3-тапсырма. 33-жаттығу. Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жаз. Қазақстан, тау, көшкін, сең, өзен. Қазақстан – тәуелсіз мемлекет. Тау өте биік болады. Тауда көшкін көп болады. Өзен дүр сілкінді. Ертісте мұз еріп, сең жүре бастады. Бұл сөйлемдер атау септікте тұр. 4-тапсырма. 34 - жаттығу. Дос, әке сөздері сөйлемде бастауыш болатындай екі сөйлем құрап жаз. Дос – әрқашан жаныңнан табылатын жан. Әке – асқар тау. |
Оқушылар оқулықта берілген «Қар көшкіні» мәтінін оқиды. Оқушылар осы бағыттағы тақырып бойынша сұрақтар дайындайды. Сұрақтарды келесі топқа ұсынады. Оқушылар жауап береді. Оқушылар оқулықтағы Қ.Баянбайдың «Сең» өлеңін көшіріп жазады. Қар көшкіні мен сеңнің ұқсастығы мен айырмашылығы салыстырады. Өлең жолдарындағы қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды.
Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жазады. Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -мәтінді оқиды-1б -мәтін бойынша шешім шығаруға бағытталған сұрақ құрастырады-1б -сұраққа дәлелді жауап береді-1б - Мәтіндегі алғашқы сөйлемді көшіріп жазып, бастауыш пен баяндауыштың астын сызады-1б Дескриптор: -өлеңді көшіріп жазады-1б -атау септігін анықтайды-1б -берілген сөздің ерекшелігін түсіндіреді-1б Дескриптор: - Төмендегі сөздер бастауыш болатындай өзгертеді-1б - әрқайсысымен сөйлем құрап жазады-1б Дескриптор: -. Дос, әке сөздері сөйлемде бастауыш болатындай екі сөйлем құрап жазады-1б |
Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Допты қағып ал» ойыны арқылы сабақты бекіту Рефлексия
Үй тапсырмасы:35-жаттығу «Көбелектерді өз гүліне қондыр» ойыны Бағалау |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 6 Слайд 7 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№71 Атау септік 31-35- жаттығу Қазақ тілі ҚМЖ 4 сын
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 Атау септік 31-35- жаттығу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу 4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 4.4.2.3 зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтіннің тақырыбы мен берілген сурет бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды және өз ойын дәлелдей алады; - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біліп септейді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ.Альпинист туралы ұғымдарын еске түсіру үшін «Қай сурет артық?» әдісімен тапсырма беріледі.
-Берілген төрт суретте қай сурет артық деп ойлайсың? -Неліктен олай ойлайсың? -Бұл мамандық иелерінің ерекшелігі неде? (арнайы киімдер, шыдамдылық, биіктен қорықпау, табиғат құбылыстарынан сақтану шараларын білу және т.б) Жауап: артық сурет - 2-сурет, себебі мұндағы адамдар - тау етегінде демалушылар; 1-суретте спорттық альпинизм, 3-суретте өндірістік альпинизм, 4-суретте туристік альпинизм - Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушыларға жағымды орта ұйымдастыру «Нейро жаттығу» Жаттығу жасауарқылы жүзеге асады. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. «Кластер» әдісі 31 – жаттығу. Мәтінді оқы. «Қар көшкіні» тақырыбында мәтін бойынша кластер жасау қажет.
-Шешім табуға бағытталған сұрақтарды тауып, жаз. 1. Қар көшкіні деген не? 2. Сен қыста тауға шықсаң, нені білуің керек? 3. Қар көшкіні болатын қауіпті кезең қай кез? 4. Қар көшкіні болған жағдайда не істеу керек? 5. Сен альпинист болсаң, тауға өзіңмен бірге қандай құралдар алар едің? -Мәтіндегі алғашқы сөйлемді көшіріп жазып, бастауыш пен баяндауыштың астын сыз. Қар көшкіні(атау септік) дегеніміз – қардың тау беткейінен төмен қарай жылдам жылжуы. ЕБҚ тапсырмасы: -көп нүктенің орнына атау септігінде тұраған зат есімдерді қойып жаз. 1.Биыл ... суық болды. 2..... қалың жауды. 3. ... есік ашты. 4. Қорада .... мөңіреді. 5. .... далаға шықты. 6. Үйді ..... салды. 2-тапсырма. 32-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз. Өзен дүр сілкінді, Көкше мұз жыртылды. Демде арна кеңейді, Қозғалды сең енді. Сансыз мұз аралы Қағысып барады. -Зат есімнің септелуіндегі кесте бойынша оқушылардың өздері түсінік береді. -Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздер қай септікте орналасқан? -Неліктен атау септігі дейді? -Септікте атау септігі нешінші орында тұр? -Не себепті жалғаулары жоқ? -Сөйлемде қай сөйлем мүшесі болады? Атау септіктегі зат есімдер кім? не? кімдер? нелер? деген сұрақтарға жауап береді. Атау септіктегі сөздер сөйлемде бастауыш болады. -Сең қозғалғанда қандай қауіп-қатер болады? Ондай жағдайда не істейсің? Сең жүру кезінде үлкендерсіз өзенге бармауымыз керек. Қауіп-қатер төнген сәтте «Құтқарушылар» қызметіне хабарласу керек. ЕБҚ тапсырмасы Өлеңді көшіріп жазады 3-тапсырма. 33-жаттығу. Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жаз. Қазақстан, тау, көшкін, сең, өзен. Қазақстан – тәуелсіз мемлекет. Тау өте биік болады. Тауда көшкін көп болады. Өзен дүр сілкінді. Ертісте мұз еріп, сең жүре бастады. Бұл сөйлемдер атау септікте тұр. 4-тапсырма. 34 - жаттығу. Дос, әке сөздері сөйлемде бастауыш болатындай екі сөйлем құрап жаз. Дос – әрқашан жаныңнан табылатын жан. Әке – асқар тау. |
Оқушылар оқулықта берілген «Қар көшкіні» мәтінін оқиды. Оқушылар осы бағыттағы тақырып бойынша сұрақтар дайындайды. Сұрақтарды келесі топқа ұсынады. Оқушылар жауап береді. Оқушылар оқулықтағы Қ.Баянбайдың «Сең» өлеңін көшіріп жазады. Қар көшкіні мен сеңнің ұқсастығы мен айырмашылығы салыстырады. Өлең жолдарындағы қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды.
Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жазады. Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -мәтінді оқиды-1б -мәтін бойынша шешім шығаруға бағытталған сұрақ құрастырады-1б -сұраққа дәлелді жауап береді-1б - Мәтіндегі алғашқы сөйлемді көшіріп жазып, бастауыш пен баяндауыштың астын сызады-1б Дескриптор: -өлеңді көшіріп жазады-1б -атау септігін анықтайды-1б -берілген сөздің ерекшелігін түсіндіреді-1б Дескриптор: - Төмендегі сөздер бастауыш болатындай өзгертеді-1б - әрқайсысымен сөйлем құрап жазады-1б Дескриптор: -. Дос, әке сөздері сөйлемде бастауыш болатындай екі сөйлем құрап жазады-1б |
Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Допты қағып ал» ойыны арқылы сабақты бекіту Рефлексия
Үй тапсырмасы:35-жаттығу «Көбелектерді өз гүліне қондыр» ойыны Бағалау |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 6 Слайд 7 |
||
шағым қалдыра аласыз




