|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||
|
Бөлім |
Желі және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Аспендияр А.Ж. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер мен олардың жіктелуі |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
-компьютерлік желі ұғымын меңгереді; - сымсыз желілерді ажырата алады; -желілер топологиясы және оның түрлері туралы біледі. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақты психологиялық ахуал орнатумен бастау.«Лүпіл» әдісі Қағазда жарты жүрекше бейнеленеді және ол оқушыларға таратылады.Оқушы өз фантазиясы бойынша жарты жүректі толықтырып,ішін толтырады. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Оқушы өз фантазиясы бойынша жарты жүректі толықтырып, ішін толтырады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Флешка» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау және топқа бөліну. 4-оқушының карточкасында сұрақтар жазылады.Қалған оқушыларда топтың аты жазылып тұрады.4-оқушы ортаға шығып сұраққа жауап беріп, қағаз,қайшы,құдық ойынын ойнап өздері қалаған топты жеңген оқушыдан бастап таңдайды. 1. Архивтеу программаларына мысал келтіріңіз. 2. Компьютерде файлдарды архивтеудің қажеттілігі неде? 3. Көпатомдық архив деген не? 4. Архиватор программасының көмегімен файлды қалай құпиялайсың? Дескриптор: - флешкаларды таңдайды; - сұрақтарға дұрыс жауап береді. ҚБ: гигабайт /2балл/ Оқушылар 3-топқа бөлінеді. 1-топ:Компьютерлік желі 2-топ:Сымсыз желі 3-топ:Желілер топологиясы Әр топ өздерінің атауларына байланысты постер қорғайды.Дайындалу және қорғауға 3-мин уақыт беріледі. (Т) 1-тапсырма.( «Joyteka» бағдарламасы) 1-топ:Компьютерлік желі 1. Сымсыз байланыс арналарының түрлерін атаңыз. 2. Компьютерлер бір-біріне адаптер арқылы жалғанатын байланыс топологиясын көрсетіңіз. 3. Сымсыз желінің кемшілігін айтыңыз. 2-топ:Сымсыз желі 1. Аумақтық таралуына қарай бөлінетін желілер қандай? 2. Негізгі байланыс ретінде бір ғана кабель қолданатын байланыс топологиясын көрсетіңіз. 3.Компьютерлік желі арқылы ақпарат алмасуға мысал келтіріңіз. 3-топ:Желілер топологиясы 1. Мекемелерге тиістілігіне қарай бөлінетін желілер қандай? 2.Инфрақызыл сәулелену,кеңжолақты және спутниктік байланыс арнасын көрсетіңіз. 3. Деректерді тарату ортасына байланысты бөлінуін атаңыз. Дескриптор: - сұрақтарды табады; - дұрыс жауаптарын айтып,есікті ашады. ҚБ: гигабайт /2балл/ (Ж) 2-тапсырма. «Жазба» әдісі Суреттегі кабель арналарының атауын анықтап, ерекшеліктерін жазады.
Дескриптор: - суреттегі кабель арналарының атауын анықтайды; - олардың ерекшеліктерін жазады. ҚБ: гигабайт /3балл/ (Ө) 3-тапсырма. «Тақта» әдісі Тақырыпты бекіту үшін оқушыларға карточкалар таратылып,оқушылар жеке орындайды. Дескриптор: - желі түрлерін сәйкестендіреді; - топология түрлерін жазады; - желі түрлерін сәйкестендіреді; - сымсыз желінің артықшылығын жазады; - сымсыз желінің кемшілігін жазады. ҚБ: гигабайт /5балл/ |
Оқушылар флешкаларды таңдайды. Сұрақтарға жауап береді. 1. WinRAR,7-Zip немесе Win-Zip 2. Оның қажеттілігі дискідегі, компьютердегі орынды үнемдеу 3. Архивтелген үлкен файлдар көлемі бойынша бірнеше том болып орналасуы. 4. Құпиясөз қою арқылы Оқушылар 3-топқа бөлінеді. Постер жасап, оны қорғайды. 1-тапсырманы орындайды. 1-топ: 1.Радиобайланысқысқатолқынды инфрақызыл лазерлер 2.Жұлдыз 3. Сыртқы кедергілерден әлсізқорғайды, радиожиіліктер сәйкессіздігі 2-топ: 1.Жергілікті, аймақтық, дүниежүзілік. 2. Шина 3.Банк жүйесі, білім,медицина, Экономика және т.б. 3-топ: 1.Ведомстволық,мемлекеттік 2. Қысқатолқынды 3.Кабельдік, сымсыз арна арқ. 2-тапсырманы орындайды. 1.Оптикалық талшық-сигналдар жоғалмайды,бөтендер рұқсатсыз қосылмайды.. 2.Коаксиалды -әртүрлі кедергіге төзімді. 3.Есулі қосақталған -арзан әрі кедергілерге төзімді. 3-тапсырманы орындайды. |
гигабайт 2 балл
гигабайт 2 балл
гигабайт 3 балл
гигабайт 5 балл |
Үлестірмелі қағаздар
Оқулық,А3,фломастер, стикер «Joyteka бағдарламасы интерактивті тақта
Үлестірмелі қағаздар
Үлестірмелі қағаздар
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. («Wi-Fi» әдісі): 2. Рефлексия(«Желісіз байланыс» әдісі): Оқушы өзінің сабаққа қатысқанына байланысты сәйкес байланыс түрін таңдап кері байланыс береді.
|
Өзін-өзі бағалау. 5G-тақырыпты толық меңгердім. 4G-жартылай меңгердім,қайта қараймын. 3G –тақырыпты меңгере алмадым,көмек керек. |
|
Үлестірмелі қағаздар
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 2.1, «Үй тапсырмасы 1-тапсырма» 30-бет.Жұпта бірлесе жоба дайындау |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып "Компьютерлік желілер мен олардың жіктелуі" тақырыбына арналған ҚМЖ
7 сынып "Компьютерлік желілер мен олардың жіктелуі" тақырыбына арналған ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||
|
Бөлім |
Желі және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Аспендияр А.Ж. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер мен олардың жіктелуі |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
-компьютерлік желі ұғымын меңгереді; - сымсыз желілерді ажырата алады; -желілер топологиясы және оның түрлері туралы біледі. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақты психологиялық ахуал орнатумен бастау.«Лүпіл» әдісі Қағазда жарты жүрекше бейнеленеді және ол оқушыларға таратылады.Оқушы өз фантазиясы бойынша жарты жүректі толықтырып,ішін толтырады. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Оқушы өз фантазиясы бойынша жарты жүректі толықтырып, ішін толтырады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Флешка» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау және топқа бөліну. 4-оқушының карточкасында сұрақтар жазылады.Қалған оқушыларда топтың аты жазылып тұрады.4-оқушы ортаға шығып сұраққа жауап беріп, қағаз,қайшы,құдық ойынын ойнап өздері қалаған топты жеңген оқушыдан бастап таңдайды. 1. Архивтеу программаларына мысал келтіріңіз. 2. Компьютерде файлдарды архивтеудің қажеттілігі неде? 3. Көпатомдық архив деген не? 4. Архиватор программасының көмегімен файлды қалай құпиялайсың? Дескриптор: - флешкаларды таңдайды; - сұрақтарға дұрыс жауап береді. ҚБ: гигабайт /2балл/ Оқушылар 3-топқа бөлінеді. 1-топ:Компьютерлік желі 2-топ:Сымсыз желі 3-топ:Желілер топологиясы Әр топ өздерінің атауларына байланысты постер қорғайды.Дайындалу және қорғауға 3-мин уақыт беріледі. (Т) 1-тапсырма.( «Joyteka» бағдарламасы) 1-топ:Компьютерлік желі 1. Сымсыз байланыс арналарының түрлерін атаңыз. 2. Компьютерлер бір-біріне адаптер арқылы жалғанатын байланыс топологиясын көрсетіңіз. 3. Сымсыз желінің кемшілігін айтыңыз. 2-топ:Сымсыз желі 1. Аумақтық таралуына қарай бөлінетін желілер қандай? 2. Негізгі байланыс ретінде бір ғана кабель қолданатын байланыс топологиясын көрсетіңіз. 3.Компьютерлік желі арқылы ақпарат алмасуға мысал келтіріңіз. 3-топ:Желілер топологиясы 1. Мекемелерге тиістілігіне қарай бөлінетін желілер қандай? 2.Инфрақызыл сәулелену,кеңжолақты және спутниктік байланыс арнасын көрсетіңіз. 3. Деректерді тарату ортасына байланысты бөлінуін атаңыз. Дескриптор: - сұрақтарды табады; - дұрыс жауаптарын айтып,есікті ашады. ҚБ: гигабайт /2балл/ (Ж) 2-тапсырма. «Жазба» әдісі Суреттегі кабель арналарының атауын анықтап, ерекшеліктерін жазады.
Дескриптор: - суреттегі кабель арналарының атауын анықтайды; - олардың ерекшеліктерін жазады. ҚБ: гигабайт /3балл/ (Ө) 3-тапсырма. «Тақта» әдісі Тақырыпты бекіту үшін оқушыларға карточкалар таратылып,оқушылар жеке орындайды. Дескриптор: - желі түрлерін сәйкестендіреді; - топология түрлерін жазады; - желі түрлерін сәйкестендіреді; - сымсыз желінің артықшылығын жазады; - сымсыз желінің кемшілігін жазады. ҚБ: гигабайт /5балл/ |
Оқушылар флешкаларды таңдайды. Сұрақтарға жауап береді. 1. WinRAR,7-Zip немесе Win-Zip 2. Оның қажеттілігі дискідегі, компьютердегі орынды үнемдеу 3. Архивтелген үлкен файлдар көлемі бойынша бірнеше том болып орналасуы. 4. Құпиясөз қою арқылы Оқушылар 3-топқа бөлінеді. Постер жасап, оны қорғайды. 1-тапсырманы орындайды. 1-топ: 1.Радиобайланысқысқатолқынды инфрақызыл лазерлер 2.Жұлдыз 3. Сыртқы кедергілерден әлсізқорғайды, радиожиіліктер сәйкессіздігі 2-топ: 1.Жергілікті, аймақтық, дүниежүзілік. 2. Шина 3.Банк жүйесі, білім,медицина, Экономика және т.б. 3-топ: 1.Ведомстволық,мемлекеттік 2. Қысқатолқынды 3.Кабельдік, сымсыз арна арқ. 2-тапсырманы орындайды. 1.Оптикалық талшық-сигналдар жоғалмайды,бөтендер рұқсатсыз қосылмайды.. 2.Коаксиалды -әртүрлі кедергіге төзімді. 3.Есулі қосақталған -арзан әрі кедергілерге төзімді. 3-тапсырманы орындайды. |
гигабайт 2 балл
гигабайт 2 балл
гигабайт 3 балл
гигабайт 5 балл |
Үлестірмелі қағаздар
Оқулық,А3,фломастер, стикер «Joyteka бағдарламасы интерактивті тақта
Үлестірмелі қағаздар
Үлестірмелі қағаздар
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. («Wi-Fi» әдісі): 2. Рефлексия(«Желісіз байланыс» әдісі): Оқушы өзінің сабаққа қатысқанына байланысты сәйкес байланыс түрін таңдап кері байланыс береді.
|
Өзін-өзі бағалау. 5G-тақырыпты толық меңгердім. 4G-жартылай меңгердім,қайта қараймын. 3G –тақырыпты меңгере алмадым,көмек керек. |
|
Үлестірмелі қағаздар
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 2.1, «Үй тапсырмасы 1-тапсырма» 30-бет.Жұпта бірлесе жоба дайындау |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз






















