№78 сабақ. Жұрнақ пен жалғау. Қажымұқан Мұңайтпасов 57-61 жаттығулар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№78 сабақ. Жұрнақ пен жалғау. Қажымұқан Мұңайтпасов 57-61 жаттығулар

Материал туралы қысқаша түсінік
"Дені саудың жаны сау" бөлімі бойынша қазақ тілі 2-сынып №78 сабақ. Сабақ тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау. Қажымұқан Мұңайтпасов. Оқушылар сабақ барысында дереккөздерден қажетті мәліметтерді тауып және сөздерді сөз құрамына талдай алуды үйренеді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

«Топар жалпы білім беретін миектебі»КММ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:

Рахметова Арайлым Серикхановна

Күні:

31.01.2025ж

Сынып: 2 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

78 сабақ. Жұрнақ пен жалғау.

Қажымұқан Мұңайтпасов 57-61 жаттығулар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату

2.2.5.1* дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу;

Сабақтың мақсаты

Дереккөздерден қажетті мәліметтерді табады

Сөздерді сөз құрамына талдай алады

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Азаматтық борыш және парасаттылық

Апта дәйексөзі: «Әділет жолы- адал жол»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут











Өткенді пысықтау

5 минут



















Сабақ

тың ортасы

20 минут
























































Сергіту сәті

2 минут



















Сабақты қорыту

8минут


















































Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.


Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біз қандаймыз?»

1.әдемісін, әдептісін (жүрекше)

2.сенімдісін, талаптысын (ок)

3.Біз бәріміз қандаймыз? Тәп-тәтті балдаймыз.

Топқа бөлу фигуралар арқылы (үшбұрыш -жұранақ, төртбұрыш-жалғау) Фигуралардың арғы бетіне санедар жазу. (1-11 бала саны бойынша)




Өткенді пысықтау «Пазл жинау»әдісі арқылы.

1.Түбір немесе түбір сөз дегеніміз не?

2.Қосымша дегеніміз не?

3.Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына бере алмайды осы пікір жалған ба әлде ақиқат па?

4. «Тазалық» сөзінің түбірі мен қосымшасын ажырат?

5.Қосымша нешеге бөлінеді?

6. Жұрнақ дегеніміз не?

7.Жалғау дегеніміз не?

8.Осы тоқсанда бастаған бөліміміз қалай аталады?

9.Денсаулық жайында бір мақал айтып бер.

10.Мақалдың жалғасын тап. «Шынықсаң -шымыр боларсың»

11. «Оқушы» сөзін сөз құрамына талда.

Сабақ тақырыбын және мақсатын хабарлау.

Қане, бірге бәріміз көзімізді жұмамыз.

Өтіп тау мен өзеннен

Бірлікке жетіп қонамыз.

Қосымша -деп аталады,

Бұл елде мүлде бейтаныс

Біз білмейтін, балалар,

Қосымшаның түрі бар.

Жаңа сөздер жасайтын

Жұрнақ- деген ұлы бар.

Сөзге сөзді қосатын

Жалғау -деген қызы бар

Ендеше, балалар, біздің өтіп жатқан тақырыбымыз қалай аталады? (ЖҰРНАҚ ПЕН ЖАЛҒАУ)

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:

Сөздерді сөз құрамына талдап, дереккөздерден қажетті мәліметтерді табуды үйренеміз.

Бейнеролик көрсету







Дәптермен жұмыс

Қаңтардың отыз бірі.

Сынып жұмысы.

Көркем жазу

«Әділет жолы- адал жол»





«Жасырын сурет» әдісі. (қазақ күресінің палуандары суреті)

Суреттен нені көріп тұрмыз? (Қазақ күресі, палуандар) Қазақтың атақты палуаны кім?

Қажымұқан деген кім?

Палуан қандай болуы керек?

Қандай палуандарды білесің?


57-жаттығу. «Спираль» әдісі бойынша мәтінді түсініп оқимыз. Қою қарамен жазылған сөзге наза аударайық.

Қажымұқан туралы дереккөздер ұсыну (Қажымұқан Мұңайтпасовтың өмірбаянынан мәлімет)












«Көңілді сергіту» (мұғалім допты пайдаланып, түрлі қимылдар көрсетеді.)






58-жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда.Қажымұқан – қазақтың тұңғыш

палуаны.Ол – дүниежүзінің бірнеше

дүркін жүлдегері.


Палуаны,жеңімпазы.

Палуан-түбір, -ы-жалғау

Жеңімпаз-түбір, -ы- жалғау



«Пирамида» ойыны

Берілген сөздерге жұрнақ, жалғаулар жалғап,

пирамиданы құрастыру керек


ҚЖ:

Тест тапсырмаларын орындау

1. Түбірдің мағынасын өзгертетін қосымша түрі

А) түбір

Б) әріп

В) жұрнақ

С) жалғау

2. Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша түрі

А) Жұрнақ

Б) түбір

В) қосымша

С) жалғау

3.Жұрнақ та, жалғау да жалғанған сөз А) суретші

Б) әншінің

В) сазгер

С) бояулар

4. Жалғауы бар сөзді көрсет

А) қалашық

Б) қалалық

В) қаланың


Үй тапсырмасы

60-жаттығу

Жұмбақты оқып, шешуін тап.

Ойынды бұзсаң, күш қылып,

Тоқтатады ысқырып.

Шешуі: Төреші

Шешуіндегі сөздің жұрнақ немесе жалғау екенін тап.Неге олай ойлаййсың? Жауап бер.








Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.




Фигураларды таңдау арқылы топқа бөлінеді





Сұрақтарға жауап беру арқылы өткенді пысықтайды


















Тақырыпты ашады. Сабақ мақсатымен танысады.















Оқушылар бейнероликті тамашалап, өткен білімді еске түсіреді.



Дәптерлеріне бүгінгі күнді және апта дәйек сөзін көркем жазу. «Әділет жолы- адал жол»




Суретжелісі бойынша сұрақтарға жауап береді.






Мәтінмен, дереккөздермен жұмыс жасайды.














Оқушылар доптың қозғалысы бойынша жаттығуларды жасайды.



Сөйлемдерді көшіріп жазады.

Сөз құрамына талдайды










Берілген сөздерге жұрнақ, жалғаулар жалғап,

пирамиданы құрастырады.


















Тест тапсырмаларын орындайды





















Күнделіктеріне үй жұмысын жазады









Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.






Мақтап, мадақтап отыру













Дескриптор:

Сұрақ -жауап-1б
















Мақтап, мадақтап отыру















Тамаша жұмыс!



Мақтап, мадақтап отыру








Тамаша жұмыс!









Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды-1б

Қарамен жазылған сөздердегі жұрнақ пен жалғауды ажыратады-1б

Дереккөздерінен мәліметтер тауып, әңгімелейді-1б



Мақтап, мадақтап отыру




Дескриптор:

Сөйлемдерді көшіріп жазады-1б

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды-1б

Тамаша жұмыс!






Дескриптор:

Берілген сөздерге жұрнақ, жалғаулар жалғап,

пирамиданы құрастыру -2б


Жарайсыңдар!














Дескриптор:

Түбір мен қосымшаны ажырата алады-1б

Жұрнақ пен жалғау туралы білімі бар-1б


Тамаша жұмыс орындадыңдар!
















Жарайсыңдар!

Оқу құралдары




Фигуралардың суреттері




Пазл суреттері



















Суреттер

















АКТ







Жұмыс дәптері






Палуандар суреті







Оқулық, дереккөздері жазылған мәтін, Спираль түріндегі мәтін.

Доп











Оқулық

Жұмыс дәптері








Қима қағаздар, желім























Тест тапсырмасы






















Күнделік, оқулық, қалам



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.03.2025
254
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі