|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1А Заттардың тасымалдануы |
|
Мектеп: «Романов негізгі мектебі» КММ |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бекмухамбетов Ринат Маратович |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
|
Қатыспағандар:- |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері. |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.5 ксилема мен флоэма элементтерінің құрылысын салыстыру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ксилема мен флоэманың құрылысын танып, біледі. Басым бөлігі: Ксилема мен флоэманың құрылысын ажыратып, сипаттайды. Кейбір оқушылар: Ксилема мен флоэманың құрылыс ерекшеліктерін қызметімен сәйкестендіріп талдайды. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Ксилема мен флоэманың құрылысын анықтап, сипаттайды. -Ксилема мен флоэманы ажыратып, ерекшеліктерін зерделейді. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:өткізгіш ұлпа, ксилема, флоэма, електәрізді түтікше, түтіктер, сүрек, қабық, тін. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Күрделі ұлпалар – деп ......... ……- тамырдан жоғары қарай сабақ пен жапыраққа … ……. көтерілуіне септігін тигізеді. Флоэма- …… барысында жапырақта түзілген….. ….. жапырақтан тамырға өткізуді қамтамасыз етеді. |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және шығармашылдық ынтымақтастық, ашықтық, патриотизм және азаматтық жауапкершілік; |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика («Сұйықтықтардағы қысым») |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сабақ пен тамырдың ішкі құрылысы мен қызметі |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 10мин |
-Ұйымдастыру, психологиялық жағымды ахуал орнату, «Шаттық шеңбері» Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушылар бір-біріне жағымды пікір айтып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. -Топқа бөлу. Өсімдік ұлпалары бойынша 6 топқа бөлу Сынып оқушыларына өсімдіктің сабағы мен тамырының бөліктері (қабық, сүрек, камбий, тоз, тін, өзек, өн, сүйек, өсу аймағы, жасымықша, механикалық талшық, ) жазылған қағаз беріледі, оқушы алдыңғы білімін пайдаланып бұл жазулар арқылы өсімдіктің ұлпалары жазылған топқа барып отырады. 1-топ « негізгі ұлпа», 2-топ « жабын ұлпа», 3-топ « тірек ұлпа» 4-топ «түзуші ұлпа», 5-топ «өткізгіш ұлпа», 6-топ «бөліп шығарушы ұлпа» «Серпілген сауал» оқушылардың алдыңғы білімдерін бекіте отырып, бүгінгі сабаққа қарай зейіндерін шоғырландыру. -Неліктен сіз бұл жазбаны осы ұлпамен байланыстырдыңыз? -Қандай дәлелдеме ұсынасыз? -Неліктен сабақ пен тамырда өткізгіш ұлпалар орналасқан? -Өткізгіш ұлпалардың қызметін қалай сипаттар едіңіз? -Ж.С. өсімдіктер үшін заттард тасымалдау қай бағытта жүруі мүмкін деп ойлайсыз? (ҚБ) Кері байланыс. «Ауызша мадақтау» |
Жіктеу Стикерлер Ширату жаттығулар (ауызша кері байланыс) |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
(С) Тапсырма: «Миға шабуыл» әдісі -«Бұл сызбанұсқа туралы не айтар едіңіздер?» -«Неліктен «ұлпалар» түсінігін Ж.С.Ө. байланыстырамыз?»
ӨСІМДІКТЕР
Жоғарғы сатыдағы (тамыры мен сабағы бар) Жасуша- ұлпа- мүше-мүшелер жүйесі- ағза Төменгі сатыдағы Балдырлар (таллом) Жасуша-Ағза Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру -Бейнежазба жаңа ақпараттар беріледі
Тапсырмалар: 1 Тапсырма (Ж) Оқулықтағы 62 және 63 суреттер бойыншаоқушылар жұмыс жасайды. Сурет бойынша ксилема мен флоэма элементерінің құрылысының бөліктерін атап көрсетеді (ҚБ) Интеративті тақтада мұғалім ұсынған дұрыс жауаппен ҚБ жүреді. «Толық ай, жарты ай» әдісімен топтағы оқушылар бірін-бірі бағалайды. 2 Тапсырма: (ТЖ) Оқулықтағы 2-кестемен жұмыс жасап , нәтижесін Венн диаграммасына толтырады. (ҚБ) «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» топтар бір-бірі қб 1-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-1; 3 Тапсырма: (ТЖ) Өткізгіш элементтердің маңызына талдау беріңіздер. Олардың құрылысы мен орналасуының ерекшелігін атқаратын қызметімен сәйкестендіріп, «тұжырымдама кестесін» толтырады (А және В деңгейіндегі оқушыларға), анықтамаларды сипаттап жазып, тұжырымдама кестеге қосымша жапсырады (С деңгейіндегі оқушыларға) Бағалау критерийі Білім алушы -Ксилема мен флоэманың құрылыстарын сипаттайды. -Ксилема мен флоэманы ажыратады, ерекшеліктерін талдайды. Тапсырмалар 1-тапсырма -Сурет бойынша ксилема мен флоэма элементерінің құрылысының бөліктерін анықтайды. Дескриптор Білім алушы - Ксилеманың құрылысын атайды -Флоэманың құрылысын атайды 2-тапсырма -Кестемен жұмыс, Венн диаграммасын толтырады; Дескриптор Білім алушы - Ксилема мен флоэманың құрылысын салыстырып Венн диаграммасын толтырады. 3-тапсырма - Өткізгіш элементтердің маңызын талдаңыздар; Дескриптор Білім алушы - Ксилема мен флоэманың құрылысы мен орналасу ерекшеліктерін қызметімен байланыстырып талдайды (ҚБ) «Түйін сөз» әдісімен әр топтан бір оқушы сөз алады. Сергіту сәті: «Сұйықтықтардағы қысым» дене қимылдарымен көрсетіңіздер. Команда арқылы-«Қысым артып келеді», «артты», «шегіне жетті», «төмендеп келеді» «қалыпты болды» (Т)Қорытындылау: «Өсімдік үшін ксилема маңызды ма алде флоэма ма?» пікірталас (ҚБ) «4 сөйлем» әдісімен топтар бір-біріне кері байланыс береді 1-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-1; |
Ашық сұрақтар Презентация (сызбанұсқа) Бейнежазба https://www.youtube.com/watch?v=fydjdDhoCB0 Көрсетілім Сұрақ А.СоловьеваБ.Ибраимова Ж.Алина «Биология» 7 сынып74 б 7сынып 75б 2-кесте Ақ қағаз, түрлі-түсті қалам. Деңгейлік тапсырмалар арқылы сараланып беріледі Пәнаралық байланыспен сергіту сәтін байланыстыру. |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 7-8 мин |
(Ж)Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісімен сабақ үдерісіне пікір білдіру; (Ж) Рефлексия: Бүгінгі сабақ бойынша «Табыс ағашы » өз орнынды көрсет; (С)Үй жұмысы: Өткізгіш ұлпалардың моделін жасау(қолда бар материалдарды пайдалану арқылы мысалы пластикалық стакандар мен пластикалық ыдыстар ); |
Стикерлер «Табыс ағашы» |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып ҚМЖ Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
7 сынып ҚМЖ Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1А Заттардың тасымалдануы |
|
Мектеп: «Романов негізгі мектебі» КММ |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бекмухамбетов Ринат Маратович |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
|
Қатыспағандар:- |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері. |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.5 ксилема мен флоэма элементтерінің құрылысын салыстыру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ксилема мен флоэманың құрылысын танып, біледі. Басым бөлігі: Ксилема мен флоэманың құрылысын ажыратып, сипаттайды. Кейбір оқушылар: Ксилема мен флоэманың құрылыс ерекшеліктерін қызметімен сәйкестендіріп талдайды. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Ксилема мен флоэманың құрылысын анықтап, сипаттайды. -Ксилема мен флоэманы ажыратып, ерекшеліктерін зерделейді. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:өткізгіш ұлпа, ксилема, флоэма, електәрізді түтікше, түтіктер, сүрек, қабық, тін. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Күрделі ұлпалар – деп ......... ……- тамырдан жоғары қарай сабақ пен жапыраққа … ……. көтерілуіне септігін тигізеді. Флоэма- …… барысында жапырақта түзілген….. ….. жапырақтан тамырға өткізуді қамтамасыз етеді. |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және шығармашылдық ынтымақтастық, ашықтық, патриотизм және азаматтық жауапкершілік; |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика («Сұйықтықтардағы қысым») |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сабақ пен тамырдың ішкі құрылысы мен қызметі |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 10мин |
-Ұйымдастыру, психологиялық жағымды ахуал орнату, «Шаттық шеңбері» Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушылар бір-біріне жағымды пікір айтып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. -Топқа бөлу. Өсімдік ұлпалары бойынша 6 топқа бөлу Сынып оқушыларына өсімдіктің сабағы мен тамырының бөліктері (қабық, сүрек, камбий, тоз, тін, өзек, өн, сүйек, өсу аймағы, жасымықша, механикалық талшық, ) жазылған қағаз беріледі, оқушы алдыңғы білімін пайдаланып бұл жазулар арқылы өсімдіктің ұлпалары жазылған топқа барып отырады. 1-топ « негізгі ұлпа», 2-топ « жабын ұлпа», 3-топ « тірек ұлпа» 4-топ «түзуші ұлпа», 5-топ «өткізгіш ұлпа», 6-топ «бөліп шығарушы ұлпа» «Серпілген сауал» оқушылардың алдыңғы білімдерін бекіте отырып, бүгінгі сабаққа қарай зейіндерін шоғырландыру. -Неліктен сіз бұл жазбаны осы ұлпамен байланыстырдыңыз? -Қандай дәлелдеме ұсынасыз? -Неліктен сабақ пен тамырда өткізгіш ұлпалар орналасқан? -Өткізгіш ұлпалардың қызметін қалай сипаттар едіңіз? -Ж.С. өсімдіктер үшін заттард тасымалдау қай бағытта жүруі мүмкін деп ойлайсыз? (ҚБ) Кері байланыс. «Ауызша мадақтау» |
Жіктеу Стикерлер Ширату жаттығулар (ауызша кері байланыс) |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
(С) Тапсырма: «Миға шабуыл» әдісі -«Бұл сызбанұсқа туралы не айтар едіңіздер?» -«Неліктен «ұлпалар» түсінігін Ж.С.Ө. байланыстырамыз?»
