Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 78-сабақ
|
Мектеп |
«Дөң мектеп- гимназиясы» КММ |
||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып:4 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№78 Көмектес септік 68-73 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімнің септелуін білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Зат есімдің септелуін біледі Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талдайды |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату.
Мен – қазақ, қазақпын деп
мақтанамын, Сұлтанмахмұт Торайғыров Осы өлең жолдары арқылы топқа бөліп аламын. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы бойынша осы ақпан айында құндылық–Жасампаздық және жаңашылдық. Аптаның дәйексөзі Қ.Тоқаевтың сөзімен басталады. «Жаңару мен жаңғыру -жақсылыққа жол ашады» Үй тапсырмасын пысықтау Жазылым : 66– жаттығу ( 32 бет )
не? кімнен? не? неден? не істейді не? неден? қандай? қайдан?
не? неден? Қандай? қайдан? 2.Отан оттан да ыстық. 3.Бір жеңнен не не істе? қайдан? Не? не істе? қай? қол шығар бір жағадан бас шығар. 4.Барлық неден? не? қандай? өнерден сөз өнері күшті.
|
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды.
Сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау: Ою
10 балл жүйе арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Тапсырманы орындайды 1 балл
Дескриптор: Мақалды жазады-1балл сөйлем мүшесіне талдай алады. Сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын айта алады. 1 балл Пазл құрастырып, ереже айта алады. 1 балл
ҚБ: «Жарайсың» |
компьютер, суреттеркарточкалар, Пазл смайликтер |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
68 – тапсырма Ұжымдық жұмыс «Шешуін тап » әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану
Кенжесімін бүгінде кіммен? немен? жүремін -мен, -бен, -пен жалғауы Осы болды таңдауым -Балалар бұл қай септік туралы айтылып тұр? -Көмектес септік -Бүгін біз Көмектес септік туралы өтеміз. Қ.б «өте тамаша»
Ал, дәптерлерімізді ашып, күннің жадын жазайық. Ақпанның үші Сынып жұмысы Көмектес септік Сабақтың мақсаты:
Топтық жұмыс «Кім тапқыр» әдісі сөздерден мақал құрастыру. Көркем жазу 1.Оқу - инемен құдық қазғандай. 2.Сумен ойнама - батарсың. 3.Отпен ойнама - күйерсің. Мақалдардың мағынасын түсіндір. Ұжымдық жұмыс Нұсқау Жұмбақты оқып, шешуін тап. Тұмсығымен ояды, Ұя салып қояды. Табыңдаршы, балалар, Ол қандай құс болады? (тоқылдақ) Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Бұл қай септіктің сұрағы? Тұмсығымен (немен?) -көмектес септік.
Тоқылдақ – ұсақ және орташа келген орман құсы. Елімізде тоқылдақтың 9 түрі кездеседі. Көктемде тоқылдақтар ағаш діңіне 2,5 метрден биік қуыстарда ұя жасап, балапан шығарады. Тоқылдақтың негізгі жауы - тиін. Тиін тоқылдақ жұмыртқаларын жеп, ұясын бұзып кетеді екен |
Жұмбақтың шешуін табады.
Күн ретін жазу
Ережемен танысады
Күннің жадын дәптерге жазады
Жаңа білім Меңгеретін жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатымен танысады
Тапсырмаларды топта орындайды. Тапқырлық танытады. Көркем жазады.
Жұмбақты оқып, шешуін табады. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды |
Критерий Ой қозғау әдісі арқылы жаңа тақырыпты табу
Дескриптор Жаңа тақырыпты сұрақ – жауап арқылы таба алады ҚБ: «жарайсың»
Қ.б «өте тамаша»
Дескриптор: Берілген сөздерден мақал құрастыра алады. Сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындай алады. 1 балл
ҚБ: «Жарайсың»
Бағалау критерийі Зат есімдің септелуін біледі.
Дескриптор: . Жұмбақты оқып, шешуін табады. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. Көмектес септігіндегі сөздерді таба алады. 2 балл |
Оқулық, дәптер
Қима қағаздар
оқулық |
|
|
5мин |
Сергіту сәті ОЮ |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
оюлар |
|
|
10 мин |
Жеке жұмыс. «Кім жылдам» көмектес септігіндегі тоқылдақтарды ағашқа орналастыр.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға сәйкестендіру тапсырмасы.
Wordwall платформасымен тапсырмалар орында.
ҚБ Жұптық жұмыс "Көрші" әдісі ОДД:білу.түсіну Нұсқау: Бір-біріңе түсіндіре отырып, сөйлем мүшесіне талдаңдар. Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтыңдар. 1.Мұхиттар теңіздермен жалғасып жатыр. 2.Ақбидай Күннің нұрымен, жаңбырдың суымен өседі. 3. Гүлсім табиғатты аялау туралы әңгімені зор ықыласпен тыңдады. 4. Марат мұзайдынға атасымен келді. Бір-біріңе түсіндіре отырып, сөйлем мүшесіне талдаңдар. Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтыңдар. Оқылым, Айталым, Жазылым 69 – жаттығу ( 33 - бет )
Тұмсығымен шымшып - к.с Құрт тереді шоқып
Сылдыр қағып, Таудан құлап, - ш.с Жатыр ағып, Мөлдір бұлақ
|
Тапмырмаларды орындайды
Wordwall платформасында тапсырмалар орындайды.
Тапсырманы орындайды
Сөйлемдерді оқиды. Сөйлем мүшелеріне талдайды. Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтады. Сөйлемдерді көшіріп, таза жазады. Шығыс, көмектес септіктеріндегі сөздерді табады. Көмектес септігіндегі сөзді сөз құрамына талдайды |
Қ.б «өте тамаша»
Қ.б «өте тамаша»
Дескриптор: Бір-біріңе түсіндіре отырып, сөйлем мүшесіне талдайды.Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтады.2балл
Дескриптор: Сөйлемдерді көшіріп, таза жазады. Шығыс, көмектес септіктеріндегі сөздерді таба алады. Көмектес септігіндегі сөзді сөз құрамына талдай алады. 2 балл |
оқулық Тоқылдатар мен ағаш
Суреттер
Қима қағаздар
Қима қағаздар
Оқулық, дәптер |
|
|
10 мин |
70-тапсырма Жеке жұмыс Мәтінді түсініп оқы. Мәтінге ат қой. Мәтіннің аты-Арал Көмектес септігінде тұрған сөздерді тауып, өз пікіріңді сызбаны пайдаланып дәлелде. Сумен, құрлықпен
Бұл - көмектес септігіндегі сөздер, өйткені олар немен? деген сұраққа жауап беріп тұр. Сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр. «Орнын тап» ойыны 1. Көмектес септігінің жалғауын тап А)- ға, - ге, - қа, - ке Ә) ның нің, - тың, - тің Б) - мен, - бен, - пен 2. Кіммен? немен? сұрақтарына жауап беретін септік А) атау септік Ә) барыс септік Б) көмектес септік 3. Көмектес септікте тұрған сөзді тап. Үйдің қабырғасын балшықпен сыладым А) үйдің Ә) қабырғасын Б) балшықпен 4. Көмектес септіктегі сөз қай сөзбен байланысып тұр. Әсет ағашты арамен кесті. А) Әсет Ә) кесті Б) ағашты 5Көмектес септіктегі сөздер сөйлемде қандай мүше болады А) тұрлаулы Ә) тұрлаусыз. |
Мәтінді түсініп оқиды Мәтінге ат қояды. Көмектес септігінде тұрған сөздерді тауып, өз пікірін сызбаны пайдаланып дәлелдейді.
Оқушылар алған білімдерін пысықтайды |
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды. Мәтінге ат қояды. Көмектес септігінде тұрған сөздерді тауып, өз пікірін сызбаны пайдаланып дәлелдейді. 1балл
ҚБ: «Жарайсыңдар»
ҚБ: «Бір бірін толықтырады» |
Оқулық 35- бет |
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин Үй тапсырма |
-Ендігі кезек бүгінгі сабағымыздың атмосферасын анықтау. Оқу тапсырмасы: 73-жаттығу 35 бет |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
ҚБ: «Жарайсыңдар» |
Оюлар Торсықтар |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№78 Көмектес септік 68-73 жаттығулар
№78 Көмектес септік 68-73 жаттығулар
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 78-сабақ
|
Мектеп |
«Дөң мектеп- гимназиясы» КММ |
||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып:4 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№78 Көмектес септік 68-73 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімнің септелуін білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Зат есімдің септелуін біледі Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талдайды |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату.
