|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№74 сабақ. Есептер шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп шығару тәсілдерін меңгереді
|
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Үйшікке орналастыр» ойыны 1-ден 1-ға дейін—қызыл шатырлы үйге 10-нан 100-ге дейінгі сандарды жасыл шатырлы үйге орналастыр Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып №1 тапсырма Суретке қарайық. Қанша қызыл доп бар? (Бес). Жасыл доптар жөнінде не айтылған? (3-уге артық екені белгілі). «3-еуі артық» дегенді қалай түсінесіңдер? (бұл тура осындай және тағы 3-еу). Есептің сұрағына жауап беру үшін қандай амалды орындау керек? (Қосу). Есептің қысқаша жазбасы мен сұлбасына мұқият қара. Шешуі: 5+3=8 (д.) Жауабы: 8 жасыл доп. Жұптық жұмыс №2 тапсырма «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Есептердің ұқсастығы неде? (Гүлдердің саны бірдей болғандықтан есептер ұқсас) Есептердің айырмашылығы неде? (Берілгендерінің және есептер сұрақтарының орындары ауысуларына байланысты олардың айырмашылықтары бар) Бұлар қандай есептер? (Өрнектердегі сандар да бірдей және өзара байланысты. Мұндай есептерді кері есептер деп атайды). а) Шешуі: 7+2=9 (г.) Жауабы: 9 гүлкекіре ә) Шешуі: 9 – 2=7 (қ.) Жауабы: 7 қызғалдақ ЕБҚ Есепті шығар Альбомда 30 сурет бар. Оның 10 суретін Әлия жинаған. Сырым қанша сурет жинады?
Шешуі: 30-10=20 (с.) Жауабы: 20 сурет ЕҚБ Жауап бер Циркте үйретілген аттар, иттер, құстар т.б. бар. Аттар - 5 Иттер - 6 Құстар -8. Бір санның басқасынан артық (кем) екенін қалай білуге болады? … саны … санынан қаншаға артық? … саны … санынан қаншаға кем? және т.с.с.
Өзіндік жұмыс №3 тапсырма Есептің шартын толықтырып, берілуін қысқаша жаз. Хайуанаттар бағында 3 ересек маймыл мен олардан 2-еуі ... кішкентай маймыл бар. Хайуанаттар бағында қанша кішкентай маймыл бар? Ересек м-3 Кішкентай м-2-еуі артық ? 3+2=5 Ж: Кішкентай маймылдар бесеу ФС тапсырмасы «Тәжірибе алаңы» әдісі №4 тапсырма Таспалардың ұзындығын өлше. Түсі бірдей таспалардың жұбын салыстыр. Салыстыру нәтижесін жаз. Кері байланыс
|
Көңіл күйлерін реттейді Ойын ойнайды Есептің орындалу жолын қарастырады Есепті шығарады Мұғалім оқушылар есептерді шығарып болғаннан кейін сұрақтар қояды. Балалар мұғалімнің жетекшілігімен қорытынды жасап сұрақтарға жауап береді. Өз бетінше есеп шығарып үйренеді Сұрақтарға жауап айтады Жаттығу жасайды Есепті шығарады Тәжірибе жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтау, мадақтау арқылы көңілдерін көтеру Дескриптор: Сандарды таниды, қолданады Сандарды өз үйшігіне орналастырады Дескриптор: Бұған дейін қарастырған есептерден айырмашылығын табады Есептің қысқаша жазбасы мен сызбасын рәсімдейді Дескриптор: Санды бірнеше бірлікке арттыру, кемітуге берілген есептерді шығаруды түсінеді. Есептерді шығарады. Дескриптор: Өз бетінше есеп шығарып үйренеді Есептің шартын құра алады Дескриптор: Қойылған сұрақтарға жауап береді Артық,кем ұғымын біледі, қолданады Дескриптор: Есепті өз бетінше шығарады Артық, кем ұғымын түсінеді Дескриптор: Таспалардың ұзындығын өлшейді. Түсі бірдей таспалардың жұбын салыстырады. Салыстыру нәтижесін жазады. «Білім ағашы» әдісі
|
Жылы сөздер Оқулық Доптар Есеп сұлбасы Суреттер Есеп сұлбасы Таратпа парақ Таратпа парақ Қимыл-қозғалыс Таспалар Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||






жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№74 сабақ. Есептер шығару
№74 сабақ. Есептер шығару
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№74 сабақ. Есептер шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп шығару тәсілдерін меңгереді
|
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Үйшікке орналастыр» ойыны 1-ден 1-ға дейін—қызыл шатырлы үйге 10-нан 100-ге дейінгі сандарды жасыл шатырлы үйге орналастыр Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып №1 тапсырма Суретке қарайық. Қанша қызыл доп бар? (Бес). Жасыл доптар жөнінде не айтылған? (3-уге артық екені белгілі). «3-еуі артық» дегенді қалай түсінесіңдер? (бұл тура осындай және тағы 3-еу). Есептің сұрағына жауап беру үшін қандай амалды орындау керек? (Қосу). Есептің қысқаша жазбасы мен сұлбасына мұқият қара. Шешуі: 5+3=8 (д.) Жауабы: 8 жасыл доп. Жұптық жұмыс №2 тапсырма «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Есептердің ұқсастығы неде? (Гүлдердің саны бірдей болғандықтан есептер ұқсас) Есептердің айырмашылығы неде? (Берілгендерінің және есептер сұрақтарының орындары ауысуларына байланысты олардың айырмашылықтары бар) Бұлар қандай есептер? (Өрнектердегі сандар да бірдей және өзара байланысты. Мұндай есептерді кері есептер деп атайды). а) Шешуі: 7+2=9 (г.) Жауабы: 9 гүлкекіре ә) Шешуі: 9 – 2=7 (қ.) Жауабы: 7 қызғалдақ ЕБҚ Есепті шығар Альбомда 30 сурет бар. Оның 10 суретін Әлия жинаған. Сырым қанша сурет жинады?
Шешуі: 30-10=20 (с.) Жауабы: 20 сурет ЕҚБ Жауап бер Циркте үйретілген аттар, иттер, құстар т.б. бар. Аттар - 5 Иттер - 6 Құстар -8. Бір санның басқасынан артық (кем) екенін қалай білуге болады? … саны … санынан қаншаға артық? … саны … санынан қаншаға кем? және т.с.с.
Өзіндік жұмыс №3 тапсырма Есептің шартын толықтырып, берілуін қысқаша жаз. Хайуанаттар бағында 3 ересек маймыл мен олардан 2-еуі ... кішкентай маймыл бар. Хайуанаттар бағында қанша кішкентай маймыл бар? Ересек м-3 Кішкентай м-2-еуі артық ? 3+2=5 Ж: Кішкентай маймылдар бесеу ФС тапсырмасы «Тәжірибе алаңы» әдісі №4 тапсырма Таспалардың ұзындығын өлше. Түсі бірдей таспалардың жұбын салыстыр. Салыстыру нәтижесін жаз. Кері байланыс
|
Көңіл күйлерін реттейді Ойын ойнайды Есептің орындалу жолын қарастырады Есепті шығарады Мұғалім оқушылар есептерді шығарып болғаннан кейін сұрақтар қояды. Балалар мұғалімнің жетекшілігімен қорытынды жасап сұрақтарға жауап береді. Өз бетінше есеп шығарып үйренеді Сұрақтарға жауап айтады Жаттығу жасайды Есепті шығарады Тәжірибе жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтау, мадақтау арқылы көңілдерін көтеру Дескриптор: Сандарды таниды, қолданады Сандарды өз үйшігіне орналастырады Дескриптор: Бұған дейін қарастырған есептерден айырмашылығын табады Есептің қысқаша жазбасы мен сызбасын рәсімдейді Дескриптор: Санды бірнеше бірлікке арттыру, кемітуге берілген есептерді шығаруды түсінеді. Есептерді шығарады. Дескриптор: Өз бетінше есеп шығарып үйренеді Есептің шартын құра алады Дескриптор: Қойылған сұрақтарға жауап береді Артық,кем ұғымын біледі, қолданады Дескриптор: Есепті өз бетінше шығарады Артық, кем ұғымын түсінеді Дескриптор: Таспалардың ұзындығын өлшейді. Түсі бірдей таспалардың жұбын салыстырады. Салыстыру нәтижесін жазады. «Білім ағашы» әдісі
|
Жылы сөздер Оқулық Доптар Есеп сұлбасы Суреттер Есеп сұлбасы Таратпа парақ Таратпа парақ Қимыл-қозғалыс Таспалар Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||






шағым қалдыра аласыз

















