-
Білім беру ұйымының атауы
№31 орта мектеп
Бөлім:
Тынысалу
Педагогтің Т.А. Ә
Жунусова Баян
Күні:
05.12
Сынып:
7 Г
Сабақтың тақырыбы:
Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.
Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату
Сабақтың мақсаты
Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажыратады
Бағалау критерийі
Тірі ағзалардың тыныс алу ерекшеліктерін біле алады
Тыныс алу типтерін ажыратады
Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін салыстырады
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу.
Үй тапсырмасы: Word wall платформасы арқылы сұрау.
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады.
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
Оқулық, дәптер
Сабақтың ортасы
7 мин
-
«Адасқан әріптер» әдісі
Шфвомавомшвывомвщшомбактерияаошммвдмдмданаэробтыағзаларырпшщрамшпраоарщцуратааэробтыағзаларпвташпрвашмтамрашщмовмоадмовщдмоамдоьтынысалуаиолмтлмтлмаолаовотлмдвлдсвтлдвслд№өсімдіквыолмиволмтвмотчлдвмтовдмаммашщморокжануарларамтваомтващмтоамрвломрвтмотвадмішекқұрттарамлтваитлдватмдавтпрпгшыврмврмлтамақаиывгшрывалоттек
Бейнекөрстеілім ұсынады
Мұғалім түсіндірме жүргізеді
Оқушылар адасқан әріптерден сөздерді табу арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.
Оқушылар бейнекөрсетілімді, мұғалім түсіндірмесін мұқият тыңдайды, қажетті ақпарттар жазып алады
ҚБ мадақтау
Слаид
Анаэробты тыныс алу видео https://youtu.be/Z9fwL9djijE?si=-lGzbSIiVnH4ToZi
Аэробты тыныс алу https://youtu.be/Z9fwL9djijE?si=-lGzbSIiVnH4ToZi
8 мин
«Кестедегі тапсырма» жеке жұмыстар ұсынады.
1-тапсырма
А) Кестені толтырыңыз.
Б) Тыныс алу үдерістерін сәйкестендіріңіздер. Тапсарманы платформада жасақтап ұсынусипаттама
Анаэробты тыныс алу
Аэробты тыныс алу
Өту жағдайы
Жылдамдығы
Соңғы өнім
Бағалау критерийі
• Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін зерделейді;
Дескриптор
− анаэробты тыныс алу сипаттамасын жазады – 2 балл;
− аэробты тыныс алу сипаттамасын жазады – 2 балл;
-сәйкестендіреді-2балл
Үлестірме тапсырмалар
Жұптық жұмыс
10 мин
2- тапсырма: Дәптерге кесте сызып толтырады: 1.Майқышқылды бактериялар, 2.Буынаяқтылардың ішіндегі тіршілік ететін қарапайымдылар, 3.Сіреспе таяқшасы, 4.Ашытқылар, 5.Ірің таяқшалары, 6.Лямблия, 7.Лейшмания, 8.Саңырауқұлақтар, 9.Балдырлар, 10.Жануарлар, 11.Адам

Оқушылар топта жұптасады берілген тапсырамаларды орындап келесі жұппен орын алмасытрып тапсырмаларды түсіндіреді
Осы әдісті қолдану арқылы оқушыларда танымдық, түсіндірілім дағдысы қалыптасады
Дескриптор: - тыныс алу типтерін ажыратты. – 1балл
бактерияның, саңырауқұлақтың, өсімдіктің қандай жолмен тыныс алатынын біледі-1балл
-Кестені сызады, мәліметтерді толтырады-1балл
- Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды-1балл
Функционалыдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырмалар
5 мин
Тыныс алудың маңызы
Тыныс алу – оттек қатысатын күрделі химиялық үдеріс. Алғашқы тірі ағзалар оттексіз қоректік заттарды бұзған. Осы кезде энегрия бөлінген. Бірақ мұндай әдістің тиімділігі аз.
1.Оттексіз тіршілік ете алатын тіршілік иелері а) прокариодтар
б) эукариодтар
в) аэробты ағзалар г) анаэробты ағзалар д) протистер
2.Оттек қатысатын күрделі химиялық үдеріс а) бөліп шығару
б) тыныс алу в) көбею
г) қоректену д) тітіркену
3.Жәндік денес
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Жунусова Г05 Желтоқсан 2023
597
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз7 сынып ҚМЖ Тыныс алудың маңызы мен типтері
Тақырып бойынша 11 материал табылды7 сынып ҚМЖ Тыныс алудың маңызы мен типтері
Материал туралы қысқаша түсінікТыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.Материалдың қысқаша нұсқасы-
Білім беру ұйымының атауы
№31 орта мектеп
Бөлім:
Тынысалу
Педагогтің Т.А. Ә
Жунусова Баян
Күні:
05.12
Сынып:
7 Г
Сабақтың тақырыбы:
Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.
Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату
Сабақтың мақсаты
Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажыратады
Бағалау критерийі
Тірі ағзалардың тыныс алу ерекшеліктерін біле алады
Тыныс алу типтерін ажыратады
Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін салыстырады
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу.
Үй тапсырмасы: Word wall платформасы арқылы сұрау.
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады.
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
Оқулық, дәптер
Сабақтың ортасы
7 мин
-
«Адасқан әріптер» әдісі
Шфвомавомшвывомвщшомбактерияаошммвдмдмданаэробтыағзаларырпшщрамшпраоарщцуратааэробтыағзаларпвташпрвашмтамрашщмовмоадмовщдмоамдоьтынысалуаиолмтлмтлмаолаовотлмдвлдсвтлдвслд№өсімдіквыолмиволмтвмотчлдвмтовдмаммашщморокжануарларамтваомтващмтоамрвломрвтмотвадмішекқұрттарамлтваитлдватмдавтпрпгшыврмврмлтамақаиывгшрывалоттек
Бейнекөрстеілім ұсынады
Мұғалім түсіндірме жүргізеді
Оқушылар адасқан әріптерден сөздерді табу арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.
Оқушылар бейнекөрсетілімді, мұғалім түсіндірмесін мұқият тыңдайды, қажетті ақпарттар жазып алады
ҚБ мадақтау
Слаид
Анаэробты тыныс алу видео https://youtu.be/Z9fwL9djijE?si=-lGzbSIiVnH4ToZi
Аэробты тыныс алу https://youtu.be/Z9fwL9djijE?si=-lGzbSIiVnH4ToZi
8 мин
«Кестедегі тапсырма» жеке жұмыстар ұсынады.
1-тапсырма
А) Кестені толтырыңыз.
Б) Тыныс алу үдерістерін сәйкестендіріңіздер. Тапсарманы платформада жасақтап ұсынусипаттама
Анаэробты тыныс алу
Аэробты тыныс алу
Өту жағдайы
Жылдамдығы
Соңғы өнім
Бағалау критерийі
• Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін зерделейді;
Дескриптор
− анаэробты тыныс алу сипаттамасын жазады – 2 балл;
− аэробты тыныс алу сипаттамасын жазады – 2 балл;
-сәйкестендіреді-2балл
Үлестірме тапсырмалар
Жұптық жұмыс
10 мин
2- тапсырма: Дәптерге кесте сызып толтырады: 1.Майқышқылды бактериялар, 2.Буынаяқтылардың ішіндегі тіршілік ететін қарапайымдылар, 3.Сіреспе таяқшасы, 4.Ашытқылар, 5.Ірің таяқшалары, 6.Лямблия, 7.Лейшмания, 8.Саңырауқұлақтар, 9.Балдырлар, 10.Жануарлар, 11.Адам

Оқушылар топта жұптасады берілген тапсырамаларды орындап келесі жұппен орын алмасытрып тапсырмаларды түсіндіреді
Осы әдісті қолдану арқылы оқушыларда танымдық, түсіндірілім дағдысы қалыптасады
Дескриптор: - тыныс алу типтерін ажыратты. – 1балл
бактерияның, саңырауқұлақтың, өсімдіктің қандай жолмен тыныс алатынын біледі-1балл
-Кестені сызады, мәліметтерді толтырады-1балл
- Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды-1балл
Функционалыдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырмалар
5 мин
Тыныс алудың маңызы
Тыныс алу – оттек қатысатын күрделі химиялық үдеріс. Алғашқы тірі ағзалар оттексіз қоректік заттарды бұзған. Осы кезде энегрия бөлінген. Бірақ мұндай әдістің тиімділігі аз.
1.Оттексіз тіршілік ете алатын тіршілік иелері а) прокариодтар
б) эукариодтар
в) аэробты ағзалар г) анаэробты ағзалар д) протистер
2.Оттек қатысатын күрделі химиялық үдеріс а) бөліп шығару
б) тыныс алу в) көбею
г) қоректену д) тітіркену
3.Жәндік денес
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx05.12.2023597Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











