-
Білім беру ұйымының атауы
Заттардың тасымалдануы
Бөлім:
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.3.2 – өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу
Сабақтың мақсаты
Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді атау
Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді суреттеу
:Өсімдіктерде су және органикалық заттардың, минералды заттардың тасымалдану себебін түсіндіру
Бағалау критерийі
1. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді атайды
2. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді суреттейді
3. Өсімдіктерде су және органикалық заттардың, минералды заттардың тасымалдану себебін түсіндіреді
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-7 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
«Мозайка» әдісі - қима қағаздарды қиылыстыра отырып, топтардың атауларын анықтайды.Оқушылар сурет қиындыларын құрастырып,шыққан бейне бойынша топқа атау береді
1-топ: Жапырақ
2-топ: Сабақ
3-топ : Тамы
Алдыңғы білім.
-
Амеба жасушасында қоректік заттардың қозғалуы қалау жүзеге асады?
-
Жоғарғы сатыдағы жануарлар мен адамдарда тасымалдану ненің есебінен жүзеге асады?
-
Қанайналым қандай қызмет атқарады?
-
Өсімдіктердің өткізгіш элементтерін атаңдар?
-
Түтіктер бойымен не тасымалданады?
-
Заттардың төменгі ағысының маңызы қандай?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген сұрақтарға Дөңгелекті айналдыра отырып сәйкес келген сұрақтарға жауап береді
Жақсы!
ҚБ. «Жақсы»,
«Талпын» мұғалім тарапынан бағалау
Сабақтың ортасы
7-35 мин
Жаңа сабақ.
«Кинометафора» әдісі: «Өсімдіктердің зат тасмалдауына қа
тысуы мүшелер» бейнежазбасын көрсету

Теорияны бекіту тапсырмасын орындату
Суретке қарап өсімдіктерде заттардың тасымалдануын қамтамассыз ететін мүшелердің қызметін кестеге толтыр.
№
Мүшелер
Қызметі
1
2
3
Бейнежазбаны көру арқылыоқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын айқындайды.
Оқушылар бейнеден көргендерін бекіту үшін өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамассыз ететін мүшелерді анықтайды.
Дескриптор:
заттардың тасымалдануға қатысты мүшелерді атайды - заттардың тасымалын қамтамассыз ететін мүшелердің қызметін жазады
Тж. «ДЖИГСО» әдісі(Постер қорғау)
Берілген ресурстарды пайдалау арқылы тақырыпты айқындау, тәжірибе алмасу, қауым алдында сөйлеу.
Жапырақ тобы: Өсімдіктерде тасмалдану ненің әсерімен жүреді? Негіздеңдер.
Сабақ тобы: Өсімдіктің зат тасмалдауының сызбасын құрастырыңдар?
Тамыр тобы:Ксилема мен флоэма ағыстарын анықтап, олардың қызметтерін сипаттаңыз?
Ж ж. «Биологиялық диктант» әдісі. «Ұлы даланың жеті қыры»
1. .... – өркеннің негізгі бөлімі, ең алдымен, тіректік қызмет атқарады.
2. ..... .... – су және минералды заттарды сабақ бойымен жапыраққа жылжытатын күш.
3. Жүйкелер – жапырақтың түтікті – талшықты ...... ........
4. Судың тамырдан жапыраққа дейінгі жолы - ....... ....... .
5. Жапырақтан органикалық заттардың барлық мүшелерге таралуы - ....... ....... .
6. ........ – екі жанасушы жасушамен шектелген саңылау.
7. Өсімдікте минералды заттардың жылжуы судың булануы нәтижесінде пайда болатын ...... ...... мен тамыр қысымы арқылы жүзеге асады.
Оқушылар топтасып өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді суреттейді.
Өсімдіктерде су және органикалық заттардың, минералды заттардың тасымалдану себебін түсіндіреді
Дескриптор:
-Өсімдіктерде тасмалдану ненің әсерінен жүретінін біледі, дәлелдейді
- өсімдіктің зат тасмалдау құрылысын біледі, - сызбасын құрастырады
Өсімдіктердің зат тасмалдауға қатысушы мүшелерінің түсініктері мен анықтамаларын толықтырады


Оқушылардың қызығушылығын арттыратын тапсырмалар ұсыну
Тапсрыманы силтемеге отип орындайды
Дескриптор:
-Өсімдік мүшелерін атайды-1балл
Сабақты қорытындылау Тапсырма.«Бумеранг» әдісі». Әр топ мүшелері тақырып бойынша сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарын келесі топқа береді. Олар сол сұраққа жауап береді.Осылайша барша топ сұрақ қойып жауап береді.
Рефлексия:«Бес саусақ» әдісі
Үй тапсырмасы. Оқулықта тақырып соңындағы «өз біліміңді тексеріңдер» сұрақтарына жауап жазу
Қағаздың бетіне өз қолдарыңды айналдыра сызыңдар. Әр саусақтың ішіне сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады. Бас бармақ
– Мен үшін маңызды және қызық... Балаң үйрек – Маған ... жеткілікті болмады. Ортан терек – Маған ... қиын болды. Шылыдыр шүмек – Мен көп мағлұмат... алдым. Кішкентай бөбек – Менің ұсынысым...
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып ҚМЖ Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі.
7 сынып ҚМЖ Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі.
-
Білім беру ұйымының атауы
Заттардың тасымалдануы
Бөлім:
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.3.2 – өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу
Сабақтың мақсаты
Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді атау
Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді суреттеу
:Өсімдіктерде су және органикалық заттардың, минералды заттардың тасымалдану себебін түсіндіру
Бағалау критерийі
1. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді атайды
2. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді суреттейді
3. Өсімдіктерде су және органикалық заттардың, минералды заттардың тасымалдану себебін түсіндіреді
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-7 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
«Мозайка» әдісі - қима қағаздарды қиылыстыра отырып, топтардың атауларын анықтайды.Оқушылар сурет қиындыларын құрастырып,шыққан бейне бойынша топқа атау береді
1-топ: Жапырақ
2-топ: Сабақ
3-топ : Тамы
Алдыңғы білім.
-
Амеба жасушасында қоректік заттардың қозғалуы қалау жүзеге асады?
-
Жоғарғы сатыдағы жануарлар мен адамдарда тасымалдану ненің есебінен жүзеге асады?
-
Қанайналым қандай қызмет атқарады?
-
Өсімдіктердің өткізгіш элементтерін атаңдар?
-
Түтіктер бойымен не тасымалданады?
-
Заттардың төменгі ағысының маңызы қандай?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген сұрақтарға Дөңгелекті айналдыра отырып сәйкес келген сұрақтарға жауап береді
Жақсы!
ҚБ. «Жақсы»,
«Талпын» мұғалім тарапынан бағалау
Сабақтың ортасы
7-35 мин
Жаңа сабақ.
«Кинометафора» әдісі: «Өсімдіктердің зат тасмалдауына қа
тысуы мүшелер» бейнежазбасын көрсету

Теорияны бекіту тапсырмасын орындату
Суретке қарап өсімдіктерде заттардың тасымалдануын қамтамассыз ететін мүшелердің қызметін кестеге толтыр.
№
Мүшелер
Қызметі
1
2
3
Бейнежазбаны көру арқылыоқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын айқындайды.
Оқушылар бейнеден көргендерін бекіту үшін өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамассыз ететін мүшелерді анықтайды.
Дескриптор:
заттардың тасымалдануға қатысты мүшелерді атайды - заттардың тасымалын қамтамассыз ететін мүшелердің қызметін жазады
Тж. «ДЖИГСО» әдісі(Постер қорғау)
Берілген ресурстарды пайдалау арқылы тақырыпты айқындау, тәжірибе алмасу, қауым алдында сөйлеу.
Жапырақ тобы: Өсімдіктерде тасмалдану ненің әсерімен жүреді? Негіздеңдер.
Сабақ тобы: Өсімдіктің зат тасмалдауының сызбасын құрастырыңдар?
Тамыр тобы:Ксилема мен флоэма ағыстарын анықтап, олардың қызметтерін сипаттаңыз?
Ж ж. «Биологиялық диктант» әдісі. «Ұлы даланың жеті қыры»
1. .... – өркеннің негізгі бөлімі, ең алдымен, тіректік қызмет атқарады.
2. ..... .... – су және минералды заттарды сабақ бойымен жапыраққа жылжытатын күш.
3. Жүйкелер – жапырақтың түтікті – талшықты ...... ........
4. Судың тамырдан жапыраққа дейінгі жолы - ....... ....... .
5. Жапырақтан органикалық заттардың барлық мүшелерге таралуы - ....... ....... .
6. ........ – екі жанасушы жасушамен шектелген саңылау.
7. Өсімдікте минералды заттардың жылжуы судың булануы нәтижесінде пайда болатын ...... ...... мен тамыр қысымы арқылы жүзеге асады.
Оқушылар топтасып өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді суреттейді.
Өсімдіктерде су және органикалық заттардың, минералды заттардың тасымалдану себебін түсіндіреді
Дескриптор:
-Өсімдіктерде тасмалдану ненің әсерінен жүретінін біледі, дәлелдейді
- өсімдіктің зат тасмалдау құрылысын біледі, - сызбасын құрастырады
Өсімдіктердің зат тасмалдауға қатысушы мүшелерінің түсініктері мен анықтамаларын толықтырады


Оқушылардың қызығушылығын арттыратын тапсырмалар ұсыну
Тапсрыманы силтемеге отип орындайды
Дескриптор:
-Өсімдік мүшелерін атайды-1балл
Сабақты қорытындылау Тапсырма.«Бумеранг» әдісі». Әр топ мүшелері тақырып бойынша сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарын келесі топқа береді. Олар сол сұраққа жауап береді.Осылайша барша топ сұрақ қойып жауап береді.
Рефлексия:«Бес саусақ» әдісі
Үй тапсырмасы. Оқулықта тақырып соңындағы «өз біліміңді тексеріңдер» сұрақтарына жауап жазу
Қағаздың бетіне өз қолдарыңды айналдыра сызыңдар. Әр саусақтың ішіне сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады. Бас бармақ
– Мен үшін маңызды және қызық... Балаң үйрек – Маған ... жеткілікті болмады. Ортан терек – Маған ... қиын болды. Шылыдыр шүмек – Мен көп мағлұмат... алдым. Кішкентай бөбек – Менің ұсынысым...
-
шағым қалдыра аласыз













