|
Бөлім |
Тыныс алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Күшенбаеав Г.Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
21.12.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тынысалу мүшелері. Адамның тынысалу жолдарының құрылысы мен газалмасу мүшелері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.1.4.5 - адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алудың маңызын біледі. Тыныс алу мүшелерінің құрылысын түсіндіре алады Газ алмасу мүшелерін түсіндіреді және сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10мин |
Егер сіздің досыңыз болса-көршіңнің басын сипа Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз- Аяқтарыңды топырлатыңдар Егер сіз өз еліңді жақсы көрем десеңіздер- қол соғыңыздар Көңіл күйлері көтеріледі Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық
«Сиқырлы барабанр» әдісімен платформамен жасақталынған сұрақтар беріледі 1.Ағза үшін оттегінің қажеттілігі неде? 2.Тыныс алу дегеніміз не? 3.Жасушадағы энергия қайда пайда болады және жинақталады? 4. Зат алмасу мен тыныс алу қалай байланысты? 5.Тыныс алу мүшелерінің қызметтері қандай? 6. Жануарлардың тыныс алу мүшелері? 7.Жануарлардың тыныс алу мүшелері қоршаған ортаға байланысты бола ма? 8.Сүтқоректілер мен адамның тыныс алу мүшелері ұқсас па? 9.Тыныс алу кезінде қанайналым жүйесі қандай қызмет атқарады? |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Барбанды айналдыра отырып сәйкес келген сұраққа жауп береді |
Мұғалімнің қошеметі Жарайсыздар! Керемет! Бағалау критерийі: Тыныс алудың маңызын айтады. Жануралардың тыныс алу мүшелерін атап, ұқсастықтары мен айырмагшлықтарын ажыратады Әрбір жауап -1балл Бағалау парағы |
дидактикалық материалдар. Интерактивті тақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-17мин Сабақтың ортасы 17-30мин |
Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға суреттер мен сұрақтар тізбегін ұсынады Тыныс алу жүйесі дегеніміз не? Т Тыныс алу мүшелерінің реттілігімен орналасуын атай аласыңба? Өкпе қайда орналасқан? Өкпе саны нешеу? Өкпені қаптаған жұқа қабықша қалай аталады? Өкпенің ішінде не орналасқан? Неліктен тыныс алуды тіршіліктің негізі дейді?
Оқушылардың толық толық түсіну мақсатында бейнекөрстеілімі ұсынады Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсыну Топтық жұмыс «Ойлан, топтас, талқыла» әдісі 1-топ Тапсырма: Тыныс алу мүшелері мен олардың атқаратын қызметтері арасындағы сәйкестікті анықтаңыздар.
Жауабын төмендегі кестеге толтырыңыз.
2-топ тапсырмалары Тыныс алу және тыныс шығару кезінде не болады тапсырмасын платформадан ажыратып орындайды. Өз ойларын ауызша айтады 3-топ тапсырмалары . Тапсырма: «Сәйкестендір» Оң жақ өкпе:_______________________ Сол жақ өкпе:______________________ А)негізгі бронхылар мен өкпе артерия тамыры енеді; өкпе көктамырлары енеді; Ә)сыртқы өкпеқаптың жапырақшасымен жабылған; Б)екі бөліктен тұрады; В)үш бөліктен тұрады;
|
Оқушылар берліген суреттерді сипаттап береді, сұрақтарға болжамды жауаптарын айтады Бейнедегі қажетті сызбаларды стоп-кадр деп айту арқылы тоқтатып жазып алады. Тапсырманы орындайды Топта берілген тапсырманы орындайды Адамның тыныс алу мүшесінің құрылысын анықтайды; жауабын кестеге орналастырады Оқушылар берілген тапсырманы наутбукте орындайды Оқушылар берілген тапсырмадан оң жақ және сол жақ өкпенің анықтамасын анықтайды; |
Бағалай критерийі: Тыныс алу мүшелерінің құрылысын біледі · Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі Дескриптор: -тыныс алу бөлімдерін атайды-1балл Өзін өзі бағалау Смарт сағат Бағалау парағы Бағалау критерийі: Құрылысы мен қызметін байланыстыра алады · Дескриптор: - Мұрын қуысының қызметін сәкестендіреді-1балл -Көмейді ажыратады-1балл -Кеңірдекке қатысты жауапты белгілейді-1балл -Бронхының қызметін анықтайды-1балл
Дескриптор: Тыныс алу және шығару кезіндегі құбылыстарды атайды-4балл Бағалау парағы Дескриптор: -оң және сол өкпеге қатысты жауаптарын сәйкестендіреді -суретін салып түсіндіреді-4балл Бағалау парағы |
Суреттер Сызба плакаттар маркер https://youtu.be/62cE3jlVJyQ?si=-N26sR2hDnZiRim7 https://learningapps.org/view24424848 https://learningapps.org/view28170528
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 30-32мин |
Тәуелсіздік ел ұраны әніне жаттығу түрлерін ұйымдастыру |
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша жаттығу түрлерін жасайды |
Ұлттыққұндылыққа баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар 32-40мин |
«Кел жұптасайық» әдісі Тыныс алу Тыныс алу деп ағза мен қоршаған орта арасындағы газ алмасу үдерісін атайды.Барлық тіршілік иесі оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын бөліп шығарады.Өкпедегі газ алмасу ауа өкпеге бронхылар бойынша енеді. Бронхиолалар өкпе көпіршіктері –альвеолалар арқылы аяқталады.Әрбір альвеола қан капиллярлары торымен шырмалған.Оларда вена қаны көмірқышықыл газынан арылады. Ол оттекпен қанығып,артерия қанына айналады. 1.Суретте №8 санымен көрсетілген бөлік A) қан тамырлар
B D) альвеола сыртындағы капиллярлар торы E) бронхиола
2. Суретте №9 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім
Тыныс алу Педагогтың аты-жөні Күшенбаеав Г.Т Күні 21.12.2023 Сынып Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы
Тынысалу мүшелері. Адамның
тынысалу жолдарының құрылысы мен газалмасу мүшелері. Оқу мақсаттары
7.1.4.5 - адамның тыныс алу
мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу
Сабақтың
мақсаты
Тыныс алудың маңызын
біледі.
Тыныс алу мүшелерінің құрылысын
түсіндіре алады Газ алмасу мүшелерін түсіндіреді және
сипаттайды Сабақтың кезеңі/ уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы 0-10мин
«Ұйымдастыру сәті.
Оқушылармен амадасады,
түгелдейді
Психологиялық ахуал
туғызу.
Егер сіздің досыңыз
болса-көршіңнің
басын сипа
Егер сіз өз мектебіңізді
жақсы көрсеңіз-
Аяқтарыңды топырлатыңдар
Егер сіз өз еліңді жақсы
көрем десеңіздер-
қол соғыңыздар
Көңіл күйлері
көтеріледі
Мектеп құндылығы:
ынтымақтастық, еңбек және
шығармашылық
Топтастыру Оқушыларға буын қиындыларын беремін. Буын қиындыларын
құрастырғанда «Танау», «Мұрын», «Аңқа»деген сөздер шығуы
керек. «Сиқырлы барабанр» әдісімен
платформамен жасақталынған сұрақтар
беріледі 1.Ағза үшін оттегінің қажеттілігі
неде? 2.Тыныс алу дегеніміз не? 3.Жасушадағы энергия қайда пайда болады
және жинақталады? 4. Зат алмасу мен тыныс алу қалай
байланысты? 5.Тыныс алу мүшелерінің қызметтері
қандай? 6. Жануарлардың тыныс алу
мүшелері? 7.Жануарлардың тыныс алу мүшелері қоршаған
ортаға байланысты бола ма? 8.Сүтқоректілер мен адамның тыныс алу
мүшелері ұқсас па? 9.Тыныс алу кезінде қанайналым жүйесі
қандай қызмет атқарады?
Оқушы өз жұбын
табады
Әдіс арқылы қайталау Барбанды айналдыра отырып сәйкес келген
сұраққа жауп береді
Мұғалімнің қошеметі
Жарайсыздар!
Керемет!
Бағалау
критерийі:
Тыныс алудың маңызын айтады.
Жануралардың тыныс алу мүшелерін атап, ұқсастықтары мен
айырмагшлықтарын ажыратады
Әрбір жауап -1балл
Бағалау парағы
дидактикалық
материалдар.
Интерактивті тақ
Сабақтың
ортасы
10-17мин
Сабақтың
ортасы
17-30мин Жаңа
тақырыпты ашу үшін оқушыларға суреттер мен сұрақтар тізбегін
ұсынады Тыныс
алу жүйесі
дегеніміз не? Т Тыныс алу мүшелерінің реттілігімен
орналасуын атай аласыңба? Өкпе қайда
орналасқан? Өкпе саны нешеу? Өкпені қаптаған жұқа қабықша қалай
аталады? Өкпенің ішінде не орналасқан? Неліктен тыныс алуды тіршіліктің негізі
дейді? Оқушылардың толық толық түсіну мақсатында
бейнекөрстеілімі ұсынады Мұғалім
түсіндірме жүргізеді Теорияны бекіту тапсырмасын платформада
ұсыну Топтық жұмыс «Ойлан, топтас, талқыла»
әдісі 1-топ Тапсырма: Тыныс алу мүшелері мен олардың атқаратын
қызметтері арасындағы сәйкестікті анықтаңыздар.
Қызметі
Мүшелер A. Шеміршекті жартылай
сақиналардан тұрады. B. Ауа жылытады,
зарарсыздандырылады, ылғалданады және шаң
-тозаңнан тазартылады. C. Шеміршек сақиналардан
түзілген. D. Сілемейлі қабықта иіс
жасушалары болады. E. Сүйекті- шеміршекті
қалқа бар. F. Сілемейлі қабықта
бездері бар тербелмелі эпителий
болады. G. Сілемейлі қабық
қатпарындағы шеміршектер арасында
дыбыс сіңірлері түзілген.
H. Дыбыс
түзіледі. I. Мұрын қуысы II. Көмей III. Кеңірдек
IV.
Бронхылар
Жауабын төмендегі кестеге
толтырыңыз.
A
B
C
D
E
F
G
H
2-топ тапсырмалары Тыныс алу
және тыныс шығару кезінде не болады тапсырмасын платформадан
ажыратып орындайды. Өз ойларын ауызша айтады
3-топ тапсырмалары .
Тапсырма:
«Сәйкестендір»
Оң жақ
өкпе:_______________________
Сол жақ
өкпе:______________________
А)негізгі бронхылар мен өкпе
артерия тамыры енеді; өкпе көктамырлары енеді;
Ә)сыртқы өкпеқаптың
жапырақшасымен жабылған;
Б)екі бөліктен
тұрады;
В)үш бөліктен
тұрады;
Оқушылар берліген суреттерді
сипаттап береді, сұрақтарға болжамды жауаптарын айтады
Бейнедегі қажетті сызбаларды
стоп-кадр деп айту арқылы тоқтатып жазып алады.
Тапсырманы орындайды
Топта берілген тапсырманы
орындайды
Адамның тыныс алу мүшесінің
құрылысын
анықтайды;
жауабын кестеге
орналастырады
Оқушылар берілген тапсырманы
наутбукте орындайды
Оқушылар берілген тапсырмадан
оң жақ және сол жақ өкпенің анықтамасын анықтайды;
Бағалай
критерийі:
Тыныс алу
мүшелерінің құрылысын біледі · Жарайсыздар! Өте жаксы
жауап! Ұтымды
жауап!
Мұғалім
қошеметі
Дескриптор:
-тыныс алу бөлімдерін
атайды-1балл
Өзін өзі бағалау
Смарт сағат
Бағалау парағы
Бағалау
критерийі:
Құрылысы
мен қызметін байланыстыра алады ·
Дескриптор:
- Мұрын қуысының қызметін
сәкестендіреді-1балл
-Көмейді
ажыратады-1балл
-Кеңірдекке қатысты жауапты
белгілейді-1балл
-Бронхының қызметін
анықтайды-1балл
Дескриптор:
Тыныс алу және шығару кезіндегі
құбылыстарды атайды-4балл
Бағалау
парағы
Дескриптор: -оң
және сол өкпеге қатысты жауаптарын сәйкестендіреді
-суретін салып
түсіндіреді-4балл
Бағалау
парағы
Суреттер
Сызба плакаттар
маркер
https://youtu.be/62cE3jlVJyQ?si=-N26sR2hDnZiRim7
https://learningapps.org/view24424848
https://learningapps.org/view28170528
Сергіту сәті
30-32мин Тәуелсіздік ел ұраны әніне жаттығу
түрлерін ұйымдастыру
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы
бойынша жаттығу түрлерін жасайды
Ұлттыққұндылыққа
баулу
Функционалдық сауаттылығын
арттыратын тапсырмалар
32-40мин «Кел жұптасайық»
әдісі Тыныс
алу
Тыныс алу деп ағза мен қоршаған орта арасындағы газ алмасу үдерісін атайды.Барлық тіршілік иесі оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын бөліп шығарады.Өкпедегі газ алмасу ауа өкпеге бронхылар бойынша енеді. Бронхиолалар өкпе көпіршіктері –альвеолалар арқылы аяқталады.Әрбір альвеола қан капиллярлары торымен шырмалған.Оларда вена қаны көмірқышықыл газынан арылады. Ол оттекпен қанығып,артерия қанына айналады.
1.Суретте №8 санымен көрсетілген бөлік A) қан тамырлар
B
D) альвеола сыртындағы капиллярлар торы E) бронхиола
2. Суретте №9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ыныс алу
мүшелеріне қандай мүшелер жатады?
)
жарып көрсе












