|
ББҰА |
Ө.Жұмаділла атындағы дарынды балалар мектебі |
|
Пәні: |
Биология |
|
Бөлім: |
X.бөлім. Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ержігіт Н.Н |
|
Күні: |
03.04.2025 |
|
Сынып: 7 Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлі. Жүре пайда болған және тұқымқуалайтын белгілер.. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік. Модельдеу «Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу; 7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Адам ағзасындағы ДНҚ рөлін сипаттау; - ДНҚ құрылысын анықтау; - Адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу. |
|
Құндылықтар |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық;Құзыреттілік: шығармашылық Құндылық: бірлік және ынтымақ;Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
|
Сәуір |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
|
1-апта дәйексөзі: |
Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут Үй тапсырмасын сұрау 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. "Комплимент көпірі"Мақсаты: оқушылар арасында сенімділік пен достық қарым-қатынасты нығайту. Өткізу барысы:
Санамақ арқылы топқа бөлу Бір қадам артқа әдісі арқылы Шеңбер ойыны бойынша 3 тоқсанда өткенді қайталау |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тіліп,тілек айтады. Оқушылар топқа бөлінеді. |
«Басбармақ» әдісі
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
Сабақтың ортасы 27 минут |
« Құпия мәтін "Әр адамның бойында ата-анасынан алынған ерекше қасиеттер болады. Бұл қасиеттер арнайы ақпарат түрінде сақталады және ұрпақтан-ұрпаққа беріледі. Жасушалардың ішінде орналасқан кішкентай құрылымдар осы ақпаратты сақтап, денеміздегі маңызды үдерістерді басқарады. Сол себепті біз ата-анамызға ұқсаймыз, бірақ әрқайсымыз ерекше жаратылғанбыз." Жауап: ДНҚ Тұқымқуалаушылық дегеніміз не? Суреттің тақырыпқа қандай қатысы бар? Жаңа тақырып бойынша ақпарат беріледі. Топтық жұмыс Тапсырма 1 Скаффолдинг әдісі бойынша тапсырмалар (3 топқа бөлінген) Тақырыбы: Адам ағзасындағы ДНҚ рөлі 1-топ: Бастапқы деңгей (Қарапайым түсіну) Тапсырма:
Мысал сұрақтар:
2-топ: Орта деңгей (Талдау және салыстыру) Тапсырма:
3-топ: Жоғары деңгей (Қолдану және бағалау) Тапсырма:
(Жұптық жұмыс ) Тапсырма 2. «Биологиялық диктант» әдісі. Берілген бос орындарға қажетті терминдерді енгізіңіз. 1).............-ағзалардың өз ататегіне ұқсау қабілеті. 2).......... – ағзалардың өз ататегінен ерекшелену қабілеті. 3)Бұл қасиет бүкіл ........... формасына тән. 4)........-тұқымқуалаушылық заты. 5)1953ж Дж.Уотсон мен Ф.Крик ДНҚ молекуласының..............ашты. 6)ДНҚ өздігінен ............... 7)Ген...................бөлігі. Қажетті терминдер: ген, хромосома, өзгергіштік, тұқымқуалаушылық, тіршілік, ДНҚ, құрылысы, екі еселенеді. 2.1. «Сәйкестік тесті» әдісі. Тұжырымдардың «шындық» немесе «жалған» екендігін анықтаңыз. ДНҚ- химиялық зат. + ДНҚ-сыз көбею мүмкін емес. + Ағзалар неғұрлым жақын туыс болса, олардың ДНҚ молекуласының құрамы соғұрлым ерекше болады. - ДНК (және саған ұқсас зат — РНК)тіршіліктің жасушасыз формасы - вирустарда да бар. + Көмірсулар мен майлар - едәуір күрделі қосылыстар. - Адамда 24 жұп хромосома бар. -
(ФС) (Жеке жұмыс ). Модельдеу тапсырмасы: "Адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу" Мақсат:
Тапсырма:
2-тапсырма: Модельдеу
Мысал:
Ата-ана 2:
Балада қандай белгілер болуы мүмкін?
Қорытынды:
Жауабы:
|
Оқушылар өз ойларын айтады. Дәлелдер арқылы өз пікірлерін жүйелейді.
Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбы тұжырымдалады.
Оқушылар тұжырымдардың «шындық» немесе «жалған» екендігін анықтайды.
Оқушылар адам ағзасының тұқымқуалайтын және тұқымқуаламайтын белгілерін ажыратады.
Оқушылар кестені толтырады.
Тапсырманы жеке түрде орындайды.
Тапсырма дәптерге орындалады. |
Мадақтау сөздер арқылы бағалау.
«Басбармақ» әдісі
Дескрипторлар: Скаффолдинг әдісі бойынша тапсырмалар Тақырыбы: Адам ағзасындағы ДНҚ рөлі 1-топ: Бастапқы деңгей (Қарапайым түсіну)
Мәтінді оқып,
негізгі терминдерді анықтайды.2б 2-топ: Орта деңгей (Талдау және салыстыру) ✅
ДНҚ-ның ағзадағы
рөлін сипаттайтын қысқаша мәтін
жазады.2б 3-топ: Жоғары деңгей (Қолдану және бағалау) ✅
"Егер ДНҚ
зақымдалса, ағзаға қандай әсері болады?" деген сұраққа негізделген
толық жауап береді.2б Мадақтау
Дескриптор Білім алушылар: -тұжырымдардың «шындық» екендігін анықтайды 1б - тұжырымдардың «жалған» екендігін анықтайды 1б
Дескриптор негізінде формативті бағалау
Дескриптор Білім алушылар: -тұқымқуалайтын белгілерді анықтайды 1б -тұқымқуаламайтын белгілерді анықтайды 1б
Дескриптор негізінде формативті бағалау
|
Интерактивті тақта, презентация
Бейнематериал:
Оқулық, интернет көзі
АКТ
АКТ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір ауыз сөз» әдісі Сабақты бекіту мақсатында қолданылады. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін бір сөйлем арқылы білдіреді.
Қорытындылай келе, оқушыларға кері байланыс беріледі.
Рефлексия Инстаграм
|
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады.
Оқушылар сабақта алынған мәліметтердің өмірмен байланысын анықтай отырып, сабақ кезіндегі тапсырмалар бойынша кері байланыс қалдырады. |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Бағалау парақшасы
|
Тексерілді:
Тест: Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік Соловьева
1. Тұқымқуалаушылық
дегеніміз не?
a) Ағзалардың өз ататегіне ұқсау қабілеті
b) Ағзалардың сыртқы ортаға бейімделуі
c) Ағзалардың өзгеру қабілеті
d) Жасушалардың бөлінуі
2. Өзгергіштік дегеніміз
не?
a) Ағзалардың өз ататегіне толықтай ұқсас болуы
b) Ағзалардың өз ататегінен ерекшелену қасиеті
c) Ағзалардың көбею жылдамдығы
d) Тек өсімдіктерге тән қасиет
3. Қайсысы тұқымқуалаушылық
пен өзгергіштікке мысал бола
алады?
a) Иттен күшіктің туылуы
b) Температураның өзгеруі
c) Топырақтың ылғалдылығы
d) Судың булануы
4. Вирустар қандай қасиетке
ие?
a) Жасушалық құрылымы бар
b) Тек тірі жасушада көбейе алады
c) Өздігінен қозғала алады
d) Оттегіні сіңіріп, көмірқышқыл газын
бөледі
5. ДНҚ қандай
зат?
a) Көмірсулар
b) Майлар
c) Нуклеин қышқылы
d) Ақуыздар
6. ДНҚ молекуласы қандай
құрылымнан тұрады?
a) Бір тізбек
b) Екі спиральді тізбек
c) Үш қабатты құрылым
d) Төрт бұрышты форма
7. ДНҚ құрылымын ашқан
ғалымдарды атаңыз.
a) И. Павлов, К. Линней
b) Дж. Уотсон, Ф. Крик, М. Уилкинс
c) Ч. Дарвин, А. Вейсман
d) Г. Мендель, Т. Морган
8. ДНҚ-ның толық атауы
қандай?
a) Дезоксирибонуклеин қышқылы
b) Рибонуклеин қышқылы
c) Аденозинтрифосфат
d) Полипептидтік тізбек
9. Күнбағыс тұқымынан қандай өсімдік өсе
алады?
a) Мақта
b) Қызылша
c) Тек күнбағыс
d) Барлық өсімдіктер
10. Ғалымдар ДНҚ құрылымы үшін Нобель сыйлығын
қай жылы алды?
a) 1945
b) 1953
c) 1962
d) 1975
Жауаптар:
1 - a
2 - b
3 - a
4 - b
5 - c
6 - b
7 - b
8 - a
9 - c
10 - c
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік бойынша тест Очкур
1. Тұқымқуалаушылық
дегеніміз не?
A) Организмдердің өз ата-тегіне ұқсау қасиеті
B) Организмдердің жаңа белгілердің пайда болуы
C) Организмдердің қоршаған ортаға бейімделуі
D) Организмдердің тіршілік ету мерзімі
2. Өзгергіштік дегеніміз
не?
A) Организмдердің өз ата-тегіне ұқсау қасиеті
B) Организмдердің жаңа белгілердің пайда болуы
C) Организмдердің тұрақты белгілерді сақтау қабілеті
D) Организмдердің қоршаған ортаға
бейімделуі
3. Тұқым қуаламайтын
өзгерістерге қайсысы жатады?
A) Көздің түсі
B) Тері түсінің ультракүлгін сәулеге байланысты өзгеруі
C) Шаштың табиғи түсі
D) Қан тобы
4. Тұқым қуалайтын
өзгерістерге қайсысы жатады?
A) Дене салмағы
B) Бұлшықет даму дәрежесі
C) Көздің түсі
D) Тері күюі
5. Тұқымқуалаушылық пен
өзгергіштікті зерттейтін ғылым қалай
аталады?
A) Цитология
B) Генетика
C) Экология
D) Биохимия
6. Егіздік әдіс не үшін
қолданылады?
A) Адамдардың шежіресін зерттеу үшін
B) Егіздер арасындағы тұқымқуалаушылық пен қоршаған орта әсерін
анықтау үшін
C) Адамның хромосома санын анықтау үшін
D) Гендік мутацияларды зерттеу үшін
7. Генеалогиялық әдіс нені
зерттеуге көмектеседі?
A) Хромосомалар құрылымын
B) Белгілі бір белгілердің ұрпақтан-ұрпаққа берілуін
C) Егіздердің ұқсастығын
D) Ағзалардың сыртқы пішінін
8. Адамның тұқымқуалаушылық
белгілерін зерттеудің қандай әдісі
бар?
A) Цитологиялық әдіс
B) Биохимиялық әдіс
C) Генеалогиялық әдіс
D) Барлығы дұрыс
9.
ДНҚ қандай молекула?
A) Көмірсу
B) Ақуыз
C) Липид
D) Нуклеин қышқылы
10.
1953 жылы ДНҚ құрылымын кімдер ашты?
A) Мендель
B) Уотсон мен Крик
C) Дарвин мен Ламарк
D) Павлов пен Сеченов
Жауаптары:
1 - A
2 - B
3 - B
4 - C
5 - B
6 - B
7 - B
8 - D
9 - D
10 - B
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып биология Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік
7 сынып биология Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік
|
ББҰА |
Ө.Жұмаділла атындағы дарынды балалар мектебі |
|
Пәні: |
Биология |
|
Бөлім: |
X.бөлім. Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ержігіт Н.Н |
|
Күні: |
03.04.2025 |
|
Сынып: 7 Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлі. Жүре пайда болған және тұқымқуалайтын белгілер.. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік. Модельдеу «Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу; 7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Адам ағзасындағы ДНҚ рөлін сипаттау; - ДНҚ құрылысын анықтау; - Адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу. |
|
Құндылықтар |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық;Құзыреттілік: шығармашылық Құндылық: бірлік және ынтымақ;Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
|
Сәуір |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
|
1-апта дәйексөзі: |
Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут Үй тапсырмасын сұрау 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. "Комплимент көпірі"Мақсаты: оқушылар арасында сенімділік пен достық қарым-қатынасты нығайту. Өткізу барысы:
Санамақ арқылы топқа бөлу Бір қадам артқа әдісі арқылы Шеңбер ойыны бойынша 3 тоқсанда өткенді қайталау |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тіліп,тілек айтады. Оқушылар топқа бөлінеді. |
«Басбармақ» әдісі
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
Сабақтың ортасы 27 минут |
« Құпия мәтін "Әр адамның бойында ата-анасынан алынған ерекше қасиеттер болады. Бұл қасиеттер арнайы ақпарат түрінде сақталады және ұрпақтан-ұрпаққа беріледі. Жасушалардың ішінде орналасқан кішкентай құрылымдар осы ақпаратты сақтап, денеміздегі маңызды үдерістерді басқарады. Сол себепті біз ата-анамызға ұқсаймыз, бірақ әрқайсымыз ерекше жаратылғанбыз." Жауап: ДНҚ Тұқымқуалаушылық дегеніміз не? Суреттің тақырыпқа қандай қатысы бар? Жаңа тақырып бойынша ақпарат беріледі. Топтық жұмыс Тапсырма 1 Скаффолдинг әдісі бойынша тапсырмалар (3 топқа бөлінген) Тақырыбы: Адам ағзасындағы ДНҚ рөлі 1-топ: Бастапқы деңгей (Қарапайым түсіну) Тапсырма:
Мысал сұрақтар:
2-топ: Орта деңгей (Талдау және салыстыру) Тапсырма:
3-топ: Жоғары деңгей (Қолдану және бағалау) Тапсырма:
(Жұптық жұмыс ) Тапсырма 2. «Биологиялық диктант» әдісі. Берілген бос орындарға қажетті терминдерді енгізіңіз. 1).............-ағзалардың өз ататегіне ұқсау қабілеті. 2).......... – ағзалардың өз ататегінен ерекшелену қабілеті. 3)Бұл қасиет бүкіл ........... формасына тән. 4)........-тұқымқуалаушылық заты. 5)1953ж Дж.Уотсон мен Ф.Крик ДНҚ молекуласының..............ашты. 6)ДНҚ өздігінен ............... 7)Ген...................бөлігі. Қажетті терминдер: ген, хромосома, өзгергіштік, тұқымқуалаушылық, тіршілік, ДНҚ, құрылысы, екі еселенеді. 2.1. «Сәйкестік тесті» әдісі. Тұжырымдардың «шындық» немесе «жалған» екендігін анықтаңыз. ДНҚ- химиялық зат. + ДНҚ-сыз көбею мүмкін емес. + Ағзалар неғұрлым жақын туыс болса, олардың ДНҚ молекуласының құрамы соғұрлым ерекше болады. - ДНК (және саған ұқсас зат — РНК)тіршіліктің жасушасыз формасы - вирустарда да бар. + Көмірсулар мен майлар - едәуір күрделі қосылыстар. - Адамда 24 жұп хромосома бар. -
(ФС) (Жеке жұмыс ). Модельдеу тапсырмасы: "Адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу" Мақсат:
Тапсырма:
2-тапсырма: Модельдеу
Мысал:
Ата-ана 2:
Балада қандай белгілер болуы мүмкін?
Қорытынды:
Жауабы:
|
Оқушылар өз ойларын айтады. Дәлелдер арқылы өз пікірлерін жүйелейді.
Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбы тұжырымдалады.
Оқушылар тұжырымдардың «шындық» немесе «жалған» екендігін анықтайды.
Оқушылар адам ағзасының тұқымқуалайтын және тұқымқуаламайтын белгілерін ажыратады.
Оқушылар кестені толтырады.
Тапсырманы жеке түрде орындайды.
Тапсырма дәптерге орындалады. |
Мадақтау сөздер арқылы бағалау.
«Басбармақ» әдісі
Дескрипторлар: Скаффолдинг әдісі бойынша тапсырмалар Тақырыбы: Адам ағзасындағы ДНҚ рөлі 1-топ: Бастапқы деңгей (Қарапайым түсіну)
Мәтінді оқып,
негізгі терминдерді анықтайды.2б 2-топ: Орта деңгей (Талдау және салыстыру) ✅
ДНҚ-ның ағзадағы
рөлін сипаттайтын қысқаша мәтін
жазады.2б 3-топ: Жоғары деңгей (Қолдану және бағалау) ✅
"Егер ДНҚ
зақымдалса, ағзаға қандай әсері болады?" деген сұраққа негізделген
толық жауап береді.2б Мадақтау
Дескриптор Білім алушылар: -тұжырымдардың «шындық» екендігін анықтайды 1б - тұжырымдардың «жалған» екендігін анықтайды 1б
Дескриптор негізінде формативті бағалау
Дескриптор Білім алушылар: -тұқымқуалайтын белгілерді анықтайды 1б -тұқымқуаламайтын белгілерді анықтайды 1б
Дескриптор негізінде формативті бағалау
|
Интерактивті тақта, презентация
Бейнематериал:
Оқулық, интернет көзі
АКТ
АКТ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір ауыз сөз» әдісі Сабақты бекіту мақсатында қолданылады. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін бір сөйлем арқылы білдіреді.
Қорытындылай келе, оқушыларға кері байланыс беріледі.
Рефлексия Инстаграм
|
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады.
Оқушылар сабақта алынған мәліметтердің өмірмен байланысын анықтай отырып, сабақ кезіндегі тапсырмалар бойынша кері байланыс қалдырады. |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Бағалау парақшасы
|
Тексерілді:
Тест: Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік Соловьева
1. Тұқымқуалаушылық
дегеніміз не?
a) Ағзалардың өз ататегіне ұқсау қабілеті
b) Ағзалардың сыртқы ортаға бейімделуі
c) Ағзалардың өзгеру қабілеті
d) Жасушалардың бөлінуі
2. Өзгергіштік дегеніміз
не?
a) Ағзалардың өз ататегіне толықтай ұқсас болуы
b) Ағзалардың өз ататегінен ерекшелену қасиеті
c) Ағзалардың көбею жылдамдығы
d) Тек өсімдіктерге тән қасиет
3. Қайсысы тұқымқуалаушылық
пен өзгергіштікке мысал бола
алады?
a) Иттен күшіктің туылуы
b) Температураның өзгеруі
c) Топырақтың ылғалдылығы
d) Судың булануы
4. Вирустар қандай қасиетке
ие?
a) Жасушалық құрылымы бар
b) Тек тірі жасушада көбейе алады
c) Өздігінен қозғала алады
d) Оттегіні сіңіріп, көмірқышқыл газын
бөледі
5. ДНҚ қандай
зат?
a) Көмірсулар
b) Майлар
c) Нуклеин қышқылы
d) Ақуыздар
6. ДНҚ молекуласы қандай
құрылымнан тұрады?
a) Бір тізбек
b) Екі спиральді тізбек
c) Үш қабатты құрылым
d) Төрт бұрышты форма
7. ДНҚ құрылымын ашқан
ғалымдарды атаңыз.
a) И. Павлов, К. Линней
b) Дж. Уотсон, Ф. Крик, М. Уилкинс
c) Ч. Дарвин, А. Вейсман
d) Г. Мендель, Т. Морган
8. ДНҚ-ның толық атауы
қандай?
a) Дезоксирибонуклеин қышқылы
b) Рибонуклеин қышқылы
c) Аденозинтрифосфат
d) Полипептидтік тізбек
9. Күнбағыс тұқымынан қандай өсімдік өсе
алады?
a) Мақта
b) Қызылша
c) Тек күнбағыс
d) Барлық өсімдіктер
10. Ғалымдар ДНҚ құрылымы үшін Нобель сыйлығын
қай жылы алды?
a) 1945
b) 1953
c) 1962
d) 1975
Жауаптар:
1 - a
2 - b
3 - a
4 - b
5 - c
6 - b
7 - b
8 - a
9 - c
10 - c
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік бойынша тест Очкур
1. Тұқымқуалаушылық
дегеніміз не?
A) Организмдердің өз ата-тегіне ұқсау қасиеті
B) Организмдердің жаңа белгілердің пайда болуы
C) Организмдердің қоршаған ортаға бейімделуі
D) Организмдердің тіршілік ету мерзімі
2. Өзгергіштік дегеніміз
не?
A) Организмдердің өз ата-тегіне ұқсау қасиеті
B) Организмдердің жаңа белгілердің пайда болуы
C) Организмдердің тұрақты белгілерді сақтау қабілеті
D) Организмдердің қоршаған ортаға
бейімделуі
3. Тұқым қуаламайтын
өзгерістерге қайсысы жатады?
A) Көздің түсі
B) Тері түсінің ультракүлгін сәулеге байланысты өзгеруі
C) Шаштың табиғи түсі
D) Қан тобы
4. Тұқым қуалайтын
өзгерістерге қайсысы жатады?
A) Дене салмағы
B) Бұлшықет даму дәрежесі
C) Көздің түсі
D) Тері күюі
5. Тұқымқуалаушылық пен
өзгергіштікті зерттейтін ғылым қалай
аталады?
A) Цитология
B) Генетика
C) Экология
D) Биохимия
6. Егіздік әдіс не үшін
қолданылады?
A) Адамдардың шежіресін зерттеу үшін
B) Егіздер арасындағы тұқымқуалаушылық пен қоршаған орта әсерін
анықтау үшін
C) Адамның хромосома санын анықтау үшін
D) Гендік мутацияларды зерттеу үшін
7. Генеалогиялық әдіс нені
зерттеуге көмектеседі?
A) Хромосомалар құрылымын
B) Белгілі бір белгілердің ұрпақтан-ұрпаққа берілуін
C) Егіздердің ұқсастығын
D) Ағзалардың сыртқы пішінін
8. Адамның тұқымқуалаушылық
белгілерін зерттеудің қандай әдісі
бар?
A) Цитологиялық әдіс
B) Биохимиялық әдіс
C) Генеалогиялық әдіс
D) Барлығы дұрыс
9.
ДНҚ қандай молекула?
A) Көмірсу
B) Ақуыз
C) Липид
D) Нуклеин қышқылы
10.
1953 жылы ДНҚ құрылымын кімдер ашты?
A) Мендель
B) Уотсон мен Крик
C) Дарвин мен Ламарк
D) Павлов пен Сеченов
Жауаптары:
1 - A
2 - B
3 - B
4 - C
5 - B
6 - B
7 - B
8 - D
9 - D
10 - B
шағым қалдыра аласыз
Ой қозғау» әдісі.














