|
Бөлім: |
Көбею. Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Күшенбаева Г.Т |
|
Күні: |
22.04.2024 |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушы саны: Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гүлдің құрылысы. Тозаңдану түрлері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.3 - өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Гүлдің құрылысы, тозаңдану, өздігінен тозаңдану, айқас тозаңдануды сипаттау. Өздігінен тозаңдану мен айқас тозаңданудың кемінде үш артықшылығын талдау |
|
Құндылыққа баулу |
-Жалпыға бірдей еңбек қоғамы және өзгені тыңдау мен пікірін сыйлау құндылығы,еңбек сүйгіштік, саналы түрде түсіну мен қорытынды жасау құндылығының қалыптасуына ықпал жасалады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Гүлмен тілек» әдісін ұсынады Мұғалім де шеңберде орын алып оқушыларға сәттілік тілейді. Топқа бөлу: «Гүл күлтелері» арқылы жүзеге асады күлтелер алып, түске сәйкес топқа отырады |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңбергетұрып гүл ұсына отырып тілектерін білдіреді. Оқушылар жасырын конверттен гүл күлтелерінң түсіне сәйкест топтасады 1-топ Қызыл күлте 2-топ Ақ күлте 3-топ Сары күлте
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10 балл Өзін өзі бағалау «гүлдер» әдісі қолданады |
Сабақ арнай тилда сайтында жасақталған http://gulmira-ustaz.tilda.ws/page47663829.html
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Алдыңғы білім. «Тәтті жемістер» әдісі Өсімдіктердің вегетативті көбею тәсілдері тақырыбына тапсырма түрлерін ұсыну
|
Оқушылар берілген тапсырманы смарт тақтада Орындайды. Сәйкестігін табады
|
Дескриптор: -Өсімдіктердің вегетативті көбею мүшелерін атайды -көбейту тәсілдеірн көрсетеді. Барлығы -2балл Өзін өзі бағалау гүл күлтесі арқылы жүзеге асады |
платформада ұсыну вордвол платформасынд https://wordwall.net/ru/resource/54297342
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу арқылы ұжымдық талқылауды суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады.
Қалай ойлайсыздар гүлдер өздігінен және айқас тозаңдана алады ма? Салыстырмалы түрде олардың артықшылығы неде? "Кинометафора" әдісі Оқушыларға бейнекөрсетілім
көрсетіледі Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар берілген суретке қарап өз ойларын айтады. Сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады.
Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады.
Тапсырманы тақтада орындайды |
Мадақтау сөздер арқылы бағалау:
Дескриптер: Гүлдің құрылысын дұрыс атайды-2балл |
https://youtu.be/IylOvoPlDJ0?si=WhDm1bXGvC21nRvm
https://wordwall.net/ru/resource/54298402 анаграмма
|
||||||
|
|
«Ойлан, топтас, талқыла» әдісі Оқулықпен жұмыс істей отырып, мазмұнды тапсырмамен жұмыс істейді. Әдіс: «Жаңа білім бастамасы» Мақсаты: Оқушылар айқас және өздігінен тозаңдану түрлерін білу 1. Топ- «Өздігінен тозаңдану 2. Топ-«Айқас тозаңдану» 3. Топ- «Жасанды тозаңдану»
|
Оқушылар топта берілген тапсырманы орындайды Бәрі Өкіл Таңдау бойынша қорғайды |
Бағалау түрі: «+ , - , ! » әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалау. |
Ағаштың гүлдеген сабағы Гүл макеттері
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«Көршіңмен ойлас» тәсілі 1-жұп тапсырмалары Өсімдіктерді тозаңдану жолдарына байланысты өсімдіктерді топтастырып, кесте толтыру. Суретте берілген кестені сәйкестендіріп толтыру керек. 1. Жер жаңғағы 2. Қарабидай 3. Жүгері 4. Шие 5. Саумалдық 6. Қызғалдақ 7. Бетеге 8. Тары 9. лимон 10. қант қызылшасы 11.құлмақ 12.асқабақ 13.қайың
|
Оқушылар: Гүлдің құрылысы, тозаңдану, өздігінен тозаңдану, айқас тозаңдану туралы алған білімдерін қолданады. -Берілген тапсырманы жұптасып орындайды -Кестені толтырады
|
Дескриптор: Жалпы -4 бал - Тозаңданудың әртүрлі тәсілдердеріне өсімдіктердің мысалдарын келтіреді
|
Кесте, суреттер Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер 2,3жұп тапсырмалары |
||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Бекіту тапсырмалары Тест тапсырмаларын платформада ұсыну арқылы жүзеге асады.
|
Оқушылар берілген тапсырмадан дұрыс жауаптарын белгілейді |
Дескриптор: -дұрыс жауаптарын белгілейді-2балл |
ҚБ тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/54369789
|
||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім гүлі» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады гұлдерге өз ойларын жазып құмыраға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып Биология Ашық сбақ
7 сынып Биология Ашық сбақ
|
Бөлім: |
Көбею. Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Күшенбаева Г.Т |
|
Күні: |
22.04.2024 |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушы саны: Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гүлдің құрылысы. Тозаңдану түрлері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.3 - өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Гүлдің құрылысы, тозаңдану, өздігінен тозаңдану, айқас тозаңдануды сипаттау. Өздігінен тозаңдану мен айқас тозаңданудың кемінде үш артықшылығын талдау |
|
Құндылыққа баулу |
-Жалпыға бірдей еңбек қоғамы және өзгені тыңдау мен пікірін сыйлау құндылығы,еңбек сүйгіштік, саналы түрде түсіну мен қорытынды жасау құндылығының қалыптасуына ықпал жасалады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Гүлмен тілек» әдісін ұсынады Мұғалім де шеңберде орын алып оқушыларға сәттілік тілейді. Топқа бөлу: «Гүл күлтелері» арқылы жүзеге асады күлтелер алып, түске сәйкес топқа отырады |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңбергетұрып гүл ұсына отырып тілектерін білдіреді. Оқушылар жасырын конверттен гүл күлтелерінң түсіне сәйкест топтасады 1-топ Қызыл күлте 2-топ Ақ күлте 3-топ Сары күлте
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10 балл Өзін өзі бағалау «гүлдер» әдісі қолданады |
Сабақ арнай тилда сайтында жасақталған http://gulmira-ustaz.tilda.ws/page47663829.html
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Алдыңғы білім. «Тәтті жемістер» әдісі Өсімдіктердің вегетативті көбею тәсілдері тақырыбына тапсырма түрлерін ұсыну
|
Оқушылар берілген тапсырманы смарт тақтада Орындайды. Сәйкестігін табады
|
Дескриптор: -Өсімдіктердің вегетативті көбею мүшелерін атайды -көбейту тәсілдеірн көрсетеді. Барлығы -2балл Өзін өзі бағалау гүл күлтесі арқылы жүзеге асады |
платформада ұсыну вордвол платформасынд https://wordwall.net/ru/resource/54297342
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу арқылы ұжымдық талқылауды суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады.
Қалай ойлайсыздар гүлдер өздігінен және айқас тозаңдана алады ма? Салыстырмалы түрде олардың артықшылығы неде? "Кинометафора" әдісі Оқушыларға бейнекөрсетілім
көрсетіледі Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар берілген суретке қарап өз ойларын айтады. Сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады.
Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады.
Тапсырманы тақтада орындайды |
Мадақтау сөздер арқылы бағалау:
Дескриптер: Гүлдің құрылысын дұрыс атайды-2балл |
https://youtu.be/IylOvoPlDJ0?si=WhDm1bXGvC21nRvm
https://wordwall.net/ru/resource/54298402 анаграмма
|
||||||
|
|
«Ойлан, топтас, талқыла» әдісі Оқулықпен жұмыс істей отырып, мазмұнды тапсырмамен жұмыс істейді. Әдіс: «Жаңа білім бастамасы» Мақсаты: Оқушылар айқас және өздігінен тозаңдану түрлерін білу 1. Топ- «Өздігінен тозаңдану 2. Топ-«Айқас тозаңдану» 3. Топ- «Жасанды тозаңдану»
|
Оқушылар топта берілген тапсырманы орындайды Бәрі Өкіл Таңдау бойынша қорғайды |
Бағалау түрі: «+ , - , ! » әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалау. |
Ағаштың гүлдеген сабағы Гүл макеттері
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«Көршіңмен ойлас» тәсілі 1-жұп тапсырмалары Өсімдіктерді тозаңдану жолдарына байланысты өсімдіктерді топтастырып, кесте толтыру. Суретте берілген кестені сәйкестендіріп толтыру керек. 1. Жер жаңғағы 2. Қарабидай 3. Жүгері 4. Шие 5. Саумалдық 6. Қызғалдақ 7. Бетеге 8. Тары 9. лимон 10. қант қызылшасы 11.құлмақ 12.асқабақ 13.қайың
|
Оқушылар: Гүлдің құрылысы, тозаңдану, өздігінен тозаңдану, айқас тозаңдану туралы алған білімдерін қолданады. -Берілген тапсырманы жұптасып орындайды -Кестені толтырады
|
Дескриптор: Жалпы -4 бал - Тозаңданудың әртүрлі тәсілдердеріне өсімдіктердің мысалдарын келтіреді
|
Кесте, суреттер Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер 2,3жұп тапсырмалары |
||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Бекіту тапсырмалары Тест тапсырмаларын платформада ұсыну арқылы жүзеге асады.
|
Оқушылар берілген тапсырмадан дұрыс жауаптарын белгілейді |
Дескриптор: -дұрыс жауаптарын белгілейді-2балл |
ҚБ тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/54369789
|
||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім гүлі» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады гұлдерге өз ойларын жазып құмыраға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
шағым қалдыра аласыз



















