|
Бөлім |
VIII. Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар. Морфология |
|
Педагогтің аты-жөні |
Билялова Бақытжан Балтабаевна |
|
Күні |
|
|
Сынып |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тамақтану мәдениеті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқылым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; Одағай түрлерін сөйлем ішінде орынды қолданады |
|
Lesson stady мақсаты |
Белсенді әдістер арқылы оқушылардың оқылым дағдыларын жетілдіру |
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Оқылым алды тапсырмасы. «Болжау» әдісі Тақтадағы сурет арқылы бүгінгі сабақты болжайды. Проблемалық сұрақ арқылы оқушылардың назарын сабаққа аударады.
Топтарға асық түрлерін таңдату арқылы конверттегі сұрақтарды ұсыну
|
Сұраққа жауап береді, өз пікірлерін ортаға салады Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Қолдау көрсету |
Интербелсенеді тақта экран |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Жеке жұмыс 10 минут |
1-тапсырма 4 топқа 1 мәтін беріледі. 1-топ Жасыл жеміс «Сүзбе» әдісі Тапсырма: Мәтіндегі көзқарастарды анықтау
2-топ Қызыл жеміс. Мәтін мазмұны бойынша ПОПС формуласын толтыру Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» 3-топ Сары жеміс. Мәтінді оқу, мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып «Балық қаңқасы» диаграммасын толтыру
4-топ. Қызғылт сары. Мәтіннен факті мен көзқарасты ажырату
2-тапсырма. Padlet.com платформасы арқылы конвертте берілген тапсырманы орындау
«Тамақтану мәдениеті» тақырыбы бойынша 1 проблемалық сұрақ құрастырыңыз. Сұрақты padlet.com тақтасына жазыңыздар. Тақатада әр топ өзіне берілген конверт түсіне қарай түс таңдап жазады |
Әр топ мәтінді оқып , конвертте берілген тапсырмамен жұмыс жасайды.
Берілген ақпараттарды пайдаланып, проблемалық сұрақтар құрастырады, АКТ мен жұмыс жасайды |
Өзін-өзі бағалау парағы әр оқушыға беріледі Дескриптор:3б -Мәтін тапсырмаларымен жұмыс жасайды. -Топта талқылауға қатысады - Өз ойын айта алады
«Жарайсыңдар!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: 2б - Берілген ақпараттарды пайдаланады; - Проблемалық сұрақтар құрастырады.
|
Интербелсенеді тақта
конверт
Padlet.com платформасы
https://padlet.com/bilyalova_b/padlet-i0gyo6wcqjim9r9e |
||||
|
10 минут |
3-тапсырма: Берілген одағайларды пайдаланып, тамақтану мәдениеті туралы диолог құрастырады.
Одағай сөздер: Алақай, тәйт, паһ шіркін, бәрекелді
|
Берілген одағайларды пайдалана отырып, дәмді тағамдардың пайдасы туралы шағын диолог құрайды.
|
Дескриптор:3 б -диолог құрастырады; -одағай сөйлемдерді қолданады; - диалог мазмұны дұрыс тамақтанудың пайдасы туралы болады. |
|
||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Шеринг әдісі» 1 сөйлеммен жауап беру Бүгін не үйрендің? Сенің өміріңе қаншалықты қажет болды? |
Бір сөйлеммен жауап береді.Әр оқушы стикерге жазады . |
|
|
||||
|
|
Үйге тапсырма: Одағайларды қатыстырып досыңмен өзің ұнататын тағам түрлері туралы сұхбат құрастыр. |
|
|
|
Мәтін
Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды қоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді.
Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қарай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін.
Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7-сынып қазақ тілі " Тамақтану мәдениеті" Ашық сабақ
7-сынып қазақ тілі " Тамақтану мәдениеті" Ашық сабақ
|
Бөлім |
VIII. Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар. Морфология |
|
Педагогтің аты-жөні |
Билялова Бақытжан Балтабаевна |
|
Күні |
|
|
Сынып |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тамақтану мәдениеті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқылым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; Одағай түрлерін сөйлем ішінде орынды қолданады |
|
Lesson stady мақсаты |
Белсенді әдістер арқылы оқушылардың оқылым дағдыларын жетілдіру |
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Оқылым алды тапсырмасы. «Болжау» әдісі Тақтадағы сурет арқылы бүгінгі сабақты болжайды. Проблемалық сұрақ арқылы оқушылардың назарын сабаққа аударады.
Топтарға асық түрлерін таңдату арқылы конверттегі сұрақтарды ұсыну
|
Сұраққа жауап береді, өз пікірлерін ортаға салады Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Қолдау көрсету |
Интербелсенеді тақта экран |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Жеке жұмыс 10 минут |
1-тапсырма 4 топқа 1 мәтін беріледі. 1-топ Жасыл жеміс «Сүзбе» әдісі Тапсырма: Мәтіндегі көзқарастарды анықтау
2-топ Қызыл жеміс. Мәтін мазмұны бойынша ПОПС формуласын толтыру Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» 3-топ Сары жеміс. Мәтінді оқу, мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып «Балық қаңқасы» диаграммасын толтыру
4-топ. Қызғылт сары. Мәтіннен факті мен көзқарасты ажырату
2-тапсырма. Padlet.com платформасы арқылы конвертте берілген тапсырманы орындау
«Тамақтану мәдениеті» тақырыбы бойынша 1 проблемалық сұрақ құрастырыңыз. Сұрақты padlet.com тақтасына жазыңыздар. Тақатада әр топ өзіне берілген конверт түсіне қарай түс таңдап жазады |
Әр топ мәтінді оқып , конвертте берілген тапсырмамен жұмыс жасайды.
Берілген ақпараттарды пайдаланып, проблемалық сұрақтар құрастырады, АКТ мен жұмыс жасайды |
Өзін-өзі бағалау парағы әр оқушыға беріледі Дескриптор:3б -Мәтін тапсырмаларымен жұмыс жасайды. -Топта талқылауға қатысады - Өз ойын айта алады
«Жарайсыңдар!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: 2б - Берілген ақпараттарды пайдаланады; - Проблемалық сұрақтар құрастырады.
|
Интербелсенеді тақта
конверт
Padlet.com платформасы
https://padlet.com/bilyalova_b/padlet-i0gyo6wcqjim9r9e |
||||
|
10 минут |
3-тапсырма: Берілген одағайларды пайдаланып, тамақтану мәдениеті туралы диолог құрастырады.
Одағай сөздер: Алақай, тәйт, паһ шіркін, бәрекелді
|
Берілген одағайларды пайдалана отырып, дәмді тағамдардың пайдасы туралы шағын диолог құрайды.
|
Дескриптор:3 б -диолог құрастырады; -одағай сөйлемдерді қолданады; - диалог мазмұны дұрыс тамақтанудың пайдасы туралы болады. |
|
||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Шеринг әдісі» 1 сөйлеммен жауап беру Бүгін не үйрендің? Сенің өміріңе қаншалықты қажет болды? |
Бір сөйлеммен жауап береді.Әр оқушы стикерге жазады . |
|
|
||||
|
|
Үйге тапсырма: Одағайларды қатыстырып досыңмен өзің ұнататын тағам түрлері туралы сұхбат құрастыр. |
|
|
|
Мәтін
Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды қоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді.
Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қарай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін.
Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс.
шағым қалдыра аласыз
















