|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|
Мектеп: |
Бауыржан Момышұлы атындағы №46 ЖОББМ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Д.Ж.Айгалиева |
|
Күні: |
02.03.23 |
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтіндік есептерді шешу. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру; 7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындай алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Сілтемені оқушыларға жібереді. Оқушыларды түгендеу. Үй жұмысын тексеру Тапсырманы демонстрация арқылы көрсетеді Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Мәтіндік есептерді шешу. Мақсатымыз: 7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру; 7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару; |
Орындаған тапсырмаларды Classrom платформасы арқылы мұғалімге жібереді.
Үй жұмысы: №36.10,
36.11 Шешуі: х- бірінші жұмысшы, у-
екінші жұмысшы 1 күнде дайындаған тетік саны.
|
Үй жұмысын баллдық жүйемен тексеру. Әр дұрыс есебіне 1 балл алады |
Classrom платформасы ,Online Mektep Слайд 1,2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
|
Мәтінді есептерді шығару алгоритмі: Ізделінді шаманы немесе бірнеше шамаларды х,у,z... әріптерімен белгілейді; Берілген шамалармен ізделінді шамалар арасындағы байланыс орнатылады; Теңдеу немесе теңсіздік, немесе теңдеулер жүйесі немесе теңсіздіктер жүйесі (математикалық модель) құрастырылады; Құрастырылған теңдеу немесе теңсіздік немесе теңдеулер жүйесі немесе теңсіздіктер жүйесі шығарылады; Шыққан нәтиже есеп шартымен салыстырылады; Жауабы жазылады. 1 есеп (теңдеу құруға): Егер қабырғасы х см шаршыға 3см-ге арттырса, онда пайда болған шаршының ауданы шаршының ауданынан 39см2-ге артық болады. Кіші шаршының периметрін анықтаңыздар. 2 есеп: (теңсіздік құруға) Шаршының қабырғасын 4см-ге арттырды. Пайда болған шаршының ауданы бастапқы шаршының ауданынан 32см2-ге артық болатындай бастапқы шаршының қабырғасының ұзындығы қанша болуы керек? 3 есеп: Тізбектес екі натурал сандардың квадраттарының айырмасы 5-ке тең. Осы сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар. 4. Геометриялық есеп. Тікбұрышты параллелепипедтің ұзындығы енінен 5см-ге артық және биіктігінен 5см-ге кіші. Бүйір бетінің ауданы 244см2. Параллелепипедтің өлшемдерін табыңыздар. Бекітуге арналған сұрақтар: Есептің математикалық моделі нені береді? Мәтінді есепті алгебралық (арифметикалық) тәсілмен шығару дегеніміз нені білдіреді? Мәтінді есепті дұрыс шығарылғанын қалай тексеруге болады? Мәтінді есепті теңсіздік арқылы шығару тәсілі қалай аталады? Мәтінді есепті теңдеулер немесе теңсіздіктер арқылы шығару тәсілі қалай аталады? Тапсырма. Есептерді теңдеу құру арқылы шығарыңыз.а) Екі санның айырымы 34-ке, ал квадраттарының айырымы 408-ге тең.Осы екі санды табыңыз?
b) Бір шаршының
қабырғасы екінші бір шаршының қабырғасынан 1 см-ге, ал ауданы
31 Оқулықтан тапсырмалар: №36.11-36.19 |
1 есеп: Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.
(х+3)2 өрнегі х2-тан 39 см2-ге артық екені белгілі.
Теңдеу: 5 см - бірінші шаршының қабырғасы, 5+3 = 8 см – екінші шаршының қабырғасы Р= 4*5=20 см. Жауабы: кіші шаршының периметрі 20 см. 2 есеп: Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.
(х+4)2 өрнегі х2 –тан 32 см2-ге артық екені белгілі.
Теңсіздік: Жауабы: бірінші шаршының қабырғасы 2см-ден артық болуы тиіс. 3 есеп: Шешуі: Бірінші сан n болсын.
Теңдеу: Бірінші сан – 2, екінші сан – 3. Квадраттарының қосындысы: 4+9=13 Жауабы: 13 Шешуі: АВ (ұзындығы) x см болсын, онда AA1(биіктігі) - (x+5) cм, AD(ені) - (x-5) см. S = 2SABCD + 2SAA1D1D + 2SAA1B1B, шарты бойынша – 244 см² SABCD = x(x-5); SAA1D1D = (x-5)(x+5); SAA1B1B = x(x+5) Теңдеу: 2x(x-5) + 2(x-5)(x+5) + 2x(x+5) = 244 x(x-5) + (x-5)(x+5) + x(x+5) = 122 x² – 5x + x² – 5² + x² + 5x = 122 3x² = 122+25 3x² = 147 x² = 49, x > 0 (мағынасы бойынша) x = 7 AB = 7 см – ұзындығы AA1 = 7 см + 5 см = 12 см – биіктігі AD = 7 см – 5 см = 2 см – ені Жауабы: 7 см; 12 см; 2 см). |
Дескриптор: - есеп шарты бойынша теңдеулер жүйесін құрады; - теңдеулер жүйесін шешу әдісін анықтайды; - қысқаша көбейту формулаларын пайдаланады; - теңдеудің түбірлерін табады; -есептің жауабын жазады |
Презе Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: Қысқаша көбейту
формулалары Мектеп: Бауыржан Момышұлы атындағы №46
ЖОББМ Педагогтің
аты-жөні: Д.Ж.Айгалиева Күні: 02.03.23 Сыныбы:7 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Мәтіндік есептерді
шешу. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
7.4.3.1 есеп шарты бойынша
математикалық модель құру;
7.4.2.2 мәтінді
есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы
шығару; Сабақтың
мақсаты: – қысқаша көбейту формулалары
арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындай
алады. Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту. 5
мин.
Сілтемені оқушыларға
жібереді.
Оқушыларды
түгендеу.
Үй жұмысын
тексеру
Тапсырманы
демонстрация арқылы
көрсетеді
Бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы: Мәтіндік есептерді шешу.
Мақсатымыз: 7.4.3.1
есеп шарты бойынша
математикалық модель құру; 7.4.2.2 мәтінді есептерді
теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы
шығару;
Орындаған
тапсырмаларды Classrom
платформасы
арқылы мұғалімге
жібереді.
Үй жұмысы: №36.10,
36.11 Шешуі: х- бірінші жұмысшы, у-
екінші жұмысшы 1 күнде дайындаған тетік саны.
Үй
жұмысын
баллдық жүйемен
тексеру. Әр дұрыс есебіне 1 балл
алады
Classrom платформасы
,Online
Mektep Слайд
1,2
Сабақтың
ортасы 20
минут
Мәтінді есептерді шығару
алгоритмі:
Ізделінді шаманы
немесе бірнеше шамаларды х,у,z... әріптерімен
белгілейді;
Берілген шамалармен
ізделінді шамалар арасындағы байланыс
орнатылады;
Теңдеу немесе
теңсіздік, немесе теңдеулер жүйесі немесе теңсіздіктер жүйесі
(математикалық модель)
құрастырылады;
Құрастырылған теңдеу
немесе теңсіздік немесе теңдеулер жүйесі немесе теңсіздіктер жүйесі
шығарылады;
Шыққан нәтиже есеп
шартымен салыстырылады;
Жауабы
жазылады.
1 есеп (теңдеу
құруға): Егер қабырғасы х см шаршыға
3см-ге арттырса, онда пайда болған шаршының ауданы шаршының
ауданынан 39см2-ге артық болады. Кіші
шаршының периметрін
анықтаңыздар.
2 есеп:
(теңсіздік құруға) Шаршының қабырғасын 4см-ге
арттырды. Пайда болған шаршының ауданы бастапқы шаршының ауданынан
32см2-ге артық болатындай бастапқы
шаршының қабырғасының ұзындығы қанша болуы
керек?
