|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ми. Ми бөлімдерініңқұрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталықжәнеаралық ми. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ми бөлімдерін ажырату Ми бөлімдерінің қызметі мен құрылысын түсіну Медицина саласындағы мидың орнын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қарым-қатынас жасауға,жауапкершілікке,өмір бойы оқуға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Сопақша ми 2-топ Үлкен ми 3-топ Сопақша ми |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
||||||||||||||||||||||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім «Ұяшықта не бар» тәсілі Платформада тапсырмалар ұсынады |
Оқушылар ұяшықтағы сандарды таңдап келген тест тапсырмасының дұрыс жауаптарын айтады |
Дескриптор: -дұрыс жауаптарын белгілейді-1балл |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-13мин |
Тыңдалым алды тапсырмасы Ми қайда орналасқан? Ми қандай бөлімдерден тұрады? М Бейнекөрсетілім ұсынады Мұғалім түсіндірмесі жүреді Теорияны бекіту тасырмаларын береді |
Оқушылар берілген суретті, сұрақтармен байлансытыра отырып ұжымда талдайды Бейнеақпарат көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсырмаларды орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -ми бөлімдерін атайды-1балл |
https://youtu.be/KMemfa_x_Yw?si=sGyXaVo0yf3a2jzw https://learningapps.org/view31390906 |
||||||||||||||||||||||
|
17-27мин
|
Функционалыдқ сауаттылығын арттыратын тапсырмалар Топпен жұмыс Мынадай қызық зерттеу жасалынған: Нью-Йорктегі мыңдаған студент түскі ас кезінде консервантсыз, бояғышсыз, хош иістендіргішсіз аспен тамақтанған. Сосын IQ тест тапсырған. Нәтижесінде зерттеуге қатысқан студенттер қатыспағандарға қарағанда 14% жоғары көрсеткішке ие болған. 1. Дәрігерлер ауырған адамға суды көбірек ішуге кеңес береді. Себебі мидың 75%-ы судан тұрады. 2. Ми — адам мүшесінің ең майлы жері. Оның майлылығы — 60%. 3. Алкоголь өнімдері мидағы нейрондардың арасын жалғайтын процеске кедергі жасайды. Жаңа клетканың қалыптасу процесін бояулатады. 4. Дауыстап оқу және кішкентай баламен сөйлесу ойлау мен мидың дамуына әсерін тигізеді. 5. Қуану, қорқу, бақыт, ұялу деген сезімдер адамға туa бітеді. Тек тәрбие оны ары қарай қалай дамытатындығын көрсетеді. 6. Мидың сол бөлігі мен оң бөлігі әр кез бірлесе жұмыс істейді. Біреуі істесе, екіншісі демалады деген қате тұжырым. 6. Бес жасқа дейін екі тіл білген баланың ми құрылысы өзгеріп, бала алғыр боп өседі. |
Оқушылар топтаса отырып берілген қызықты ақпараттарды қолдана отырып бас миының бөліктерінің қызметерін түсіндіреді 1-топ Сопақша ми 2-топ Үлкен ми сыңарлары 3-топ Мишық |
Бағалау криетрийі -Сопақша мидың жұлынмен байланысын сипаттайды -Үлкен ми сыңарларындағы бөліктердің қызметін атайды -мишықтың адам қозғалысына маңызын талдайды Тотапр бірін бірі бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||
|
30-35мин |
«Көршіңмен ойлас» тәсілі 1-жұп тапсырмалары Ми діңінің қызметтері. Кестені толтырад
2-жұп тапсырмалар сәйкетендір тапсырмасын ұсынады 3-жұп тапсырмасы Аралық ми жеке жүйке орталықтары. Кестені толтырады.
|
Оқушылар топта өз көршісімен жұптаса отырып тапсырмаларды орындайды
Тапсырманы арнайы платформада тақтада орындайды
|
Дескриптор: -ми діңінің бөліктерінің атқаратын қызметін жазады-2балл -сәйкестігін табады-2балл
-Жүйке орталықтарындағы мидың маңызды үдерістерңн кестеге толтырады-2балл
|
2-жұп тапсырмасы https://learningapps.org/view29038563 |
||||||||||||||||||||||
|
|
Қызықты тапсырмалар бекеті Тапсырманы платформада ұсынады
|
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды |
Дескриптор: -сәйкестігін табады-4балл |
|||||||||||||||||||||||
|
40-43мин |
Бекіту тапсырмасын ұсынады Қалып қойған сөздерді, кілтті сөздерден анықтап тақырыпты қорытындылайды |
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -сөздерді табады-2балл |
|||||||||||||||||||||||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып Биология Ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ми. Ми бөлімдерініңқұрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталықжәнеаралық ми. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ми бөлімдерін ажырату Ми бөлімдерінің қызметі мен құрылысын түсіну Медицина саласындағы мидың орнын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қарым-қатынас жасауға,жауапкершілікке,өмір бойы оқуға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Сопақша ми 2-топ Үлкен ми 3-топ Сопақша ми |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
||||||||||||||||||||||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім «Ұяшықта не бар» тәсілі Платформада тапсырмалар ұсынады |
Оқушылар ұяшықтағы сандарды таңдап келген тест тапсырмасының дұрыс жауаптарын айтады |
Дескриптор: -дұрыс жауаптарын белгілейді-1балл |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-13мин |
Тыңдалым алды тапсырмасы Ми қайда орналасқан? Ми қандай бөлімдерден тұрады? М Бейнекөрсетілім ұсынады Мұғалім түсіндірмесі жүреді Теорияны бекіту тасырмаларын береді |
Оқушылар берілген суретті, сұрақтармен байлансытыра отырып ұжымда талдайды Бейнеақпарат көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсырмаларды орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -ми бөлімдерін атайды-1балл |
https://youtu.be/KMemfa_x_Yw?si=sGyXaVo0yf3a2jzw https://learningapps.org/view31390906 |
||||||||||||||||||||||
|
17-27мин
|
Функционалыдқ сауаттылығын арттыратын тапсырмалар Топпен жұмыс Мынадай қызық зерттеу жасалынған: Нью-Йорктегі мыңдаған студент түскі ас кезінде консервантсыз, бояғышсыз, хош иістендіргішсіз аспен тамақтанған. Сосын IQ тест тапсырған. Нәтижесінде зерттеуге қатысқан студенттер қатыспағандарға қарағанда 14% жоғары көрсеткішке ие болған. 1. Дәрігерлер ауырған адамға суды көбірек ішуге кеңес береді. Себебі мидың 75%-ы судан тұрады. 2. Ми — адам мүшесінің ең майлы жері. Оның майлылығы — 60%. 3. Алкоголь өнімдері мидағы нейрондардың арасын жалғайтын процеске кедергі жасайды. Жаңа клетканың қалыптасу процесін бояулатады. 4. Дауыстап оқу және кішкентай баламен сөйлесу ойлау мен мидың дамуына әсерін тигізеді. 5. Қуану, қорқу, бақыт, ұялу деген сезімдер адамға туa бітеді. Тек тәрбие оны ары қарай қалай дамытатындығын көрсетеді. 6. Мидың сол бөлігі мен оң бөлігі әр кез бірлесе жұмыс істейді. Біреуі істесе, екіншісі демалады деген қате тұжырым. 6. Бес жасқа дейін екі тіл білген баланың ми құрылысы өзгеріп, бала алғыр боп өседі. |
Оқушылар топтаса отырып берілген қызықты ақпараттарды қолдана отырып бас миының бөліктерінің қызметерін түсіндіреді 1-топ Сопақша ми 2-топ Үлкен ми сыңарлары 3-топ Мишық |
Бағалау криетрийі -Сопақша мидың жұлынмен байланысын сипаттайды -Үлкен ми сыңарларындағы бөліктердің қызметін атайды -мишықтың адам қозғалысына маңызын талдайды Тотапр бірін бірі бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||
|
30-35мин |
«Көршіңмен ойлас» тәсілі 1-жұп тапсырмалары Ми діңінің қызметтері. Кестені толтырад
2-жұп тапсырмалар сәйкетендір тапсырмасын ұсынады 3-жұп тапсырмасы Аралық ми жеке жүйке орталықтары. Кестені толтырады.
|
Оқушылар топта өз көршісімен жұптаса отырып тапсырмаларды орындайды
Тапсырманы арнайы платформада тақтада орындайды
|
Дескриптор: -ми діңінің бөліктерінің атқаратын қызметін жазады-2балл -сәйкестігін табады-2балл
-Жүйке орталықтарындағы мидың маңызды үдерістерңн кестеге толтырады-2балл
|
2-жұп тапсырмасы https://learningapps.org/view29038563 |
||||||||||||||||||||||
|
|
Қызықты тапсырмалар бекеті Тапсырманы платформада ұсынады
|
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды |
Дескриптор: -сәйкестігін табады-4балл |
|||||||||||||||||||||||
|
40-43мин |
Бекіту тапсырмасын ұсынады Қалып қойған сөздерді, кілтті сөздерден анықтап тақырыпты қорытындылайды |
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -сөздерді табады-2балл |
|||||||||||||||||||||||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

и
бөліктерін қандай қызметтер атқарады деп
ойлайсыздар?



