Бекітемін:
|
Бөлім: |
Статистика элементтері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.3.4 таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету 7.3.3.5 кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу; -статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету; - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету; - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру §29 Нұсқалықтың қанша рет бақыланғанын көрсететін сан нұсқалықтың абсолютті жиілігі деп аталады. Барлық абсолютті жиілік қосындысы таңдама көлеміне тең болады. Нұсқалықтың абсолютті жиілігін таңдама көлеміне бөлгенде шығатын санды осы нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі деп атайды. Барлық салыстырмалы жиілік қосындысы 1-ге тең. Кейде нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі пайыз арқылы жазылады. Мысал. Ауа температурасы (Цельсий бойынша) 10 күн бойы өлшенді және келесі мәліметтер алынды: 28; 29; 28; 25; 25; 28; 23; 23; 19; 22. Абсолютті жиілікті пайдаланып, келесі кесте құрастырылды. Оны вариациялық қатардың абсолютті жиіліктер кестесі деп аталады: |
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
1-тапсырма. Ахмет Байтұрсыновтың «Анама Хат» өлеңінен үзінді. Қарағым, дұғагөйім қамқор анам, Арнап хат жазайын деп алдым қалам. Сені онда, мені мұнда аман сақтап, Көруге жазғай еді хақ тағалам. Берілген өлең шумағынан дауысты дыбыстардың кездесуін статистикалық кесте түрінде көрсетіңіз
2-тапсырма. Сендер әр қайсы топ бір бас киім тігу атьлесі болып табыласыңдар, олай болса жиіліктерді анықтап,бір бас киім тігу үшін орта есеппен қанша материал кететінін анықтағыларың келеме? Олай болса бір күнде мынадай өлшемде баскиім тігіледі: 35,54,55,56,54,59,54,54,56,56,5856,55,56,54,56,55,56,55,56 55,56,55,56,55,57,55,5654,55,55,56,54,55,56
3-тапсырма. Мұғалім 7 «Ә» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:та оқитын 40 оқушыға математика сабағынан 9 есептен тұратын тест жұмысын өткізді және тексерген кезде әр оқушының неше есепті дұрыс орындағанын белгілеп отырды, сонда мынадай тізбек шыққан. Бұл кездейсоқ шамалар: 6, 5, 4, 0, 4, 5, 7, 9, 1, 6, 8, 2, 9, 5, 8, 6, 7, 2, 5, 7, 6, 3, 4, 4, 5, 6, 8, 6, 2, 7, 4, 3, 5, 9, 6, 7, 8, 6, 9, 8. Бос орындарды толтырыңыз:
|
Дескриптор: - Абсолют жиілікті анықтайды -Салыстырмалы жиілікті жаза алады -Арифметика лық ортасын таба алады -Өлшемнің жиілік кестесін табады
Мәліметтерді кестеге толтырады. - Абсолюттік, салыстырмалы жиілікті есептейді
ҚБ:«Бас бармақ» әдісі
|
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс |
а) Вариантаның абсолюттік жиілік кестесін құрыңыз в)Вариантаның салыстырмалы жиілік кестесін құрыңыз б) Ең жоғарғы темпратураны көрсетіңіз /3 балл/
7. Оқушының екі аптада сабақта жинаған баллдары келесідей болды.7,2,7,4,5,5,10,6,7,7. а) Вариациялық қатар құрыңыз б) Модасын көрсетіңіз в) Медианасын табыңыз г) Өзгеріс ауқымын табыңыз д) Орта мәнін табыңыз |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып алгебра 19 сабақ Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі
7 сынып алгебра 19 сабақ Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Статистика элементтері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.3.4 таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету 7.3.3.5 кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу; -статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету; - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету; - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру §29 Нұсқалықтың қанша рет бақыланғанын көрсететін сан нұсқалықтың абсолютті жиілігі деп аталады. Барлық абсолютті жиілік қосындысы таңдама көлеміне тең болады. Нұсқалықтың абсолютті жиілігін таңдама көлеміне бөлгенде шығатын санды осы нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі деп атайды. Барлық салыстырмалы жиілік қосындысы 1-ге тең. Кейде нұсқалықтың салыстырмалы жиілігі пайыз арқылы жазылады. Мысал. Ауа температурасы (Цельсий бойынша) 10 күн бойы өлшенді және келесі мәліметтер алынды: 28; 29; 28; 25; 25; 28; 23; 23; 19; 22. Абсолютті жиілікті пайдаланып, келесі кесте құрастырылды. Оны вариациялық қатардың абсолютті жиіліктер кестесі деп аталады: |
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
1-тапсырма. Ахмет Байтұрсыновтың «Анама Хат» өлеңінен үзінді. Қарағым, дұғагөйім қамқор анам, Арнап хат жазайын деп алдым қалам. Сені онда, мені мұнда аман сақтап, Көруге жазғай еді хақ тағалам. Берілген өлең шумағынан дауысты дыбыстардың кездесуін статистикалық кесте түрінде көрсетіңіз
2-тапсырма. Сендер әр қайсы топ бір бас киім тігу атьлесі болып табыласыңдар, олай болса жиіліктерді анықтап,бір бас киім тігу үшін орта есеппен қанша материал кететінін анықтағыларың келеме? Олай болса бір күнде мынадай өлшемде баскиім тігіледі: 35,54,55,56,54,59,54,54,56,56,5856,55,56,54,56,55,56,55,56 55,56,55,56,55,57,55,5654,55,55,56,54,55,56
3-тапсырма. Мұғалім 7 «Ә» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:та оқитын 40 оқушыға математика сабағынан 9 есептен тұратын тест жұмысын өткізді және тексерген кезде әр оқушының неше есепті дұрыс орындағанын белгілеп отырды, сонда мынадай тізбек шыққан. Бұл кездейсоқ шамалар: 6, 5, 4, 0, 4, 5, 7, 9, 1, 6, 8, 2, 9, 5, 8, 6, 7, 2, 5, 7, 6, 3, 4, 4, 5, 6, 8, 6, 2, 7, 4, 3, 5, 9, 6, 7, 8, 6, 9, 8. Бос орындарды толтырыңыз:
|
Дескриптор: - Абсолют жиілікті анықтайды -Салыстырмалы жиілікті жаза алады -Арифметика лық ортасын таба алады -Өлшемнің жиілік кестесін табады
Мәліметтерді кестеге толтырады. - Абсолюттік, салыстырмалы жиілікті есептейді
ҚБ:«Бас бармақ» әдісі
|
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс |
а) Вариантаның абсолюттік жиілік кестесін құрыңыз в)Вариантаның салыстырмалы жиілік кестесін құрыңыз б) Ең жоғарғы темпратураны көрсетіңіз /3 балл/
7. Оқушының екі аптада сабақта жинаған баллдары келесідей болды.7,2,7,4,5,5,10,6,7,7. а) Вариациялық қатар құрыңыз б) Модасын көрсетіңіз в) Медианасын табыңыз г) Өзгеріс ауқымын табыңыз д) Орта мәнін табыңыз |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













