-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.3.5 - флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру. §25. Ксилема және флоэма эементтерін салыстыру.
Сабақтың мақсаты
Ксилема және флоэма- жоғарғы сатыдағы өсімдік ағзасындағы басты тасымалдаушы ұлпалар екендігі туралы түсінік қалыптасады.
Білім алушылар тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттай алады.
Флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын көрсете алады.
Бағалау критерийі
Ксилема мен флоэманың құрылысын анықтап, сипаттайды
. -Ксилема мен флоэманы ажыратып, ерекшеліктерін зерделейді.
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-7 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
“Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топқа бөлу арнайы рандом генераторы арқылы жүзеге асады
Алдыңғы білім. Бұл не? –тамыр ма, тамыржеміс пе, өркен бе?
Тапсырмасын ұсынады

Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне гүл беру арқылы жақсы тілектер айтады, психологиялық ахуал қалыптастырады.
Оқушылар берілген суреттен алдыңғы білімді еске түсіре отырып тапсырманы орындайды
оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Сандар


Сабақтың ортасы
7-25 мин
Миға шабуыл» әдісі
-«Бұл сызбанұсқа туралы не айтар едіңіздер?» -«Неліктен «ұлпалар» түсінігін Ж.С.Ө. байланыстырамыз?» жүк көлігін не үшін тақырыппен байланысып тұр?

Қалай ойлайсыздар өсімдіктердегі . Ксилема қандай қызмет атқарады? Флоэма қандай қызмет атқарады? Өсімдік үшін ксилема маңызды ма, әлде флоэма ма?
Бейнекөрсетілім ұсыну, мұғалім түсіндірмесі
1 тапсырма
Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсыну
Оқушылар кетсені, суретті қолданып жаңа тақырыпты байланыстыра отырып анықтайды. Берліген сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады
Бағалау критерийі:
-Кестедегеі мәліметтерді қолдана отырып тақырыпты анықтайды
-суреттегі жүк көлігін байланыстырады
Дескриптор:
-ксилемаға тән сөздерді орналастырады
-флоэмаға тән түсінікті жазады-2балл
https://youtu.be/K4uBIE6Ia0k?si=chUtyYMgZDraGNsO
25-30мин
2-Тапсырма
1. Төмендегі суреттерді пайдаланып, ксилема мен флоэма құрылысын салыстырыңыз.
Нәтижесін кестеге толтырыңыз.

№
сипаттама
Флоэма (сүзгілі
түтік)
Ксилема (түтік)
1
ұлпаны түзуші жасушалар табиғаты
2
құрылысы
3
құрамы (қандай құрылымдардан
тұрады)
4
қызметі
5
сабақ пен тамырда орналасуы
6
заттардың тасымалдану бағыты
Оқушылар берілген тапсырмадан
• Флоэма мен ксилеманың құрылысын анықтайды;
Кестені сәйкесінше толтырады
Дескриптор
− ұлпаны түзуші жасушалар табиғатын анықтайды-1 балл;
− ксилема және флоэманы құрылыс ерекшелігін анықтайды-1 балл;
− флоэма және ксилема құрамын (қандай құрылымдардан
тұрады) анықтайды-1 балл;
− флоэма және ксилеманың сабақ пен тамырда орналасуын
анықтайды-1 балл;
− флоэма және ксилема арқылы заттардың тасымалдану
бағытын анықтайды-1 балл;
30-35мин
3-Тапсырма: Суретте тамыр, сабақ және жапырақтың көлденең кесіндісі бейнеленген. Бұл өсімдік боялған суға салынған өркенінің тамыр арқылы көтерілетін заттар қай бөлімімен өтетінін көрсетіңдер:

Суретте нөмірленген қандай бөліктер боялғанын анықтаңыз


A B C D
Оқушылар берілген сызбадан органикалық заттар жапырақтан тамырға сабақтың флоэмасы арқылы қозғалатынын зеррттейді;
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
Дескриптор:
-оқушылар шағын тәжірибе жасайды – 1 балл;
-қорытындысын жазады – 1 балл;
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
.35-40мин
Жұптық жұымыс
Суреттерді анықта

Оқушылар берілген суреттерді қолданады, ксилема мен флоэманың әрбір мүшелердегі қызметін аитады
Дескриптор:
-ағаш сүрегіндегі орналасқан флоэма мен ксилеманы ажыратады-1балл
Жапырақтағы, тамырдағы қызметін көрсетеді-1балл
40-45мин
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын.
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
7 сынып Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.3.5 - флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру. §25. Ксилема және флоэма эементтерін салыстыру.
Сабақтың мақсаты
Ксилема және флоэма- жоғарғы сатыдағы өсімдік ағзасындағы басты тасымалдаушы ұлпалар екендігі туралы түсінік қалыптасады.
Білім алушылар тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттай алады.
Флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын көрсете алады.
Бағалау критерийі
Ксилема мен флоэманың құрылысын анықтап, сипаттайды
. -Ксилема мен флоэманы ажыратып, ерекшеліктерін зерделейді.
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-7 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
“Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топқа бөлу арнайы рандом генераторы арқылы жүзеге асады
Алдыңғы білім. Бұл не? –тамыр ма, тамыржеміс пе, өркен бе?
Тапсырмасын ұсынады

Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне гүл беру арқылы жақсы тілектер айтады, психологиялық ахуал қалыптастырады.
Оқушылар берілген суреттен алдыңғы білімді еске түсіре отырып тапсырманы орындайды
оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Сандар


Сабақтың ортасы
7-25 мин
Миға шабуыл» әдісі
-«Бұл сызбанұсқа туралы не айтар едіңіздер?» -«Неліктен «ұлпалар» түсінігін Ж.С.Ө. байланыстырамыз?» жүк көлігін не үшін тақырыппен байланысып тұр?

Қалай ойлайсыздар өсімдіктердегі . Ксилема қандай қызмет атқарады? Флоэма қандай қызмет атқарады? Өсімдік үшін ксилема маңызды ма, әлде флоэма ма?
Бейнекөрсетілім ұсыну, мұғалім түсіндірмесі
1 тапсырма
Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсыну
Оқушылар кетсені, суретті қолданып жаңа тақырыпты байланыстыра отырып анықтайды. Берліген сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады
Бағалау критерийі:
-Кестедегеі мәліметтерді қолдана отырып тақырыпты анықтайды
-суреттегі жүк көлігін байланыстырады
Дескриптор:
-ксилемаға тән сөздерді орналастырады
-флоэмаға тән түсінікті жазады-2балл
https://youtu.be/K4uBIE6Ia0k?si=chUtyYMgZDraGNsO
25-30мин
2-Тапсырма
1. Төмендегі суреттерді пайдаланып, ксилема мен флоэма құрылысын салыстырыңыз.
Нәтижесін кестеге толтырыңыз.

№
сипаттама
Флоэма (сүзгілі
түтік)
Ксилема (түтік)
1
ұлпаны түзуші жасушалар табиғаты
2
құрылысы
3
құрамы (қандай құрылымдардан
тұрады)
4
қызметі
5
сабақ пен тамырда орналасуы
6
заттардың тасымалдану бағыты
Оқушылар берілген тапсырмадан
• Флоэма мен ксилеманың құрылысын анықтайды;
Кестені сәйкесінше толтырады
Дескриптор
− ұлпаны түзуші жасушалар табиғатын анықтайды-1 балл;
− ксилема және флоэманы құрылыс ерекшелігін анықтайды-1 балл;
− флоэма және ксилема құрамын (қандай құрылымдардан
тұрады) анықтайды-1 балл;
− флоэма және ксилеманың сабақ пен тамырда орналасуын
анықтайды-1 балл;
− флоэма және ксилема арқылы заттардың тасымалдану
бағытын анықтайды-1 балл;
30-35мин
3-Тапсырма: Суретте тамыр, сабақ және жапырақтың көлденең кесіндісі бейнеленген. Бұл өсімдік боялған суға салынған өркенінің тамыр арқылы көтерілетін заттар қай бөлімімен өтетінін көрсетіңдер:

Суретте нөмірленген қандай бөліктер боялғанын анықтаңыз


A B C D
Оқушылар берілген сызбадан органикалық заттар жапырақтан тамырға сабақтың флоэмасы арқылы қозғалатынын зеррттейді;
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
Дескриптор:
-оқушылар шағын тәжірибе жасайды – 1 балл;
-қорытындысын жазады – 1 балл;
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
.35-40мин
Жұптық жұымыс
Суреттерді анықта

Оқушылар берілген суреттерді қолданады, ксилема мен флоэманың әрбір мүшелердегі қызметін аитады
Дескриптор:
-ағаш сүрегіндегі орналасқан флоэма мен ксилеманы ажыратады-1балл
Жапырақтағы, тамырдағы қызметін көрсетеді-1балл
40-45мин
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын.
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!

шағым қалдыра аласыз













