|
Бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер |
Мектеп: |
Сыныбы: 7 |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Желдің пайда болуы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1. Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.2.1. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Оқушылар берілген ақпаратты түсіну, жалғаулар мен шылаулардың, үндестік заңының ерекшелігін ажырата білу; Көпшілігі: Оқушылар кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсініп, берілген ақпаратты қолдана отырып мәтін құрастыру. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, қосымшаларды үндестік заңын ескере отырып жалғау; Кейбір оқушылар: Мәтіндік және ақпаратты интерпретациялау. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазып, қосымшаларды орынды қолдану. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Орфографиялық нормаға сай жазады |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
биология |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Тұманның пайда болуы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы: |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. «Белсенді тапсырма» Оқушылар өз қалаулары не мұғалім таңдауы бойынша тақта алдына шығып, табиғаттағы ауа райының түрлі құбылыстарын қимыл-қозғалысымен, дыбыстармен салады. Оны оқушылар сипаттап табуы керек. Келесі бір оқушы оның әрекетіне комментарий айтып, оны тағы басқаша қалай жеткізуге болатынын бейнелеп көрсетеді. Осылай бірнеше оқушы жасап жалғастырады. Соңында сәтті шыққан әрекеттерді іріктеп алады. Бұл тапсырма алдағы оқу мақсатына жетелей түседі. Мұғалім ауа райы тақырыбына қатысты сөздердің біреуін айтып, кез келген оқушыға кішкене допты лақтырады. Допты қағып алған оқушы мұғалім айтқан сөздің мағынасын түсіндіріп, басқа бір сөзді айтады да, допты айналысындағы біреуіне лақтырады.
Климаттың өзгеруіне байланысты түрлі статистикалық мәліметтер жазылған шағын мәтін ұсынылады. Мәселен, «Биыл ауа райы сан түрлі құбылып тұр. Бірде қыс ішінде жаңбыр жауса, көктем кетіп, жаз шыға белуардан келетін қар басып қалды. Өмірі қар жаумаған оңтүстік өлкелерде тізеден жоғары қар жауып, үлкендігі басбармақтай бұршақтар да талай шаруа қожалықтарының мазасын алған еді.» "Яғни, сенің айтуың бойынша ол…?", "Егер мен дұрыс ұқсам, онда …?", "Менің қателесуім мүмкін, бірақ, Сіздің ойыңызша…?" деген қыстырма сөздерді қолдана отырып, мәтінге сараптама жасайды. Дескриптор:
ҚБ
6-беттегі 1-оқылым тапсырмасы. Мәтіндік ақпаратты түсіну, қолдана білу. Тапсырма 1.Берілген ақпартты
түсініп оқып, өз сөздеріңізбен айтып беріңіздер. 4. Мәтіндегі тірек сөздерді теріп жазыңыз. 5. Тірек сөздерді қатыстырып, 3 жай сөйлем, 3 құрмалас сөйлем құрастырыңыздар. Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен ілгерінді ықпалға мысалдар тауып, кестеге жазыңдар. (үлгерімі төмен оқушылармен жұптық жұмыс).
Дескриптор:
ҚБ
Топқа бөлініп, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар. 1-деңгей. Мәтіннен буын үндестігіне мысалдар келтіріңдер. 2-деңгей. Тақырып туралы диалог жазыңдар. 3-деңгей. Желге сипаттама беріңдер.
«Аялы алақан» стратегиясы бойынша мәтінге негіз болып отырған тірек сөздерді анықтап, әр саусаққа жазып шығады. Әркім жазған тірек сөздерін ортаға шығып оқып береді де тақтаға жапсырып қояды. Дескриптор:
ҚБ |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Климаттың өзгеруіне байланысты түрлі статистикалық мәліметтер жазылған шағын мәтін ұсынылады, қыстырма сөздерді қолдана отырып, мәтінге сараптама жасайды. Мәтіндік ақпаратты түсіну, қолдана білу. -Мәтіндегі негізгі ақпаратты іріктейді; - Мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын анықтайды ; - Мәтіндегі тірек сөздерді теріп жазады; - Тірек сөздерді қатыстырып, 3 жай сөйлем, 3 құрмалас сөйлем құрастырады. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Грамматикалық тапсырмалар орындайды. Үлгерімі төмен оқушылармен жұптық жұмыс. ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА. • мәтіннен буын үндестігіне мысалдар келтіреді; • тақырып туралы диалог жазады; • желге сипаттама береді; • мәтінге негіз болып отырған тірек сөздерді анықтап жазады. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Alashainasy.kz/…kazaktyin-kaysar-ulyi-kasym-batur
|
||||
|
Сабақтың соңы: 3 мин. Үй тапсырмасы: 2 мин. |
4-тапсырма |
|
||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
||||||
|
Рефлексия |
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7-сынып. Қазақ тілі. Желдің пайда болуы.
7-сынып. Қазақ тілі. Желдің пайда болуы.
|
Бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер |
Мектеп: |
Сыныбы: 7 |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Желдің пайда болуы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1. Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.2.1. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Оқушылар берілген ақпаратты түсіну, жалғаулар мен шылаулардың, үндестік заңының ерекшелігін ажырата білу; Көпшілігі: Оқушылар кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсініп, берілген ақпаратты қолдана отырып мәтін құрастыру. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, қосымшаларды үндестік заңын ескере отырып жалғау; Кейбір оқушылар: Мәтіндік және ақпаратты интерпретациялау. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазып, қосымшаларды орынды қолдану. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Орфографиялық нормаға сай жазады |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
биология |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Тұманның пайда болуы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы: |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. «Белсенді тапсырма» Оқушылар өз қалаулары не мұғалім таңдауы бойынша тақта алдына шығып, табиғаттағы ауа райының түрлі құбылыстарын қимыл-қозғалысымен, дыбыстармен салады. Оны оқушылар сипаттап табуы керек. Келесі бір оқушы оның әрекетіне комментарий айтып, оны тағы басқаша қалай жеткізуге болатынын бейнелеп көрсетеді. Осылай бірнеше оқушы жасап жалғастырады. Соңында сәтті шыққан әрекеттерді іріктеп алады. Бұл тапсырма алдағы оқу мақсатына жетелей түседі. Мұғалім ауа райы тақырыбына қатысты сөздердің біреуін айтып, кез келген оқушыға кішкене допты лақтырады. Допты қағып алған оқушы мұғалім айтқан сөздің мағынасын түсіндіріп, басқа бір сөзді айтады да, допты айналысындағы біреуіне лақтырады.
Климаттың өзгеруіне байланысты түрлі статистикалық мәліметтер жазылған шағын мәтін ұсынылады. Мәселен, «Биыл ауа райы сан түрлі құбылып тұр. Бірде қыс ішінде жаңбыр жауса, көктем кетіп, жаз шыға белуардан келетін қар басып қалды. Өмірі қар жаумаған оңтүстік өлкелерде тізеден жоғары қар жауып, үлкендігі басбармақтай бұршақтар да талай шаруа қожалықтарының мазасын алған еді.» "Яғни, сенің айтуың бойынша ол…?", "Егер мен дұрыс ұқсам, онда …?", "Менің қателесуім мүмкін, бірақ, Сіздің ойыңызша…?" деген қыстырма сөздерді қолдана отырып, мәтінге сараптама жасайды. Дескриптор:
ҚБ
6-беттегі 1-оқылым тапсырмасы. Мәтіндік ақпаратты түсіну, қолдана білу. Тапсырма 1.Берілген ақпартты
түсініп оқып, өз сөздеріңізбен айтып беріңіздер. 4. Мәтіндегі тірек сөздерді теріп жазыңыз. 5. Тірек сөздерді қатыстырып, 3 жай сөйлем, 3 құрмалас сөйлем құрастырыңыздар. Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен ілгерінді ықпалға мысалдар тауып, кестеге жазыңдар. (үлгерімі төмен оқушылармен жұптық жұмыс).
Дескриптор:
ҚБ
Топқа бөлініп, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар. 1-деңгей. Мәтіннен буын үндестігіне мысалдар келтіріңдер. 2-деңгей. Тақырып туралы диалог жазыңдар. 3-деңгей. Желге сипаттама беріңдер.
«Аялы алақан» стратегиясы бойынша мәтінге негіз болып отырған тірек сөздерді анықтап, әр саусаққа жазып шығады. Әркім жазған тірек сөздерін ортаға шығып оқып береді де тақтаға жапсырып қояды. Дескриптор:
ҚБ |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Климаттың өзгеруіне байланысты түрлі статистикалық мәліметтер жазылған шағын мәтін ұсынылады, қыстырма сөздерді қолдана отырып, мәтінге сараптама жасайды. Мәтіндік ақпаратты түсіну, қолдана білу. -Мәтіндегі негізгі ақпаратты іріктейді; - Мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын анықтайды ; - Мәтіндегі тірек сөздерді теріп жазады; - Тірек сөздерді қатыстырып, 3 жай сөйлем, 3 құрмалас сөйлем құрастырады. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Грамматикалық тапсырмалар орындайды. Үлгерімі төмен оқушылармен жұптық жұмыс. ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА. • мәтіннен буын үндестігіне мысалдар келтіреді; • тақырып туралы диалог жазады; • желге сипаттама береді; • мәтінге негіз болып отырған тірек сөздерді анықтап жазады. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Alashainasy.kz/…kazaktyin-kaysar-ulyi-kasym-batur
|
||||
|
Сабақтың соңы: 3 мин. Үй тапсырмасы: 2 мин. |
4-тапсырма |
|
||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
||||||
|
Рефлексия |
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз


2-тапсырма. ДЕҢГЕЙЛІК
ТАПСЫРМА.
















