Материалдар / 7 сынып Химия 2тоқсан
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

7 сынып Химия 2тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Химия 2 тоқсан 7,8,9,10,11 тлық ҚМЖ бар 87754645084 хабарласыңыз
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қазан 2024
243
6 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚМЖ 7-11 сыныптарға жасақталған толық қажет болса 87754645084 Гүлмира К номеріне жазыңыз 2 тоқсан ҚМЖ -2мың тнг бір сыныпка

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 7


Сабақтың тақырыбы:

Атомдар мен молекулалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.1 -атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу

Сабақтың мақсаты:


Құндылыққа баулу




Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-мин

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Иық тірескен бейне » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне иықтарына тіркесе шеңбер жасап тұрып, жақсы тілектер айтады

«Адасқан элементтер» әдісі

Берілген элементтер таңбаларын топтарына топтастыру арқылы топқа бөлінеді.

Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау;


Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, тілектерін білдіреді.


І-топ: Ауа

ІІ-топ: Су

ІІІ-топ: Жер


Мотивациялық сөздер

Арманда!

Сенім арт!

Өзіңді жетілдіре біл!

Қол жеткіз!

Жаңалық аш!

Жеңе біл!

Тек қана алға жылжы!

Өзіңді тыңда!

Қағидадан бас тартпа


Сабақ арнай платформада жасақталған

Топқа бөлу


Сабақтың ортасы

5-15мин

«Барлық заттардың құрамында не бар деп ойлайсыңдар?»

  • «Атом мен молекула арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыңдар?»

  • «Су молекуласын құрайтын атомдар болмаса, не болар еді?»

Сурет: Атомның және молекуланың иллюстрациясы (мысалы, су молекуласы H₂O және оның құрамындағы екі сутек пен бір оттек атомдары). Оқушылардан атом мен молекула арасындағы айырмашылықты анықтауын сұраңыз.

Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 минут)

  • Атом: Барлық заттардың құрылымдық бірлігі, әрі қарай бөлінбейтін ең кіші бөлшек.

  • Молекула: Екі немесе одан да көп атомдардың химиялық байланысуынан құралған бөлшек.

  • Мысал: Көмірқышқыл газы (CO₂), су (H₂O) молекулаларының құрамындағы атомдар.

Сурет: Бірнеше молекула мысалдарын келтіру (мысалы, H₂O, O₂, CO₂).





Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады.



Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!





платформада ұсыну







Сабақтың ортасы


15-30мин



ІІІ. Топтық жұмыс (15 минут)

1-тапсырма: Химиялық диктант

Нұсқаулық: Берілген сөйлемдердегі бос орындарды толтыр.

Атом – заттың ең кіші __________.

Молекула – __________ бірігуінен құралған бөлшек.

Молекула құрамына екі немесе одан да көп __________ кіруі мүмкін.

Мысалы, судың химиялық формуласы __________ деп жазыла

2-тапсырма: Сәйкестендіру

Атомдар мен молекулалардың анықтамаларын дұрыс сәйкестендіріңіз:

Анықтама

Термин

1. Барлық заттардың ең кіші бөлшегі

A. Атом

2. Екі немесе одан да көп атомнан тұратын бөлшек

B. Молекула

3. Сутек пен оттек атомдарының қосындысы

C. Су молекуласы

4. Жай зат атомдардан тұрады

D. Зат

3-тапсырма: Химиялық формулалар құрастыру

Оқушыларға бірнеше химиялық элементтер беріледі. Олардан химиялық формулаларды дұрыс құрастыруын сұраңыз.

Мысал:

Сутек пен оттек – су (H₂O)

Көміртек пен оттек – көмірқышқыл газы (CO₂)

Натрий мен хлор – натрий хлориді (NaCl)


Қатар бойынша тапсырмалар жинағын ұсыныңыз



Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды.

Сызба кесте түрінде ұсынады

Беріліген тасырмаларды сатылайц орындайды









Қатарлар бойынша тапсырманы бірігіп орындайды

Дескрипторлар:

Атомның анықтамасын біледі. (1 балл)

Молекуланың анықтамасын дұрыс жазады. (1 балл)

Барлығы: 2балл

Дескрипторлар:

Атом және молекуланың анықтамасын дұрыс сәйкестендіреді. (1 балл)

Жай зат пен қосылыстың айырмашылығын біледі. (1 балл)

Барлығы: 2 балл


Дескрипторлар:

Химиялық элементтерді дұрыс сәйкестендіреді және формула құрастырады. (1 балл әр формула үшін)

Барлығы: 2 балл







Тетс тапсырмалар, сәйкестендіру, сұраққа жауап

Барлығын орындаған үшін мұғалім баллдары

Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер


Тәжірибе жасауға құрал жабдықтар




















Қатар бойынша жасақталған тапсырмалар жинағы

30-40мин


«Кел жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады

Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар

Жұптасып пікірлеседі.

-Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды.

-Тапсырманы бірлесіп орындайды

Дескриптор:

- бос орынды дұрыс сөздермен толтырады

-дұрыс жауаптарын белгілейді

-Өз ойын жазады

Жалпы - 6 балл.


Мәьіндік тапсырмалар жинағы


40-43мин



Бекіту тапсырмасы

Жеке жұмыс (5 минут)

Есептер тапсырмасы:

Егер бір су молекуласында 2 сутек атомы және 1 оттек атомы болса, онда 5 су молекуласында қанша сутек және қанша оттек атомы болады?

Шешімі:

5 су молекуласында 5 × 2 = 10 сутек атомы және 5 × 1 = 5 оттек атомы болады.


Оқушылар берілген тапсырманы дәптерлеріне орындайды

Дескрипторлар:

Есептеулерді дұрыс орындайды. (1 балл)

Нәтижені дұрыс шығарады. (1 балл)

Барлығы: 2 балл




43-45мин

Қорытындылау және рефлексия (5 минут)

  • Оқушылардан атомдар мен молекулалар туралы не үйренгенін айтып беруін сұраңыз.

  • «Атом мен молекуланың қандай байланысы бар?» деген сұрақ арқылы тақырыпты қорытындылау.


Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жазып кері байланыс жасайды

Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды

1-5балл-3

5-7балл-4

8-10балл-5






Қосымша қатарға ұсынылатын тапсырмалар

1Қатар оқушыларына ұсынылатын тапсырмалар

1. Тест тапсырмалары

  1. Атом қандай мағынаны білдіреді?

    • A) Бөлінетін

    • B) Бөлінбейтін

    • C) Қосылатын

    • D) Жанатын

  2. Атом-молекулалық ілімін алғаш дамытқан ғалым кім?

    • A) Дж.Дальтон

    • B) К.Робертс

    • C) М.В.Ломоносов

    • D) А.Лавуазье

  3. Атом туралы алғаш гипотезаны қай ғалым ұсынды?

    • A) Пифагор

    • B) Демокрит

    • C) Аристотель

    • D) Сократ

  4. М.В.Ломоносовтың "Математикалық химияның элементтері" еңбегі қай жылы шықты?

    • A) 1741

    • B) 1805

    • C) 1860

    • D) 1776

  5. Заттардың құрамына қарай қандай түрлері бар?

    • A) Күрделі және жай зат

    • B) Жанды және жансыз зат

    • C) Қатты және сұйық зат

    • D) Таза және аралас зат

  6. Дж.Дальтон атом-молекулалық ілімін қай еңбегінде сипаттады?

    • A) "Математикалық химияның элементтері"

    • B) "Химиялық философияның жаңа жүйесі"

    • C) "Физикалық негіздер"

    • D) "Атомдық құрылымдар"

  7. Атом сөзі грек тілінде қандай мағына береді?

    • A) Қосылатын

    • B) Бөлінетін

    • C) Бөлінбейтін

    • D) Жойылатын

  8. Заттардың неден құралатыны туралы ойлар қай ғасырда пайда болды?

    • A) Б.з.д. VI ғасыр

    • B) Б.з.д. V ғасыр

    • C) Б.з. III ғасыр

    • D) XIX ғасыр

  9. Бір стакан суда шамамен қанша молекула болады?

    • A) 10610^{6}106

    • B) 101210^{12}1012

    • C) 102410^{24}1024

    • D) 103010^{30}1030

  10. Атом және молекула ұғымдарының нақты анықтамасы қай жылы қабылданды?

    • A) 1741

    • B) 1805

    • C) 1860

    • D) 1900






2. Сәйкестендіру тапсырмасы

Төмендегі сөздерді сәйкес анықтамаларымен сәйкестендіріңіз.

Сөздер

Анықтамалар

Атом

А) Заттың ең кіші бөлшегі, заттың қасиетін сақтайды

Молекула

B) Бөлінбейтін деген мағынаны білдіреді

Демокрит

C) Атом-молекулалық ілімін дамытқан ғалым

М.В.Ломоносов

D) Заттардың бөлінбейтін ұсақ бөлшектерден тұрады деп болжаған

Дж.Дальтон

E) Атомдық ілімді қолданып, кітап жазған ғалым

Жауабы:

  • Атом – B

  • Молекула – A

  • Демокрит – D

  • М.В.Ломоносов – C

  • Дж.Дальтон – E

3. Жұптық тапсырмалар

1. Тапсырма:
Жұптық топтарға бөлініп, бір-бірлеріңізге келесі сұрақтарды қойып, жауап беріңіздер:

  • Атом-молекулалық ілімін алғаш кім дамытты?

  • Демокриттің материя туралы гипотезасы қандай?

  • М.В.Ломоносовтың химия ғылымына қосқан үлесі неде?

2. Тапсырма:
Мәтіндегі мәліметтерді пайдаланып, атом мен молекула арасындағы айырмашылықтарды талқылаңыздар және түсіндірме жасаңыздар.

3. Тапсырма:
Мәтінге сүйене отырып, жай және күрделі заттардың мысалдарын ойлап табыңыздар және олардың айырмашылықтарын талқылаңыздар.


2. Қатар оқушыларына ұсынылатын тапсырмалар


Тест тапсырмалары

  1. М.В.Ломоносов ғылымның қандай салаларында білімін қолданған?

    • A) Физика, химия, математика

    • B) Физика, химия, астрономия, география, тарих

    • C) Биология, химия, физика

    • D) География, биология, философия

  2. Молекулалар қалай пайда болады?

    • A) Физикалық процестер нәтижесінде

    • B) Химиялық реакциялар барысында

    • C) Судың булануы кезінде

    • D) Электр тогы әсерінен

  3. Атомдар арасындағы химиялық байланыстың нәтижесінде не түзіледі?

    • A) Молекулалар

    • B) Иондар

    • C) Радикалдар

    • D) Элементтер

  4. Атом және молекулалар нені сақтайды?

    • A) Заттың массасын

    • B) Заттың қасиеті мен құрамын

    • C) Заттың түсін

    • D) Заттың тығыздығын

  5. Суды айыратын аппарат қалай аталады?

    • A) Термометр

    • B) Барометр

    • C) Электролиз аппараты

    • D) Сепаратор

  6. Атом дегеніміз не?

    • A) Бөлінбейтін ұсақ бөлшек

    • B) Молекулалардың тобы

    • C) Қатты зат

    • D) Сұйықтықтың қасиеті

  7. Молекулалардың негізінде қандай процесстер жүреді?

    • A) Физикалық

    • B) Химиялық

    • C) Термиялық

    • D) Магниттік

  8. Қай ғалым химияның негізін қалап, физиканың заңдарын зерттеді?

    • A) Демокрит

    • B) Дж.Дальтон

    • C) М.В.Ломоносов

    • D) И.Ньютон

  9. Тұрақты электр тогы әсерінен су қандай элементтерге ыдырайды?

    • A) Оттегі мен сутегі

    • B) Көміртек пен сутегі

    • C) Азот пен оттегі

    • D) Сутегі мен гелий

  10. Анализ сөзінің грек тілінен аудармасы қандай мағына береді?

    • A) Қосылу

    • B) Бөліну

    • C) Жіктелу

    • D) Жинақтау

2. Сәйкестендіру тапсырмасы

Төмендегі терминдерді сәйкес анықтамаларымен сәйкестендіріңіз.

Терминдер

Анықтамалар

Молекула

A) Заттың химиялық бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі

Атом

B) Заттың қасиеттері мен құрамын сақтайтын ұсақ бөлшек

М.В.Ломоносов

C) Ғылымның көптеген салаларында білімін қолданған ғалым

Электролиз аппараты

D) Тұрақты ток әсерінен суды сутегі мен оттегіне ыдырататын құрал

Анализ

E) Заттың құрамын анықтау және бөлшектерге жіктеу әдісі

Жауабы:

  • Молекула – B

  • Атом – A

  • М.В.Ломоносов – C

  • Электролиз аппараты – D

  • Анализ – E

3. Жұптық тапсырмалар

1. Тапсырма:
Жұптарда келесі сұрақтарды талқылаңыздар:

  • М.В.Ломоносов ғылымның қандай салаларында жұмыс жасады?

  • Молекула дегеніміз не және оның ерекшеліктері қандай?

  • Суды айыру процесінде қандай элементтер пайда болады?

2. Тапсырма:
Төмендегі сұрақтарға жауап іздеңіздер және талқылаңыздар:

  • Атом мен молекула арасындағы негізгі айырмашылықтар қандай?

  • Электролиз аппараты қандай принцип бойынша жұмыс жасайды?

3. Тапсырма:
Топтық жұмыс жасаңыздар: мәтінді пайдалана отырып, анализ және синтез әдістерінің химияда қандай рөл атқаратынын талқылаңыздар және оны мысалдармен түсіндіріңіздер.



3. Қатар оқушыларына ұсынылатын тапсырмалар

Тест тапсырмалары

  1. Джон Дальтон қандай заңдарды ашты?

    • A) Архимед заңы мен Паскаль заңы

    • B) Біркелкі ұйғару заңы және еселі қатынас заңы

    • C) Гравитация заңы және масса сақталу заңы

    • D) Тербеліс заңы және жылу сақталу заңы

  2. Жай заттар дегеніміз не?

    • A) Атомдардың әр түрінен түзілген заттар

    • B) Атомдардың бір түрінен түзілген заттар

    • C) Молекулалардың бір түрінен түзілген заттар

    • D) Молекулалардың әр түрінен түзілген заттар

  3. Күрделі заттар қалай пайда болады?

    • A) Бір элементтің атомдарынан

    • B) Әртүрлі элементтердің атомдарынан

    • C) Тек оттек атомдарынан

    • D) Су молекулаларынан

  4. Қандай заттарға жай заттардың мысалдары жатады?

    • A) Мыс, темір, оттек

    • B) Қант, су, сода

    • C) Азот, көміртек, натрий хлориді

    • D) Аммиак, этан, сутегі

  5. Джон Дальтон қандай теория жасады?

    • A) Кванттық теория

    • B) Жылу теориясы

    • C) Атомдық теория

    • D) Магниттік теория

  6. Судың молекуласы неден құралады?

    • A) Бір ғана элементтен

    • B) Сутек пен оттек элементтерінен

    • C) Темір мен оттек элементтерінен

    • D) Көміртек пен сутек элементтерінен

  7. Күрделі заттар қандай қосылыстар деп аталады?

    • A) Физикалық қосылыстар

    • B) Химиялық қосылыстар

    • C) Механикалық қосылыстар

    • D) Оптикалық қосылыстар

  8. Жай заттар қандай қасиетке ие?

    • A) Бір ғана химиялық элементтен тұрады

    • B) Екі не одан да көп химиялық элементтен тұрады

    • C) Әртүрлі молекулалардан тұрады

    • D) Қосылып кеткен химиялық қосылыстардан тұрады

  9. Судың формуласы қандай?

    • A) O₂

    • B) CO₂

    • C) H₂O

    • D) N₂

  10. Жай заттарға темір, мыс және қандай элемент жатады?

    • A) Сутек

    • B) Оттек

    • C) Көміртек

    • D) Азот







2. Сәйкестендіру тапсырмасы

Төмендегі сөздерді сәйкес анықтамаларымен сәйкестендіріңіз.

Сөздер

Анықтамалар

Жай заттар

A) Әртүрлі элементтердің атомдарынан тұратын заттар

Күрделі заттар

B) Бір ғана химиялық элементтен түзілген заттар

Джон Дальтон

C) Атомдық теория жасаған ғалым

Сутек және оттек

D) Судың құрамында кездесетін элементтер

Біркелкі ұйғару заңы

E) Қыздырғанда газдардың белгілі заң бойынша әрекет ететіні туралы заң

Жауабы:

  • Жай заттар – B

  • Күрделі заттар – A

  • Джон Дальтон – C

  • Сутек және оттек – D

  • Біркелкі ұйғару заңы – E

3. Жұптық тапсырмалар

1. Тапсырма:
Жұптарыңызбен келесі сұрақтарды талқылаңыздар:

  • Джон Дальтонның атомдық теориясының негізгі қағидалары қандай?

  • Жай және күрделі заттардың негізгі айырмашылықтары қандай?

  • Судың молекуласы қандай элементтерден тұрады?

2. Тапсырма:
Суретті пайдаланып, судың молекулаларының құрылымын түсіндіріңіздер және әрбір элементтің рөлін анықтаңыздар.

3. Тапсырма:
Мәтінге сүйене отырып, жай және күрделі заттардың қасиеттері туралы жоба жасаңыздар. Жай және күрделі заттардың мысалдарын келтіріңіздер және оларды химиялық құрамына қарай салыстырыңыздар.


Оқулықтағы сұрақтарға жауаптар

Атом және молекула ұғымдарының айырмашылығы неде?

  • Атом – заттың ең кіші бөлінбейтін бөлшегі, химиялық элементтің негізгі құрылымдық бөлігі. Атом химиялық реакцияға түскен кезде басқа атомдармен қосылып молекулалар түзеді.

  • Молекула – заттың қасиеттерін сақтайтын, атомдардың химиялық байланысы арқылы түзілетін бөлшек. Молекулалар химиялық реакциялар кезінде заттардың құрамын сақтап, бір-бірімен қосылып немесе ажырай алады.

Shape1

2. Мына тұжырымдарды дәлелдейтін қандай тәжірибелерді білесің?

а) Заттар молекулалардан тұрады;

  • Заттардың молекулалық құрылымын дәлелдейтін тәжірибе ретінде газдардың қысымының температураға байланысты өзгеруін зерттейтін тәжірибелерді айтуға болады. Мысалы, Бойль-Мариотт заңы бойынша, қысым мен көлемнің кері пропорционалдығын тексеру молекулалардың қозғалысы бар екенін және заттар молекулалардан тұратынын дәлелдейді.

ә) Молекулалар атомдардан түзіледі;

  • Судың электролизі тәжірибесі молекулалардың атомдардан түзілетінін дәлелдейді. Электролиз процесі кезінде су (H₂O) молекуласы құрамындағы сутек пен оттек атомдарына ыдырайды. Бұл молекуланың атомдардан құралғанын көрсетеді.

Shape2

3. Жай заттардың күрделі заттардан қандай айырмашылықтары бар?

  • Жай заттар – бір ғана химиялық элементтің атомдарынан түзілген заттар. Мысалы, оттек (O₂), сутек (H₂), темір (Fe) сияқты заттар.

  • Күрделі заттар – әртүрлі химиялық элементтердің атомдарынан түзілген заттар. Мысалы, су (H₂O), көмірқышқыл газы (CO₂), ас тұзы (NaCl) сияқты заттар.

Shape3

4. Сөз тіркестерінің қайсысы дұрыс?

  • а) ауа молекуласы – дұрыс емес (ауа қоспа, молекула емес).

  • ә) сут молекуласы – дұрыс емес (дұрысы – су молекуласы, өйткені «сут» сөзі зат атауына сәйкес келмейді).

  • б) гелий атомы – дұрыс (гелий жеке атомдар түрінде кездеседі).

  • в) сутек молекуласы – дұрыс (сутек молекуласы H₂ түрінде болады).

Shape4

5. Келесі сөйлемдердегі көп нүктенің орнына тиісті ұғымдарды қойып оқыңыз:

  • а) Ауа – қоспа, оның құрамына оттек молекуласы кіреді.

  • ә) Су молекуласы сутек пен оттектің атомдарынан түзілген.

  • б) Йод молекуласы ауаға таралуына байланысты иісі бөлінеді.

  • в) Құрамында қант молекуласы болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.







Жұптық тапсырмалар

Атомдар мен молекулалар

Атомдар мен молекулалар – химияның негізгі құрылыс блоктары. Атом – заттың негізгі бірлігі, ол элементтің барлық қасиеттерін сақтайды. Молекула – екі немесе одан көп атомдардың химиялық байланысу арқылы қалыптасқан бөлшегі. Атомдар мен молекулалар арасындағы айырмашылықтарды түсіну химияның көптеген аспектілерін анықтауға көмектеседі.

Fill in the Blank: Fill in the blank with the correct words.

  1. Атом – заттың ең кіші __.

  2. Молекула – екі немесе одан көп __ бірігуінен пайда болады.

  3. Атомдар __ арқылы молекулаға айналады.

  4. Барлық заттар __ тұрады.

  5. Химиялық элементтердің әртүрлілігі олардың __ байланысты.

Word bank: атомдар, молекула, атом, химиялық байланыс, құрылыс блоктары

Multiple Choice Questions: Choose the correct answer from the choices for each question.

  1. Атом дегеніміз не?

    • a) Заттың ең үлкен құрамы

    • b) Екі немесе одан көп атомдардың жиынтығы

    • c) Заттың ең кіші бірлігі

    • d) Элементтердің қоспасы

  2. Молекула қалай пайда болады?

    • a) Атомдар қозғалысы арқылы

    • b) Химиялық байланысу арқылы

    • c) Жылу әсерінен

    • d) Механикалық қысым арқылы

  3. Атомдар нені құрайды?

    • a) Электр тоғын

    • b) Жарық сәулесін

    • c) Молекулаларды

    • d) Судың қасиетін

  4. Қайсысы химиялық элементтердің негізгі қасиеті?

    • a) Олардың түсі

    • b) Олардың иісі

    • c) Олардың атомдарының саны

    • d) Олардың ерігіштігі

  5. Атомдар мен молекулалардың басты айырмашылығы неде?

    • a) Молекулалар тек бір атомнан тұрады

    • b) Атомдар тек бір молекуладан тұрады

    • c) Молекулалар бірнеше атомнан тұрады

    • d) Атомдар бірнеше молекулада болады

Open Ended Questions: Answer the following questions in complete sentences:

  1. Атомдар мен молекулалар арасындағы басты айырмашылықтарды түсіндіріңіз.

Shape5

  1. Неге молекулалар атомдардан құралады деп ойлайсыз?

Shape6

  1. Атомдар мен молекулалардың маңыздылығы туралы не айтасыз?

Shape7

Answer Key:

Fill in the Blank:

  1. Атом

  2. атомдар

  3. химиялық байланыс

  4. құрылыс блоктары

  5. молекула

Multiple Choice Questions:

  1. c) Заттың ең кіші бірлігі

  2. b) Химиялық байланысу арқылы

  3. c) Молекулаларды

  4. c) Олардың атомдарының саны

  5. c) Молекулалар бірнеше атомнан тұрады

Open Ended Questions:

  1. Атомдар заттың ең кіші бірлігі болып табылады, ал молекулалар – екі немесе одан көп атомдардың химиялық байланысу арқылы қалыптасқан бөлшектері.

  2. Молекулалар атомдардан құралады, себебі олар өзара химиялық байланысу арқылы заттың күрделі құрылымын құрайды.

  3. Атомдар мен молекулалар заттың негізгі құрылыс блоктары болып табылады, сондықтан олар заттардың қасиеттері мен өзгерістерін түсінуге көмектеседі.

Reminder for Teachers: Review the answer key closely to ensure accuracy, especially in complex topics.























Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 7


Сабақтың тақырыбы:


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты


Сабақтың мақсаты:


Құндылыққа баулу




Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2мин

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Иық тірескен бейне » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне иықтарына тіркесе шеңбер жасап тұрып, жақсы тілектер айтады Спиртшам,газ горелкасы,зертханалық тұрғы суреттері арқылы топқа бөлемін

Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау;


Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, тілектерін білдіреді.


1-топ

2-топ

3-топ



Мотивациялық сөздер

Арманда!

Сенім арт!

Өзіңді жетілдіре біл!

Қол жеткіз!

Жаңалық аш!

Жеңе біл!

Тек қана алға жылжы!

Өзіңді тыңда!

Қағидадан бас тартпа


Сабақ арнай платформада жасақталған

Топқа бөлу


Сабақтың басы

2-7мин

Алдыңғы білім

Ттс тапсырмаларын ұсыну

Оқушылар алдыңғы білімдерін еске түсіре отырып тест тапсырмасын орындайды


Дескрипторы:

-дұрыс жауаптарын белгілейді

әр жауапқа -1балл

Тест тапсырмалар жинағы


Сабақтың ортасы

7-15мин

«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу арқылы ұжымдық талқылауды суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады

.

"Кинометафора" әдісі

Оқушыларға бейнекөрсетілім көрсетіледі
Мұғалім қосымша түсіндірме жүргізеді
Теорияны бекіту тапсырмаларын ұсынады






Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады.


Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!












Дескриптор:

Бағалау

платформада ұсыну











Сабақтың ортасы


15-30мин




Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды. Суреттерді қолдана отырып өз тұжырымдарын ұсынады

Бағалау критерийі:

-


Топтар бірін бірі бағалайды


Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер


Тәжірибе жасауға құрал жабдықтар

30-40мин


«Ке жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады

Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар

Жұптасып пікірлеседі.

-Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды.

-Тапсырманы бірлесіп орындайды

Дескриптор:

- бос орынды дұрыс сөздермен толтырады

-дұрыс жауаптарын белгілейді

-Өз ойын жазады

Жалпы - 6 балл.


Мәьіндік тапсырмалар жинағы


40-43мин



Қорытынды тапсырма

Оқушылар үш – үштен тақтаға шығады.

Екі оқушы дойбы тақтасындағы тастарды сұрақтарға жауап бере отырып жылжытады.Үшінші оқушы олардың жауаптарын «Жұлдызша» арқылы бағалайды

Дескриптор



43-45мин

«Ақылды химиктер » әдісі

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қабылдайды


Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жащып кері байланыс жасайды

Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды

1-5балл-3

5-7балл-4

8-10балл-5












































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!