7 сынып алгебра 23 сабақ Жиілік алқабы

Тақырып бойынша 16 материал табылды

7 сынып алгебра 23 сабақ Жиілік алқабы

Материал туралы қысқаша түсінік
7.3.3.6 таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету; 7.3.3.7 кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Статистика элементтері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жиілік алқабы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.3.3.6 таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;

7.3.3.7 кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау;

Сабақтың мақсаты:

-нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;

-статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;

- таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету;

- кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Жаңа сабақты түсіндіру

§30 Жиілік полигоны (алқабы)

Қандай да бір мәліметтің абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін кесте арқылы беруге болатыны белгілі. Осы мәліметті график түрінде де көрсетуге болады.

Абсциссалары түрлі нұсқалықтар, ал ординаталары осы нұсқалықтардың абсолютті жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық абсолютті жиіліктің алқабы деп аталады.

Абсолютті жиіліктің алқабын салу алгоритмі: Ох осінде x нұсқалықтарын белгілеу;

  1. Оy осінде m жиіліктерін белгілеу;

  2. Координаттары (x; m) болатын нүктелерді салу; нүктелерді кесінділермен қосу Абсциссалары түрлі нұсқалықтар, ал ординаталары осы нұсқалықтардың салыстырмалы жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық салыстырмалы жиіліктің алқабы деп аталады.

Абсолютті жиіліктің алқабын салу алгоритмі:

  1. Ох осінде x нұсқалықтарын белгілеу;

  2. Оy осінде w жиіліктерін белгілеу;

  3. Координаттары (x; w) болатын нүктелерді салу;

  4. Нүктелерді кесінділермен қосу.

Мақтау, мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Тақта;

Слайд;

Оқулық

7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017

Сабақтың

ортасы


25минут

Сұрақтар.

Бас жиынтық деген не?

Кездейсоқ таңдама деген не?

Таңдама көлемі деген не?

Мода, медиана деген нені білдіреді?

Түсіндірме бөлімі

Диаграммалар – статистикалық мәліметтердің құрылымын және құбылыстардың динамикасын көрсететін көрнекі графиктік кескіндер.

Гистограмма – сан осінде орналасқан және мәліметтердің әртүрлі мәндерінің жиілігін көрсететін бағанды диаграмма.

Полигон – мәліметтер жиілігін сынық кесінділер түрде көрсететін диаграмма түрі.

Мысал.

Мектептегі 8-сыныптар арасындағы оқушылардың бойының өсуі туралы мәлімет жинап, оны диаграмма түрінде көрсету.

Бой шамасы

Оқиғаны санау

Жиілік, Ғ

131

1,1

2

134

1,1,1,1

4

138

1,1,1

3

142

1,1

2

143

1

1

Барлығы

12


Бүгінгі сабақтың негізгі мақсаты қазіргі заманғы компьютерлік технологиялардың мүмкіндіктерін пайдалана отырып статистикалық сипаттамаларды есептеп үйрену.

Нақты проблемаларды шешу үшін Excel статистикалық құралдарды пайдалануды қарастыру.



Дескриптор:

- Оx осінде белгілеулер енгізеді

- Оy осінде белгілеулер енгізеді

- Жиілік полигонын салады.


Тақта;

Слайд;

Оқулық

7-сынып, Алгебра, авторы АЕ Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп 2017

Жеке тапсырма

Тапсырма.1. Кестеде, дүкенде бір күн ішінде сатылған әйелдер аяқ киімін сату нәтижелері, кескінделген.

Аяқ киім өлшеміі

33

34

35

36

37

38

39

40

саны

3

5

5

7

10

11

5

4


а) Сатылып алынған аяқ киімнің орташа өлшемін; б) медианасын; в) мәнін анықта


Кестедегі деректер бойынша салыстырмалы жиіліктін полигонын сал.

Тапсырма.2. Кәсіпорын қызметкерлерінің жасы бойынша тізімі

Қызметкерлер санатты

Қызметкерлердің жасы, жыл

Барлық жұмысшылар саны

30 дейіңн

30-40

40-50

50-60

60 астам

жұмысшылар

43

141

216

127

118

645

басшылар

2

4

6

8

4

24

мамандар

3

18

30

34

22

107

Барлық жұмысшылар саны

48

163

252

169

144

776

Кестеде берілген мәліметтерді қолдана отырып, сұраққтарға жауап беріңдер:

  1. Жалпы адамдар санынан 30 жасқа дейінгі кәсіпорын мамандарының салыстырмалы жиілігін табындар.

  2. Кәсіпорында жұмыс істейтін мамандардың жалпы санынан 60 жастан жоғары жұмыс істейтін мамандар қанша пайызды құрайды. ( Нәтижесін жүздікке дейін дөңгелекте )

  3. Қызметкерлерінің санатынан және қандай жастағы адамдар сәнді құрайды?

  4. Өз сұрақтарынды құрастыр және оған жауап бер.

Дескриптор:

-Жалпы адамдар санынан 30 жасқа дейінгі кәсіпорын мамандарының салыстырмалы жиілігін табады.

-Кәсіпорында жұмыс істейтін мамандардың жалпы санынан, 60 жастан жоғары жұмыс істейтін мамандар қанша пайызды құрайтынын анықтайды.


-Нәтижесін жүздікке дейін дөңгелекте.


-Кестеге сұрақ қояды құрайды.


-Қойылған сұраққа жауап береді.


Бағалау критерийлері: Кесте түрінде ұсынылған статистикалық ақпаратты талдайды.


Дескриптор:

- Сатылып алынған аяқ киімнің орташа өлшемін;

- медианасын; -мәнін анықта


-Кестедегі деректер бойынша салыстырмалы жиіліктін полигонын сал.




ҚБ:«Бас бармақ» 

әдісі


Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер



Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

Рефлексия.

Тіркесті толықтырыңыз:

«Бүгін мен сабақта ... білдім»

«Бүгін мен сабақта ... үйрендім»

«Бүгін мен сабақта ... таныстым»

«Бүгін мен сабақта ... қайталадым»

«Бүгін мен сабақта ... бекіттім»

Үй тапсырмасын беремін

Сабақты қорытындылау:

Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын.

1.Сабақтың мақсаты қандай болды?

2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек?

3.Нені түсінбедіңдер?

Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу:

- тақырып бойынша не білемін?

- тағы не білгім келеді?

- не істей аламын?

Үйге тапсырма:

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

1-10 баллдық жүйеде бағаланады.


Бағалау парақтары;

оқулық;



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.12.2024
189
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі