Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
Алгоритмдер түрлерін біледі, тармақталған алгоритмдерді құру операторларын қолданып код жазады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3. Психологиялық жағымды ахуал орнату. |
Топтастыру «Екілікке саналу» әдісі арқылы 2 топқа бірігеді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. . |
Бағалау: Топтар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Қағаз қиындылары |
|
|||
|
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Өзіңді тексер! Read() пен seek() функцияларынның айырмашылығы мен ерекшеліктерні атаңыз. І топ - сабақтың тақырыбын, ІІ топ - сабақтың мақсатын айтады |
|
Қошеметтеу арқылы бағалау |
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабаққа кіріспе Оқушыларға жаңа білім бөлімі бойынша мұғалімнің түсіндіру кіріспе сөзі жүргізіледі. Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға бағытталады. |
(Ұ) Сөздікпен жұмыс. «Insert-түртіп алу» әдісі. Тармақталу алгоритмі Шарт If, else... |
|
7-сынып оқулығы. TopIQ.kz |
|
|||
|
|
(Т) Талқылау Оқулықты оқып біткен соң, топтар арасында топтық жұмыс жүргізіледі. І топ: Программада үш санның үлкенін табу үшін қандай алгоритмге сүйенеді? ІІ топ: Программада қолданылған шарт тексеру операторының құрылымы қандай ІІІ топ: Программа кодын талдап, блоксхемасын құрастырыңдар. Мақсаты: Жаңа сабақ бөліміндегі оқыған ақпараттарын топтық талқылау барысында тереңірек түсінеді. |
1-тапсырма Берілген a, b және c сандарының үлкенін табуға арналған программа кодына төмендегі сұрақтар бойынша талдау жүргізіңдер: Программа коды: a=int (input () ) b=int (input () ) c=int (input () ) max=a if max < b: max=b if max < c: max=c print (max) |
Дескриптор:
|
|
|
|||
|
|
ЖЖ. «Құпиясөз қою» Белгіленген құпияссөзді енгізгенде «Дұрыс!», қате енгізгенде «Құпиясөз қате!» деген хабарлама шығу керек
ӨЖ. «Тиісті шартты жаз!» Берілген кодта тиісті шартты жазыңыз. 1. берілген а саны оң болса а ның өзін шығар, теріс болса квадратын шығар. 2. берілген c саны теріс болса 10 ға арттыр, әйтпесе, 2 еселеп шығар
Қорытынды. Төменде берілген қорытындылау сұрақтарына жауап береді.
Шарт тексеру операторының қысқа және толық жазылу құрылымдарының қандай айырмашылықтары бар? Себебін түсіндір |
print(‘құпиясөз енгіз’) parol=input() if parol==’python’: print(‘Дұрыс!’) else: print(‘Құпиясөз қате!’)
1. print(‘a=’) a=int(input()) if ______________ print(a) else: print(___)
2. print(‘a=’) _______________ if ______________ print(c+10) else: print(________)
|
Дескриптор:
|
|
|
|||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Сабақты бекіту «Бес саусақ» әдісі
|
Өзімді қалай сезіндім? -Басқаларға көмегім тиді ме? -Бүгін көңіл күйім қандай болды? -Бүгін сабақ ұнады ма? -Бүгін не үйрендім? . |
«5 саусақ» парақшалары |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып информатика ҚМЖ, Тармақталған алгоритмдерді программалау
7 сынып информатика ҚМЖ, Тармақталған алгоритмдерді программалау
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
Алгоритмдер түрлерін біледі, тармақталған алгоритмдерді құру операторларын қолданып код жазады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3. Психологиялық жағымды ахуал орнату. |
Топтастыру «Екілікке саналу» әдісі арқылы 2 топқа бірігеді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. . |
Бағалау: Топтар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Қағаз қиындылары |
|
|||
|
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Өзіңді тексер! Read() пен seek() функцияларынның айырмашылығы мен ерекшеліктерні атаңыз. І топ - сабақтың тақырыбын, ІІ топ - сабақтың мақсатын айтады |
|
Қошеметтеу арқылы бағалау |
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабаққа кіріспе Оқушыларға жаңа білім бөлімі бойынша мұғалімнің түсіндіру кіріспе сөзі жүргізіледі. Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға бағытталады. |
(Ұ) Сөздікпен жұмыс. «Insert-түртіп алу» әдісі. Тармақталу алгоритмі Шарт If, else... |
|
7-сынып оқулығы. TopIQ.kz |
|
|||
|
|
(Т) Талқылау Оқулықты оқып біткен соң, топтар арасында топтық жұмыс жүргізіледі. І топ: Программада үш санның үлкенін табу үшін қандай алгоритмге сүйенеді? ІІ топ: Программада қолданылған шарт тексеру операторының құрылымы қандай ІІІ топ: Программа кодын талдап, блоксхемасын құрастырыңдар. Мақсаты: Жаңа сабақ бөліміндегі оқыған ақпараттарын топтық талқылау барысында тереңірек түсінеді. |
1-тапсырма Берілген a, b және c сандарының үлкенін табуға арналған программа кодына төмендегі сұрақтар бойынша талдау жүргізіңдер: Программа коды: a=int (input () ) b=int (input () ) c=int (input () ) max=a if max < b: max=b if max < c: max=c print (max) |
Дескриптор:
|
|
|
|||
|
|
ЖЖ. «Құпиясөз қою» Белгіленген құпияссөзді енгізгенде «Дұрыс!», қате енгізгенде «Құпиясөз қате!» деген хабарлама шығу керек
ӨЖ. «Тиісті шартты жаз!» Берілген кодта тиісті шартты жазыңыз. 1. берілген а саны оң болса а ның өзін шығар, теріс болса квадратын шығар. 2. берілген c саны теріс болса 10 ға арттыр, әйтпесе, 2 еселеп шығар
Қорытынды. Төменде берілген қорытындылау сұрақтарына жауап береді.
Шарт тексеру операторының қысқа және толық жазылу құрылымдарының қандай айырмашылықтары бар? Себебін түсіндір |
print(‘құпиясөз енгіз’) parol=input() if parol==’python’: print(‘Дұрыс!’) else: print(‘Құпиясөз қате!’)
1. print(‘a=’) a=int(input()) if ______________ print(a) else: print(___)
2. print(‘a=’) _______________ if ______________ print(c+10) else: print(________)
|
Дескриптор:
|
|
|
|||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Сабақты бекіту «Бес саусақ» әдісі
|
Өзімді қалай сезіндім? -Басқаларға көмегім тиді ме? -Бүгін көңіл күйім қандай болды? -Бүгін сабақ ұнады ма? -Бүгін не үйрендім? . |
«5 саусақ» парақшалары |
|||||
шағым қалдыра аласыз














