|
Білім беру ұйымының атауы |
Сазды орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажимова Оксана Айнатовна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№7 сабақ. Буын Төрт түлігім – байлығым |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Буынның графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. Сөздік қоры байиды, байланыстырып сөйлейді. Үй жануарларын күтуге, олардың адам өміріндегі маңызын түсінуге талпынады. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Суреттер көрмесі» әдісі «Хайуанаттар әлемінде» тақырыбын пысықтау Өздері көрген аңдары туралы айту. ЕҚБ Аңдар туралы ертегі айту Тақырыпты ашу «Төлдер» ойынын ойнату. Бейнебаянды тамашалап, төлдер даусын қайталайды Өз үйіндегі (атасының ауылындағы) төлдер туралы айтады Жаңа тақырып. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау «Біріктір» ойыны Екіге бөлінген төлдің суретін біріктіру. Төлдің атын атау, атын буынға бөлу.
«Ойлан,тап» айдары Суреттегі төлдердің атын атап, сөйлем құрату Бағанның сол жағында «түйе», «ешкі» суреттеріне сәйкес екі буынды сөздің сызба- моделі, бағанның оң жағында «ірімшік», «алаша» суреттеріне сәйкес үш буынды сөздің сызба-моделі берілген. «Неліктен әртүрлі сөздердің буын сызбасы бірдей?» сұрағына жауап беру арқылы сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болатынына көз жеткізіледі. А-ла-ша, і-рім-шік
Апам алаша тоқыды. Анам ірімшік пісірді..Түйе- ботаның анасы. Ешкі маңырады.
ЕБҚ Сөздерді буынға бөлдіру «Көңілді күн» сергіту сәті Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: –жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; –заттарды сызықтар арқылы қосу; –дәптер бетіндегі суреттерді бояу; –әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; –үзік сызықтарды бастырып жүргізу.
«Сөз тану» айдары бойынша берілген «Асқат қасқа ат мінді, Мақсат басқа ат мінді» жаңылтпашымен жұмыс. Жаңылтпаштағы «қасқа ат», «басқа ат» тіркестерін айтқан кезде тіркестегі екі сөзді бөлек-бөлек айтпай, «қасқат», «басқат» деп, үндестік заңына сәйкес айтуға үйрету ЕБҚ Жаңылтпашты дұрыс айтуды үйрету Үй жануарларының аттарын буынға бөліп айтуды үйреніп келу
|
Суреттегі зат ұанаған, ұнамағанын білдіру. Қимыл-қозғалыс жасайды Мұғалім берген суреттегі аң туралы айтып,тақтаға іледі Әртүрлі төлдердің дауысын ажыратады, даусын салуға тырысады Оның енесінің атын табады. Суретті біріктіреді,төлді табады. Сөздермен сөйлем құрайды Сызбаны оқиды Сөйлем құрайды Сызбаны оқиды Жеке жұмыс жасайды Сергіту сәтін жасайды Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Оқушылар жаңылтпашты жаңылмай, тез- тез, үндестік заңына сәйкес дұрыс айтудан жарысады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап,мадақтап отыру ҚБ: «Медаль» әдісі
Мен сендермен мақтанамын!
Кереметсің!
Тамаша жауап! Керемет! Тамаша!
Тамаша!
Сендер мықтысыңдар!
«Бес саусақ» әдісі |
Әр түрлі суреттер Суреттер Бейнебаян https://www. youtube.com/watch?v =M0uHim-9kSg оқулық
оқулық Төлдердің суреті оқулық Қимыл-қозғалыстар https://www. youtube.com/watch?v =xyS4WWdtttMgtature=share №1 жұмыс дәптері Жазу үлгісі Буын сызбасы Суреттер Кері байланысқа қажетті суреттер |
||
Төлдер туралы бейнебаян
https://www. youtube.com/watch?v =M0uHim-9kSg
Сергіту сәті
https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWdtttMgtature=share
№1 жазу дәптері

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№8 сабақ. Дыбыс Ауладағы дыбыстар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұрақты тыңдайды және түсінеді, жауап бере алады; дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін жазады. Суретке қарап әңгіме құрай біледі; байланыстырып сөйлейді. Үлкенді тыңдауды, құстарға қамқор боуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Ине мен
жіп» Өткенді пысықтау «Түсінікті дыбыстар» ойыны Төрт түліктің дыбыстарын салу, оларға сипаттама беру Тақырыпты ашу «Дыбысын ажырат» ойыны Тыңдалым. Аудиотыңдалым жасау Табиғаттағы судың, құстардың т.б. дыбыстарын тыңдату. Ненің дыбысы екенін ажырату Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау 1.Сюжетті сурет мазмұны бойынша жұмыс ұйымдастыру. 2.Қайсысы қандай дыбыс шығаратынын сызбаның көмегімен айтқызу (әтеш, сиыр, балапан, қой, ит, торғай, атасы, немересі). 3.Суретке қарап, балалардың қандай дыбыс шығарғанын айтқызу. 4.Қорытынды тұжырым жасату Тұжырым: «Бұлар – тіл дыбыстары. Оларды айтамыз және естимиз. Сөз дыбыстардан тұрады», «Жан-жануарлар тек дыбыс шығарады, ал сөйлеу адамға ғана тән» ЕБҚ Құстардың тіршілігі туралы айту «Ойлан,тап» айдары «Қайтала» ойыны «Қайсысы қандай дыбыс шығарады?» сюжетті суреті бойынша жұмыс Дыбыстарды қайталау Тышқаннан қорыққан қыз не істеді? Ойнап отырған бала қандай дыбыс шығарды? Сергіту сәті
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу
«Еркін микрофон» әдісі. – Сөз неден құралады? – Қандай дыбыстар созылмай, қысқа айтылады? ЕБҚ Микрофонмен өзі айтқысы келген құстардың дыбыстарын салу Үйге: Өз ауласындағы дыбыстарды зерттеп келу Кері байланыс «Дұрыс-бұрыс» әдісі
|
Ойын ойнайды. Тапсырманы орындайды Дыбыстарды тыңдайды, ажыратады Оқушылар сызбаның көмегімен «Әтеш шақырады», «Тауық қыт-қыттайды», «Ит ырылдай- ды», «Сиыр мөңірейді», «Қой маңырайды», «Торғай шырылдайды»,«Ата сөйлейді» деген мазмұнда жауап береді. Тышқаннан қорқып тұрған қыз «А–А–А–А!» деп, мәшинемен ойнап отырған бала «У–У–У–У!» деп дыбыс шығаратынын айтады. Өлеңді айта отырып, қимыл-қозғалыс жасайды Мұғалімнің көмегімен дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Әріп элементтерін бастырып жазады –Дыбысты көреміз. –Сөз дыбыстардан тұрады. –Дыбысты естиміз. –Дыбысты жазамыз. –Дыбысты айтамыз. Сұрақтарға жауап береді Үй жұмысын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Сабақ тамаша басталды! Рақмет балалар!
ҚБ:
Тамаша жұмыс! Ақылды балақайсың!
Жарайсыңдар балапандар!
Әдемі жазу!
Тамаша жауап! «Дұрыс-бұрыс» әдісі |
Түрлі-түсті жіптер Табиғаттың суреттері Суреттер Аудиотыңдалым https://www.youtube.c om/watch?v=fZn_jlzV lsc Оқулық оқулық оқулық Оқулықтағы суреттер Балапанның суреті Қимыл-қозғалыс үлгісі №1 жазу дәптері МИкрофон Суреттер Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар:
Материалдар мен суреттер интернеттен алынған

Аудиотыңдалым https://www.youtube.c om/watch?v=fZn_jlzV lsc



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№9 сабақ. Дыбыс. Сөз Дыбыстар әлемінде |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұраққа жауап беруді, Дыбыстық сызбаны оқуды, дыбыстарды ажыратуды меңгереді Талдау, ажырату, жалпылау дағдылары дамиды. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Ауладағы дыбыстар» ойыны Өз ауласындағы дыбыстарды ажыратып, айтып береді. Тақырыпты ашу ЖИ: Дыбыс түрлері Тыңдалым және айтылым. Оқулықта берілген дауысты (А, Ә, Б,С,, Ө) дыбыстарды хормен айтқызу, олардың айтылу ерекшелігін тапқызу. А,Ә,Ө-созылады Б,С- қысқа айтылады Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Бір буынды сөздерді оқыту, олармен жұмыс (Ай,ау,он,ат) Бұл сөзде неше дыбыс бар? Олар қандай дыбыстар? «Басында қай дыбыс? Соңында қай дыбыс?
Дауысты дыбыс Дауыссыз дыбыс
ЕБҚ Дыбыс бояларына сәйкес сөздерді айтқызу АС, ақ, оқ, ол, ос ж.т.б
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: –жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; –дәптер бетіндегі суреттерді бояу; –үзік сызықтарды бастырып жүргізу. –әріп элементтерін бастырып жазу.
«Құмырадағы гүл» әдісі Гүлдерді түсіне қарай, дыбыстарға ажыратып, құмыраға салу Қ-дауыссыз (көк гүл), А-дауысты (қызыл гүл) Үй тапсырмасы Бір буынды сөздер тауып, дыбыстық талдау жасап келу.
|
Бір-бірімен амандасады. Торғай шырылдайды,қарға қарқылдайды.... Дыбыстарды хормен айтады Ай, ау, он, ат суреттерін сызбаның көмегімен «оқиды». Бұл сөздердің ішінде қандай дыбыстар барын ажыратады. Сөздің басында қай дыбыс, соңында қай дыбыс екенін айтады Шамасы келгенше сөздерді табады Жаттығу жасайды Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Әріп элементтерін бастырып жазады. Ойын ойнайды Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Көңіл күй» әдісі
Керемет жұмыс! Тамаша жауап!
Жақсы жұмыс жасадың! Тамаша! Бір сергіп алдық!
Керемет! Жақсы орындайды деп сенемін! Тамаша сабақ болды! |
Көңілді балалар туралы суреттер Суреттер Әріп қималары оқулық Дыбыс сызбасы оқулық Музыка оқулық №1 жұмыс дәптері Құмыра Қағаз гүлдер Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар: Суреттер интернет желісінен алынған
Жазу дәптері

|
Білім беру ұйымының атауы |
Сазды орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажимова Оксана Айнатовна |
|||||
|
Күні: |
12.09.2025 |
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 10 сабақ. Дыбыс. Сөз. Буын . Бау-бақшада не өседі? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөзге дыбыстық талдау жасайды; дауысты дыбыстардың буын құрайтынын біледі, буын санын анықтайды; буын, дыбыстың графикалық сызбасын таниды,сөздік қоры дамиды; байланыстырып сөйлейді. піспеген жеміс-жидек, көгөністерді үзбеуге, күтіп-баптауға талпынады |
|||||
|
Құндылықтар: |
Сабақ құндылығы: командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг «Жақсы тілек – тұқым»
Ұйымдастыру:
Мұғалімнің сөзі:
Мұғалім: Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Бір буынды сөздер тауып, дыбыстық талдау жасап келу. Тақырыпты ашу Сабақтың тақырыбын ашуСұрақ: - Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Күз дұрыс айтасыңдар, күз айларын атайықшы Ал, біз дәрумендерді қайдан аламыз? Иә, көкөністерден, жемістерден. –
Тұқымнан не өседі? Бау-бақшада.
Сабақтың тақырыбы: Дыбыс. Сөз. Буын . Бау-бақшада не өседі? Жаңа тақырып. Көкөністер мен жемістер арқылы жұпқа бөлу Жұптық жұмыс. Оқылым. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша суреттерді сызбаның көмегімен буындап «оқу»:
Ө-рік ал-ма Суреттегі заттардың көпше түрде тұрғанын салыстырту арқылы буындап «оқу»:
Ө-рік-тер,ал-ма-лар «Бұларды бір сөзбен не дейді?» сұрағына жауап алу.
Мына суретте піскен жеміс бейнеленген ба, қалай ойлайсыңдар?
Суретке сәйкес дыбыстарды қосып, сөзді айту, сөздерді дыбыстарға ажырату.
ЕБҚ «Бөлек жина» ойыны Жемістерді бір себетке, көкөністерді бір себетке жинау, аттарын атау
«Бірге талдаймыз» ойыны Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу. Өздік жұмыс Суреттегі көкөністердің атауын атап, буынға бөлу
Үй тапсырмасы Үйде бар жемістер мен көкөністерге сипаттама айтуға дайындалып келу Кері байланыс ? «Өнім таңда» әдісі
Оқушылар өз таңдауын жасайды. |
Бір-біріне жақсы тілектер айтады Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Жеміс пен көкөністердің аттарын атайды Екі, үш буынды сөз бен тұтас сөздің ішіндегі дыбыстарды ажыратады. Осы сөздердің көпше түрі де буындап «оқылады», әр буындағы дыбыстарды бір- бірінен ажыратады. Екеуін ажыратуды үйренеді. Көсетілген суреттегі заттардың атауын хормен буынға бөледі Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді Тақтада ілініп тұрған заттардың атын атап, дыбыстық талдау жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Тамаша! ҚБ: «Алма теру» әдісі Жарайсың! Бағалау
Керемет жауаптар болды!
Тамаша!
Сендермен мақтанамын!
Әдемі жазу!
Тамаша! Жарайсың! Бүгінгі сабақ ұнады ма? Тамаша!
|
Алақанның суреттері Суреттер Жемістер мен көкөністер дің макеттері оқулық оқулық
оқулық Себеттер Жемістер мен көкөністер суреттері Заттардың суреттері №1 жұмыс дәптері Заттардың суреттері Суреттер Жұлдызша лар Суреттер |
||
Қосымша тапсырма: Жеке жұмыс
Сөздерге дыбыстық талдау жасау.

Ресурстар:


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№11 сабақ. Дыбыс. Буын. Сөз. Сөмкеңде нелер бар? |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Талдауға, ажыратуға, салыстыруға, жалпылауға үйренеді; байланыстырып сөйлейді. Оқу құралдарын ұқыпты, таза ұстауға үйренеді. |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Жемістер» ойыны Үй тапсырмасы Өзі қалаған жемісін себеттен алады Үйде бар жемістер мен көкөністерге сипаттама айтады Жеміс атауына дыбыстық талдау жасайды Тақырыпты ашу «Сөмкеңде не бар?» ойынын ойнату Сөмкесін ашып, оқу құралдарын түгелдейді Оқу құралдарының аттарын атайды «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Жаңа тақырып Оқылым. Суреттерді сызбаның көмегімен буындап «оқу». Әр буындағы дыбыстарды бір-бірінен ажырату.
КІТАП ДӘПТЕР
Жекеше түрі-кітап,дәптер Көпше түрі-кітаптар, дәптерлер
Бұлар-оқу құралдары.
ЕБҚ Оқу құралдарының біреуіне сипаттама айтады
Дәптер, қалам, өшіргіш Оқулығым тамаша! Әдемі етіп жазамын, Көз тоймайды қараса!
Оқушылар әр суреттің дыбыстық сызбасын қызыл және көк дөңгелекшелермен толықтырады Осы сөздердегі кедергіге ұшырап, қысқа айтылатын дауыссыз дыбыстарды айтады: с, з, ғ, ш, қ, л, м.
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу.
Қорытындылау
Саралау тапсырмаларын орындату: 1- деңгей: «Бор» сөзіндегі дыбыстарды ажырат. 2- деңгей: «Сыныпта бормен не істейді?» сұрағына жауап бер. 3- деңгей: «Сыныпта ақ бор бар» сөйлемін сызбамен көрсет.
Сөздерге дыбыстық талдау жасап келу. Буынға бөлуді меңгеру
|
Шаттық шеңберін құрады
Сипаттама жасап, сөздерге дыбыстық талдау жасайды
Өз сөмкелерінде не барын айтады
Оқушылар алдымен кітап, дәптер суреттерін сызбаның көмегімен буындап «оқиды». Сонан соң кітаптар, дәптерлер суреттерін «оқиды». Соңғы суреттегілердің көптік мағынаны білдіріп тұрғаны сандарына сәйкес танытылады. Сөздің әр буынындағы дыбыстарды бір-бірінен ажыратады.
Сөйлеу мәнеріне жаттығады.
Хормен айтады
Сызғыш, қалам, қарындаш, ермексаз суреттеріне сәйкес келетін сызбаларды табады..
Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Әріп элементтерін бастырып жазады.
Саралау тапсырмала рын орындайды.
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
ҚБ:
Тамаша жауап!
Жарайсың!
Сен үшін қуаныштымын!
Тамаша!
Керемет!
«Данышпан үкі» әдісі
|
Шеңбер
Жемістер мен көкөністер Суреттері
Суреттер
Оқу құралдары ның суреттері
оқулық
оқулық
оқулық
Оқу құралдарының суреттері
№1 жұмыс дәптері
Бор Тақта
Суреттер
Кері байланыс тақтасы
|
|||||||||||||||||||
Қосымша тапсырма:
«Ыстық орындық» әдісі.
Сұрақтарға жауап айту.
Сөз неден құралады?
Қандай дыбыстар кедергіге ұшырап, қысқа айтылады?
Ресурстар:
Суреттер интернет желісінен алынған

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№12 сабақ. Дыбыс. Буын. Сөз. Білім – кітапта |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді; жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін жазады.,заттарды топтауға, жалпылауға үйренеді; байланыстырып сөйлейді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Буындар» ойыны Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Буынға бөлуді меңгеру Тақырыпты ашу «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау «Есіміңді буында» ойыны Өз есіміңді буындап айт және сәйкес ұяшықты тап» ойынын ойнату. Шарты: Парталас жұп бір-біріне өз есімдерін буынға бөліп айтып береді. Сөздің буынын анықтауда қате кетсе, бір-бірін түзетеді. Өз есімінің буындық санына сәйкес тақтаға ілінген «1», «2», «3», «4» санды ұяшықтарды таңдайды. Мысалы, Райхан есімді қыз «2» санды ұяшықты атайды. Дұрыс атаған оқушылар жеңімпаз атанады. Жаңа тақырып Тыңдалым-айтылым. Оқылым Берілген сызбаға сәйкес суретті (аққу, торғай, тоқылдақ) тауып, буындап оқу.
Оқылым Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып «оқу». Күн, мысық, бидай.
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу.
Сабақты бекіту 1.«Суреттердің алғашқы дыбыстарынан қандай сөз шығаруға болады?» тапсырмасымен жұмыс. Ж: Кітап Үйге: Жаңа сөздер тауып буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау.
|
Өлеңді хормен айтады. Буындармен жұмыс жасайды Оқушылар өз есімін буынға бөліп, буын санына сәйкес ұяшықты таңдайды. Ойын ойнайды Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып, 1-сурет бойынша дыбыстарды, 2, 3-суреттер бойынша буындап «оқиды». Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Қимылдар жасайды Топтық жұмыста суреттердің алғашқы дыбыстарынан «кітап» сөзін шығарады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Тамаша!
Тамаша жауап болды! Жарайсың!
Тамаша!
«Смайликтер» әдісі |
суреттер Суреттер Кеспе буындар оқулық оқулық Санды ұяшықтар Оқулық Дыбыс сызбасы №1 жұмыс дәптері Суреттер Кірпінің, іннің, тауықтың, алманың, пілдің суреттері Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар:
Оқулықтағы суреттер


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№7 сабақ. Буын Төрт түлігім – байлығым
№7 сабақ. Буын Төрт түлігім – байлығым
|
Білім беру ұйымының атауы |
Сазды орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажимова Оксана Айнатовна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№7 сабақ. Буын Төрт түлігім – байлығым |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Буынның графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. Сөздік қоры байиды, байланыстырып сөйлейді. Үй жануарларын күтуге, олардың адам өміріндегі маңызын түсінуге талпынады. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Суреттер көрмесі» әдісі «Хайуанаттар әлемінде» тақырыбын пысықтау Өздері көрген аңдары туралы айту. ЕҚБ Аңдар туралы ертегі айту Тақырыпты ашу «Төлдер» ойынын ойнату. Бейнебаянды тамашалап, төлдер даусын қайталайды Өз үйіндегі (атасының ауылындағы) төлдер туралы айтады Жаңа тақырып. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау «Біріктір» ойыны Екіге бөлінген төлдің суретін біріктіру. Төлдің атын атау, атын буынға бөлу.
«Ойлан,тап» айдары Суреттегі төлдердің атын атап, сөйлем құрату Бағанның сол жағында «түйе», «ешкі» суреттеріне сәйкес екі буынды сөздің сызба- моделі, бағанның оң жағында «ірімшік», «алаша» суреттеріне сәйкес үш буынды сөздің сызба-моделі берілген. «Неліктен әртүрлі сөздердің буын сызбасы бірдей?» сұрағына жауап беру арқылы сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болатынына көз жеткізіледі. А-ла-ша, і-рім-шік
Апам алаша тоқыды. Анам ірімшік пісірді..Түйе- ботаның анасы. Ешкі маңырады.
ЕБҚ Сөздерді буынға бөлдіру «Көңілді күн» сергіту сәті Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: –жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; –заттарды сызықтар арқылы қосу; –дәптер бетіндегі суреттерді бояу; –әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; –үзік сызықтарды бастырып жүргізу.
«Сөз тану» айдары бойынша берілген «Асқат қасқа ат мінді, Мақсат басқа ат мінді» жаңылтпашымен жұмыс. Жаңылтпаштағы «қасқа ат», «басқа ат» тіркестерін айтқан кезде тіркестегі екі сөзді бөлек-бөлек айтпай, «қасқат», «басқат» деп, үндестік заңына сәйкес айтуға үйрету ЕБҚ Жаңылтпашты дұрыс айтуды үйрету Үй жануарларының аттарын буынға бөліп айтуды үйреніп келу
|
Суреттегі зат ұанаған, ұнамағанын білдіру. Қимыл-қозғалыс жасайды Мұғалім берген суреттегі аң туралы айтып,тақтаға іледі Әртүрлі төлдердің дауысын ажыратады, даусын салуға тырысады Оның енесінің атын табады. Суретті біріктіреді,төлді табады. Сөздермен сөйлем құрайды Сызбаны оқиды Сөйлем құрайды Сызбаны оқиды Жеке жұмыс жасайды Сергіту сәтін жасайды Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Оқушылар жаңылтпашты жаңылмай, тез- тез, үндестік заңына сәйкес дұрыс айтудан жарысады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап,мадақтап отыру ҚБ: «Медаль» әдісі
Мен сендермен мақтанамын!
Кереметсің!
Тамаша жауап! Керемет! Тамаша!
Тамаша!
Сендер мықтысыңдар!
«Бес саусақ» әдісі |
Әр түрлі суреттер Суреттер Бейнебаян https://www. youtube.com/watch?v =M0uHim-9kSg оқулық
оқулық Төлдердің суреті оқулық Қимыл-қозғалыстар https://www. youtube.com/watch?v =xyS4WWdtttMgtature=share №1 жұмыс дәптері Жазу үлгісі Буын сызбасы Суреттер Кері байланысқа қажетті суреттер |
||
Төлдер туралы бейнебаян
https://www. youtube.com/watch?v =M0uHim-9kSg
Сергіту сәті
https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWdtttMgtature=share
№1 жазу дәптері

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№8 сабақ. Дыбыс Ауладағы дыбыстар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұрақты тыңдайды және түсінеді, жауап бере алады; дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін жазады. Суретке қарап әңгіме құрай біледі; байланыстырып сөйлейді. Үлкенді тыңдауды, құстарға қамқор боуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Ине мен
жіп» Өткенді пысықтау «Түсінікті дыбыстар» ойыны Төрт түліктің дыбыстарын салу, оларға сипаттама беру Тақырыпты ашу «Дыбысын ажырат» ойыны Тыңдалым. Аудиотыңдалым жасау Табиғаттағы судың, құстардың т.б. дыбыстарын тыңдату. Ненің дыбысы екенін ажырату Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау 1.Сюжетті сурет мазмұны бойынша жұмыс ұйымдастыру. 2.Қайсысы қандай дыбыс шығаратынын сызбаның көмегімен айтқызу (әтеш, сиыр, балапан, қой, ит, торғай, атасы, немересі). 3.Суретке қарап, балалардың қандай дыбыс шығарғанын айтқызу. 4.Қорытынды тұжырым жасату Тұжырым: «Бұлар – тіл дыбыстары. Оларды айтамыз және естимиз. Сөз дыбыстардан тұрады», «Жан-жануарлар тек дыбыс шығарады, ал сөйлеу адамға ғана тән» ЕБҚ Құстардың тіршілігі туралы айту «Ойлан,тап» айдары «Қайтала» ойыны «Қайсысы қандай дыбыс шығарады?» сюжетті суреті бойынша жұмыс Дыбыстарды қайталау Тышқаннан қорыққан қыз не істеді? Ойнап отырған бала қандай дыбыс шығарды? Сергіту сәті
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу
«Еркін микрофон» әдісі. – Сөз неден құралады? – Қандай дыбыстар созылмай, қысқа айтылады? ЕБҚ Микрофонмен өзі айтқысы келген құстардың дыбыстарын салу Үйге: Өз ауласындағы дыбыстарды зерттеп келу Кері байланыс «Дұрыс-бұрыс» әдісі
|
Ойын ойнайды. Тапсырманы орындайды Дыбыстарды тыңдайды, ажыратады Оқушылар сызбаның көмегімен «Әтеш шақырады», «Тауық қыт-қыттайды», «Ит ырылдай- ды», «Сиыр мөңірейді», «Қой маңырайды», «Торғай шырылдайды»,«Ата сөйлейді» деген мазмұнда жауап береді. Тышқаннан қорқып тұрған қыз «А–А–А–А!» деп, мәшинемен ойнап отырған бала «У–У–У–У!» деп дыбыс шығаратынын айтады. Өлеңді айта отырып, қимыл-қозғалыс жасайды Мұғалімнің көмегімен дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Әріп элементтерін бастырып жазады –Дыбысты көреміз. –Сөз дыбыстардан тұрады. –Дыбысты естиміз. –Дыбысты жазамыз. –Дыбысты айтамыз. Сұрақтарға жауап береді Үй жұмысын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Сабақ тамаша басталды! Рақмет балалар!
ҚБ:
Тамаша жұмыс! Ақылды балақайсың!
Жарайсыңдар балапандар!
Әдемі жазу!
Тамаша жауап! «Дұрыс-бұрыс» әдісі |
Түрлі-түсті жіптер Табиғаттың суреттері Суреттер Аудиотыңдалым https://www.youtube.c om/watch?v=fZn_jlzV lsc Оқулық оқулық оқулық Оқулықтағы суреттер Балапанның суреті Қимыл-қозғалыс үлгісі №1 жазу дәптері МИкрофон Суреттер Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар:
Материалдар мен суреттер интернеттен алынған

Аудиотыңдалым https://www.youtube.c om/watch?v=fZn_jlzV lsc



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№9 сабақ. Дыбыс. Сөз Дыбыстар әлемінде |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұраққа жауап беруді, Дыбыстық сызбаны оқуды, дыбыстарды ажыратуды меңгереді Талдау, ажырату, жалпылау дағдылары дамиды. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Ауладағы дыбыстар» ойыны Өз ауласындағы дыбыстарды ажыратып, айтып береді. Тақырыпты ашу ЖИ: Дыбыс түрлері Тыңдалым және айтылым. Оқулықта берілген дауысты (А, Ә, Б,С,, Ө) дыбыстарды хормен айтқызу, олардың айтылу ерекшелігін тапқызу. А,Ә,Ө-созылады Б,С- қысқа айтылады Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Бір буынды сөздерді оқыту, олармен жұмыс (Ай,ау,он,ат) Бұл сөзде неше дыбыс бар? Олар қандай дыбыстар? «Басында қай дыбыс? Соңында қай дыбыс?
Дауысты дыбыс Дауыссыз дыбыс
ЕБҚ Дыбыс бояларына сәйкес сөздерді айтқызу АС, ақ, оқ, ол, ос ж.т.б
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: –жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; –дәптер бетіндегі суреттерді бояу; –үзік сызықтарды бастырып жүргізу. –әріп элементтерін бастырып жазу.
«Құмырадағы гүл» әдісі Гүлдерді түсіне қарай, дыбыстарға ажыратып, құмыраға салу Қ-дауыссыз (көк гүл), А-дауысты (қызыл гүл) Үй тапсырмасы Бір буынды сөздер тауып, дыбыстық талдау жасап келу.
|
Бір-бірімен амандасады. Торғай шырылдайды,қарға қарқылдайды.... Дыбыстарды хормен айтады Ай, ау, он, ат суреттерін сызбаның көмегімен «оқиды». Бұл сөздердің ішінде қандай дыбыстар барын ажыратады. Сөздің басында қай дыбыс, соңында қай дыбыс екенін айтады Шамасы келгенше сөздерді табады Жаттығу жасайды Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Әріп элементтерін бастырып жазады. Ойын ойнайды Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Көңіл күй» әдісі
Керемет жұмыс! Тамаша жауап!
Жақсы жұмыс жасадың! Тамаша! Бір сергіп алдық!
Керемет! Жақсы орындайды деп сенемін! Тамаша сабақ болды! |
Көңілді балалар туралы суреттер Суреттер Әріп қималары оқулық Дыбыс сызбасы оқулық Музыка оқулық №1 жұмыс дәптері Құмыра Қағаз гүлдер Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар: Суреттер интернет желісінен алынған
Жазу дәптері

|
Білім беру ұйымының атауы |
Сазды орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажимова Оксана Айнатовна |
|||||
|
Күні: |
12.09.2025 |
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 10 сабақ. Дыбыс. Сөз. Буын . Бау-бақшада не өседі? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөзге дыбыстық талдау жасайды; дауысты дыбыстардың буын құрайтынын біледі, буын санын анықтайды; буын, дыбыстың графикалық сызбасын таниды,сөздік қоры дамиды; байланыстырып сөйлейді. піспеген жеміс-жидек, көгөністерді үзбеуге, күтіп-баптауға талпынады |
|||||
|
Құндылықтар: |
Сабақ құндылығы: командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг «Жақсы тілек – тұқым»
Ұйымдастыру:
Мұғалімнің сөзі:
Мұғалім: Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Бір буынды сөздер тауып, дыбыстық талдау жасап келу. Тақырыпты ашу Сабақтың тақырыбын ашуСұрақ: - Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Күз дұрыс айтасыңдар, күз айларын атайықшы Ал, біз дәрумендерді қайдан аламыз? Иә, көкөністерден, жемістерден. –
Тұқымнан не өседі? Бау-бақшада.
Сабақтың тақырыбы: Дыбыс. Сөз. Буын . Бау-бақшада не өседі? Жаңа тақырып. Көкөністер мен жемістер арқылы жұпқа бөлу Жұптық жұмыс. Оқылым. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша суреттерді сызбаның көмегімен буындап «оқу»:
Ө-рік ал-ма Суреттегі заттардың көпше түрде тұрғанын салыстырту арқылы буындап «оқу»:
Ө-рік-тер,ал-ма-лар «Бұларды бір сөзбен не дейді?» сұрағына жауап алу.
Мына суретте піскен жеміс бейнеленген ба, қалай ойлайсыңдар?
Суретке сәйкес дыбыстарды қосып, сөзді айту, сөздерді дыбыстарға ажырату.
ЕБҚ «Бөлек жина» ойыны Жемістерді бір себетке, көкөністерді бір себетке жинау, аттарын атау
«Бірге талдаймыз» ойыны Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу. Өздік жұмыс Суреттегі көкөністердің атауын атап, буынға бөлу
Үй тапсырмасы Үйде бар жемістер мен көкөністерге сипаттама айтуға дайындалып келу Кері байланыс ? «Өнім таңда» әдісі
Оқушылар өз таңдауын жасайды. |
Бір-біріне жақсы тілектер айтады Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Жеміс пен көкөністердің аттарын атайды Екі, үш буынды сөз бен тұтас сөздің ішіндегі дыбыстарды ажыратады. Осы сөздердің көпше түрі де буындап «оқылады», әр буындағы дыбыстарды бір- бірінен ажыратады. Екеуін ажыратуды үйренеді. Көсетілген суреттегі заттардың атауын хормен буынға бөледі Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді Тақтада ілініп тұрған заттардың атын атап, дыбыстық талдау жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Тамаша! ҚБ: «Алма теру» әдісі Жарайсың! Бағалау
Керемет жауаптар болды!
Тамаша!
Сендермен мақтанамын!
Әдемі жазу!
Тамаша! Жарайсың! Бүгінгі сабақ ұнады ма? Тамаша!
|
Алақанның суреттері Суреттер Жемістер мен көкөністер дің макеттері оқулық оқулық
оқулық Себеттер Жемістер мен көкөністер суреттері Заттардың суреттері №1 жұмыс дәптері Заттардың суреттері Суреттер Жұлдызша лар Суреттер |
||
Қосымша тапсырма: Жеке жұмыс
Сөздерге дыбыстық талдау жасау.

Ресурстар:


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№11 сабақ. Дыбыс. Буын. Сөз. Сөмкеңде нелер бар? |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Талдауға, ажыратуға, салыстыруға, жалпылауға үйренеді; байланыстырып сөйлейді. Оқу құралдарын ұқыпты, таза ұстауға үйренеді. |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Жемістер» ойыны Үй тапсырмасы Өзі қалаған жемісін себеттен алады Үйде бар жемістер мен көкөністерге сипаттама айтады Жеміс атауына дыбыстық талдау жасайды Тақырыпты ашу «Сөмкеңде не бар?» ойынын ойнату Сөмкесін ашып, оқу құралдарын түгелдейді Оқу құралдарының аттарын атайды «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Жаңа тақырып Оқылым. Суреттерді сызбаның көмегімен буындап «оқу». Әр буындағы дыбыстарды бір-бірінен ажырату.
КІТАП ДӘПТЕР
Жекеше түрі-кітап,дәптер Көпше түрі-кітаптар, дәптерлер
Бұлар-оқу құралдары.
ЕБҚ Оқу құралдарының біреуіне сипаттама айтады
Дәптер, қалам, өшіргіш Оқулығым тамаша! Әдемі етіп жазамын, Көз тоймайды қараса!
Оқушылар әр суреттің дыбыстық сызбасын қызыл және көк дөңгелекшелермен толықтырады Осы сөздердегі кедергіге ұшырап, қысқа айтылатын дауыссыз дыбыстарды айтады: с, з, ғ, ш, қ, л, м.
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу.
Қорытындылау
Саралау тапсырмаларын орындату: 1- деңгей: «Бор» сөзіндегі дыбыстарды ажырат. 2- деңгей: «Сыныпта бормен не істейді?» сұрағына жауап бер. 3- деңгей: «Сыныпта ақ бор бар» сөйлемін сызбамен көрсет.
Сөздерге дыбыстық талдау жасап келу. Буынға бөлуді меңгеру
|
Шаттық шеңберін құрады
Сипаттама жасап, сөздерге дыбыстық талдау жасайды
Өз сөмкелерінде не барын айтады
Оқушылар алдымен кітап, дәптер суреттерін сызбаның көмегімен буындап «оқиды». Сонан соң кітаптар, дәптерлер суреттерін «оқиды». Соңғы суреттегілердің көптік мағынаны білдіріп тұрғаны сандарына сәйкес танытылады. Сөздің әр буынындағы дыбыстарды бір-бірінен ажыратады.
Сөйлеу мәнеріне жаттығады.
Хормен айтады
Сызғыш, қалам, қарындаш, ермексаз суреттеріне сәйкес келетін сызбаларды табады..
Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Әріп элементтерін бастырып жазады.
Саралау тапсырмала рын орындайды.
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
ҚБ:
Тамаша жауап!
Жарайсың!
Сен үшін қуаныштымын!
Тамаша!
Керемет!
«Данышпан үкі» әдісі
|
Шеңбер
Жемістер мен көкөністер Суреттері
Суреттер
Оқу құралдары ның суреттері
оқулық
оқулық
оқулық
Оқу құралдарының суреттері
№1 жұмыс дәптері
Бор Тақта
Суреттер
Кері байланыс тақтасы
|
|||||||||||||||||||
Қосымша тапсырма:
«Ыстық орындық» әдісі.
Сұрақтарға жауап айту.
Сөз неден құралады?
Қандай дыбыстар кедергіге ұшырап, қысқа айтылады?
Ресурстар:
Суреттер интернет желісінен алынған

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№12 сабақ. Дыбыс. Буын. Сөз. Білім – кітапта |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.1*сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді; жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін жазады.,заттарды топтауға, жалпылауға үйренеді; байланыстырып сөйлейді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қыркүйек айы:Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Сабақ құндылығы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау Апта дәйексөзі: «Білім - қымбат қазына, қанағат тұтпа азына» (Мұзафар Әлімбаев) |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау «Буындар» ойыны Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Буынға бөлуді меңгеру Тақырыпты ашу «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау «Есіміңді буында» ойыны Өз есіміңді буындап айт және сәйкес ұяшықты тап» ойынын ойнату. Шарты: Парталас жұп бір-біріне өз есімдерін буынға бөліп айтып береді. Сөздің буынын анықтауда қате кетсе, бір-бірін түзетеді. Өз есімінің буындық санына сәйкес тақтаға ілінген «1», «2», «3», «4» санды ұяшықтарды таңдайды. Мысалы, Райхан есімді қыз «2» санды ұяшықты атайды. Дұрыс атаған оқушылар жеңімпаз атанады. Жаңа тақырып Тыңдалым-айтылым. Оқылым Берілген сызбаға сәйкес суретті (аққу, торғай, тоқылдақ) тауып, буындап оқу.
Оқылым Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып «оқу». Күн, мысық, бидай.
Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу.
Сабақты бекіту 1.«Суреттердің алғашқы дыбыстарынан қандай сөз шығаруға болады?» тапсырмасымен жұмыс. Ж: Кітап Үйге: Жаңа сөздер тауып буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау.
|
Өлеңді хормен айтады. Буындармен жұмыс жасайды Оқушылар өз есімін буынға бөліп, буын санына сәйкес ұяшықты таңдайды. Ойын ойнайды Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып, 1-сурет бойынша дыбыстарды, 2, 3-суреттер бойынша буындап «оқиды». Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Қимылдар жасайды Топтық жұмыста суреттердің алғашқы дыбыстарынан «кітап» сөзін шығарады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Тамаша!
Тамаша жауап болды! Жарайсың!
Тамаша!
«Смайликтер» әдісі |
суреттер Суреттер Кеспе буындар оқулық оқулық Санды ұяшықтар Оқулық Дыбыс сызбасы №1 жұмыс дәптері Суреттер Кірпінің, іннің, тауықтың, алманың, пілдің суреттері Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар:
Оқулықтағы суреттер


шағым қалдыра аласыз



























































