(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
12.01.2026 |
|
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
||
|
Мақсаты |
Оқушыларға заңның қоғамдағы рөлі мен маңыздылығын түсіндіру. Оқушылардың құқықтық сауаттылығын арттыру. Тәртіптілік пен жауапкершілікке тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«СУДАҒЫ ҚАУІПТІ ЖАҒДАЙЛАРДЫ ҚАЛАЙ АНЫҚТАУҒА ЖӘНЕ ЖАЗАТАЙЫМ ОҚИҒАЛАРДЫҢ АЛДЫН АЛУҒА БОЛАДЫ?» |
|
|
Мақсаты |
Сабақтың мақсаты: судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп айы
|
|
|
Апта дәйексөзі |
Тәртіп-тәрбие бастауы, тәртіпсіздік-өміріңнің қас жауы |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
I. Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. II. Кіріспе бөлім Мұғалімнің кіріспе сөзі: Заң дегеніміз не? Заң мен тәртіптің қоғамда алатын орны қандай? "Заң бәріне ортақ" деген ұғымды талдау. Сұрақ-жауап: Заң бұзушылық дегеніміз не? Қоғамдағы тәртіпті сақтау үшін біз не істеуіміз керек? |
Тапсырма: Құқық және міндеттерді сәйкестендіруМақсаты: Оқушылардың
құқықтары мен міндеттері туралы түсініктерін кеңейту.
|
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Тақырыпты талдау: Қазақстан Республикасының Конституциясы туралы қысқаша ақпарат. Балалардың құқықтары мен міндеттері. Мектепте, отбасында, қоғамда тәртіп сақтау ережелері. Мысалдар мен талқылау: Қарапайым өмірден мысалдар келтіріп, олардың дұрыс-бұрыстығын талқылау. "Егер заң бұзылса, не болады?" сұрағын талдау. Ситуациялық тапсырмалар: Оқушыларды топқа бөліп, әр топқа бір жағдайды беру: Біреу қоғамдық жерде қоқыс тастады. Біреудің жеке мүлкін рұқсатсыз алды. Жол ережесін бұзу. Тапсырма: Бұл жағдайда заңға сүйене отырып, қандай шешім қабылдау керек екенін анықтау. |
Құқықтық жағдайды талдауМақсаты: Заңбұзушылықтарды
анықтап, дұрыс шешім қабылдауды үйрету.
Мысал:
|
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау. "Тәртіп – табыс кілті" тақырыбында шағын пікірталас өткізу. Мұғалімнің қорытынды сөзі: Заңды құрметтеу – әр адамның міндеті. Тәртіп – біздің болашағымыздың кепілі. V. Үй тапсырмасы: Заң мен тәртіп туралы мақал-мәтелдер жинау. "Мен заңды қалай құрметтеймін?" тақырыбында шағын эссе жазу. |
заң терминдерін түсіндіруМақсаты: Оқушылардың құқықтық терминологияны
түсінуін дамыту. |
|
презентация |
|
Қауіпсіздік сабағы |
«СУДАҒЫ ҚАУІПТІ ЖАҒДАЙЛАРДЫ ҚАЛАЙ АНЫҚТАУҒА ЖӘНЕ ЖАЗАТАЙЫМ ОҚИҒАЛАРДЫҢ АЛДЫН АЛУҒА БОЛАДЫ?»Сабақтың мақсаты: судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету. Негізгі міндеттер:
Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін)
2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдарымен презентацияны көрсету. Су жүзе алатындар үшін қорқынышты емес. Жақсы жүзе алатын адам суда өзін тыныш, сенімді сезінеді және қажет болған жағдайда қиындыққа тап болған адамға көмектесе алады. Жақсы жүзе білу – судағы қауіпсіздіктің маңызды кепілдіктерінің бірі, бірақ тіпті жақсы жүзуші де үнемі сақтық, тәртіпті сақтап, судағы мінез-құлық ережелерін қатаң сақтауы керек екенін есте ұстаған жөн. Арнайы жабдықталған жерлерде: жағажайларда, бассейндерде, міндетті түрде медициналық куәландырудан өтіп, шомылатын орынның ішкі тәртіп ережелерімен танысқан соң ғана шомылу ұсынылады. Жаяу серуендеу кезінде таза су, тегіс құм немесе қиыршық тас түбі, таяз тереңдігі (2 метрге дейін), күшті ағын мен құйындар жоқ жерде шомылатын орынды таңдау керек. Шомылу кезінде жол берілмейді: Суда ойнау кезінде бір-бірінің қолдары мен аяқтарын ұстау. Тереңдігі 1-2 метрден аспайтын арнайы жабдықталған жерлерде ғана жүзу! Ескерту: су объектілерінде шомылуға қатаң тыйым салынады «ШОМЫЛУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ» деген жерге бармау керек!!! Есіңізде болсын! Судағы қауіпсіз мінез-құлық шараларын қатаң сақтау керек. Суда тыйым салынады!!!
3. Қорытынды.
https://youtu.be/VGA4vZjQQVY?si=2-Xw3HhEk6xkI-tS https://youtu.be/VcAeJc2rsec?si=WgZerODszz1IuUcJ |
|
|
|
Соркөл орта мектебі КММ
Тақырыбы:
Сыбайлас жемқорлыққа жол жоқ!
Сынып жетекші: Р.Боранбаева
2024-2025 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7_кл_Заң_бәрімізге_ортақ_Судағы_қауіпті_жағдайларды_қалай_тануға.docx
7_кл_Заң_бәрімізге_ортақ_Судағы_қауіпті_жағдайларды_қалай_тануға.docx
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
12.01.2026 |
|
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
||
|
Мақсаты |
Оқушыларға заңның қоғамдағы рөлі мен маңыздылығын түсіндіру. Оқушылардың құқықтық сауаттылығын арттыру. Тәртіптілік пен жауапкершілікке тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«СУДАҒЫ ҚАУІПТІ ЖАҒДАЙЛАРДЫ ҚАЛАЙ АНЫҚТАУҒА ЖӘНЕ ЖАЗАТАЙЫМ ОҚИҒАЛАРДЫҢ АЛДЫН АЛУҒА БОЛАДЫ?» |
|
|
Мақсаты |
Сабақтың мақсаты: судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп айы
|
|
|
Апта дәйексөзі |
Тәртіп-тәрбие бастауы, тәртіпсіздік-өміріңнің қас жауы |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
I. Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. II. Кіріспе бөлім Мұғалімнің кіріспе сөзі: Заң дегеніміз не? Заң мен тәртіптің қоғамда алатын орны қандай? "Заң бәріне ортақ" деген ұғымды талдау. Сұрақ-жауап: Заң бұзушылық дегеніміз не? Қоғамдағы тәртіпті сақтау үшін біз не істеуіміз керек? |
Тапсырма: Құқық және міндеттерді сәйкестендіруМақсаты: Оқушылардың
құқықтары мен міндеттері туралы түсініктерін кеңейту.
|
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Тақырыпты талдау: Қазақстан Республикасының Конституциясы туралы қысқаша ақпарат. Балалардың құқықтары мен міндеттері. Мектепте, отбасында, қоғамда тәртіп сақтау ережелері. Мысалдар мен талқылау: Қарапайым өмірден мысалдар келтіріп, олардың дұрыс-бұрыстығын талқылау. "Егер заң бұзылса, не болады?" сұрағын талдау. Ситуациялық тапсырмалар: Оқушыларды топқа бөліп, әр топқа бір жағдайды беру: Біреу қоғамдық жерде қоқыс тастады. Біреудің жеке мүлкін рұқсатсыз алды. Жол ережесін бұзу. Тапсырма: Бұл жағдайда заңға сүйене отырып, қандай шешім қабылдау керек екенін анықтау. |
Құқықтық жағдайды талдауМақсаты: Заңбұзушылықтарды
анықтап, дұрыс шешім қабылдауды үйрету.
Мысал:
|
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау. "Тәртіп – табыс кілті" тақырыбында шағын пікірталас өткізу. Мұғалімнің қорытынды сөзі: Заңды құрметтеу – әр адамның міндеті. Тәртіп – біздің болашағымыздың кепілі. V. Үй тапсырмасы: Заң мен тәртіп туралы мақал-мәтелдер жинау. "Мен заңды қалай құрметтеймін?" тақырыбында шағын эссе жазу. |
заң терминдерін түсіндіруМақсаты: Оқушылардың құқықтық терминологияны
түсінуін дамыту. |
|
презентация |
|
Қауіпсіздік сабағы |
«СУДАҒЫ ҚАУІПТІ ЖАҒДАЙЛАРДЫ ҚАЛАЙ АНЫҚТАУҒА ЖӘНЕ ЖАЗАТАЙЫМ ОҚИҒАЛАРДЫҢ АЛДЫН АЛУҒА БОЛАДЫ?»Сабақтың мақсаты: судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету. Негізгі міндеттер:
Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін)
2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдарымен презентацияны көрсету. Су жүзе алатындар үшін қорқынышты емес. Жақсы жүзе алатын адам суда өзін тыныш, сенімді сезінеді және қажет болған жағдайда қиындыққа тап болған адамға көмектесе алады. Жақсы жүзе білу – судағы қауіпсіздіктің маңызды кепілдіктерінің бірі, бірақ тіпті жақсы жүзуші де үнемі сақтық, тәртіпті сақтап, судағы мінез-құлық ережелерін қатаң сақтауы керек екенін есте ұстаған жөн. Арнайы жабдықталған жерлерде: жағажайларда, бассейндерде, міндетті түрде медициналық куәландырудан өтіп, шомылатын орынның ішкі тәртіп ережелерімен танысқан соң ғана шомылу ұсынылады. Жаяу серуендеу кезінде таза су, тегіс құм немесе қиыршық тас түбі, таяз тереңдігі (2 метрге дейін), күшті ағын мен құйындар жоқ жерде шомылатын орынды таңдау керек. Шомылу кезінде жол берілмейді: Суда ойнау кезінде бір-бірінің қолдары мен аяқтарын ұстау. Тереңдігі 1-2 метрден аспайтын арнайы жабдықталған жерлерде ғана жүзу! Ескерту: су объектілерінде шомылуға қатаң тыйым салынады «ШОМЫЛУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ» деген жерге бармау керек!!! Есіңізде болсын! Судағы қауіпсіз мінез-құлық шараларын қатаң сақтау керек. Суда тыйым салынады!!!
3. Қорытынды.
https://youtu.be/VGA4vZjQQVY?si=2-Xw3HhEk6xkI-tS https://youtu.be/VcAeJc2rsec?si=WgZerODszz1IuUcJ |
|
|
|
Соркөл орта мектебі КММ
Тақырыбы:
Сыбайлас жемқорлыққа жол жоқ!
Сынып жетекші: Р.Боранбаева
2024-2025 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз













