|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Тірі ағзаларды жүйелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.1.1 - жүйелеудің маңызын түсіндіру; 7.1.1.2 - жүйелеуде тірі ағзалардың орнын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жүйелеуге анықтама беру Жіктеудің сызбанұсқасын аяқтау Берілген жануарды жіктеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы0-1минут
2-3 минут
4-5 минут
6-12 минут
Сабақтың ортасы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. А)Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Б)Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Кездесу» ойыны.
«Қағаз қиындылары» суреттер арқылы 3топқа бөлінеді. 1 топ:Өсімдіктер 2 топ:Жануарлар 3 топ: Саңырауқұлақтар Сабақтың кезеңдерімен және бағалау парағымен таныстырады.
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл» әдісі. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға көрнекі жұмбақ суреттер көрсетіледі.
Сурет 1.1 Сурет 1.2 1. 1.1 суретте тірі ағзалрады қандай патшалықтары бейнеленген? Тағы қандай жүйелеу түрлерін атай аласыздар? 2. 1.2 суреттегі ғалымды бұл тақырыппен қалай байлансытырасыздар? Тақырыптың термин сөздерін анаграмма тапсырмасын орындату арқылы ұсынады
Т. «Медиа» әдісі. «Жасушаның негізгі компоненттері» тақырыбында бейнежазба көрсетіледі.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші келмеген оқушыларды айтады. Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың бойындағы қасиеттерін айтады.
Оқушылар сабақтың кезеңдерімен, бағалау жүйесімен танысады.
Оқушылар берілген суреттер арқылы сұрақтарға жацап береді, ұжымдық талқылау жүргізеді. Өз ойларымен бөліседі Тақырыпты ашады
Оқушылар тақырыптың термин сөздерін анаграмма тапсырмасын орындап анықтап, жазып алады.
Оқушылар бейнежазбаны мұқият тыңдап, тапсырмаларды орындайды. |
Бағалау парағы арқылы бағаланады.
8-7 - «5» жарайсың, 6-5 – «4» жақсы 4-3 – «3» орташа 2-1 – «2» талпын
ҚБ, «Мадақтау»
Жаңа сабақты анықтауда өз ойын еркін білдірген оқушыларды мадақтама сөздер көмегімен ынталандырып отырады.
Мадақтама сөздер көмегімен ауызша оқушыларды ынталандырып отырады.
|
Оқулық,дәптер
Жануарлар, өсімдіктер, саңырауқұлақтар суреттері бар кеспе қағаздары.
анаграмма https://wordwall.net/ru/resource/60540023
Көрнекі суреттер, https://youtu.be/ewdOU_T7FLk?si=DyaU_40pNkMOVFU3 https://youtu.be/nPl5Ap-2-v4?si=YIY2330WWmejfKAk
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
18-20 минут
ЕББҚ
|
Тапсырма- 1. «Суреттер сыры» . Жеке жұмыс.
1.Берілген суреттегі жүйелеу түрлерін ажыратып көрсетіңіз 2. Жүйелеудің анықтамасын беріңіз. .................................................................................................................................................................................................................................. В) Жіктеудің сызбанұсқасын аяқтаңыз.
1 Жануарлар дүниесі 2. ........................ 3.................................... 4................................ 5........................ 6........................... 7................................ Күрделінген тапсырма С) В тапсырмасына сүйене отырып, жыртқыштар отрядының қасқырлар тұқымдасы Қызыл қасқыр түрін жіктеңіз.
Оқушының қызығушылығын арттыратын тапсырмалар ұсынады
|
Оқушылар жеке-жеке өздері тапсырманы дәптерге орындайды. Суреттегі жүйелеу түрлеірн атап, анықытамасын береді Сызбанұсқа құрып,
Оқушы мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: -Жүйелеу терминіне толық анықтама бере алады-1бал Жіктеудің сызбанұсқасын ретпен жазып, атап шығады Жалпы – 2 балл. ҚБ. «Мақтау, мадақтау».
Дескриптор: -өсімдіктің жүйелеу ретін дұрыс сәйкестендіре отырып жүйелеу-1балл
|
Кеспе қағаздары https://learningapps.org/view31409270
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20-35минут
|
. Тапсырма 1. (а)Суретте құс берілген.
Сурет 1.1
Басқа омыртқалыларда болмайтын тек құстарға ғана тән, сыртқы құрылысындағы екі ерекшелікті жаз. 1…………………………………………………………………………………………………….. 2…………………………………………………………………………………………………….. (б) Берілген құсты таксономиялық бірлікте жікте. Түр:........................................................................................... Туыс: ........................................................................................ .................................................................................................. .................................................................................................. ..................................................................................................
|
Оқушылар берілген тапсырманы бірлесіп орындайды. Мәтінмен танысып жасуша түрлерін анықтайды
Оқушылар берілген тапсырманы кітаппен жұмыс жасап жұппен талылап орындайды
|
Дескриптор: - Құстардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктерді атай алады:
тұмсықтары мүйізденген;
Жалпы балл -2балл. ҚБ: «Пікір алмасу»
|
Кеспе қағазы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3минут Кері байланыс минут 2-минут
Үй тапсырмасы
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы
Пәні:
Бөлім:
Тірі ағзаларды
жүйелеу
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Сабақтың
тақырыбы: Өсімдіктер мен жануарларды
жүйелеудің маңызы.
Оқу
мақсаты: 7.1.1.1 - жүйелеудің маңызын
түсіндіру; 7.1.1.2 - жүйелеуде тірі
ағзалардың орнын анықтау
Сабақтың
мақсаты: Жүйелеуге анықтама
беру Жіктеудің сызбанұсқасын
аяқтау
Берілген жануарды
жіктеу
Құндылыққа
баулу Оқушылар бір – бірінің ойын
тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен
жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын
сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне
білу.
Сабақтың барысы: Сабақтың
кезеңі// уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы0-1минут 2-3 минут 4-5
минут 6-12
минут
Сабақтың ортасы 1.Ұйымдастыру
кезеңі. А)Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды
түгелдеу. Б)Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
«Кездесу»
ойыны. «Қағаз қиындылары» суреттер арқылы
3топқа бөлінеді. 1 топ:Өсімдіктер 2 топ:Жануарлар 3 топ: Саңырауқұлақтар Сабақтың кезеңдерімен және бағалау
парағымен таныстырады.
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл»
әдісі.
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға
көрнекі жұмбақ суреттер
көрсетіледі.
Сурет 1.1 Сурет
1.2
1. 1.1 суретте тірі ағзалрады қандай
патшалықтары бейнеленген? Тағы қандай жүйелеу түрлерін атай
аласыздар?
2. 1.2 суреттегі ғалымды бұл тақырыппен қалай
байлансытырасыздар?
Тақырыптың термин сөздерін анаграмма
тапсырмасын орындату арқылы
ұсынады
Т. «Медиа»
әдісі.
«Жасушаның негізгі компоненттері» тақырыбында
бейнежазба көрсетіледі.
Оқушылар
мұғаліммен амандасады. Кезекші келмеген оқушыларды
айтады. Жай әуенмен екі шеңбер
болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап,
баланың бойындағы қасиеттерін
айтады. Оқушылар
сабақтың кезеңдерімен, бағалау жүйесімен
танысады. Оқушылар
берілген суреттер арқылы сұрақтарға жацап береді, ұжымдық талқылау
жүргізеді. Өз ойларымен бөліседі Тақырыпты ашады Оқушылар
тақырыптың термин сөздерін анаграмма тапсырмасын орындап анықтап,
жазып алады. Оқушылар бейнежазбаны мұқият
тыңдап, тапсырмаларды
орындайды. Бағалау
парағы арқылы бағаланады. 8-7 - «5»
жарайсың, 6-5 – «4»
жақсы 4-3 – «3»
орташа 2-1 – «2»
талпын ҚБ,
«Мадақтау» Жаңа
сабақты анықтауда өз ойын еркін білдірген оқушыларды мадақтама
сөздер көмегімен ынталандырып
отырады. Мадақтама сөздер көмегімен ауызша оқушыларды ынталандырып
отырады.
Оқулық,дәптер Жануарлар, өсімдіктер,
саңырауқұлақтар суреттері бар кеспе
қағаздары. анаграмма https://wordwall.net/ru/resource/60540023
Көрнекі
суреттер, https://youtu.be/ewdOU_T7FLk?si=DyaU_40pNkMOVFU3
https://youtu.be/nPl5Ap-2-v4?si=YIY2330WWmejfKAk
18-20
минут ЕББҚ
Тапсырма- 1. «Суреттер сыры» .
Жеке
жұмыс. 1.Берілген суреттегі жүйелеу түрлерін ажыратып
көрсетіңіз
2. Жүйелеудің анықтамасын
беріңіз.
..................................................................................................................................................................................................................................
В) Жіктеудің сызбанұсқасын
аяқтаңыз.
1 Жануарлар дүниесі 2.
........................ 3....................................
4................................
5........................
6...........................
7................................
Күрделінген
тапсырма
С) В тапсырмасына сүйене отырып, жыртқыштар
отрядының қасқырлар тұқымдасы Қызыл қасқыр
түрін
жіктеңіз. Оқушының қызығушылығын
арттыратын тапсырмалар ұсынады Оқушылар жеке-жеке өздері
тапсырманы дәптерге орындайды. Суреттегі жүйелеу түрлеірн атап,
анықытамасын береді Сызбанұсқа
құрып,
Оқушы мұғалімнің көмегімен
тапсырманы орындайды
Дескриптор: -Жүйелеу терминіне толық
анықтама бере алады-1бал Жіктеудің сызбанұсқасын ретпен
жазып, атап шығады Жалпы
– 2
балл. ҚБ.
«Мақтау, мадақтау». Дескриптор: -өсімдіктің жүйелеу ретін дұрыс сәйкестендіре
отырып жүйелеу-1балл
Кеспе
қағаздары https://learningapps.org/view31409270
20-35минут
. Тапсырма
1. (а)Суретте құс
берілген. Сурет
1.1
Басқа омыртқалыларда болмайтын тек құстарға ғана тән, сыртқы құрылысындағы екі
ерекшелікті жаз.
1……………………………………………………………………………………………………..
2……………………………………………………………………………………………………..
(б) Берілген құсты таксономиялық бірлікте
жікте.
Түр:...........................................................................................
Туыс:
........................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
Оқушылар берілген тапсырманы
бірлесіп орындайды. Мәтінмен танысып жасуша түрлерін
анықтайды Оқушылар берілген тапсырманы
кітаппен жұмыс жасап жұппен талылап
орындайды
Дескриптор: - Құстардың сыртқы құрылысындағы
ерекшеліктерді атай алады: денесін қауырсын
қаптайды; тұмсықтары
мүйізденген;
Жалпы балл
-2балл.
ҚБ: «Пікір
алмасу»
Кеспе
қағазы
Сабақтың
соңы 3минут Кері
байланыс минут 2-минут Үй
тапсырмасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















