Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұржамал А |
||||||
|
Күні: |
03.02.2025ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А» Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Септік жалғауының емлесі.79-сабақ 74-80 жаттығу. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ Дәйек сөз:«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Үлгі: -Дүкеннен нені сатып алдың? -Ол неден жасалған? -Ол қайда тұр? -Бұл кімнің көзілдірігі? -Ол неден қорғайды? -Ол қайда жатыр? -Қолшатырды алып, қайда бардың? -Бұл кімде бар? -Ол неден қорғайды? -Бұл не? -Бұл терезе. -Ол неден қорғайды? -Ол маса, шыбын, қоңыздардан қорғайды. -Оны кіммен бірге жасадың? -Оны шебермен бірге жасадым.
Сабақ мақсатымен танысады |
Әр топқа бір заттан (сурет) беріледі. Тапсырма белгіленген уақыт ішінде топ мүшелері септік сұрақтарын пайдалана отырып, қысқа үш сұрақ дайындау керек? Сұрақ қойған кезде келесі топ лезде жауап беруі тиіс: 1-топ 2-топқа, 2-топ 3-топқа, 3-топ 4-топқа, 4-топ 1-топқа. Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! Дескриптор: Зат есімге септік жалғауларды дұрыс жалғайды 1б |
Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ ҰЖ.Мәтінді тыңда.74-жаттығу Адамды табиғаттан,табиғатты адамнан бөліп қарауға болмайды. Табиғаттың жері мен суы,орманы мен тасы, жануарлары мен өсімдіктері адам үшін тіршілік етудің басты көзі болып табылады. Сондықтан табиғатты туған анаңдай көріп, туған ұлыңдай қорғауың керек. Егер сендер ағаштарды аяусыз сындырып, гүлдерді жұлып, құстардың ұясын бұзып жазықсыз жәндіктерді өлтіріп, ағып жатқан суға қоқыс қалдықтарын тастасаңдар, Табиғат-анамыз тарығады. Мұндай жағымсыз қылықтардан аулақ болайық, балалар! *Мәтіннің мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырып көр. -Егер табиғатты қорғамаса ,қандай апатты жағдай болуы мүмкін? -Егер ағаштарды аяусыз сындырып, гүлдерді жұлса не болады? -Егер ағып жатқан суға қоқыс қалдықтарын лақтырса, қандай жағдай болуы мүмкін? - ..................................................................... - ..................................................................... ӨЖ.75-жаттығу. Жұмбақты оқып жатқа айт. Шешуін тап. *Зат есімдерді тауып,қай септікте тұрғанын айт |
Мәтінді тыңдау Мәтіннің мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру Жұмбақты оқып жатқа айту |
Дескриптор: Мәтінге ат қояды;1б Мәтіннің негізгі ойын анықтайды;1б Мәтін бойынша өз ойын тұжырымдайды 1б Жұмбақты оқып жатқа айтады 1б Шешуін табады 1б Зат есімдерді тауып,қай септікте тұрғанын айтады 1б |
Оқулық Оқулық |
|||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
|||
|
5мин |
ЕБҚ.78-жаттығу. Төмендегі сөздердің тиістісін қойып, өлеңді қалпына келтір. Өз Отаным – маған Күн, Мен басқасын ұқпаймын. Әкем менен анамның Айтқанына шықпаймын «Орындап көр» ФС.79-жаттығу. 1.Табиғат.... адам...бөліп қарауға болмайды. 2. Су... қоқыс тастама. 3. Құстар.... ұясын бұзба. 4. Бұл оқиғаны журнал.... оқыдым. «Өзіңді тексер» 1.Табиғатты адамнан бөліп қарауға болмайды. 2.Суға қоқыс тастама. 3. Құстардың ұясын бұзба. 4. Бұл оқиғаны журналдан ЖЖ.8-жаттығу. «Табиғатты қорғайық» 1.Ағашты кеспе. 2.Гүлді жұлма. 3.Қоқыс тастама. 4. Құстарды атпа. 5. Құмырсқаның илеуін бұзба. 6. ........... 7. ........... 8. ............ Септік жалғауының емлесін есте сақта! Септік жалғау - зат есімдердің мағыналарын түрлендіріп, оларды басқа сөздермен байланыстыратын жалғау.Септік жалғаулар сөз мағанасын өзгертпейді. Сөз бен сөздің арасындағы қарым қатынасты жасайды. |
