|
|
|||||
|
Бөлім: |
10.1А Молекулалық биология және биохимия |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. №1 зертханалық жұмыс «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу» |
||||
|
Оқу мақсаты: |
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында психологиялық жаттығу жасатамыз. «Молекула» жаттығуы. Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын осылай жалғаса береді.
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Оқушылардың зейінін шоғырландыру Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында Онлайн форматта сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Ұстаздармен амандасады. Көңіл-күйлерін көтеру мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз орнына жайғасады.
Оқушылар бағалау парақтарын алады Оқушылар онлайн форматта сұрақтарға жауап береді |
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім бағалап отырады |
Презентация https://www.educaplay.com/learning-resources/20326451-learning_resource.html |
|
|
Сабақтың ортасы 30мин (15 мин) (15 мин) |
Хлоропластың екі мембранасы болады және сыртқы мембранасы – тегіс. Ол хлоропласты қоршаған цитоплазмадан шектейді. Сыртқы мембранадан хлорофилл электрондарының өтпеуі фотосинтездің жүзеге асуына мүмкіндік береді.
Сонымен қатар кез келген сыртқы мембрана сияқты ол іріктемелі өткізгіштікті және хлоропласт пен «қоршаған ортасы» (цитоплазма) арасындағы зат алмасуды жүзеге асырады.
Ішкі мембрана енді тегіс емес, ол ішіне томпиып шығып тұратын қатпарлар түзеді. Олар тилакоидтар деп аталады. Тилакоидтар мембранадан хлоропласт ішіне батып тұратын «қатпарлар» – грана тилакоидтарын немесе жай граналар түзеді
«Қатпарлар» арасында жалғыз мембрана тартылысы немесе өткелдер – строма тилакоидтары немесе ламеллалар бар. Строма сұйықтығының ішінде хлоропластың ұзын өсін бойлай өте жұқа мембраналар бірінің үстіне бірі жиналған теңгелер сияқты орналасқан. Бұл мембраналар ламелла деп аталады Зертханалық жұмыс. Тақырыбы: «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу» Мақсаты: Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу Зерттеу жүргізбестен бұрын сыныппен қауіпсіздік мәселелерін талқылаңыз. |
3 топқа бөліктерге бөлінген мәтіндер беріледі. Мәтіндерді ретімен дұрыс нұсқада оқып шығып, түсіндіреді.
Оқушылар зертханалық жұмыс орындайды. Мұғалімнің нұсқаулығымен қауіпсіздік ережесімен танысып, жұмыс барысындағы көрсетілген тапсырмаларды орындап шығады.
|
1 тапсырма. Дескриптор:
Жалпы балл – 3 |
№4 Презентация Суреттер мәтіндер Үлестірмелі материалдар |
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Бекіту.
|
Оқушылар зертханалық жұмыстың қорытындысын шығарып, түсіндіріп, дәптерлеріне жазады |
Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
|
|
|
Кері байланыс 2 мин |
«Банкомат» әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін карталар ұсынады
50% 100%
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін карталарды банкоматқа салу арқылы білдіреді
|
«Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау |
|
|
![]()
Хлоропластың құрылыс кәдімгі пластидтерге тән .Оның қабықшасы екі мембранадан тұрады -ішкі және сыртқы , олардың арасында мембранааралық кеңістік бар . Хлоропластың ішінде ішкі мембранадан күрделі тилакоидты құрылым түзіледі . Хлоропластың ішінде гель тәрізді сұйықтық строма деп аталады .
Стромада хлоропластың сақина тәрізді ДНҚ молекуласы болады, РНҚ мен рибосомалары прокариоттыкы сияқты. Ендеше бұл өздігінен кейбір нәруыздарды синтездей алатын,
жартылай автономды органоид.Эволюция үрдісінде хлоропластар басқа жасушалардың ішінде тіршілік еткен цианобактериялардан шыққан деп есептейді
Әрбір тилакоид стромадан бір қабатты мембранамен оқшауланады . Тилакоидтың ішіндегі кеңістік люмен деп аталады . Тилакоидтар хлоропластың ішінде граналарға бірігеді .Граналар саны әртүрлі.Граналар өзара ұзынша келген тилакоидтармен - ламеллалармен байланысқан , жалпы тилакоидтың пішіні диск тәрізді.
Хлоропластың құрылысы оның фотосинтездеу қызметімен байланысты . Ол қызметтері стромада және тилакоид мембраналарында жүреді Стромада фотосинтездің қараңғылық фазасы, ал мембранада –жарық фазасы жүреді .Сондықтан оларда әртүрлі ферменттер жүйесі болады стромада еритін Кальвин айналымына қатысатын ферменттер болады

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7_ҚҒБ_Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні
7_ҚҒБ_Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні
|
|
|||||
|
Бөлім: |
10.1А Молекулалық биология және биохимия |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. №1 зертханалық жұмыс «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу» |
||||
|
Оқу мақсаты: |
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында психологиялық жаттығу жасатамыз. «Молекула» жаттығуы. Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын осылай жалғаса береді.
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Оқушылардың зейінін шоғырландыру Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында Онлайн форматта сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Ұстаздармен амандасады. Көңіл-күйлерін көтеру мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз орнына жайғасады.
Оқушылар бағалау парақтарын алады Оқушылар онлайн форматта сұрақтарға жауап береді |
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім бағалап отырады |
Презентация https://www.educaplay.com/learning-resources/20326451-learning_resource.html |
|
|
Сабақтың ортасы 30мин (15 мин) (15 мин) |
Хлоропластың екі мембранасы болады және сыртқы мембранасы – тегіс. Ол хлоропласты қоршаған цитоплазмадан шектейді. Сыртқы мембранадан хлорофилл электрондарының өтпеуі фотосинтездің жүзеге асуына мүмкіндік береді.
Сонымен қатар кез келген сыртқы мембрана сияқты ол іріктемелі өткізгіштікті және хлоропласт пен «қоршаған ортасы» (цитоплазма) арасындағы зат алмасуды жүзеге асырады.
Ішкі мембрана енді тегіс емес, ол ішіне томпиып шығып тұратын қатпарлар түзеді. Олар тилакоидтар деп аталады. Тилакоидтар мембранадан хлоропласт ішіне батып тұратын «қатпарлар» – грана тилакоидтарын немесе жай граналар түзеді
«Қатпарлар» арасында жалғыз мембрана тартылысы немесе өткелдер – строма тилакоидтары немесе ламеллалар бар. Строма сұйықтығының ішінде хлоропластың ұзын өсін бойлай өте жұқа мембраналар бірінің үстіне бірі жиналған теңгелер сияқты орналасқан. Бұл мембраналар ламелла деп аталады Зертханалық жұмыс. Тақырыбы: «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу» Мақсаты: Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу Зерттеу жүргізбестен бұрын сыныппен қауіпсіздік мәселелерін талқылаңыз. |
3 топқа бөліктерге бөлінген мәтіндер беріледі. Мәтіндерді ретімен дұрыс нұсқада оқып шығып, түсіндіреді.
Оқушылар зертханалық жұмыс орындайды. Мұғалімнің нұсқаулығымен қауіпсіздік ережесімен танысып, жұмыс барысындағы көрсетілген тапсырмаларды орындап шығады.
|
1 тапсырма. Дескриптор:
Жалпы балл – 3 |
№4 Презентация Суреттер мәтіндер Үлестірмелі материалдар |
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Бекіту.
|
Оқушылар зертханалық жұмыстың қорытындысын шығарып, түсіндіріп, дәптерлеріне жазады |
Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
|
|
|
Кері байланыс 2 мин |
«Банкомат» әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін карталар ұсынады
50% 100%
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін карталарды банкоматқа салу арқылы білдіреді
|
«Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау |
|
|
![]()
Хлоропластың құрылыс кәдімгі пластидтерге тән .Оның қабықшасы екі мембранадан тұрады -ішкі және сыртқы , олардың арасында мембранааралық кеңістік бар . Хлоропластың ішінде ішкі мембранадан күрделі тилакоидты құрылым түзіледі . Хлоропластың ішінде гель тәрізді сұйықтық строма деп аталады .
Стромада хлоропластың сақина тәрізді ДНҚ молекуласы болады, РНҚ мен рибосомалары прокариоттыкы сияқты. Ендеше бұл өздігінен кейбір нәруыздарды синтездей алатын,
жартылай автономды органоид.Эволюция үрдісінде хлоропластар басқа жасушалардың ішінде тіршілік еткен цианобактериялардан шыққан деп есептейді
Әрбір тилакоид стромадан бір қабатты мембранамен оқшауланады . Тилакоидтың ішіндегі кеңістік люмен деп аталады . Тилакоидтар хлоропластың ішінде граналарға бірігеді .Граналар саны әртүрлі.Граналар өзара ұзынша келген тилакоидтармен - ламеллалармен байланысқан , жалпы тилакоидтың пішіні диск тәрізді.
Хлоропластың құрылысы оның фотосинтездеу қызметімен байланысты . Ол қызметтері стромада және тилакоид мембраналарында жүреді Стромада фотосинтездің қараңғылық фазасы, ал мембранада –жарық фазасы жүреді .Сондықтан оларда әртүрлі ферменттер жүйесі болады стромада еритін Кальвин айналымына қатысатын ферменттер болады

шағым қалдыра аласыз

