Мен – қазақ, қазақпын деп
мақтанамын, Сұлтанмахмұт Торайғыров Осы өлең жолдары арқылы топқа бөліп аламын. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы бойынша осы ақпан айында құндылық–Жасампаздық және жаңашылдық. Аптаның дәйексөзі Қ.Тоқаевтың сөзімен басталады. «Жаңару мен жаңғыру -жақсылыққа жол ашады» Үй тапсырмасын пысықтау Жазылым : 66– жаттығу ( 32 бет )
не? кімнен? не? неден? не істейді не? неден? қандай? қайдан?
не? неден? Қандай? қайдан? 2.Отан оттан да ыстық. 3.Бір жеңнен не не істе? қайдан? Не? не істе? қай? қол шығар бір жағадан бас шығар. 4.Барлық неден? не? қандай? өнерден сөз өнері күшті.
|
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды.
Сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау: Ою
10 балл жүйе арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Тапсырманы орындайды 1 балл
Дескриптор: Мақалды жазады-1балл сөйлем мүшесіне талдай алады. Сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын айта алады. 1 балл Пазл құрастырып, ереже айта алады. 1 балл
ҚБ: «Жарайсың» |
компьютер, суреттеркарточкалар, Пазл смайликтер |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
68 – тапсырма Ұжымдық жұмыс «Шешуін тап » әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану
Кенжесімін бүгінде кіммен? немен? жүремін -мен, -бен, -пен жалғауы Осы болды таңдауым -Балалар бұл қай септік туралы айтылып тұр? -Көмектес септік -Бүгін біз Көмектес септік туралы өтеміз. Қ.б «өте тамаша»
Ал, дәптерлерімізді ашып, күннің жадын жазайық. Ақпанның үші Сынып жұмысы Көмектес септік Сабақтың мақсаты:
Топтық жұмыс «Кім тапқыр» әдісі сөздерден мақал құрастыру. Көркем жазу 1.Оқу - инемен құдық қазғандай. 2.Сумен ойнама - батарсың. 3.Отпен ойнама - күйерсің. Мақалдардың мағынасын түсіндір. Ұжымдық жұмыс Нұсқау Жұмбақты оқып, шешуін тап. Тұмсығымен ояды, Ұя салып қояды. Табыңдаршы, балалар, Ол қандай құс болады? (тоқылдақ) Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Бұл қай септіктің сұрағы? Тұмсығымен (немен?) -көмектес септік.
Тоқылдақ – ұсақ және орташа келген орман құсы. Елімізде тоқылдақтың 9 түрі кездеседі. Көктемде тоқылдақтар ағаш діңіне 2,5 метрден биік қуыстарда ұя жасап, балапан шығарады. Тоқылдақтың негізгі жауы - тиін. Тиін тоқылдақ жұмыртқаларын жеп, ұясын бұзып кетеді екен |
Жұмбақтың шешуін табады.
Күн ретін жазу
Ережемен танысады
Күннің жадын дәптерге жазады
Жаңа білім Меңгеретін жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатымен танысады
Тапсырмаларды топта орындайды. Тапқырлық танытады. Көркем жазады.
Жұмбақты оқып, шешуін табады. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды |
Критерий Ой қозғау әдісі арқылы жаңа тақырыпты табу
Дескриптор Жаңа тақырыпты сұрақ – жауап арқылы таба алады ҚБ: «жарайсың»
Қ.б «өте тамаша»
Дескриптор: Берілген сөздерден мақал құрастыра алады. Сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындай алады. 1 балл
ҚБ: «Жарайсың»
Бағалау критерийі Зат есімдің септелуін біледі.
Дескриптор: . Жұмбақты оқып, шешуін табады. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. Көмектес септігіндегі сөздерді таба алады. 2 балл |
Оқулық, дәптер
Қима қағаздар
оқулық |
|
|
5мин |
Сергіту сәті ОЮ |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
оюлар |
|
|
10 мин |
Жеке жұмыс. «Кім жылдам» көмектес септігіндегі тоқылдақтарды ағашқа орналастыр.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға сәйкестендіру тапсырмасы.
Wordwall платформасымен тапсырмалар орында.
ҚБ Жұптық жұмыс "Көрші" әдісі ОДД:білу.түсіну Нұсқау: Бір-біріңе түсіндіре отырып, сөйлем мүшесіне талдаңдар. Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтыңдар. 1.Мұхиттар теңіздермен жалғасып жатыр. 2.Ақбидай Күннің нұрымен, жаңбырдың суымен өседі. 3. Гүлсім табиғатты аялау туралы әңгімені зор ықыласпен тыңдады. 4. Марат мұзайдынға атасымен келді. Бір-біріңе түсіндіре отырып, сөйлем мүшесіне талдаңдар. Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтыңдар. Оқылым, Айталым, Жазылым 69 – жаттығу ( 33 - бет )
Тұмсығымен шымшып - к.с Құрт тереді шоқып
Сылдыр қағып, Таудан құлап, - ш.с Жатыр ағып, Мөлдір бұлақ
|
Тапмырмаларды орындайды
Wordwall платформасында тапсырмалар орындайды.
Тапсырманы орындайды
Сөйлемдерді оқиды. Сөйлем мүшелеріне талдайды. Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтады. Сөйлемдерді көшіріп, таза жазады. Шығыс, көмектес септіктеріндегі сөздерді табады. Көмектес септігіндегі сөзді сөз құрамына талдайды |
Қ.б «өте тамаша»
Қ.б «өте тамаша»
Дескриптор: Бір-біріңе түсіндіре отырып, сөйлем мүшесіне талдайды.Көмектес септігіндегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айтады.2балл
Дескриптор: Сөйлемдерді көшіріп, таза жазады. Шығыс, көмектес септіктеріндегі сөздерді таба алады. Көмектес септігіндегі сөзді сөз құрамына талдай алады. 2 балл |
оқулық Тоқылдатар мен ағаш
Суреттер
Қима қағаздар
Қима қағаздар
Оқулық, дәптер |
|
|
10 мин |
70-тапсырма Жеке жұмыс Мәтінді түсініп оқы. Мәтінге ат қой. Мәтіннің аты-Арал Көмектес септігінде тұрған сөздерді тауып, өз пікіріңді сызбаны пайдаланып дәлелде. Сумен, құрлықпен
Бұл - көмектес септігіндегі сөздер, өйткені олар немен? деген сұраққа жауап беріп тұр. Сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр. «Орнын тап» ойыны 1. Көмектес септігінің жалғауын тап А)- ға, - ге, - қа, - ке Ә) ның нің, - тың, - тің Б) - мен, - бен, - пен 2. Кіммен? немен? сұрақтарына жауап беретін септік А) атау септік Ә) барыс септік Б) көмектес септік 3. Көмектес септікте тұрған сөзді тап. Үйдің қабырғасын балшықпен сыладым А) үйдің Ә) қабырғасын Б) балшықпен 4. Көмектес септіктегі сөз қай сөзбен байланысып тұр. Әсет ағашты арамен кесті. А) Әсет Ә) кесті Б) ағашты 5Көмектес септіктегі сөздер сөйлемде қандай мүше болады А) тұрлаулы Ә) тұрлаусыз. |
Мәтінді түсініп оқиды Мәтінге ат қояды. Көмектес септігінде тұрған сөздерді тауып, өз пікірін сызбаны пайдаланып дәлелдейді.
Оқушылар алған білімдерін пысықтайды |
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды. Мәтінге ат қояды. Көмектес септігінде тұрған сөздерді тауып, өз пікірін сызбаны пайдаланып дәлелдейді. 1балл
ҚБ: «Жарайсыңдар»
ҚБ: «Бір бірін толықтырады» |
Оқулық 35- бет |
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин Үй тапсырма |
-Ендігі кезек бүгінгі сабағымыздың атмосферасын анықтау. Оқу тапсырмасы: 73-жаттығу 35 бет |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
ҚБ: «Жарайсыңдар» |
Оюлар Торсықтар |
|
шағым қалдыра аласыз

“