Төмендегі сөздердің тиістісін қойып, өлеңді қалпына келтіру Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу. Табиғатты қорғау бойынша нұсқаулықты толтыру Септік жалғауының емлесін есте сақтау |
Өлеңді қалпына келтіреді1б Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады 1б Табиғатты қорғау бойынша нұсқаулықты толтырады 1б Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді 1б |
Оқулық |
|||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бекіту Үй тапсырмасы: 76-жаттығу 36 бет Кері байланыс: -Сабақта қандай тапсырмалар орындадың? -Қай тапсырманы орындауда қиындық келтірді? -Қай тапсырма жеңіл болды? |
Кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
|||
|
Атау септік |
Кім? Не? Кімдер? Нелер? |
- |
|
Ілік септік |
Кімнің?Ненің? Кімдердің? Нелердің? |
-ның, -нің, -дың, -дің, -тың, -тің |
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? Кімдерге? Нелерге? Қайда? |
-ға,-ге,-қа,-ке |
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? Кімдерді? Нелерді? |
-ны,-ні,-ды,-ді, -ты,-ті |
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? Кімдерде? Нелерде?Қайда? |
-да,-де,-та,-те |
|
Шығыс септік |
Кімнен? Неден? Кімдерден? Нелерден? Қайдан? |
–нан –нен -тан –тен –дан –ден |
|
Көмектес септік |
Кіммен?Кімдермен? Немен?Нелермен? |
-пен,-бен,-мен |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
79-саб қазақ тілі 4 сынып
79-саб қазақ тілі 4 сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұржамал А |
||||||
|
Күні: |
03.02.2025ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А» Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Септік жалғауының емлесі.79-сабақ 74-80 жаттығу. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ Дәйек сөз:«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Үлгі: -Дүкеннен нені сатып алдың? -Ол неден жасалған? -Ол қайда тұр? -Бұл кімнің көзілдірігі? -Ол неден қорғайды? -Ол қайда жатыр? -Қолшатырды алып, қайда бардың? -Бұл кімде бар? -Ол неден қорғайды? -Бұл не? -Бұл терезе. -Ол неден қорғайды? -Ол маса, шыбын, қоңыздардан қорғайды. -Оны кіммен бірге жасадың? -Оны шебермен бірге жасадым.
Сабақ мақсатымен танысады |
Әр топқа бір заттан (сурет) беріледі. Тапсырма белгіленген уақыт ішінде топ мүшелері септік сұрақтарын пайдалана отырып, қысқа үш сұрақ дайындау керек? Сұрақ қойған кезде келесі топ лезде жауап беруі тиіс: 1-топ 2-топқа, 2-топ 3-топқа, 3-топ 4-топқа, 4-топ 1-топқа. Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! Дескриптор: Зат есімге септік жалғауларды дұрыс жалғайды 1б |
Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ ҰЖ.Мәтінді тыңда.74-жаттығу Адамды табиғаттан,табиғатты адамнан бөліп қарауға болмайды. Табиғаттың жері мен суы,орманы мен тасы, жануарлары мен өсімдіктері адам үшін тіршілік етудің басты көзі болып табылады. Сондықтан табиғатты туған анаңдай көріп, туған ұлыңдай қорғауың керек. Егер сендер ағаштарды аяусыз сындырып, гүлдерді жұлып, құстардың ұясын бұзып жазықсыз жәндіктерді өлтіріп, ағып жатқан суға қоқыс қалдықтарын тастасаңдар, Табиғат-анамыз тарығады. Мұндай жағымсыз қылықтардан аулақ болайық, балалар! *Мәтіннің мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырып көр. -Егер табиғатты қорғамаса ,қандай апатты жағдай болуы мүмкін? -Егер ағаштарды аяусыз сындырып, гүлдерді жұлса не болады? -Егер ағып жатқан суға қоқыс қалдықтарын лақтырса, қандай жағдай болуы мүмкін? - ..................................................................... - ..................................................................... ӨЖ.75-жаттығу. Жұмбақты оқып жатқа айт. Шешуін тап. *Зат есімдерді тауып,қай септікте тұрғанын айт |
Мәтінді тыңдау Мәтіннің мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру Жұмбақты оқып жатқа айту |
Дескриптор: Мәтінге ат қояды;1б Мәтіннің негізгі ойын анықтайды;1б Мәтін бойынша өз ойын тұжырымдайды 1б Жұмбақты оқып жатқа айтады 1б Шешуін табады 1б Зат есімдерді тауып,қай септікте тұрғанын айтады 1б |
Оқулық Оқулық |
|||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
|||
|
5мин |
ЕБҚ.78-жаттығу. Төмендегі сөздердің тиістісін қойып, өлеңді қалпына келтір. Өз Отаным – маған Күн, Мен басқасын ұқпаймын. Әкем менен анамның Айтқанына шықпаймын «Орындап көр» ФС.79-жаттығу. 1.Табиғат.... адам...бөліп қарауға болмайды. 2. Су... қоқыс тастама. 3. Құстар.... ұясын бұзба. 4. Бұл оқиғаны журнал.... оқыдым. «Өзіңді тексер» 1.Табиғатты адамнан бөліп қарауға болмайды. 2.Суға қоқыс тастама. 3. Құстардың ұясын бұзба. 4. Бұл оқиғаны журналдан ЖЖ.8-жаттығу. «Табиғатты қорғайық» 1.Ағашты кеспе. 2.Гүлді жұлма. 3.Қоқыс тастама. 4. Құстарды атпа. 5. Құмырсқаның илеуін бұзба. 6. ........... 7. ........... 8. ............ Септік жалғауының емлесін есте сақта! Септік жалғау - зат есімдердің мағыналарын түрлендіріп, оларды басқа сөздермен байланыстыратын жалғау.Септік жалғаулар сөз мағанасын өзгертпейді. Сөз бен сөздің арасындағы қарым қатынасты жасайды. |
Төмендегі сөздердің тиістісін қойып, өлеңді қалпына келтіру Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу. Табиғатты қорғау бойынша нұсқаулықты толтыру Септік жалғауының емлесін есте сақтау |
Өлеңді қалпына келтіреді1б Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады 1б Табиғатты қорғау бойынша нұсқаулықты толтырады 1б Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді 1б |
Оқулық |
|||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бекіту Үй тапсырмасы: 76-жаттығу 36 бет Кері байланыс: -Сабақта қандай тапсырмалар орындадың? -Қай тапсырманы орындауда қиындық келтірді? -Қай тапсырма жеңіл болды? |
Кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
|||
|
Атау септік |
Кім? Не? Кімдер? Нелер? |
- |
|
Ілік септік |
Кімнің?Ненің? Кімдердің? Нелердің? |
-ның, -нің, -дың, -дің, -тың, -тің |
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? Кімдерге? Нелерге? Қайда? |
-ға,-ге,-қа,-ке |
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? Кімдерді? Нелерді? |
-ны,-ні,-ды,-ді, -ты,-ті |
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? Кімдерде? Нелерде?Қайда? |
-да,-де,-та,-те |
|
Шығыс септік |
Кімнен? Неден? Кімдерден? Нелерден? Қайдан? |
–нан –нен -тан –тен –дан –ден |
|
Көмектес септік |
Кіммен?Кімдермен? Немен?Нелермен? |
-пен,-бен,-мен |
шағым қалдыра аласыз