3 есеп: Тізбектес екі натурал
сандардың квадраттарының айырмасы 5-ке тең. Осы сандардың
квадраттарының қосындысын
табыңдар.
4. Геометриялық
есеп. Тікбұрышты параллелепипедтің
ұзындығы енінен 5см-ге артық және биіктігінен 5см-ге кіші. Бүйір
бетінің ауданы 244см2. Параллелепипедтің өлшемдерін
табыңыздар.
Бекітуге арналған
сұрақтар:
Есептің
математикалық моделі нені
береді?
Мәтінді есепті
алгебралық (арифметикалық) тәсілмен шығару дегеніміз нені
білдіреді?
Мәтінді есепті дұрыс
шығарылғанын қалай тексеруге
болады?
Мәтінді есепті
теңсіздік арқылы шығару тәсілі қалай
аталады?
Мәтінді есепті
теңдеулер немесе теңсіздіктер арқылы шығару тәсілі қалай
аталады?
Тапсырма. Есептерді теңдеу құру арқылы
шығарыңыз.а) Екі санның айырымы 34-ке, ал квадраттарының айырымы
408-ге тең.Осы екі санды
табыңыз?
b) Бір шаршының
қабырғасы екінші бір шаршының қабырғасынан 1 см-ге, ал ауданы
31 Оқулықтан тапсырмалар:
№36.11-36.19
1
есеп: Шешуі: Бірінші шаршының
қабырғасы х см болсын. Ұзындығы Ені Ауданы Периметр Бастапқыда х х х2 4х Болды (х+3) (х+3) (х+3)2 4(х+3)
(х+3)2 өрнегі
х2-тан
39 см2-ге артық екені
белгілі.
Теңдеу:
5 см - бірінші шаршының
қабырғасы, 5+3
= 8 см – екінші шаршының
қабырғасы Р=
4*5=20 см. Жауабы: кіші шаршының
периметрі 20 см.
2
есеп: Шешуі: Бірінші шаршының
қабырғасы х см болсын. Ұзындығы Ені Ауданы Бастапқыда х х х2 Болды (х+4) (х+4) (х+4)2
(х+4)2
өрнегі
х2
–тан 32
см2-ге артық екені
белгілі.
Теңсіздік:
Жауабы: бірінші
шаршының қабырғасы 2см-ден артық болуы
тиіс.
3 есеп: Шешуі: Бірінші сан n
болсын. Сан Квадрат 1 n n2 2 n+1 (n+1)2
Теңдеу:
Бірінші сан – 2,
екінші сан – 3. Квадраттарының қосындысы: 4+9=13 Жауабы:
13
Шешуі: АВ (ұзындығы)
x см болсын, онда AA1(биіктігі) - (x+5) cм, AD(ені) - (x-5)
см.
S =
2SABCD +
2SAA1D1D +
2SAA1B1B, шарты бойынша – 244
см²
SABCD = x(x-5);
SAA1D1D = (x-5)(x+5);
SAA1B1B =
x(x+5)
Теңдеу:
2x(x-5)
+ 2(x-5)(x+5)
+ 2x(x+5)
= 244
x(x-5)
+ (x-5)(x+5)
+ x(x+5)
= 122
x² –
5x
+ x² –
5² + x² +
5x
= 122
3x² =
122+25
3x² =
147
x² =
49,
x > 0 (мағынасы
бойынша)
x = 7
AB = 7
см – ұзындығы
AA1 =
7 см + 5 см = 12 см – биіктігі
AD = 7 см – 5 см = 2
см – ені
Жауабы: 7 см; 12 см; 2
см).
Дескриптор: - есеп шарты бойынша теңдеулер
жүйесін құрады;
- теңдеулер жүйесін
шешу әдісін анықтайды;
- қысқаша көбейту
формулаларын пайдаланады;
- теңдеудің
түбірлерін табады;
-есептің жауабын
жазады
Презе |
-
=39