ӨСІМДІКТЕР
Жоғарғы сатыдағы (тамыры мен сабағы бар) Жасуша- ұлпа- мүше-мүшелер жүйесі- ағза Төменгі сатыдағы Балдырлар (таллом) Жасуша-Ағза Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру -Бейнежазба жаңа ақпараттар беріледі
Тапсырмалар: 1 Тапсырма (Ж) Оқулықтағы 62 және 63 суреттер бойыншаоқушылар жұмыс жасайды. Сурет бойынша ксилема мен флоэма элементерінің құрылысының бөліктерін атап көрсетеді (ҚБ) Интеративті тақтада мұғалім ұсынған дұрыс жауаппен ҚБ жүреді. «Толық ай, жарты ай» әдісімен топтағы оқушылар бірін-бірі бағалайды. 2 Тапсырма: (ТЖ) Оқулықтағы 2-кестемен жұмыс жасап , нәтижесін Венн диаграммасына толтырады. (ҚБ) «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» топтар бір-бірі қб 1-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-1; 3 Тапсырма: (ТЖ) Өткізгіш элементтердің маңызына талдау беріңіздер. Олардың құрылысы мен орналасуының ерекшелігін атқаратын қызметімен сәйкестендіріп, «тұжырымдама кестесін» толтырады (А және В деңгейіндегі оқушыларға), анықтамаларды сипаттап жазып, тұжырымдама кестеге қосымша жапсырады (С деңгейіндегі оқушыларға) Бағалау критерийі Білім алушы -Ксилема мен флоэманың құрылыстарын сипаттайды. -Ксилема мен флоэманы ажыратады, ерекшеліктерін талдайды. Тапсырмалар 1-тапсырма -Сурет бойынша ксилема мен флоэма элементерінің құрылысының бөліктерін анықтайды. Дескриптор Білім алушы - Ксилеманың құрылысын атайды -Флоэманың құрылысын атайды 2-тапсырма -Кестемен жұмыс, Венн диаграммасын толтырады; Дескриптор Білім алушы - Ксилема мен флоэманың құрылысын салыстырып Венн диаграммасын толтырады. 3-тапсырма - Өткізгіш элементтердің маңызын талдаңыздар; Дескриптор Білім алушы - Ксилема мен флоэманың құрылысы мен орналасу ерекшеліктерін қызметімен байланыстырып талдайды (ҚБ) «Түйін сөз» әдісімен әр топтан бір оқушы сөз алады. Сергіту сәті: «Сұйықтықтардағы қысым» дене қимылдарымен көрсетіңіздер. Команда арқылы-«Қысым артып келеді», «артты», «шегіне жетті», «төмендеп келеді» «қалыпты болды» (Т)Қорытындылау: «Өсімдік үшін ксилема маңызды ма алде флоэма ма?» пікірталас (ҚБ) «4 сөйлем» әдісімен топтар бір-біріне кері байланыс береді 1-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-1; |
Ашық сұрақтар Презентация (сызбанұсқа) Бейнежазба https://www.youtube.com/watch?v=fydjdDhoCB0 Көрсетілім Сұрақ А.СоловьеваБ.Ибраимова Ж.Алина «Биология» 7 сынып74 б 7сынып 75б 2-кесте Ақ қағаз, түрлі-түсті қалам. Деңгейлік тапсырмалар арқылы сараланып беріледі Пәнаралық байланыспен сергіту сәтін байланыстыру. |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 7-8 мин |
(Ж)Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісімен сабақ үдерісіне пікір білдіру; (Ж) Рефлексия: Бүгінгі сабақ бойынша «Табыс ағашы » өз орнынды көрсет; (С)Үй жұмысы: Өткізгіш ұлпалардың моделін жасау(қолда бар материалдарды пайдалану арқылы мысалы пластикалық стакандар мен пластикалық ыдыстар ); |
Стикерлер «Табыс ағашы» |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз














