|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жасушалық биология. Су және органикалық заттар |
|
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Органикалық және бейорганикалық заттар. Зертханалық жұмыс «Тамақ өнімдерін органикалық заттарға тестілеу» |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.4.1.3 - азық – түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын біледі; Оқушылардың басым бөлігі: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын дәлелдейді; Кейбір оқушылар: ғаламтор көмегімен қосымша ақпарат жинайды. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
азық-түлік өнімдерінің құрамында органикалық заттардың бар-жоғын тексереді; нәруыз, май, көмірсулардың қасиеттерін біледі. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқып, суретті пайдаланып, талдайды. (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым дағдылары). Лексика және терминология, пәндік терминдер: Органикалық заттар, бейорганикалық заттар, нәруыздар, майлар, көмірсулар, нуклеин қышқылдары |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету, дұрыс таңдау жасау, жобалау, бағалау, сыни ойлау, сынды қабылдау, сыни пікір айта білу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия, диетология |
|||
|
Әдіс-тәсілдер |
Дұрыс-бұрыс, полиглот, «алтын қақпа» ойыны, клиптограмм, биологиялық диктант, сәйкестендір, мюнстенберг, АКТ, бағалау, рефлексия. |
|||
|
Алдыңғы білім |
Су және элементтер, олардың тірі ағзалар үшін маңызы |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Ұйымдастыру 3 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аударту. Түрлі-түсті (қызыл, жасыл, сары) жетондар арқылы 4 топқа бөлу. |
Мұғаліммен амандасады. Кезекші есебі. Топқа бөлінеді. |
|||
|
Үй тапсырмасын сұрау 8 минут |
«Дұрыс-бұрыс» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
ҚБ: «Мадақтау» |
Тапсырмаларға жауап береді |
|||
|
Жаңа сабақ 7 минут |
Білу және түсіну Мұғалімнің түсіндіруі. «Органикалық және бейорганикалық заттар» тақырыбында дайындалған презентация көрсетіледі. |
Интербелсенді тақта арқылы жаңа тақырып бойынша презентация көреді. |
|||
|
6 минут |
Қолдану Зертханалық жұмыс «Азық-түлік өнімдерін зерттеу» Жұмыстың мақсаты: азық-түлік өнімдерін органикалық заттарға бар-жоғын тестілеу Болжам: азық-түлік өнімдерінің құрамында нәруыздер, майлар, көмірсулар әр түрлі мөлшерде болады.
Қорытындысы: Крахмал - қара-көк, көкшіл түс пайда болады. Май - лайлы сұйықтық көрінсе, липидтердің бар екендігін дәлелдейді. Нәруыз - ерітіндінің көбікке айналуы байқалады. |
Дәптерлеріне зертханалық жұмысты орындайды. |
|||
|
8 минут |
Талдау «Алтын қақпа» ойыны «Темір қақпа» (с деңгейі сұрақтары)
«Күміс қақпа» (в деңгейі сұрақтары)
«Алтын қақпа» (а деңгейі сұрақтары)
Жинақтау 1-топ «Клиптограмм» 2-топ «Биологиялық диктант» 3-топ «Мюнстенберг» 4-топ «Сәйкестендір» ҚБ: «Үш шапалақ» арқылы бағалау |
Тапсырмаларды жеке-жеке жауап береді орындайды. Топ болып берілген тапсырмаларға жауап береді. |
|||
|
Бағалау 4 минут |
«Органикалық заттар маңызы» тақырыбына эссе жазу. |
Эссе жазады. |
|||
|
Кері байланыс 3 минут |
«Білім ағашы» |
Бүгінгі сабақ бойынша кері байланысты жазады. |
|||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
54 беттегі тақырыпты оқу, мазмұндау. |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс. |
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: |
|||||
1-топ. «Клиптограмм» әдісі
|
Т |
Н |
С |
О |
Э |
С |
Қ |
|
Ұ |
Ә |
У |
Т |
Н |
У |
Ы |
|
З |
Р |
К |
Т |
Е |
Т |
Ш |
|
Д |
У |
Ө |
Е |
Р |
Е |
Қ |
|
А |
Ы |
М |
К |
Г |
К |
Ы |
|
Р |
З |
І |
Н |
И |
Я |
Л |
|
А |
О |
Р |
С |
У |
|
Д |
2-топ. Биологиялық диктант
-
................... – жасушаның негізгі органикалық заттары.
-
1 грамм нәруыз ыдырағанда ............. энергия бөлінеді.
-
Бейорганикалық затттар ......................................... кездеседі.
-
Органикалық заттарға ................................................. жатады.
-
............
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып ҚМЖ Органикалық және бейорганикалық заттар
7 сынып ҚМЖ Органикалық және бейорганикалық заттар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жасушалық биология. Су және органикалық заттар |
|
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Органикалық және бейорганикалық заттар. Зертханалық жұмыс «Тамақ өнімдерін органикалық заттарға тестілеу» |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.4.1.3 - азық – түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын біледі; Оқушылардың басым бөлігі: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын дәлелдейді; Кейбір оқушылар: ғаламтор көмегімен қосымша ақпарат жинайды. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
азық-түлік өнімдерінің құрамында органикалық заттардың бар-жоғын тексереді; нәруыз, май, көмірсулардың қасиеттерін біледі. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқып, суретті пайдаланып, талдайды. (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым дағдылары). Лексика және терминология, пәндік терминдер: Органикалық заттар, бейорганикалық заттар, нәруыздар, майлар, көмірсулар, нуклеин қышқылдары |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету, дұрыс таңдау жасау, жобалау, бағалау, сыни ойлау, сынды қабылдау, сыни пікір айта білу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия, диетология |
|||
|
Әдіс-тәсілдер |
Дұрыс-бұрыс, полиглот, «алтын қақпа» ойыны, клиптограмм, биологиялық диктант, сәйкестендір, мюнстенберг, АКТ, бағалау, рефлексия. |
|||
|
Алдыңғы білім |
Су және элементтер, олардың тірі ағзалар үшін маңызы |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Ұйымдастыру 3 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аударту. Түрлі-түсті (қызыл, жасыл, сары) жетондар арқылы 4 топқа бөлу. |
Мұғаліммен амандасады. Кезекші есебі. Топқа бөлінеді. |
|||
|
Үй тапсырмасын сұрау 8 минут |
«Дұрыс-бұрыс» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
ҚБ: «Мадақтау» |
Тапсырмаларға жауап береді |
|||
|
Жаңа сабақ 7 минут |
Білу және түсіну Мұғалімнің түсіндіруі. «Органикалық және бейорганикалық заттар» тақырыбында дайындалған презентация көрсетіледі. |
Интербелсенді тақта арқылы жаңа тақырып бойынша презентация көреді. |
|||
|
6 минут |
Қолдану Зертханалық жұмыс «Азық-түлік өнімдерін зерттеу» Жұмыстың мақсаты: азық-түлік өнімдерін органикалық заттарға бар-жоғын тестілеу Болжам: азық-түлік өнімдерінің құрамында нәруыздер, майлар, көмірсулар әр түрлі мөлшерде болады.
Қорытындысы: Крахмал - қара-көк, көкшіл түс пайда болады. Май - лайлы сұйықтық көрінсе, липидтердің бар екендігін дәлелдейді. Нәруыз - ерітіндінің көбікке айналуы байқалады. |
Дәптерлеріне зертханалық жұмысты орындайды. |
|||
|
8 минут |
Талдау «Алтын қақпа» ойыны «Темір қақпа» (с деңгейі сұрақтары)
«Күміс қақпа» (в деңгейі сұрақтары)
«Алтын қақпа» (а деңгейі сұрақтары)
Жинақтау 1-топ «Клиптограмм» 2-топ «Биологиялық диктант» 3-топ «Мюнстенберг» 4-топ «Сәйкестендір» ҚБ: «Үш шапалақ» арқылы бағалау |
Тапсырмаларды жеке-жеке жауап береді орындайды. Топ болып берілген тапсырмаларға жауап береді. |
|||
|
Бағалау 4 минут |
«Органикалық заттар маңызы» тақырыбына эссе жазу. |
Эссе жазады. |
|||
|
Кері байланыс 3 минут |
«Білім ағашы» |
Бүгінгі сабақ бойынша кері байланысты жазады. |
|||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
54 беттегі тақырыпты оқу, мазмұндау. |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс. |
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: |
|||||
1-топ. «Клиптограмм» әдісі
|
Т |
Н |
С |
О |
Э |
С |
Қ |
|
Ұ |
Ә |
У |
Т |
Н |
У |
Ы |
|
З |
Р |
К |
Т |
Е |
Т |
Ш |
|
Д |
У |
Ө |
Е |
Р |
Е |
Қ |
|
А |
Ы |
М |
К |
Г |
К |
Ы |
|
Р |
З |
І |
Н |
И |
Я |
Л |
|
А |
О |
Р |
С |
У |
|
Д |
2-топ. Биологиялық диктант
-
................... – жасушаның негізгі органикалық заттары.
-
1 грамм нәруыз ыдырағанда ............. энергия бөлінеді.
-
Бейорганикалық затттар ......................................... кездеседі.
-
Органикалық заттарға ................................................. жатады.
-
............
шағым қалдыра аласыз














