7 сынып Жануарлардағы қанайналым мүшелері буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

7 сынып Жануарлардағы қанайналым мүшелері буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар

Материал туралы қысқаша түсінік
Жануарлардағы қанайналым мүшелері буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Заттардың тасымалдануы

Бөлім:



Педагогтің Т.А. Ә


Күні:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.3.6 - жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу

Сабақтың мақсаты

жануарларда заттар айналымына қатысты мүшелерді біледі.

жануарлардың қанайналым жүйесінің типтерін сипаттай алады.

қан тамырларының және жүректің құрылысындағы байланысты және олардың қызметтерінің арасындағы байланысты түсіндіре алады.

Бағалау критерийі

1.Заттар тасымалдайтын мүшелерді сипаттайды.

2. Заттар тасымалдайтын мүшелер типтерін ажыратады.

Құндылыққа баулу

Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.

Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.

Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.

Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.

Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.

Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресустар

Сабақтың басы

0-3 мин








3-7 мин









І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін “Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады.



Топқа бөлу


Алдыңғы білім Сілтемемен берілген сызықтар арқылы не көрсетілген? Салыстырып дәптерге жазыңызыдрар?

Ксилема недене тұрады? Флоэма ше?

Алдыңғы сабақ пен жаңа тақырыпты байланыстыру мақсатында жануар суретін ұсыну


Ө сімдіктерде бейнеленген көк, қызыл түс жануарларда да не үшін ұсынылған?

Жануарларда қоректік заттар қалай тасымалданады деп ойлайсыздар?

Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне гүл беру арқылы жақсы тілектер айтады, психологиялық ахуал қалыптастырады.




Оқушылар берілген суреттерді алдыңғы білімді жаңа сабақпен байланыстырады. Болжамды жауаптарын ұсынады


Ксилема қандай ұлпадан тұрады?

Флоэма ше?

Өсімдік осындай ұлпасыз тіршілік ете ала ма?


Бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.



Дескриптор:

-



Сабақтың ортасы

7-35 мин

Жаңа сабақ Оқушыларға бейнекөрсетілім ұсынады

«Түсіндіру» айдарындағы жылдам сұрақтар ұсынады: Мұғалім түсіндірме жүргізеді

1. Қан айналым дегеніміз не?

2.Қан айналым мүшелерін атаңдар?

3.Жүрек қандай қызмет атқарады?

4.Тұйық қан айналым дегеніміз не?

Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсыну

Оқушылар бейнекөрсетілімді мұқият қарап қажетті ақпараттарды жазып алады, мұғалімнің түсіндірмесін қолдана отырып теорияны бекіту тапсырмасын орындап, сұрақтарға жауап береді

Дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді

-буынаяқталырадың қанайналым мүшелерін анықтайды-2балл

Слаид

https://youtu.be/W3AO6fO0l0Q?si=0uTBZwDI_Hc3ir92

https://learningapps.org/watch?v=pct2ugbs523



«Кел жұптасайық» әдісін қолданып оқушыларды қалаған оқушымен жұптасытырып тапсырмалар ұсыну

1-тапсырма Ағзалардың қанайналым жүйесінің ерекшелігін сипаттаңыз.

(b) Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесін салыстырып,

ағзалардың қанайналым жүйесіндегі өзгерістің себебін түсіндіріңіз.

2-тапсырма

Платформада жасақталған ерекше тапсырмалар ұсыну

https://learningapps.org/view27787168

Оқушылар өз қалаулары бойынша жұптасады, берілген тапсырманы орындап, топқа келіп жауаптарын тексереді.


Жануарларда заттар тасымалына қатысатын

мүшелерді анықтайды

Дескриптор


омыртқасыз жануарлардың қанайналым жүйесінің ерекшелігін сипаттайды-1 балл;

омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесінің ерекшелігін сипаттайды-1 балл;

− − қандауыршаның қанайналым жүйесі мүшелерін бегілейді-2балл



















https://learningapps.org/watch?v=p6iy8unhk23



Топтық жұмыстар ұсыну

1-топ Жануарлардың қанайналым жүйесінің маңыздылығын түсіндіреді.

2-топ Ағзалардың қанайналым жүйесінің ерекшіліктерін айтады.

3-топ Омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесін түсіндіреді

Топтарға платформада жасақталған тапсырмалар ұсыну


Бағалау критерийі:

-суретті қолдана отырып жануралырадың қанайналым жүйесін түсіндіреді






https://learningapps.org/watch?v=p1abf87gn23


«Биологиялық сұрақ» әдісі арқылы сұрақты толықтырады және жауап беру арқылы алған білімдерін жинақтайды;


1. Қанайналым дегенімі..........не?

2. Қанайналымға ...............,........................мүшелер жатады.

3. Жүрек қандай .............атқарады?

4. Тұйық қанайналым шеңбері ....................не?

5. Ашық қанайналым ................не?

6. Бауырымен жорғалаушылардың жүрегі.................................бөлімдері.

7. Қосмекенділердің жүрегі..................................бөлімді.

8. Буынаяқтылардың қанайналым жүйесі...................

9. Ұлулардың қанайналым жүйесі.............................

Сәйкестендір тапсырмасын платформада ұсыну

Бағалау критерийі


-Жануарларға тән қан айналым жүйесінің типтерін зерделейді;



(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)

Дескриптор:


-сұрақтың жауабын толықтырады-1 балл;

-қан айналу жүйесінің типтерін жазады-1 балл;











https://wordwall.net/ru/resource/62590860


Бекіту тапсырмасын «wardwall» платформасында тест түрінде ұсыну



«Шульманның үш көмекшісі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Бекіту тапсырмасын орындайды




Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Дескриптор:

-тест тапсырмасын орындайды-2балл



Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».

https://wordwall.net/ru/resource/62589274





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.11.2023
574
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі