
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
7 сынып геометрия 3 тоқсан ҚМЖ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Параллель түзулер белгілерін ажырату Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіру |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атаулары;
"Миға шабуыл" әдісі 1. Үшбұрыш дегеніміз не? 2. Үшбұрыштың элементтерін ата? 3. Үшбұрыштың периметрі дегеніміз не? 4. Үшбұрыштың биссектрисасы дегеніміз не? 5. Үшбұрыштың медианасы дегеніміз не? 6. Үшбұрыш биіктігі дегеніміз не? Үйге тапсырмасын тексеру. №5, №6 /есептер жинағынан/ |
Сұрақтарға жауап береді |
белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары Презентация |
|||||||
15 мин |
Жаңа сабақ |
Видеотүсіндіру. a және b түзулерін қиюшы деп аталатын үшінші c түзуімен қиғанда 8 бұрыш пайда болады. Пайда болған бұрыштардың кейбір жұптарының арнайы аттары бар:
Түзулердің параллельдік белгілері ⠀ ⠀Түзулердің параллельдігінің бірінші белгісі. Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған айқыш бұрыштар тең болса, онда бұл екі түзу параллель болады. ⠀⠀Берілгені: a және b – берілген түзулер, AB – қиюшы, ∠1 = ∠2. ⠀Дәлелдеу керек: a ∥ b. Түзулердің параллельдігінің екінші белгісі. Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған сәйкес бұрыштар тең болса, онда бұл екі түзу параллель болады. ⠀⠀Түзулердің параллельдігінің үшінші белгісі. Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180°-қа тең болса, онда бұл екі түзу параллель болады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма №1.Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. Параллель түзу салу, оны қандай да бір түзумен қияды, пайда болған бұрыштарды нөмірлейді. Айқыш, сәйкес, тұстас бұрыштарды ажыратады. №2. Екі параллель түзу үшінші түзумен қиылысады. Ішкі бұрыштардың бірі мен оған вертикаль бұрыштың қосындысы 2400-қа тең. Берілген бұрышқа сәйкес бұрышты табыңдар. 1.Параллель түзулер сызып, оларды белгіле. 2. Жердің Меридиандары мен параллельдері қиылысқанда, қандай түзулер пайда болады? 1. Сызғышты және үшбұрышты пайдаланып, ұзындығы 3,6 см-ге тең кесінді сызып, оған оның ортасы арқылы ұзындығы 4 см-ге тең перпендикуляр жүргізіңдер. 2. Бір-бірімен әрі параллель әрі перпендикуляр болатын үш түзу сызыңдар №3. Оқулықпен жұмыс. №3.1 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Жауабы. 1200 Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады.
|
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
|
«Топтық әңгіме» әдісі |
I 1.Параллель түзулер сызып, оларды белгіле. 2 Жердің Меридиандары мен параллельдері қиылысқанда, қандай түзулер пайда болады? II 1 Сызғышты және үшбұрышты пайдаланып, ұзындығы 3,6 см-ге тең кесінді сызып, оған оның ортасы арқылы ұзындығы 4 см-ге тең перпендикуляр жүргізіңдер. 2 Бір-бірімен әрі параллель әрі перпендикуляр болатын үш түзу сызыңдар. |
III 1 Түзу сызыңдар. Оны в деп белгілеңдер. Осы түзуде жататын В нүктесін белгілеңдер. Сызғыш пен үшбұрышты сызғышты пайдаланып, В нүктесі арқылы өтетін в түзуіне перпендикуляр болатын а түзуін салыңдар |
Дескриптор: - Параллель түзулердің қасиеттерін дәлелдейді; 1-балл - Қилысқан түзулер анықтайды; 1-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 7-сынып |
|||||||
|
тест |
1)Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштардың бірі 600. Қалған бұрыштарды есептеңдер А. 1400, 1400, 400 В. 1200, 1200, 600 С.1300, 1300, 500 2)Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштардың біреуі екіншісінен төрт есе үлкен. Осы бұрыштарды табыңдар А. 1350, 450 В. 1500, 300 С. 1440, 360 3)Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштардың бірі 530. қалған бұрыштарды есептеңдер. А. 1550, 1250,1250 В. 530, 1270,1270 С.550, 1300,1300 4)Екі түзуді қиюшы қиып өткенде пайда болатын бұрыштар жұбының қате атауын көрсетіңдер. А. ішкі айқыш бұрыштар, сыртқы айқыш бұрыштар, ішкі тұстас бұрыштар, сыртқы тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар; В. ішкі айқыш бұрыштар, сыртқы айқыш бұрыштар, ішкі тұстас бұрыштар, сыртқы тұстас бұрыштар, ішкі сәйкес бұрыштар, сыртқы сәйкес бұрыштар; С. ішкі айқыш бұрыштар, сыртқы айқыш бұрыштар, ішкі тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар 5)Теореманың дұрыс тұжырымдалуын көрсетіңдер. «Егер берілген екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде айқыш бұрыштар тең болса, онда берілген екі түзу өзарар…болады » А. перпендикуляр; В. параллель; С. қиылысқан түзулер. 6) Екі параллель түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған бұрыштардың біреуі 950 . Қиюшы түзу берілген параллель түзулермен қандай бұрыштар жасайды? А. төртеуі 950, төртеуі 850; В. төртеуі 50, төртеуі 1750; С. төртеуі 1000, төртеуі800. |
|
|
||||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары |
Дескриптор: - Параллель түзулердің қасиеттерін дәлелдейді; 1-балл - Қилысқан түзулер анықтайды; 1-балл |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
5 минут |
|
Жаңа білімді бекіту кезеңі (сұрақтар қойылады және оқушы білімі бағаланады)
Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.2 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.2. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары Презентация |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақ |
1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. 1. Егер а мен b және b мен с түзулері қиылысса, а мен с түзулері қиылысады деп айтуға бола ма? 2. с түзуін жүргізіп, оған тиісті емес А нүктесі белгілеңдер. Осы нүктелердің әрқайсысы арқылы с түзуіне параллель болатын түзу жүргізіңдер. Ол түзулер қалай орналасады? 3. а,b түзулері берілген. Егер а‖b болса, b‖а бола ма? Жауабын түсіндіріңдер. 4. а мен b түзулері бір нүктеде қиылысады. Олардың әрқайсысына параллель түзулер бола ма? Жауабын түсіндіріңдер. Есептер. №1. Екі параллель түзу үшінші түзумен қиылысады. Ішкі бұрыштардың бірі мен оған вертикаль бұрыштың қосындысы 2400-қа тең. Берілген бұрышқа сәйкес бұрышты табыңдар. Жауабы. 1200 №2. а және в параллель түзулері с түзуімен қиылысады. Ішкі тұстас бұрыштарды табыңдар: 2) 1 – 2 = 300; 3) 1 : 2 = 1 : 2 Жауабы: 2) 1050; 750 3) 600; 1200 №3. АВ және СД түзулері КL түзуімен О және Е нүктелерінде қиылысады. Егер КОВ бұрышы КЕС бұрышының төрттен бір бөлігін құраса және КЕС = 1440 болса, онда АВ және СД түзулерінің параллель болатынын дәлелдеңдер. №4. а және в параллель түзулері с түзуімен қиылысады. Ішкі тұстас бұрыштарды және ішкі тұстас бұрыштың біреуіне вертикаль бұрышты табыңдар: 1) 2 = 1/2* 1; 2) 3 + 2 = 700; 3) 3 : 1 = 2 : 3 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Жауабы: КОВ = АОЕ себебі вертикаль бұрыштар. АОЕ + КЕС = 1800, АОЕ = 1800 – 1440 = 360, сондықтан параллель. Жауабы: 1) 600; 1200 2) 350; 350 3) 720; 1080 |
Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады.
|
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары Оқулықпен жұмыс. №3.6, №3.8 |
- Ішкі тұстас бұрыштарды атады 1-балл - Сырқы айқыш бұрыштарды атады 1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
|
Тест |
1)Өзара параллель екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған екі айқыш бұрыштың қосындысы 1500 . пайда болған бұрыштардың шамасын табыңдар. А. төртеуі 750-тан, төртеуі - 1050 -тан; В. төртеуі - 750 2)А және N нүктелері ВD түзуіне қарағанда әр түрлі жарты жазықтықтарда жатады. Егер АВD бұрышының градустық өлшемі 750, ал ВDN бұрышының градустық өлшемі 1300 болса, АВ және DN түзулері өзарар параллель бола ма? А. болады; В. болмайды; С. дұрыс жауабы жоқ.-тан, үшеуі 1050-тан; С. әрқайсысы 750-қа тең. 3)Екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде пайда болған сәйкес бұрыштардың шамасына қарап, екі түзудің өзара параллель болатынын (болмайтынын) анықтаңдар.630 және 600. А. параллель болады; В. параллель болмайды; С. дұрыс жауабы жоқ. 4)Екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде пайда болған тұстас бұрыштардың шамасы бойынша, екі түзу өзара параллель бола ма, жоқ па, соны анықтаңдар: 300 және 1500.. А. параллель болады; В. параллель болмайды; С. дұрыс жауабы жоқ. 5)Егер а мен b түзулері өзара параллель, b мен с түзулері өзара параллель болса, а мен с түзулері қалай орналасады? А. а мен с түзулері қиылысады; В. а мен с түзулері де өзара параллель; С. с түзуі а мен b түзулерін қияды. |
|
|
||||||||
5 минут |
|
Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.9 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.9. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары Презентация |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақ |
1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
|
|||||||
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. I-деңгей тапсырмасы
1
ІІ деңгей m және n түзулері параллель ме?
270 ![]() ![]() ![]() ![]() m ![]() n ![]() ![]() ![]() 1530 ІІІ деңгей ЕАС мен ДВС тікбұрышты. ВДС
бұрышы 600. ВД=3 және ДЕ=8 деп алып,
АЕ-ны анықтау керек. Есептер. №1.AB∥CD; EF-қиюшы, (1)
Егер ∠1=110 , ∠2 - ні тауып, себебін түсіндір. Суретте:қабырғаға орналасқан су трубасы көрсетілген. Егер AB IICE, ∠ABC=142o болса, ∠BCE - ны табыңдар? №2. Суретте:қабырғаға орналасқан су трубасы көрсетілген. Егер AB IICE, ∠ABC=142o болса, ∠BCE - ны табыңдар? Оқулықпен жұмыс. №3.10, №3.11 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Дескриптор: - Ішкі тұстас бұрыштарды атады 1-балл - Сырқы айқыш бұрыштарды атады 1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: -бұрыштарды табады 1-балл -тік бұрыштағы АЕ-ны анықтайды 1-балл Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады.
|
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары |
Тапсырманы орындайды |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
5 минут |
|
Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.12 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.12. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары Презентация |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақ |
1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
І 1. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠5=45° пен∠8=135° екені белгілі, 2 және 4 бұрыштарының қосындысын табыңдар.
2. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі тұстас бұрыштардың айырымы 25° екені белгілі. Түзулердің қиылысуында пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар. 3. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠4- ∠5=20° екені белгілі, 2 және 8 бұрыштарының айырмаларын табыңдар.
4. а мен b түзулері параллель, ал к түзуі оларды қиып өтеді. Пайда болған бұрыштар үшін ∠7=∠6 екенін дәлелдеңдер.
ІІ 1. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі айқыш бұрыштарының қосындысы 160°-қа тең. Түзулер қиылысқанда пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар.
2.
. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Сыртқы айқыш
ІІІ 1. Екі параллель түзу және қиюшы түзу берілсе, онда ішкі тұстас бұрыштардың биссектрисcалары перпендикуляр екенін дәлелдеңдер. Топтық жұмыс. Парталас сыныптастарыңмен үшінші деңгей есебін шығарыңдар. Сәйкестік
тестісі. Оқулықпен жұмыс. №3.13, №3.15 |
Дескриптор: - Ішкі тұстас бұрыштарды атады 1-балл - Сырқы айқыш бұрыштарды атады 1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Берілген сөздердің ережесі мен мысалын жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады.
|
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары |
Тапсырманы орындайды |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
5 минут |
|
Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.16 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.16. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары Презентация |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап арқылы. Қандай түзулер параллель түзулер деп аталады? Параллельдік аксиомасы дегеніміз не? Берілген түзуден тыс жатқан нүкте арқылы түзуге параллель неше түзу жүргізуге болады? 1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Математикалық диктант Егер екі параллель түзуді үшіншін түзу қиғанда пайда болған ... Егер екі параллель түзуді үшіншін түзу қиғанда пайда болған ... Егер екі параллель түзуді үшіншін түзу қиғанда пайда болған ... Өзіндік жұмысы Егер екі түзуді үшінші бір
түзу қиғанда пайда болған бұрышта 4 пен 7 - _______________________ 1 мен 9; 2 мен 8- _______________________ 3 пен 7; 4 пен 6 - ___________________________ 1 мен 8; 2 мен 9 -___________________________ 1 мен 7; 3 пен 8; 2 мен 6 ; 4 пен 9 - _________________ Дайын жауаптар бойынша өзіндік бағалау. Сыныппен жұмыс. №15.6, №15.7 Берілген сурет бойынша параллель түзулерді жазу Бағалау. «Серпілген сұрақтар» Топпен жұмыс. №15.10. Бағалау. Кері байланыс. Өзіндік жұмысы № 1: Екі параллель түзуді қиюшы
қиғанда пайда болған айқыш бұрыштардың қосындысы
210 Берілгені: Табу
керек: Шешуі: a және b түзулері параллель болғандықтан, айқыш бұрыштар тең болады. Осыдан, Онда Жауабы: Егер: А. бұрыштарының
бірі Б. бұрыштардың бірі
екіншісінен a және b параллель түзулерін с
қиюшымен қиғанда пайда болған қалған бұрыштарды
табыңыз. А. Берілгені: Табу
керек: Шешуі: 1. 2.
3.
Жауабы: Оқулықпен жұмыс. №3.18 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Топтар келесі топтың тапсырмасын алмасып тексереді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады.
|
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан
оқушылардың орындайтын тапсырмалары |
Тапсырманы орындайды |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.20 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.16үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.20. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары Презентация |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақ |
Берілгені: ΔABC. Дәлелдеу керек: ∠CAB + ∠ABC + ∠ACB = 180°. Дәлелдеуі. C төбесі арқылы AB қабырғасына параллель KT түзуін жүргіземіз. Сонда AC қиюшысы жасайтын ішкі айқыш бұрыштар тең болады, яғни ∠CAB = ∠ACK, сол сияқты, BC қиюшы болғандағы ∠ABC = ∠BCT. ∠KCT жазыңқы бұрыш болғандықтан, ∠KCT = ∠ACK + ∠ACB + ∠BCT = 180°. Демек, ∠CAB + ∠ACB + ∠ABC= 180°. Теорема дәлелденді. Салдар. Кез келген үшбұрыштың кем дегенде екі бұрышы сүйір болады. |
Видеотүсіндіру қарайды. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
https://onlinemektep.net/schedule/28.01.2021/lesson/d170767d-2809-4354-9b39-b483fc97dfa3 Интернет ресурстары |
|||||||
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1.
2. ∆АВС, АВ = ВС <А = 40 <В=? <С=? 1 Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының бірі 50°, ал сыртқы бұрыштарының бірі 85°. Оның қалған ішкі бұрыштарын табыңдар. 2. Үшбұрыштың В төбесіндегі сыртқы бұрышы А төбесіндегі ішкі бұрышынан 3 есе, ал С ішкі бұрышынан 40° артық. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар. Сұрақтар: 1. Үшбұрыш-тар дегеніміз не? Үшбұрыштың негізгі элементтері 2. Үшбұрыш-тың түрлерін ата?Үшбұрыштың ішкі бұрышы дегеніміз не, нешеу? 3. Үшбұрыш-тың қабырғаларына байланысты түрлері. Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері Оқулықпен жұмыс. №3.14, №3.15 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмаларын орындау 1)Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? А. 2700 В. 3600 С. 1800 2)Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? А. 1; В. 2; С. 3. 3)Үшбұрыштың әрбір төбесінде неше сыртқы бұрышы бар? А. 3; В. 1; С. 2.
4)АВС үшбұрышында А. 1570; В. 230; С. 320. 5)Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрышы доғал бола ма? А. болады; В. дұрыс жауабы жоқ; С. болмайды. |
Тапсырманы орындайды |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану Кері байланыс
Үйге тапсырма.№1-2 /е септер жинағынан/ |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.16үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.20. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары Презентация |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақ |
Дәлелдеуі:
Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең.
Үшбұрыштың екі доғал бұрышы болу мүмкін бе? Тең қабырғалы үшбұрыштың әр
бір бұрышы 60
Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||
15минут |
Бекіту тапсырмасы |
№ 1.
Берілгені:
C ![]() A Табу керек:![]() ![]() ![]() Жауабы:
100 2.
Берілгені:
Табу
керек: Жауабы:
65 №2(1) 1.
Берілгені:
Жауабы:
90
І деңгей
ІІ деңгей
∆АВС, АВ = ВС <А = 40 <В=? <С=? ІІІ деңгей Үшбұрыш бұрыштарының қатынасы 4:2:3. Оның барлық бұрыштарын табыңдар Оқулықпен жұмыс. №3.14, №3.15 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары |
Тапсырманы орындайды |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.16 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.18үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.16. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Дәлелдеуі:
Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар І 1. Бұрыштары 1) 45°, 35°, 110° 2) 70°, 60°, 50° 3) 90°, 60°, 45° 4) 55°, 45°, 60° болатын үшбұрыштар бола ма? 2.Берілген екі бұрыш бойынша үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар:
3. Үшбұрыштың сыртқы бұрышының бірі оның ішкі бұрыштарының қосындысының 2/3-не, ал ішкі бұрышының бірі 4/9-не тең. Үшбұрыштың барлық ішкі және сыртқы бұрыштарын табыңдар. 4. Үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 45° кіші, ал үшіншісінен 15° артық. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар. ІІ 1 АВС үшбұрышында ∠А+∠В=110° және∠В+∠С=120°. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар. 2. Үшбұрыштың бұрыштары шамаларының қатынасы 5:7, ал үшінші бұрышы қалған екі бұрыштың кішісінен 44° артық. Үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар. ІІІ Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларының қатынасы 4:2:3. Оның барлық бұрыштарын табыңдар. Қатесі бар геометриялық диктант 1 Үшбұрыштың үш төбесі, үш қабырғасы, үш бұрышы бар. 2. Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180 градусқа тең . 3. Сыбайлас бұрыштар өзара тең болады. 4. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 градусқа тең . 5. Үшбұрышта екі тік бұрыш болады. 6. Тең қабырғалы үшбұрыштың бұрыштары тең болады. 7. Үшбұрышта екі доғал бұрыш болады 8. Үшбұрышта бір бұрышы тік, екінші бұрыш доғал болады 9. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болады. 10. Үшбұрышта бір бұрышы
100 Оқулықпен жұмыс. №3.17 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары |
Тапсырманы орындайды |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.22 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.18үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады
|
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.22. 1. Өткен сабақта біз қандай тақырып меңгердік есімізге түсірейік? 2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? 3. Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары |
|||||||
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc Интернет ресурстары |
|||||||
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. ΔАВС бұрыштары №1. <А <В <С 1 90° ? 30° 2 ? 45° 55° 3 100° ? 40° 4 60° 60° ? №2. А а=5см; в=6см; с=9см. РАВС=? В а+в=21см; с=(а+в)-6см. РАВС=? С а=2,3м; в=а+1,2м; РАВС=10,2м. с=? №3. А <A=70°; <В=30°. <С=? В <A=65°; <В=<A+15°. <С=? С <A=<В; <С=<A*2. <С=? І №4. а) Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрыштың шамасы 1120. үшбұрыштың барлық бұрыштарын анықтаңыз. Жауабы: ә) Үшбұрыштың бұрыштары 3:7:8 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең үлкен бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 800 б) Үшбұрыштың бұрыштары 7:5:6 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең кіші бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 500 в) Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрышының шамасы 1400. үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңыз. Жауабы: 400, 400, 1000 Қатесі бар геометриялық диктант 1 Үшбұрыштың үш төбесі, үш қабырғасы, үш бұрышы бар. 2. Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180 градусқа тең . 3. Сыбайлас бұрыштар өзара тең болады. 4. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 градусқа тең . 5. Үшбұрышта екі тік бұрыш болады. 6. Тең қабырғалы үшбұрыштың бұрыштары тең болады. 7. Үшбұрышта екі доғал бұрыш болады 8. Үшбұрышта бір бұрышы тік, екінші бұрыш доғал болады 9. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болады. 10. Үшбұрышта бір бұрышы
100 Оқулықпен жұмыс. №3.20. |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары Тең қабырғалы үшбұрыштың сыртқы бұрышыш неге тең? А. 1200; В. 1000; С. 1100.
АВС
үбұрышында А. 370 , 350,1080; В. 370 , 350,1100; С. 360 , 350,1080. Тең бүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі сыртқы бұршы 1500.үшбұрыштың табанындағы бір сыртқы бұрышын табыңдар. А. 300; В. 750; С. 650. АВС үшбұрышының В төбесінен түсірілген биіктік В бұрышын 400 және 300 болатын екі бұрышқа бөледі. АВС үшбұрышының бұрыштарын табыңдар. А. 700 , 700, 400; В. 700 , 500, 600; С. 700 , 550, 550. МNK тең бүйірлі үшбұрышының табаны МK. М және К бұрыштары биссектрисаларының қиылысуынан пайда болған МЕК үшбұрышының МЕК бұрышының шамасы 1100 . МNK үшбұрышының бұрыштарының градустық өлшемін табыңдар. А. 700 , 700, 400; В. 650 , 650, 500; С. 750 , 750, 300. |
Тапсырманы орындайды |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
|||||||
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.24. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
|
||||||
Пән/Сынып: |
7 сынып |
||||||
Күні: |
|
||||||
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.18үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; |
||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады
|
||||||
Сабақ барысы: |
|||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.24. 1. Өткен сабақта біз қандай тақырып меңгердік есімізге түсірейік? 2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? 3. Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары |
||
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
||
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. №1.Үшбұрыштың екі төбесіндегі сыртқы бұрыштары 110° және 160°. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар.
№2. Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрышы 49˚. Төбесіндегі бұрышын табыңдар. №3.Үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 45° кіші, ал үшіншісінен 15° артық. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар. Шешімі: ∠1+45=∠2 ∠1-15=∠3 ∠1+∠2+∠3=180 Осы теңдеулерден: 2*∠1+30=∠2+∠3; ∠2+∠3=180-∠1 180-∠1=2*∠1+30 3*∠1=150 ∠1=50˚
№4. Үшбұрыштың сыртқы екі бұрышы 1000-қа және 1500-қа тең. Үшінші сыртқы бұрышын табыңыз. Жауабы: 1100 №5. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 1120-қа тең. Осы бұрышпен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштарының бірі 370. үшбұрыштардың ішкі бұрыштарын есептеңіз. Жауабы: 680, 370, 750
Оқулықпен жұмыс. №3.25. |
Шешімі: a=180-110=70˚ b=180-160=20˚ a+b+c=180˚ c=180-70-20=90˚ a=70˚, b=20˚, c=90˚ Берілген тапсырмаларды орындайды. №2.Шешімі: Теңбүйірлі үшбұрыштар теоремасы бойынша ∠В=∠С ∠A+∠B+∠C=180˚ ∠A=180˚-∠B-∠C ∠A=180˚-49-49=82˚ ∠A=82˚ ∠2=∠1+45=50+45=95 ∠2=95˚ ∠3=35˚ Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
||
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары 1)Тік бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? А. 1 В. 2 С. 3 2)Тең қабырғалы үшбұрыштың әрбір бұрышы неше градустан? А. 450; В. 900; С. 600. 3)Төменгі үш сөйлемнің қайсысы дұрыс: А. үшбұрыштың сыртқы бұрышы екі ішкі бұрышының қосындысына тең; В. үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес екі ішкі бұрышының қосындысына тең; С. үшбұрыштың сыртқы бұрышы үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысына тең . 4)Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бір бұрышы 700. табанына қарсы жатқан бұрышты табыңдар? А. 700; В. 600; С. 400. 5)Үшбұрыштың доғал бұрышыш және тік бұрышыш болуы мүмкін бе? А. мүмкін; В. мүмкін емес; С. дұрыс жауабы жоқ. |
6)Тік бұрышты тең бүйірлі үшбұрыштың бұрыштары неге тең? А. 900 , 400, 500; В. 900 , 450, 450; С. 900 , 600,300. 7)АВD үшбұрышының А және В төбелеріндегі сыртқы бұрышы 980 және 1360. D төбесіндегі сыртқы бұрышын табыңдар. А. 2340; В. 1260; С. 2780.
8)АВС
үбұрышында: А. 400; 1200; В. 550; 850; С. 550, 750. 9)Тік бұрышты үшбұрыштың сыртқы бұрыштарының бірі 1200.оның сүйір бұрыштарын табыңдар. А. 300 , 300; В. 450 , 450; С. 300 , 600. 10)Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 1120-қа тең. Оның осы бұрышпен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштарының бірі екіншісінен 60-қа артық. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарын есептеңдер. А. 380 , 750, 670; В. 370 , 740, 690; С. 680 , 530, 590. |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
|
||
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
|