|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Бірлестіктегі тәрбие, қазақстандық патриотизм, еңбек пен өнер, өмір бойы оқуға талпыну, айналысындағы адамдарға, қоғамға деген сыйластық, (топтық жұмыстарда жаңа тақырыпты меңгеріп, қоғамда өздерін қалай ұстау керектігін үйренеді ) |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Жүйкелер 3-топ Жұлын |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
Презентация Түрі бейнедегі суреттер
|
||||||||||||||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім «Сиқырлы сандар» сұрақтарын тест түрінде ұсыну |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
-дұрыс жауабын айтады-1балл |
|||||||||||||||
|
|
«Суреттен не байқадың» әдісі Суреттерге қарап не айтасыздар?
Жұлын қайда орналасқан? Жұлынның атқаратын қызметі не деп ойлайсыздар? Жұлын зақымдалса ішкі ағзаларға зияны бола ма? Жұлыннан тарлған жүйкелер жүйесі ағзалраға әсері қандай? Тақырыпты білу үшін бейнекөрсетілім ұсынады Жұлынның құрылысы тапсырмасын орындайды |
Оқушылар берілген суреттерен өзінің ойын айтады, сұрақтарға болжамды жауаптарын айтады Бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді Тапсырманы орындайды |
Бағалау криетрийі: -берілген суретті жаңа тақырыппен байланыстыра отырып сұрақтарға жауап береді Жарайсыздар! Алғырсыздар! Дұрыс жауап! Мұғалім қошеметі
-жұлынның құрылысын белгілейді-1балл Бағалау: домбыра әдісі |
https://youtu.be/uqs7tzmIL0A?si=h2xbRBhwla2cWzwE
https://learningapps.org/view29144650
|
||||||||||||||
|
30-35мин |
«Ойыңды жинақта» әдісі Жеке жұмыс Тапсырма-1 а) Жүйке жүйесінің бөліктерін атаңыз
b) Жұлын бөліктерін қызметіне қарай сәйкестендіріңіз
С) Егер хирург ота жасаған кезде жұлынның алдыңғы өскіндеріне зақым келтіріп алса не болады? ------------------------------------------------------------------------- |
Оқушылар берілген тапсырманы жеке отырып орындайды, ұжымдық талқыға салады
|
Дескриптор - Жүйке жүйесі бөлімдерінің атауларын анықтайды1балл - Жүйке жүйесі бөлімдерін қызметіне қарай сәйкестендіреді-2балл - Жұлынның алдыңғы өскіндеріне зақым келген уақыттағы зардабына болжам жасайды-2балл Бағалау:домбыра әдісі
|
|
||||||||||||||
|
17-27мин
|
«Ойлан, топтас, бірік» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма түрлерін ұсынады. Сипатта жіне талдау. 1-топ Жүйке жұйесінің бөлімдерінің атқаратын қызметін сызба кесте түрінде сипатта, топта талда 2-топ Жұлынға берілген ақпараттардың миға қалай өткізілетінін анықта, атқаратын қызметін талда |
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды. Сызба кесте түрінде ұсынады Суреттер қолдана отырып талдайды |
ҚБ. Мұғалім оқушылардың білімдерін үш түсті қағазды үлестіру арқылы бағалайды. Жасыл – Жарадың, тек қана алға! Сары – Жақсы Қызыл – Әлі де жұмыстануың керек!
|
|
||||||||||||||
|
|
«Көршіңмен ойлас» тапсырмасы Оқушыларды топта жұптасыра отырып тапсырма түрлерін ұсынады 1жұп оқушылары берілген сөздердің сәйкестігін табады 2жұп оқушылары қалып қойған сөздерді дұрыс орналастырады |
Оқушылар топа жұптасады, берілген тапсырмаын кестеде бірлесе отырып орындайды
|
Дескриптор: -сәйкестігін табады-2балл - қалып қойған сөзді орналастырады-2балл
Бағалау:домбыра әдісі
|
1-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66173082
2-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/67985298
|
||||||||||||||
|
40-43мин |
Оқушылардың алған білімдерін бекіту тапсырмасын платформада тест түрінде ұсынады |
Жеке смартфонда тест орындайды |
-тест тапсырмасын орындайды-1балл
Бағалау:домбыра әдісі
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 43-45мин |
«Почта» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын почтаха хат жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген хатқа Менің ойымша………….. Себебі……………. Мысалы……………. Қорыта айтқанда…….. Бөлімдеріне өз ойларын жазып, почта қорапшасына салады |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 Оқушыларды білім блокнотымен бағалау
|
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып Ашық сабақ
7 сынып Ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Бірлестіктегі тәрбие, қазақстандық патриотизм, еңбек пен өнер, өмір бойы оқуға талпыну, айналысындағы адамдарға, қоғамға деген сыйластық, (топтық жұмыстарда жаңа тақырыпты меңгеріп, қоғамда өздерін қалай ұстау керектігін үйренеді ) |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Жүйкелер 3-топ Жұлын |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
Презентация Түрі бейнедегі суреттер
|
||||||||||||||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім «Сиқырлы сандар» сұрақтарын тест түрінде ұсыну |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
-дұрыс жауабын айтады-1балл |
|||||||||||||||
|
|
«Суреттен не байқадың» әдісі Суреттерге қарап не айтасыздар?
Жұлын қайда орналасқан? Жұлынның атқаратын қызметі не деп ойлайсыздар? Жұлын зақымдалса ішкі ағзаларға зияны бола ма? Жұлыннан тарлған жүйкелер жүйесі ағзалраға әсері қандай? Тақырыпты білу үшін бейнекөрсетілім ұсынады Жұлынның құрылысы тапсырмасын орындайды |
Оқушылар берілген суреттерен өзінің ойын айтады, сұрақтарға болжамды жауаптарын айтады Бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді Тапсырманы орындайды |
Бағалау криетрийі: -берілген суретті жаңа тақырыппен байланыстыра отырып сұрақтарға жауап береді Жарайсыздар! Алғырсыздар! Дұрыс жауап! Мұғалім қошеметі
-жұлынның құрылысын белгілейді-1балл Бағалау: домбыра әдісі |
https://youtu.be/uqs7tzmIL0A?si=h2xbRBhwla2cWzwE
https://learningapps.org/view29144650
|
||||||||||||||
|
30-35мин |
«Ойыңды жинақта» әдісі Жеке жұмыс Тапсырма-1 а) Жүйке жүйесінің бөліктерін атаңыз
b) Жұлын бөліктерін қызметіне қарай сәйкестендіріңіз
С) Егер хирург ота жасаған кезде жұлынның алдыңғы өскіндеріне зақым келтіріп алса не болады? ------------------------------------------------------------------------- |
Оқушылар берілген тапсырманы жеке отырып орындайды, ұжымдық талқыға салады
|
Дескриптор - Жүйке жүйесі бөлімдерінің атауларын анықтайды1балл - Жүйке жүйесі бөлімдерін қызметіне қарай сәйкестендіреді-2балл - Жұлынның алдыңғы өскіндеріне зақым келген уақыттағы зардабына болжам жасайды-2балл Бағалау:домбыра әдісі
|
|
||||||||||||||
|
17-27мин
|
«Ойлан, топтас, бірік» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма түрлерін ұсынады. Сипатта жіне талдау. 1-топ Жүйке жұйесінің бөлімдерінің атқаратын қызметін сызба кесте түрінде сипатта, топта талда 2-топ Жұлынға берілген ақпараттардың миға қалай өткізілетінін анықта, атқаратын қызметін талда |
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды. Сызба кесте түрінде ұсынады Суреттер қолдана отырып талдайды |
ҚБ. Мұғалім оқушылардың білімдерін үш түсті қағазды үлестіру арқылы бағалайды. Жасыл – Жарадың, тек қана алға! Сары – Жақсы Қызыл – Әлі де жұмыстануың керек!
|
|
||||||||||||||
|
|
«Көршіңмен ойлас» тапсырмасы Оқушыларды топта жұптасыра отырып тапсырма түрлерін ұсынады 1жұп оқушылары берілген сөздердің сәйкестігін табады 2жұп оқушылары қалып қойған сөздерді дұрыс орналастырады |
Оқушылар топа жұптасады, берілген тапсырмаын кестеде бірлесе отырып орындайды
|
Дескриптор: -сәйкестігін табады-2балл - қалып қойған сөзді орналастырады-2балл
Бағалау:домбыра әдісі
|
1-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66173082
2-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/67985298
|
||||||||||||||
|
40-43мин |
Оқушылардың алған білімдерін бекіту тапсырмасын платформада тест түрінде ұсынады |
Жеке смартфонда тест орындайды |
-тест тапсырмасын орындайды-1балл
Бағалау:домбыра әдісі
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 43-45мин |
«Почта» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын почтаха хат жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген хатқа Менің ойымша………….. Себебі……………. Мысалы……………. Қорыта айтқанда…….. Бөлімдеріне өз ойларын жазып, почта қорапшасына салады |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 Оқушыларды білім блокнотымен бағалау
|
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


----------------------------------------------------------------














