Материалдар / 7 сынып. ҚМЖ. Қатты денелердегі қысым.Пр№5

7 сынып. ҚМЖ. Қатты денелердегі қысым.Пр№5

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып. ҚМЖ. Қатты денелердегі қысым.Пр№5.Көрнекілік тапсырмаларымен
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Оқу жұмыс орынбасары:


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы


Бөлім


Педагогтың аты-жөні:


Күні :


Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы

Қатты денелердегі қысым. (Пр. №5)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.1.2 қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;

Сабақтың мақсаты

  • Қатты денелердегі қысымын анықтауды біледі;

  • Қысымның физикалық мағына-сын түсінеді және өзгерту әдістерін сипаттайды;

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

  • Білімнің жаратылыстану салаларындағы тәжірибиені бақылаудың ,жжүйелеудің ,түсінудің қарапайым дағдыларынығ болуы

  • Еңбекқорлық құндылығы:түрлі мамандықтарға қызығушшылық таныту,өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдылану.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы


Тест тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/65134257


Оқушылар сәлемдеседі .

Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды .

Өзін-өзі бағалау

Дескриптор:





2 балл


Презентация

Жұмыс парағы

Көрнекіліктер












Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа сабақ


Тапсырма: "Қысым және оның әсері"

Мақсаты: Қатты денелердегі қысымның әсерін түсіну, және оны әртүрлі жағдайларда зерттеу.

Шарттар:

  1. Қатты дененің көлемі мен пішінін өзгерту арқылы қысымның өзгеруін зерттеңіз.

  2. Қатты дене бір-біріне жанасқан кезде пайда болатын қысым мен оның әсерін салыстырыңыз.

Мазмұн:

Сіздерге 3 түрлі мысал берілген. Әрбір мысал бойынша қысымды есептеу және оның нәтижелерін талқылау керек.

Мысалдар:

  1. 1: Ұзын және жұқа таяқша.
    100 Н күшінің әсерінен ұзындығы 2 м және ені 0,01 м болатын темір таяқша жер бетіне қойылады. Таяқша қандай қысыммен әсер етеді?
    Жауабыңызды беріңіз және қысымның өлшем бірлігіне назар аударыңыз.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













  1. 2: Үлкен және ауыр пішін.
    Көлемі 1 м³ және массасы 500 кг болатын бетон блок жерге қойылған. Бұл блоктың жер бетіне түсіретін қысымы қандай болады?
    Бұл жағдайда блоктың пішіні мен беті өте үлкен болғандықтан, қысым қандай ерекшеліктермен ерекшеленеді?

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













  1. 3: Қатты дененің ауданының әсері.
    Қарулы жауынгерлердің аяқ киімінің астындағы қысымды бағалаңыз. Егер жауынгердің аяқ киімінің табаны 0,05 м² болса және ол жерге 800 Н күш түсірсе, аяқ киімінің жер бетіне түсіретін қысымын табыңыз.
    Осы есепте қарапайым аяқ киімінің табанының ауданының қысымға қалай әсер ететінін түсіндіріңіз.



4.1- жаттығу

1. 100 см2. Ауданға 50 Н күш әрекет етеді.Қысымды анықтаңыздар.

2.Қар үстінде тұрған шаңғышының салмағы 780 Н .Оның әр шаңғысының ұзындығы 1,95 м , ал ені 6 см .Шаңғышының қар бетіне түсіретін қысымын табыңыздар


3.Шынжыр табанды ДТ -75M тракторының массасы 6610 кг , ал оның екі шынжыр 1,4 м2 .Осы трактордың топырақ бетіне түсіретін қысым күшін анықтағыз.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:














Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.


Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі.

Дескриптор:

Қатты денелердегі қысымын анықтауды біледі;

Қысымның физикалық мағына-сын түсінеді және өзгерту әдістерін сипаттай алады;

Жаңа сабақтың теориясын меңгереді;

Жұппен бірге жұмыс жасайды;


З балл






















Дескриптор:

Есептің шартын түзе алады;

ХБЖ ға келтіре алады;

Негізгі

формуланы түрлендіріп ,белгісіз шаманы таба алад;


З балл

Жұмыс парағы

Тапсырмалар














Сабақтың соңы


8 минут













Рефексия


Бағалау


Үй тапсырмасы


Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/66429246


1.Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін түсіндіріңіз.  

2.Суреттегідей қойылған кірпіштер жерге бірдей қысым түсіреді ме? 

3.Аяғына шаңғы байлаған адам қар үстімен жеңіл жүре алады. Мұның себебі не?


Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді.

Дескриптор:

Қатты денелердегі қысымына берілген Функционалдық сауаттылық тапсырмасын дұрыс орындай алады;



2 балл









Жұмыс парағы

Тапсырмалар


Рефексия


«Білім клас» әдісі бойынша


Өзін -өзі бағалау

«Білім клас» әдісі бойынша

Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .

Үйге тапсырма:
Өз қалаңыздағы немесе табиғаттағы кез келген қатты дененің (мысалы, темір көпір, аяқ киімнің табаны, пышақтың жүзі, ауыр техника) қысымын зерттеп, ол қандай мақсаттарға қолданылады және қысымның өзгеруі сол мақсатын қалай жақсартады

Сабаққа кері байланыс қалдырады.


Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.


Өзін-өзі бағалау парағы


Кері байланыс стиккерлері



Бағалау парағы














Shape1

Физика

« Білімдіге дүние жарық»

Оқыту мақсаттары:

7.3.1.2 қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;

Тест тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/65134257

Жаңа сабақ

Жұптық тапсырма

Тапсырма: "Қысым және оның әсері"

Мақсаты: Қатты денелердегі қысымның әсерін түсіну, және оны әртүрлі жағдайларда зерттеу.

Шарттар:

Қатты дененің көлемі мен пішінін өзгерту арқылы қысымның өзгеруін зерттеңіз.

Қатты дене бір-біріне жанасқан кезде пайда болатын қысым мен оның әсерін салыстырыңыз.

Мазмұн:

Сіздерге 3 түрлі есеп берілген. Әрбір мысал бойынша қысымды есептеу және оның нәтижелерін талқылау керек.

Есептер:

1: Ұзын және жұқа таяқша.
100 Н күшінің әсерінен ұзындығы 2 м және ені 0,01 м болатын темір таяқша жер бетіне қойылады. Таяқша қандай қысыммен әсер етеді?

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













2: Үлкен және ауыр пішін.
Көлемі 1 м³ және массасы 500 кг болатын бетон блок жерге қойылған. Бұл блоктың жер бетіне түсіретін қысымы қандай болады?
Бұл жағдайда блоктың пішіні мен беті өте үлкен болғандықтан, қысым қандай ерекшеліктермен ерекшеленеді?

_______________________________________________________________________________________________________________________


Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













3: Қатты дененің ауданының әсері.
Қарулы жауынгерлердің аяқ киімінің астындағы қысымды бағалаңыз. Егер жауынгердің аяқ киімінің табаны 0,05 м² болса және ол жерге 800 Н күш түсірсе, аяқ киімінің жер бетіне түсіретін қысымын табыңыз.
Осы есепте қарапайым аяқ киімінің табанының ауданының қысымға қалай әсер ететінін түсіндіріңіз.



4.1- жаттығу

1. 100 см2. Ауданға 50 Н күш әрекет етеді.Қысымды анықтаңыздар.

2.Қар үстінде тұрған шаңғышының салмағы 780 Н .Оның әр шаңғысының ұзындығы 1,95 м , ал ені 6 см .Шаңғышының қар бетіне түсіретін қысымын табыңыздар


3.Шынжыр табанды ДТ -75M тракторының массасы 6610 кг , ал оның екі шынжыр 1,4 м2 .Осы трактордың топырақ бетіне түсіретін қысым күшін анықтағыз.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:












Функционалдық сауаттылық тапсырмасы


1.Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін түсіндіріңіз.  

2.Суреттегідей қойылған кірпіштер жерге бірдей қысым түсіреді ме? 

3.Аяғына шаңғы байлаған адам қар үстімен жеңіл жүре алады. Мұның себебі не?




Рефексия Бағалау




Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________



ЖИ арқылы жасау
12 Қаңтар 2025
378
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі