Тексерілді:
|
Бөлім: |
1 бөлім. Компьютерлік жады және ақпараттық өлшем бірлік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдардың мөлшері БЖБ №1 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1 бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Әртүрлі файл форматтарының ерекшеліктерін түсінеді. - Бірдей ақпаратты түрлі форматтарда сақтап, олардың өлшемдерін салыстырады |
|
|
«Адал азамат» бағдарламасының құндылықтарын кіріктіру |
– Цифрлық ресурстарды дұрыс пайдалану арқылы оқу-білімді тиімді ұйымдастыру. – Топтық жұмыс барысында пікір алмасу. – Файлдарды дұрыс сақтау мәдениетін қалыптастыру |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Сыныпта психологиялық ахуал орнату. «Күн шуағы» Мұғалім: «Қазір әрқайсымыз күннің шуағы сияқты жақсы энергиямызды көршімізге береміз. Қане, жанымыздағы досымызға қарап, күлімсірейік». Өткенді қайталау: https://wordwall.net/resource/60722263
|
Мұғаліммен амандасады. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
10 баллдық жүйе Оқушылардың сабақ барысындағы белсенділігі мен практикалық жұмыстарын бақылау арқылы бағалау Бағалау критерийлері -Файл форматтарының айырмашылығын біледі. - Файл өлшемдерін салыстыра алады. |
Интербелсенді тақта Оқулық Жұмыс парағы Презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру Х ғасырдың 80-жылдарының ортасында алғаш рет файлдардың көлемін кішірейтетін программалар пайда болды. Қазіргі кезде ақпараттарды «бүлдірмей» сығуға мүмкіндік беретін арнайы программа көп. Мұндай программалар архивтеу программалары деп аталады. Мысалы: WinRar, 7Zip немесе WinZip. Білімді бекіту Жұптық практикалық тапсырма: Компьютерде Word бағдарламасын ашып, қарапайым бір сөйлем жазыңыз, "Информатика – қызықты пән". Бұл файлды екі түрлі форматта сақта: -Бірінші файл: .docx форматында. -Екінші файл: .txt форматында. - Екі файлдың қасиеттерін ашып, олардың өлшемдерін (КБ) салыстырыңыз. -Қай файлдың өлшемі үлкен болғанын және неліктен солай болғанын талқылаңыз. Құндылық: ЕБҚ: Екі түрлі файл форматын ата. Сергіту сәті БЖБ орыедау 20 минут
1. «Архивтеу» деген не
және
оның
маңызы
неде? |
Мұғалімді тыңдайды Жұптық тапсырманы орындайды Сергіту жаттығуцн орындайды Сұрақтарға жауап береді |
Жаңа ақпаратты меңгереді
Дескриптор: -Word бағдарламасында сөйлем тереді 1 балл; -Файлды екі түрлі форматта сақтайды (.docx, .txt) 1 балл; - Файлдардың қасиеттерін ашып, өлшемдерін салыстырады 1 балл;
Дескриптор: Килобайтты мегабайтқа ауыстыруды дұрыс орындайды Мегабайтты гигабайтқа ауыстыруды дұрыс орындайды Мұрағаттау командасын басқа қолданбалы бағдарламалардың командаларынан ажырата алады. Процессордың жедел жадтағы ақпаратты өңдейтінін көрсетеді. Құрылғылар мен олардың сипаттамаларын дұрыс сәйкестендіреді. Суреттегі құрылғылардың атауларын дұрыс көрсетеді. Әр құрылғының негізгі қызметін қысқаша және нақты сипаттайды. Екі файл өлшемін дұрыс салыстырады және үлкенін анықтайды. |
Интербелсенді тақта Оқулық Жұмыс парағы Презентация |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: «Файл көлемін азайту жолдары» тақырыбына шағын эссе. Сабақты қорытындылау: Рефлексия https://www.menti.com/al9hm41qsqjk
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
|
https://www.menti.com/al9hm41qsqjk |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7-сынып 1-тоқсан 4
7-сынып 1-тоқсан 4
Тексерілді:
|
Бөлім: |
1 бөлім. Компьютерлік жады және ақпараттық өлшем бірлік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдардың мөлшері БЖБ №1 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1 бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Әртүрлі файл форматтарының ерекшеліктерін түсінеді. - Бірдей ақпаратты түрлі форматтарда сақтап, олардың өлшемдерін салыстырады |
|
|
«Адал азамат» бағдарламасының құндылықтарын кіріктіру |
– Цифрлық ресурстарды дұрыс пайдалану арқылы оқу-білімді тиімді ұйымдастыру. – Топтық жұмыс барысында пікір алмасу. – Файлдарды дұрыс сақтау мәдениетін қалыптастыру |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Сыныпта психологиялық ахуал орнату. «Күн шуағы» Мұғалім: «Қазір әрқайсымыз күннің шуағы сияқты жақсы энергиямызды көршімізге береміз. Қане, жанымыздағы досымызға қарап, күлімсірейік». Өткенді қайталау: https://wordwall.net/resource/60722263
|
Мұғаліммен амандасады. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
10 баллдық жүйе Оқушылардың сабақ барысындағы белсенділігі мен практикалық жұмыстарын бақылау арқылы бағалау Бағалау критерийлері -Файл форматтарының айырмашылығын біледі. - Файл өлшемдерін салыстыра алады. |
Интербелсенді тақта Оқулық Жұмыс парағы Презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру Х ғасырдың 80-жылдарының ортасында алғаш рет файлдардың көлемін кішірейтетін программалар пайда болды. Қазіргі кезде ақпараттарды «бүлдірмей» сығуға мүмкіндік беретін арнайы программа көп. Мұндай программалар архивтеу программалары деп аталады. Мысалы: WinRar, 7Zip немесе WinZip. Білімді бекіту Жұптық практикалық тапсырма: Компьютерде Word бағдарламасын ашып, қарапайым бір сөйлем жазыңыз, "Информатика – қызықты пән". Бұл файлды екі түрлі форматта сақта: -Бірінші файл: .docx форматында. -Екінші файл: .txt форматында. - Екі файлдың қасиеттерін ашып, олардың өлшемдерін (КБ) салыстырыңыз. -Қай файлдың өлшемі үлкен болғанын және неліктен солай болғанын талқылаңыз. Құндылық: ЕБҚ: Екі түрлі файл форматын ата. Сергіту сәті БЖБ орыедау 20 минут
1. «Архивтеу» деген не
және
оның
маңызы
неде? |
Мұғалімді тыңдайды Жұптық тапсырманы орындайды Сергіту жаттығуцн орындайды Сұрақтарға жауап береді |
Жаңа ақпаратты меңгереді
Дескриптор: -Word бағдарламасында сөйлем тереді 1 балл; -Файлды екі түрлі форматта сақтайды (.docx, .txt) 1 балл; - Файлдардың қасиеттерін ашып, өлшемдерін салыстырады 1 балл;
Дескриптор: Килобайтты мегабайтқа ауыстыруды дұрыс орындайды Мегабайтты гигабайтқа ауыстыруды дұрыс орындайды Мұрағаттау командасын басқа қолданбалы бағдарламалардың командаларынан ажырата алады. Процессордың жедел жадтағы ақпаратты өңдейтінін көрсетеді. Құрылғылар мен олардың сипаттамаларын дұрыс сәйкестендіреді. Суреттегі құрылғылардың атауларын дұрыс көрсетеді. Әр құрылғының негізгі қызметін қысқаша және нақты сипаттайды. Екі файл өлшемін дұрыс салыстырады және үлкенін анықтайды. |
Интербелсенді тақта Оқулық Жұмыс парағы Презентация |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: «Файл көлемін азайту жолдары» тақырыбына шағын эссе. Сабақты қорытындылау: Рефлексия https://www.menti.com/al9hm41qsqjk
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
|
https://www.menti.com/al9hm41qsqjk |
шағым қалдыра аласыз

















