|
Бөлім |
3-бөлім:Денсаулық- зор байлық. Лексика |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Н.К.Баубекова |
|||||
|
Күні |
11.10 |
|||||
|
Сынып: 7ә |
Қатысушылар саны 25 |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Денсаулық және қоршаған орта |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. 7.3.2.1. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу.. (Мақал-мәтелдер туралы түсінік) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу. |
|||||
|
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Психологиялық дайындық 1. Оқушылармен амандасады, түгендейді. Үй тапсырмасын пысықтау
Оқушылар оқу мақсатымен танысады да, бағалау критерийлерін болжайды. Сондай кейін нақты бағалау критерийлерімен танысады. Жаңа тақырып: Тыңдалым мәтіні Ғалымдардың зертеулеріне қарағанда, адамдардың денсаулық жағдайына әсер ететін факторлар өте көп. Соларды талдағанда, сол факторлардың 50-52 пайызы өмір сүру салтына, 20-25 пайызы тұқым қуалау жағдайларына, 18-20 пайызы қоршаған ортаға, тек 7-12 пайызы ғана денсаулық сақтау саласының деңгейіне байланысты болатынын анықтаған. Халықтың денсаулығының нашарлауына және демографиялық көрсеткіштердің төмендеуіне әсер ететін негізгі себептердің ішінде климаттық, жағырапиялық, әлеуметтік, экономикалық ахуалдармен қатар, экологиялық қолайсыздықтар да ерекше орын алады. Қазіргі кезде жер шарының көптеген аймақтарында табиғатты бүлдіріп, адамның өмір сүруіне қауіп төндіретін зиянды әрекеттер көбейді. Жер бетінде тұтас экологиялық апат аймақтары пайда болды. Өндірісті ірі қалаларда, техногендік елді қоныстарда қоршаған орта қатты ластануда. Осы бүлінген қоршаған ортада адам ағзасына залалды заттар молайды. Мұндай кеселді заттар қан және лимфа айналымын бұзып, адам өміріне қауып төндіреді. Әрине, мұны көпшілігіміз елей бермейміз. Қоршаған ортаны бүлдіруден түбінде үлкен зардап шегетінімізді ескермейміз. Ластанған ауа мен су біздің ағзамызға ас қорыту жолдары және тыныс алу мүшелері арқылы енеді. Залалданған топырақ пен бүлінген ауа аса қауіпті. Жер асты сулары тамаққа тұтынылады. Жерден жаңа өнім жиналады. Егер жер алқаптары қатты бүлінсе, ауыл шаруашылық мақсаттарға пайдалануға мүлде жарамай қалуы әбден мүмкін. «Экология» деген сөз — тіршілік ету мекені, өмір сүретін орта туралы ғылым дегенді білдіреді. Алғаш рет 1886 жылы «экология» терминін атақты неміс биологы Эрнест Геккель ғылымға енгізген. «Экология — табиғат пен тірі ағзалардың өзара қарым-қатынасын зерттейтін ғылым» деп анықтама берген де осы кісі. Енді, міне сол экология мәселесі — бүкіл әлем алдында тұр. Адам ақыл-ойының нәтижесі — алып ракеталар, атом станциялары, зауыттар, тағы басқа ғылыми прогресс жетістіктері, бір жағынан, өмірімізді жеңілдетті, екінші жағынан, қауіп-қатер де туғызды. |
Мұғаліммен амандасады. Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Қосымша мәлімет тыңдайды. |
Ауызша мадақтау |
Оқулық Суреттер Қосымша мәліметтер Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/mangilik_el/tup_tamyir/43388/ |
||
|
Ортасы |
1-тапсырма. «Денсаулыққа қоршаған ортаның әсері бар ма?» Пікір. Өз пікірінді бір сөйлеммен айт. Дәлел.Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал.Пікірінді өмірмен байланыстырып,мысал келтір. Қорытынды.Тақырып бойынша қорытынды сөзіңді айт. Грамматика. Мақал-мәтелдер. Тапсырма «Табиғатты аялайық» тақырыбында жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу. ҚБ. Денсаулық туралы мақал-мәтелдердің жалғасын табады. 1.Шынықсаң
........................................... |
Дескриптор: - ұсынылған ақпаратты түсінеді. - факт қолданады. Дескриптор: - мақала жазады; - көркемдегіш құралдар қолданады. Дескриптор: - мақалдың жалғасын табады. |
Белсенді оқушылар бағаланады, ескертулер айтылады Бағалау парақшалары
|
Сурет |
||
|
Сабақтың соңы |
Керібайланыс. «Тикток» әдісі
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7-сынып. Денсаулық және қоршаған орта
7-сынып. Денсаулық және қоршаған орта
|
Бөлім |
3-бөлім:Денсаулық- зор байлық. Лексика |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Н.К.Баубекова |
|||||
|
Күні |
11.10 |
|||||
|
Сынып: 7ә |
Қатысушылар саны 25 |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Денсаулық және қоршаған орта |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. 7.3.2.1. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу.. (Мақал-мәтелдер туралы түсінік) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу. |
|||||
|
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Психологиялық дайындық 1. Оқушылармен амандасады, түгендейді. Үй тапсырмасын пысықтау
Оқушылар оқу мақсатымен танысады да, бағалау критерийлерін болжайды. Сондай кейін нақты бағалау критерийлерімен танысады. Жаңа тақырып: Тыңдалым мәтіні Ғалымдардың зертеулеріне қарағанда, адамдардың денсаулық жағдайына әсер ететін факторлар өте көп. Соларды талдағанда, сол факторлардың 50-52 пайызы өмір сүру салтына, 20-25 пайызы тұқым қуалау жағдайларына, 18-20 пайызы қоршаған ортаға, тек 7-12 пайызы ғана денсаулық сақтау саласының деңгейіне байланысты болатынын анықтаған. Халықтың денсаулығының нашарлауына және демографиялық көрсеткіштердің төмендеуіне әсер ететін негізгі себептердің ішінде климаттық, жағырапиялық, әлеуметтік, экономикалық ахуалдармен қатар, экологиялық қолайсыздықтар да ерекше орын алады. Қазіргі кезде жер шарының көптеген аймақтарында табиғатты бүлдіріп, адамның өмір сүруіне қауіп төндіретін зиянды әрекеттер көбейді. Жер бетінде тұтас экологиялық апат аймақтары пайда болды. Өндірісті ірі қалаларда, техногендік елді қоныстарда қоршаған орта қатты ластануда. Осы бүлінген қоршаған ортада адам ағзасына залалды заттар молайды. Мұндай кеселді заттар қан және лимфа айналымын бұзып, адам өміріне қауып төндіреді. Әрине, мұны көпшілігіміз елей бермейміз. Қоршаған ортаны бүлдіруден түбінде үлкен зардап шегетінімізді ескермейміз. Ластанған ауа мен су біздің ағзамызға ас қорыту жолдары және тыныс алу мүшелері арқылы енеді. Залалданған топырақ пен бүлінген ауа аса қауіпті. Жер асты сулары тамаққа тұтынылады. Жерден жаңа өнім жиналады. Егер жер алқаптары қатты бүлінсе, ауыл шаруашылық мақсаттарға пайдалануға мүлде жарамай қалуы әбден мүмкін. «Экология» деген сөз — тіршілік ету мекені, өмір сүретін орта туралы ғылым дегенді білдіреді. Алғаш рет 1886 жылы «экология» терминін атақты неміс биологы Эрнест Геккель ғылымға енгізген. «Экология — табиғат пен тірі ағзалардың өзара қарым-қатынасын зерттейтін ғылым» деп анықтама берген де осы кісі. Енді, міне сол экология мәселесі — бүкіл әлем алдында тұр. Адам ақыл-ойының нәтижесі — алып ракеталар, атом станциялары, зауыттар, тағы басқа ғылыми прогресс жетістіктері, бір жағынан, өмірімізді жеңілдетті, екінші жағынан, қауіп-қатер де туғызды. |
Мұғаліммен амандасады. Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Қосымша мәлімет тыңдайды. |
Ауызша мадақтау |
Оқулық Суреттер Қосымша мәліметтер Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/mangilik_el/tup_tamyir/43388/ |
||
|
Ортасы |
1-тапсырма. «Денсаулыққа қоршаған ортаның әсері бар ма?» Пікір. Өз пікірінді бір сөйлеммен айт. Дәлел.Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал.Пікірінді өмірмен байланыстырып,мысал келтір. Қорытынды.Тақырып бойынша қорытынды сөзіңді айт. Грамматика. Мақал-мәтелдер. Тапсырма «Табиғатты аялайық» тақырыбында жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу. ҚБ. Денсаулық туралы мақал-мәтелдердің жалғасын табады. 1.Шынықсаң
........................................... |
Дескриптор: - ұсынылған ақпаратты түсінеді. - факт қолданады. Дескриптор: - мақала жазады; - көркемдегіш құралдар қолданады. Дескриптор: - мақалдың жалғасын табады. |
Белсенді оқушылар бағаланады, ескертулер айтылады Бағалау парақшалары
|
Сурет |
||
|
Сабақтың соңы |
Керібайланыс. «Тикток» әдісі
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||
шағым қалдыра аласыз















