|
Бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер |
Мектеп: |
Сыныбы: 7 |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлт. Жаңбыр |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы: мәтіндердің стильдік ерекшелігін білу, жалғаулар мен шылаулардың, жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу; Оқушылардың көбісі: мәтінді тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігіне талдау, жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, қосымшаларды үндестік заңын ескере отырып жалғау; Оқушылардың кейбірі: мәтінді тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігіне талдау, жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазып, қосымшаларды орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
биология |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Желдің пайда болуы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы: |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу.
Оқушыларға «Сен жылдың қай мезгілін ұнатасың?» деген сұрақ қойып, сыныптың 4 бұрышындағы «ЖАЗ», «КҮЗ», «ҚЫС», «КӨКТЕМ» деп жазылған жыл мезгілдерінің атауының қасына өзі ұнататын мезгіл атауының қасына топтасады.
8-беттегі 1-оқылым тапсырмасы.
«Үштік сұхбат» әдісі ақпаратты сараптау мен бақылаушы рөлі арқылы талдау дағдысын дамытуға бағытталған. Оқушылар үш-үштен топтарға бөлінеді, олардың екеуі бір-біріне қарама-қарсы тұрады (шешен, тілші), үшіншісі (хатшы) бөлек тұрып сыртынан бақылап тұрады. Шешен – мәселеге қатысты өз пікірін білдіреді немесе комментарий айтады. Тілші – сұрақ қойып, түсінгісі келеді. "Яғни, сенің айтуын бойынша ол…?", "Егер мен дұрыс ұқсам, онда …?", "Менің қателесуім мүмкін, бірақ, Сіздің ойыңызша…?" деген қыстырма сөздерді қолдана отырып, мәтінге сараптама жасайды. Хатшы – әңгімені тыңдау барысында белгілеп отырады, әңгіме аяқталысымен ақпараттық мәтін ұсынады. Дескриптор:
ҚБ
Дескриптор:
ҚБ ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН. Көптік және тәуелдік жалғаулары. Теорияны еске түсіру.
Бөлінген 4 топ бойынша деңгейлік тапсырмалар жарысын ұйымдастырыңдар. 1-деңгей. Мәтіндегі 5 сөзге көптік жалғауын жалғаңдар. 2-деңгей. Тәуелдік жалғауларын пайдаланып, тақырып туралы 3 сөйлем жазыңдар. 3-деңгей. Жаңбырға сипаттама беріңдер.
ҚБ |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар жазылған жыл мезгілдерінің атауының қасына өзі ұнататын мезгіл атауының қасына топтасады.
«Үштік сұхбат» әдісі ақпаратты сараптау мен бақылаушы рөлі арқылы талдау дағдысын дамытуға бағытталған. Оқушылар үш-үштен топтарға бөлінеді, олардың екеуі бір-біріне қарама-қарсы тұрады (шешен, тілші), үшіншісі (хатшы) бөлек тұрып сыртынан бақылап тұрады. •Тақырыпқа байланысты сұраққа жауап береді; •Сұраққа жауап бере отырып, сабақ тақырыбын анықтайды.
Оқылым мәтінінің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшелігіне талдау жасау.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды. ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА. Бөлінген 4 топ бойынша деңгейлік тапсырмалар жарысын ұйымдастырыңдар. Мәтіндегі 5 сөзге көптік жалғауын жалғайды ; Тәуелдік жалғауларын пайдаланып, тақырып туралы 3 сөйлем жазады; Жаңбырға сипаттама береді.
|
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://www.google.kz/search?biw=1600&bih=745&tbm=
(«Негеш» балалар энциклопедясынан)
«Негеш» балалар энциклопедиясы.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
Үй тапсырмасы: 2 мин. |
5-тапсырма |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7-сынып. Қазақ тілі. Бұлт. Жаңбыр.
7-сынып. Қазақ тілі. Бұлт. Жаңбыр.
|
Бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер |
Мектеп: |
Сыныбы: 7 |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлт. Жаңбыр |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы: мәтіндердің стильдік ерекшелігін білу, жалғаулар мен шылаулардың, жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу; Оқушылардың көбісі: мәтінді тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігіне талдау, жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, қосымшаларды үндестік заңын ескере отырып жалғау; Оқушылардың кейбірі: мәтінді тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігіне талдау, жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазып, қосымшаларды орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
биология |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Желдің пайда болуы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы: |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу.
Оқушыларға «Сен жылдың қай мезгілін ұнатасың?» деген сұрақ қойып, сыныптың 4 бұрышындағы «ЖАЗ», «КҮЗ», «ҚЫС», «КӨКТЕМ» деп жазылған жыл мезгілдерінің атауының қасына өзі ұнататын мезгіл атауының қасына топтасады.
8-беттегі 1-оқылым тапсырмасы.
«Үштік сұхбат» әдісі ақпаратты сараптау мен бақылаушы рөлі арқылы талдау дағдысын дамытуға бағытталған. Оқушылар үш-үштен топтарға бөлінеді, олардың екеуі бір-біріне қарама-қарсы тұрады (шешен, тілші), үшіншісі (хатшы) бөлек тұрып сыртынан бақылап тұрады. Шешен – мәселеге қатысты өз пікірін білдіреді немесе комментарий айтады. Тілші – сұрақ қойып, түсінгісі келеді. "Яғни, сенің айтуын бойынша ол…?", "Егер мен дұрыс ұқсам, онда …?", "Менің қателесуім мүмкін, бірақ, Сіздің ойыңызша…?" деген қыстырма сөздерді қолдана отырып, мәтінге сараптама жасайды. Хатшы – әңгімені тыңдау барысында белгілеп отырады, әңгіме аяқталысымен ақпараттық мәтін ұсынады. Дескриптор:
ҚБ
Дескриптор:
ҚБ ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН. Көптік және тәуелдік жалғаулары. Теорияны еске түсіру.
Бөлінген 4 топ бойынша деңгейлік тапсырмалар жарысын ұйымдастырыңдар. 1-деңгей. Мәтіндегі 5 сөзге көптік жалғауын жалғаңдар. 2-деңгей. Тәуелдік жалғауларын пайдаланып, тақырып туралы 3 сөйлем жазыңдар. 3-деңгей. Жаңбырға сипаттама беріңдер.
ҚБ |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар жазылған жыл мезгілдерінің атауының қасына өзі ұнататын мезгіл атауының қасына топтасады.
«Үштік сұхбат» әдісі ақпаратты сараптау мен бақылаушы рөлі арқылы талдау дағдысын дамытуға бағытталған. Оқушылар үш-үштен топтарға бөлінеді, олардың екеуі бір-біріне қарама-қарсы тұрады (шешен, тілші), үшіншісі (хатшы) бөлек тұрып сыртынан бақылап тұрады. •Тақырыпқа байланысты сұраққа жауап береді; •Сұраққа жауап бере отырып, сабақ тақырыбын анықтайды.
Оқылым мәтінінің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшелігіне талдау жасау.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды. ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА. Бөлінген 4 топ бойынша деңгейлік тапсырмалар жарысын ұйымдастырыңдар. Мәтіндегі 5 сөзге көптік жалғауын жалғайды ; Тәуелдік жалғауларын пайдаланып, тақырып туралы 3 сөйлем жазады; Жаңбырға сипаттама береді.
|
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://www.google.kz/search?biw=1600&bih=745&tbm=
(«Негеш» балалар энциклопедясынан)
«Негеш» балалар энциклопедиясы.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
Үй тапсырмасы: 2 мин. |
5-тапсырма |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















