Бекітемін:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7. 1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру
Flippity платформасы арқылы топқа бөлу. «Wordwall» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді |
|
https://flippity.net/ https://wordwall.net/ru/resource/32423807/ |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ « Бейне баян» көрсетіледі. 1-мысал. x(1 – 2x)2 - (–x)3 – 3 ∙ (x2 -2)(2-x)+ 4x2 ( 3 x-1)=x (1–4x+4x2)-(2 x2 - x3 -4+2x)+12x4 -4x3 =x-4x2 +4x3 -2x2 +x3 +4-2x+12x4 -4x3 =12x4 +x3 -6x2 –x +4 2- мысал. а). 9a2b-4b3 =b(9a2- 4b2 )=b(3a-2b)(3a+2b) ә). x2 y-4xy2 +4y3 =y(x2 -4xy 1) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қалай түсінесіз? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу – көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшелердің көбейтіндісі түріне келтіру 2) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай түрлерін білесіз? (Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару, қысқаша көбейту формулаларын пайдалану, топтау тәсілі) 3) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу не үшін қажет? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дағдысы өрнектерді түрлендіруде, алгебралық бөлшектерді қысқартуда, теңдеу мен теңсіздіктерді шешуде қажет. 4) Көбейткіштерге
жіктеңіз:
5) Көбейткіштерге жіктеуге есеп ойдан құрастырыңыз. 6) Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу тәсілін сипаттаңыз. Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу алгоритмі: 1. Көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерін бірыңғай топтарға бөлу; 2. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару; 3. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару; |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады ⠀⠀ 2). Шешуі. Айырма кубының формуласын қолданып өрнекті түрлендір: (–x – 4y)3 = (–x)3 – 3 ∙ (–x)2 ∙ 4y + 3 ∙ (–x) ∙ (4y)2 – (4y)3 = –x3 – 12x2y – 48xy2 – 64y3. |
|
https://youtu.be/mY6-TIEhVLU?si=HSQEyFuk_40_Arfr |
|
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жеке жұмыс 1.Көбейткіштерге жіктеңіз:
2.Өрнектерді көбейтінді түрінде жазыңыз:
3.Көбейткіштерге жіктеңіз:
4. Көбейтінді түрінде жазыңыз:
5. Көбейткіштерге жіктеңіз:
c)
Оқулықпен жұмыс. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады; Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын дұрыс қолдана алады; Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады; Топтау тәсілін дұрыс қолдана алды; Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады; |
|
|
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығару:
|
Тапсырманы орындайды
|
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
|
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
- қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия:
Үйге тапсырма.№. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7. 1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7. 1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
Бекітемін:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7. 1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру
Flippity платформасы арқылы топқа бөлу. «Wordwall» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді |
|
https://flippity.net/ https://wordwall.net/ru/resource/32423807/ |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ « Бейне баян» көрсетіледі. 1-мысал. x(1 – 2x)2 - (–x)3 – 3 ∙ (x2 -2)(2-x)+ 4x2 ( 3 x-1)=x (1–4x+4x2)-(2 x2 - x3 -4+2x)+12x4 -4x3 =x-4x2 +4x3 -2x2 +x3 +4-2x+12x4 -4x3 =12x4 +x3 -6x2 –x +4 2- мысал. а). 9a2b-4b3 =b(9a2- 4b2 )=b(3a-2b)(3a+2b) ә). x2 y-4xy2 +4y3 =y(x2 -4xy 1) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қалай түсінесіз? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу – көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшелердің көбейтіндісі түріне келтіру 2) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай түрлерін білесіз? (Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару, қысқаша көбейту формулаларын пайдалану, топтау тәсілі) 3) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу не үшін қажет? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дағдысы өрнектерді түрлендіруде, алгебралық бөлшектерді қысқартуда, теңдеу мен теңсіздіктерді шешуде қажет. 4) Көбейткіштерге
жіктеңіз:
5) Көбейткіштерге жіктеуге есеп ойдан құрастырыңыз. 6) Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу тәсілін сипаттаңыз. Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу алгоритмі: 1. Көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерін бірыңғай топтарға бөлу; 2. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару; 3. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару; |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады ⠀⠀ 2). Шешуі. Айырма кубының формуласын қолданып өрнекті түрлендір: (–x – 4y)3 = (–x)3 – 3 ∙ (–x)2 ∙ 4y + 3 ∙ (–x) ∙ (4y)2 – (4y)3 = –x3 – 12x2y – 48xy2 – 64y3. |
|
https://youtu.be/mY6-TIEhVLU?si=HSQEyFuk_40_Arfr |
|
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жеке жұмыс 1.Көбейткіштерге жіктеңіз:
2.Өрнектерді көбейтінді түрінде жазыңыз:
3.Көбейткіштерге жіктеңіз:
4. Көбейтінді түрінде жазыңыз:
5. Көбейткіштерге жіктеңіз:
c)
Оқулықпен жұмыс. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады; Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын дұрыс қолдана алады; Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады; Топтау тәсілін дұрыс қолдана алды; Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады; |
|
|
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығару:
|
Тапсырманы орындайды
|
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
|
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
- қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия:
Үйге тапсырма.№. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
|
|
шағым қалдыра аласыз

































