7 сынып қмж

Тақырып бойынша 31 материал табылды

7 сынып қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып:

7 сынып

Күні:


Тарау немесе бөлім атауы:

Қысқаша көбейту формулалары

Сабақтың тақырыбы:

Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты (жаңа тақырып)

Оқу мақсаты:

7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын

біледі және қолданады;

Бағалау критериі:

-Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады;

- Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады;

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Қысқаша көбейту формулалары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадратының формулалары.

- екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадратының формулаларын қолдану.

Үй тапсырмасын тексеру.

Сұрақтар.

  1. Бас жиынтық деген не?

  2. Кездейсоқ таңдама деген не?

  3. Таңдама көлемі деген не?

  4. Мода, медиана деген нені білдіреді?


Амандасады, сабаққа

дайындалады.








Сұрақтарға жауап береді










Whatsapp қолдану







10 мин

Жаңа сабақ

Видеотүсіндіру. https://onlinemektep.net/schedule/1610496000/lesson/16b5e5c9-f422-4807-a9c7-7252f20c563b


(a ± b)2 = a2 ± 2ab + b2 қысқаша көбейту формулалары сандардың квадраттарын тез есептеуде көмектеседі. Мысалы:

522 = (50 + 2)2 = 502 + 2 ∙ 50 ∙ 2 + 22 = 2500 + 200 + 4 = 2704.

372 = (40 – 3)2 = 402 – 2 ∙ 40 ∙ 3 + 32 = 1600 – 240 + 9 = 1369.

⠀⠀

1-мысал. (6s – 3)2 – (5 + 6s)2 өрнегін ықшамда.

Шешуі. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадратының формулаларын қолдан:

(6s – 3)2 – (5 + 6s)2 = (6s)2 – 2 ∙ 6s ∙ 3 + 32 – (52 + 2 ∙ 5 ∙ 6s + (6s)2 ) = 36s2 – 36s + 9 – 25 – 60s –36s2 = –96s – 16.

Жауабы: –96s – 16.












Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады































«Бағдаршам»  арқылы қалыптастыру шы бағалау




https://onlinemektep.net/schedule/1610496000/lesson/16b5e5c9-f422-4807-a9c7-7252f20c563b






Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


15

минут
























Бекіту тапсырмасы

Тапсырма 1. Өрнекті ықшамдаңдар:

а) ( 4а + 7)²;

б) (6х – 5у)²;

в) (у² -х³)².


2. Теңдік орындалатындай * орнына өрнектерді қойыңдар

а) (6а + * ) = * + * + 25х²;

б) ( 10 х + * )² = * + * + 36 х у ;

в) ( * - 8а )² = 81 а в² - * + *.

3. Қысқаша көбейту формуласы арқылы есептеңдер: 21², 31², 85².

Келесі сызбаларды қолданып, екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадрат формулаларын қорытып шығарыңдар. Сызбаларды салып, формулалардың қорытындысын дәптерге жазыңдар.



1) 2)



4. Оқулықтан №5.4, №5.8.



5. №1 көпмүше түрінде жазыңдар

А)

B)

C)

D)

2 Өрнекті ықшамдаңдар



3 Теңдеуді шешіңдер:






Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.







Жауаптары.






Оқулықтан есептерді шығарады.






Дескриптор:

-Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады

-Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады

-Дәлелдеуді жүргізе алады.




ҚБ:«Бас бармақ» 

әдісі
















Дескриптор:

-Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады

-Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады

-Дәлелдеуді жүргізе алады

Презентация






Интернет ресурстары



Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл

10 мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг

https://onlinemektep.net/schedule/1610496000/lesson/16b5e5c9-f422-4807-a9c7-7252f20c563b


2 минут








Бүгінгі сабақта: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Рефлексия:

Оқушыларға кішігірім сауалнаманы толтыруға беру

1. мен сабақ барысында жұмыс жасадым
2. мен өз жұмысыммен
3. сабақ мен үшін
4. Сабақ барысында мен
5. Менің көңіл күйім
6. Сабақ материалы мен үшін

Белсенді / белсенді емес
риза / риза емес
қысқа / ұзын
шаршамадым / шаршадым
жақсы болды / жаман болды
түсінікті / түсініксіз
пайдалы/ пайдасыз
қызықты / қызықты емес




Үйге тапсырма.№5.11.

Тақырыпты меңгергенін анықтау







Кері байланыс

Whatsapp қолдану










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.03.2025
156
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі