Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
5.2.5.1 мәтін мазмұнын
түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар
құрастыру;
5.4.3.1. Тура және
ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним,
синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану.
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: мәтін мазмұнын сұрақтар қою
арқылы түсіну, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік
ерекшеліктеріне сай қолдану;
Көпшілігі: мәтін мазмұнын түсінуге, нақты
ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру, тура және
ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану;
Кейбір
оқушылар: мәтін мазмұнын түсінуге,
нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру,
сұрақтарға сыни тұрғыда жауап беру, тура және ауыспалы мағыналы
сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану.
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгендеп, зейінін
сабаққа
Сынып оқушылары түгенделеді.
Сабақ мақсаты хабарланады.
Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Білезік» әдісі арқылы
оқушыларға жағымды психологиялық ахуал тудырамыз.Оқушылар бірінің
қолына бірі «Әрқашан…., ешқашан…..» деген тілек айтып білезік
тағады.
ОҚЫЛЫМ
АЛДЫ. Қызығушылықты
ояту.
«Мен адамзатқа
сыйлықпын!»
Дескриптор:
ҚБ
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
айқындайды.
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны
тану.
Мәтінге тақырып қойып, себебін
түсіндіріңдер. Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды
анықтауға бағытталған сұрақтар
құрастырыңдар.
«Конверттегі сұрақ»
әдісі. Оқушылар 3 топқа бөлініп,
мәтінді өз бетінше оқиды, мәтін мазмұны бойынша топтық талқылау
жүргізіп, бір нақтылау сұрағын құрастырады. Сұрақтарын жазып,
конвертке салып, келесі топқа береді. Конверт алған топ сұрақты
оқып, оған жауап жазады да өздері бір нақтылау сұрағын құрастырып,
келесі топқа береді.
Дескриптор:
-
Мәтінге тақырып қойып, себебін
түсіндіреді;
-
Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты
ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар
құрастырады;
-
Сұрақтарға жауап
береді.
ҚБ
ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.
ӘТН.
2-тапсырма. Қою қаріппен берілген
сөздерінің тура және ауыспалы мағыналарын
анықтаңдар.
Дескриптор:
ҚБ
«Парталас көршіңе бір сөзді таңда»
әдісі.
3-тапсырма.
Ж. Айжанованың орындауындағы «Қобызым» әнін
тыңдап, ән мәтініне талдау жасау «Бір сөйлемде барлығын айтып беру»
әдісі арқылы жүзеге
асырылады.
Дескриптор:
ҚБ
|
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары
аударылады.
Жағымды ахуал
қалыптастыру.
Оқушылар рөлге
енеді;
Жағдаяттық тапсырманы
орындайды;
Сұрақтарға жауап
береді.
Мәтінді оқып, мәтінге тақырып қойып, себебін
түсіндіреді;
Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды
анықтауға бағытталған сұрақтар
құрастырады;
Сұрақтарға жауап
береді.
Грамматикалық тақырыпты
меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар
орындайды.
Қою қаріппен берілген сөздерінің тура және
ауыспалы мағыналарын
анықтайды;
Ойларын
дәлелдейді.
Ж. Айжанованың орындауындағы «Қобызым» әнін
тыңдап, ән мәтініне талдау жасау «Бір сөйлемде барлығын айтып беру»
әдісі арқылы жүзеге
асырылады.
|
«Смайлик»
Өте
жақсы Жақсы Орташа
Қалыптастырушы
бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
|
5-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
Ақпарат
дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/11926/
(Ж.Сағындықов,
Р.Әлімқұлова)
(http://massaget.kz/layfstayl/alemtanu/syrly-alem/4382/...)
|