7 сынып Физика Қатты дененің қысымы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

7 сынып Физика Қатты дененің қысымы

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып Физика "Қатты дененің қысымы"
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы



Бөлімі:

Қысым


Педагогтің аты-жөні:

А.Ж.Т.


Күні:

__/___/_____ж.


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қатты денелердегі қысым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.1.2 қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;
7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • қысымның физикалық мағынасын түсінеді және өзгерту әдістерін сипаттайды

  • есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолданады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар







Басы

15 мин


  1. Оқушылармен сәлемдесу.


  1. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында «Ойлан тап» ойынын ұсынады



  1. Үй тапсырмасын тексереді

https://quizizz.com/admin/quiz/5ffc860d635e60001c1e9372/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%8B%D2%A3-%D1%81%D2%B1%D0%B9%D1%8B%D2%9B%D1%82%D1%8B%D2%9B%D1%82%D0%B0%D1%80-%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D2%9B%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8B-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B4%D1%96%D2%A3-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D2%9B-%D2%9B%D2%B1%D1%80%D1%8B



  1. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады





Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды.



Тест тапсырмасын орындайды











Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады.








Дескриптор:

-барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.



Жалпы: 1 балл







Презентация




5 мин

Тапсырма-1

Оқыту түрі: Топтық жұмыс

https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады

Төменде берілген сұрақтарға жауап бер

1-топ.Бізге бірінші құмның үстіне жіңішке төрт аяғы бар үстелше төңкеріліп үстіне, 5кг гір таспен бастырылған, батпады, себебі неде? Екінші, құмның үстіне үстелшені жоғары қаратып, үстіне сондай гір тас қойған, батып кетті, себебі неде?

2-топ. Адамның қармен жүруі қиын, себебі ол қадам басқан сайын қарға омбылайды. Ал аяғына шаңғы байлаған адам қар үстімен жеңіл жүре алады. Мұның себебі не?

3-топ. Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс.


Топтар қысымның анықтамасын қолдана отырып, берілген сұраққа ақылдаса жауап береді.


























Дескриптор:

-қысымның анықтамасын қолданып, сұраққа дұрыс жауап береді

-1 балл







Жалпы: 1 балл
















Презентация




















10 мин














Тапсырма-2

Оқыту түрі: Жұптық жұмыс

https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз

Есептер шығару

  1. 3 кН күш 600с2 ауданға біркелкі әсер етеді. Қысым (Паскаль есебімен) қандай?

  2. Үшкір иненің ұшының ауданы 0,000006 см2. Инеге 3Н күш түсірсек, қысым қандай болар еді?

  3. Массасы 45 кг, ал бір аяқкиімінің табанының ауданы 150 см2 болатын бала, еденге қандай қысым түсіреді?

  4. Мұз 90 кПа қысымға төтеп береді. Осы мұздың үстімен массасы 5,4 т, бір шынжыр табанының ауданы 1,5 м2 трактор өте ала ма?

  5. Массасы 1 кг білеуше, көлденең тұрған тақтай бетіне 200 Па қысым түсіреді. Осы білеушенің тақтаймен жанасып тұрған бетінің ауданы қандай болар еді?

  6. . Шаңғышының қарға түсіретін қысымы 2,5 кПа. Егер бір шаңғының ұзындығы 190см, ал ені 8 см болса, онда шаңғышының массасы қандай?

  7. Еденге 10 кПа қысым түсіретін, массасы 50 кг заттың табанының ауданы неге тең?

  8. Қабырғасы 4 см мыстан жасалған шаршы еденге қандай қысым түсіреді? (Мыстың тығыздығы 8900 кг/м3, еркін түсу үдеуі 10 Н/кг)

  9. Бір кітаптың массасы 1,5 кг, ал оның табанының ауданы 0,02 м². Кітап үстелдің бетіне қандай қысым түсіреді? (g = 10 Н/кг деп алыңдар).

  10. Балақай массасы 45 кг тегіс жердің үстінде шаңғымен тұр. Әр шаңғының жерге тиетін ауданы 0,2 м². Шаңғылар жерге қандай қысым түсіреді?\

  11. Темір текше ұзындығы 0,1 м. Оның тығыздығы 7800 кг/м³. Егер текше бір қырымен жерге қойылса, ол қандай қысым түсіреді? (g = 10 Н/кг деп алыңдар)

Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады




































Дескриптор:

-есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл.

-қажет формуланы түрлендіреді-1балл.

-есептеулер жүргізеді-1балл.

-жауабын жазады-1балл.







Жалпы: 4 балл




















Презентация

карточкалар








Ортасы

5 мин

Тапсырма-3

Оқыту түрі: Жеке жұмыс

Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды

Сұрақ

Жауап нұсқалары

1

Массасы 10 кг дененің табанының ауданы 0,25 м² болса, оның түсіретін қысымы қандай?

a) 400 Па

2

Қысымды өлшейтін өлшем бірлігі?

b) Паскаль (Па)

3

Қатты дене ауданы 2 м², қысымы 300 Па болса, оның түсіретін күшін табыңыз.

c) 600 Н

4

Дененің ауданы 0,5 м², массасы 50 кг болса, қысымды есептеңіз.

d) 1000 Па

5

Қысым қандай формуламен анықталады?

e) p=F/S

6

Бір дене массасы 30 кг, ал оның түсіретін қысымы 1500 Па болса, оның ауданы қандай?

f) 0,2 м²

7

Массасы 2 кг, табанының ауданы 0,1 м² дене түсіретін қысымды есептеңіз.

g) 200 Па





Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.

















Дескриптор:

-1-4 сұраққа ғана жауап дұрыс берсе -1 балл.

-5-7 сұраұ аралығында дұрыс жауап берсе -2 балл.



Жалпы: 2 балл















Презентация

немесе

Таратпа қағаздар



10 мин

Тапсырма-4

Оқыту түрі: Жеке жұмыс

Тест тапсырмасы:

1. Қысымның өлшем бірлігі қандай?

a) Ньютон (Н)

b) Паскаль (Па)

c) Джоуль (Дж)

d) Ватт (Вт)

2. Қысымды анықтайтын формула қандай?

a) p=F/S​

b) p=SF​

c) p=Sm​

d) p=mS​

3. Егер дененің массасы 20 кг, ал табанының ауданы 0,5 м² болса, оның түсіретін қысымын табыңыз. (g = 10 Н/кг)

a) 40 Па

b) 100 Па

c) 400 Па

d) 500 Па

4. Қатты дененің қысымы неге тәуелді?

a) Ауданның тек өлшеміне

b) Күштің шамасына

c) Күштің шамасына және ауданының өлшеміне

d) Массаның өлшеміне

5. Массасы 15 кг дене табанының ауданы 0,3 м² болса, оның түсіретін қысымын есептеңіз. (g = 10 Н/кг)

a) 50 Па

b) 500 Па

c) 1500 Па

d) 3000 Па

6. Қысымның әсерінен дене не істейді?

a) Дененің ауданы өзгереді

b) Дененің көлемі өзгереді

c) Дененің бетіне күш түседі

d) Дененің температурасы өзгереді

7. Егер күш 200 Н және аудан 0,5 м² болса, қысымның шамасын табыңыз.

a) 100 Па

b) 400 Па

c) 2000 Па

d) 500 Па

8. Массасы 10 кг дененің табанының ауданы 0,1 м² болса, оның түсіретін қысымы қандай? (g = 10 Н/кг)

a) 100 Па

b) 1000 Па

c) 2000 Па

d) 10000 Па

9. Қысымның әсері қандай жағдайда көп болады?

a) Аудан үлкен болғанда

b) Күш аз болғанда

c) Аудан аз болғанда

d) Күш көп болғанда

10. Бір дененің ауданы 0,25 м², қысымы 200 Па болса, оның түсіретін күшін табыңыз.

a) 25 Н

b) 50 Н

c) 75 Н

d) 500 Н



Оқушылар тест тапсырмасын орындайды.

Тест тапсырмасының дұрыстығын Zip Grade қосымшасы арқылы тексереді.

























Дескриптор:

-дұрыс жауап саны 3-6 болса-

1 балл.

- дұрыс жауап саны 7-10 болса-2 балл

Жалпы балл: 2







Жалпы: 10 балл



Таратпа қағаздар және

Zip Grade қосымшасы

Рефлексия

5 мин

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді.

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады.

Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы

Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.01.2025
156
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
-
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі