Бекітемін:
|
Бөлім: |
Статистика элементтері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу; 7.3.3.3статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу; -статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету; - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету; - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру §29 Абсолюттік жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиіліктер кестесі Нұсқалықтың қанша рет бақыланғанын көрсететін сан нұсқалықтың абсолютті жиілігі деп аталады. Барлық абсолютті жиілік қосындысы таңдама көлеміне тең болады. Нұсқалықтың абсолютті жиілігін таңдама көлеміне бөлгенде шығатын санды осы нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі деп атайды. Барлық салыстырмалы жиілік қосындысы 1-ге тең. Кейде нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі пайыз арқылы жазылады. Мысал. Ауа температурасы (Цельсий бойынша) 10 күн бойы өлшенді және келесі мәліметтер алынды: 28; 29; 28; 25; 25; 28; 23; 23; 19; 22. Абсолютті жиілікті пайдаланып, келесі кесте құрастырылды. Оны вариациялық қатардың абсолютті жиіліктер кестесі деп аталады:
Кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру үшін барлық нұсқалықтың абсолютті жиілігін қосып, қосынды таңдаманың көлеміне тең екендігіне көз жеткізу керек: 1 + 1 + 2 + 2 + 3 + 1 = 10. Қарама-қайшылық жоқ. Осы сияқты вариациялық қатардың салыстырмалы жиілік кестесі құрастырылды:
Кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру үшін барлық нұсқалықтың салыстырмалы жиілігін қосып, қосынды 1-ге тең екендігіне көз жеткізу керек:
|
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бекіту тапсырмалары №29.1 29.3-кестеде Солтүстік Қазақстан облысындағы 2016 жылдың шілде айында ғы орташа ауа температурасы мәндері берілген
№29.5. Бірінші токсанда математикадан 24 рет уй жұмысы берілген. 1) Окушы уй жумысын сегіз рет "5"-ке орындады. Токсан бойы окушының уй жумысын "5"-ке орындаунын абсолютік жиілігін табындар. 2) Окушы үй жұмысын он екі рет *4"-ке орындады. Токсан бойы окушының үй жумысын *4"-ке орындауның абсолюттік Ж иілігін табынтар
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1 Бос орындарды толтырыңыз:
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып алгебра 18 сабақ Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі
7 сынып алгебра 18 сабақ Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Статистика элементтері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу; 7.3.3.3статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу; -статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету; - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету; - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру §29 Абсолюттік жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиіліктер кестесі Нұсқалықтың қанша рет бақыланғанын көрсететін сан нұсқалықтың абсолютті жиілігі деп аталады. Барлық абсолютті жиілік қосындысы таңдама көлеміне тең болады. Нұсқалықтың абсолютті жиілігін таңдама көлеміне бөлгенде шығатын санды осы нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі деп атайды. Барлық салыстырмалы жиілік қосындысы 1-ге тең. Кейде нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі пайыз арқылы жазылады. Мысал. Ауа температурасы (Цельсий бойынша) 10 күн бойы өлшенді және келесі мәліметтер алынды: 28; 29; 28; 25; 25; 28; 23; 23; 19; 22. Абсолютті жиілікті пайдаланып, келесі кесте құрастырылды. Оны вариациялық қатардың абсолютті жиіліктер кестесі деп аталады:
Кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру үшін барлық нұсқалықтың абсолютті жиілігін қосып, қосынды таңдаманың көлеміне тең екендігіне көз жеткізу керек: 1 + 1 + 2 + 2 + 3 + 1 = 10. Қарама-қайшылық жоқ. Осы сияқты вариациялық қатардың салыстырмалы жиілік кестесі құрастырылды:
Кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру үшін барлық нұсқалықтың салыстырмалы жиілігін қосып, қосынды 1-ге тең екендігіне көз жеткізу керек:
|
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бекіту тапсырмалары №29.1 29.3-кестеде Солтүстік Қазақстан облысындағы 2016 жылдың шілде айында ғы орташа ауа температурасы мәндері берілген
№29.5. Бірінші токсанда математикадан 24 рет уй жұмысы берілген. 1) Окушы уй жумысын сегіз рет "5"-ке орындады. Токсан бойы окушының уй жумысын "5"-ке орындаунын абсолютік жиілігін табындар. 2) Окушы үй жұмысын он екі рет *4"-ке орындады. Токсан бойы окушының үй жумысын *4"-ке орындауның абсолюттік Ж иілігін табынтар
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1 Бос орындарды толтырыңыз:
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















