|
Бөлім: |
Экожүйелер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 сынып |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық(температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер). Зертханалық жұмыс №1 «Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1 - жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жергілікті жер экожүйесіндегі тірі ағзаларды, қоршаған орта факторларын анықтау Тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын зерттеу |
|
Бағалау кретерии |
Жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларына тигізетін әсерін түсіндіреді Тірір ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын зерттейді ЕБҚ оқушысы (диагноз жазу) Абиотикалық, Биотикалық факторларды ажыратады |
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Білу және түсіну Жоғарғы дағды |
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 0-2 мин 2-5 мин 5-7 мин 7-12 мин |
|
Оқуға қызығушылықтары оянады Оқушылар ұстазымен амандасады,жүректен жүрекке әдісі арқылы бір біріне жақсы тілектер айтады; Оқушылар түрлі түсті ми бөлімдері суреттері (продуценттер, консументтер, редуценттер) арқылы топқа бөлінеді Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін берілген тапсырмадағы крассворд шеше отырып жауап береді. Сыныптастарынынң пікірін толықтырады. Ұжымдық талқыға салады. Өз ойын толықтырады |
ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы мұғалімнің бағалауы 1-топ Продуценттер 2-топ Редуценттер 3-топ Консументтер Дескриптор: -экожүйе факторларын анықтайы -өндіруші, тұтынушы, ыдыратушыларды жазады-1балл Әрбір жауап -1балл Бағалау: мұғалімнің бонустары |
Түрлі түсті ми бөлімдері суреті бар қағаздар Презентация
https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/# |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12-37 мин ЕБҚБ арналған тапсырмалар (диагноз жазу) Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар |
3. Сәйкестігін тап тапсырмасы
Жауаптары: 1. Д, 2. Е, 3. Ж, 4. Г, 5. В, 6. Б, 7. А
4.ТЖ ) Тапсырма-1.Топтық жұмыс «QR-код» әдісін қолданып тапсырмалары жасырын түрде ұсынады. Оқулықтағы мәтінді топта бөліп оқып, талқылауды ұсынады. Бейнекөрсетілімде көрген ақпараттарын қолдануды ұсынады. Қосымша топтарға суреттер ұсынады. 1-топ Жергілікті жер экожүйесіндегі тірі ағзаларды, қоршаған орта факторларын сызба түсрінде түсіндіру
2-топ Тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын зерттеу жұмысын жүргізу
3-топ Продуценттер, Консументтер, Редуценттерді ажырату
5Лама жануары көңтабандылар отрядына жатады.Олар Оңтүстік Америкада және Африкада тіршілік етеді. Екеуі бір отрядқа жатсада Африкадағы ламалардың жүні тықыр болады,ал Оңтүстік Американың тауларындағы ламалардың жүні өте қалың болады ,олардың жүнінен әдемі пальтолар тігеді. 1-тапсырма Қалай ойлайсыңдар неліктен олардың жүні әртүрлі? Берілген кестеге экологиялық факторларын анықтап түсіріңіздер
|
Мағынаны білу үшін оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді Кубиктің 1 бетінде не бейнеленген?- биогенді заттар 2бетінде Продуценттер 3бетінде Консументтер 4 бетінде Редуценттер
Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Мұғалімнің көмегіне жүгінеді
Оқушылар топтасып бейнекөрсетілімнен алған мәліметтерін ұсынылған суреттерді қолданады Өз тапсырмаларын QR-кодтан сканерлеп орындайды.
Оқушылар сабақтың мақсатын анықтау үшін берілген тапсырманы топта талқылайды өз тұжырмдарымен басқа топпен бөліседі, кітаппен жұмыс жасап, мұғалімнің ұсынған тапсырмаларын ұтымды қолданады
Оқушылар өз білімдерін функционалдық сауаттылық тапсырмаларын орындау кезінде суретпен жұмыс жасайды -Берілген мәтінді оқып фактілерін жазады
Оқушылар топта Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: Экожүйелер Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: 7
сынып Сабақтың тақырыбы: Ортаның экологиялық
факторлары: абиотикалық(температура, жарық, рН, ылғалдылық)
биотикалық (микроағзалар,
жануарлар, өсімдіктер). Зертханалық жұмыс №1 «Жергілікті жердің
экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)». Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты 7.3.1.1 - жергілікті
жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік
әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу Сабақтың мақсаты: Жергілікті жер экожүйесіндегі
тірі ағзаларды, қоршаған орта факторларын
анықтау Тірі ағзалардың тіршілік
әрекеті мен таралуын зерттеу Бағалау
кретерии Жергілікті жер
экожүйесі қоршаған орта факторларына тигізетін әсерін
түсіндіреді Тірір ағзалардың
тіршілік әрекеті мен таралуын зерттейді ЕБҚ
оқушысы (диагноз жазу) Абиотикалық, Биотикалық факторларды
ажыратады Ойлау дағдысының
деңгейі Білу және түсіну
Жоғарғы дағды
Сабақ
барысы:
Сабақтың
кезеңі/уақыт
Педагогтың
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы: 0-2
мин 2-5
мин 5-7
мин
7-12
мин
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа
қатысуын тексеру
Психологиялық жағымды ахуал
туғызу үшін «Жүректен жүрекке »
әдісін пайдаланып, оқушылар бір –
біріне жақсы тілектер айту арқылы бір –біріне жүрек
береді;
«Сурет қиындылары » әдісі
арқылы топқа бірігеді.
Алдыңғы білімді
пысықтау:
Оқуға қызығушылықтары
оянады Оқушылар ұстазымен
амандасады,жүректен жүрекке әдісі арқылы бір біріне жақсы тілектер
айтады; Оқушылар түрлі түсті
ми бөлімдері суреттері (продуценттер, консументтер, редуценттер)
арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар алдыңғы білімді еске
түсіру үшін берілген тапсырмадағы крассворд шеше отырып жауап
береді. Сыныптастарынынң пікірін толықтырады. Ұжымдық талқыға
салады. Өз ойын толықтырады ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы
мұғалімнің бағалауы 1-топ
Продуценттер 2-топ
Редуценттер 3-топ
Консументтер Дескриптор: -экожүйе факторларын
анықтайы -өндіруші, тұтынушы,
ыдыратушыларды жазады-1балл Әрбір жауап
-1балл Бағалау: мұғалімнің
бонустары Түрлі түсті ми бөлімдері
суреті бар қағаздар Презентация
https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/# Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу 12-37
мин
ЕБҚБ арналған тапсырмалар
(диагноз
жазу) Функционалдық
сауаттылығын арттыратын тапсырмалар
Бейнекөрсетілім
ұсынады
«Түрту» әдісін
қолдану
Бейнероликті көріп отырып
тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне
жаздыртады
3.
Сәйкестігін тап
тапсырмасы
1.
Продуценттер
А. Тірі
ағзалар
2.Консументтер
Б. Климат, температура,
жарық Косумент
-1
В.
Ыдыратушылар Консумент-2
Г. Етпен қоректенентін
жанаурлар
5.
Редуценттер
Д.
Өсімдіктер
6. Абиотикалық
фактор
Е.
Жануарлар
7. Биотикалық
фактор
Ж Шөппен қоректенетін
жатуарлар
Жауаптары: 1. Д, 2. Е, 3. Ж,
4. Г, 5. В, 6. Б, 7. А
4.ТЖ ) Тапсырма-1.Топтық
жұмыс «QR-код»
әдісін қолданып тапсырмалары жасырын
түрде ұсынады. Оқулықтағы мәтінді топта бөліп оқып, талқылауды
ұсынады. Бейнекөрсетілімде көрген ақпараттарын қолдануды ұсынады.
Қосымша топтарға суреттер
ұсынады.
1-топ Жергілікті жер
экожүйесіндегі тірі ағзаларды, қоршаған орта факторларын сызба
түсрінде түсіндіру
2-топ Тірі ағзалардың тіршілік
әрекеті мен таралуын зерттеу жұмысын
жүргізу
3-топ Продуценттер,
Консументтер, Редуценттерді ажырату
5Лама жануары көңтабандылар
отрядына жатады.Олар Оңтүстік Америкада және Африкада тіршілік
етеді. Екеуі бір отрядқа жатсада Африкадағы ламалардың жүні тықыр
болады,ал Оңтүстік Американың тауларындағы ламалардың жүні өте
қалың болады ,олардың жүнінен әдемі пальтолар
тігеді.
1-тапсырма Қалай ойлайсыңдар
неліктен олардың жүні әртүрлі? Берілген кестеге экологиялық
факторларын анықтап түсіріңіздер
Экожүйе
түрі
Оңтүстік Америка
Ламасы
Африкалық
лама
1
Шөл
дала
2
Шалғын
дала
3
Сулы
батпақ
4
Таулы
аймақ
Жұптық
жұмыс. «Кел жұптасайық»
әдісі Оқушыларды арнайы стикерлер
арқылы жұптастырады. Тұжырымдамалық карта
құрады
Мағынаны білу үшін оқушылар
берілген сұрақтарға жауап
береді
Кубиктің 1 бетінде не
бейнеленген?- биогенді
заттар
2бетінде
Продуценттер
3бетінде
Консументтер
4 бетінде
Редуценттер
Бүгінгі сабақтың тақырыбын
анықтайды
Бейнероликті көріп отырып,
тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне
жазады
Сәйкестендіру тапсырмасын
орындайды
Мұғалімнің көмегіне
жүгінеді
Оқушылар топтасып
бейнекөрсетілімнен алған мәліметтерін ұсынылған суреттерді
қолданады
Өз
тапсырмаларын QR-кодтан сканерлеп
орындайды.
Оқушылар сабақтың мақсатын
анықтау үшін берілген тапсырманы топта
талқылайды өз тұжырмдарымен басқа топпен бөліседі, кітаппен жұмыс
жасап, мұғалімнің ұсынған тапсырмаларын ұтымды
қолданады
Оқушылар өз білімдерін
функционалдық сауаттылық тапсырмаларын орындау кезінде суретпен
жұмыс жасайды
-Берілген мәтінді оқып
фактілерін жазады
Кестені
толтырады
Оқушылар топта | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















