|
Білім беру ұйымының атауы |
№2 Жамбыл атындағы орта мектебі,Алматы облысы,Балқаш ауданы |
||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Манжибаева Айнур Аралтаевна |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
7 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт – азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтайды, ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Саба-ң к-і |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Өткен материалмен байланыстыру.Қызығушылықты ояту. №1.1840 ж,1835 ж,1748-55 ж,1808 ж,1867 ж.- нені білдіреді? Тарихи диктант. 1.1840- «Орынбор казак әскерлері туралы Ереже» 2.1835- казактар әскери қызметті өмір бойы жалдану тәртібімен атқарды. 3.1748-55-Орынбар казак әсерлері құрылды 4.1808- Сібір казактары Сібір шегара шебінің казак әскерлері деген атқа ие болды. 5.1867-Сібір казактарыны жасақталды. №2.«DEAL» D-баяндау,суреттеу E-түсіндіру,білгендерін суреттеу A-талдау,себептерін атау L-байланыс,қорытынды -Бұл әрекеттер жергілікті халыққа қалай әсер етуі мүмкін? Сабақ тақырыбы анықталады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт: себеп-салдар |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Критерийлері: 1.ұлт-азаттық көтеріліс себебін ашу. |
Мадақ тау |
Тақырыптық кестелер Карта Оқулық Жоспар |
|||||||
|
Жаңа білім
|
Жаңа ұғымдармен жұмыс. Топқа тапсырма. 1.отар, 2.отарлау, 3.ұлт-азаттық қозғалыс ұғымының мәні түсіндіріледі. 1-тапсырма. Бейнематериалмен жұмыс. Бейнематерал тыңдалады. (Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі. Топтағы оқушылар жұптасады, жұптар бейнематериал мазмұнын тыңдай отырып, кестені толтырады. Зерттеу сұрағы?С. Датұлы қазақтардың қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
Зерттеу мен талдау. 2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін беріп,мазмұнын ашу.Карта Оқушыларға мәтін таратылады,мәтіндегі ақпарат негізінде Сырым бастаған Кіші жүз қазақтарының көтерілісінің ерекшілігі мен жүру барысын анықтайды. -Көтеріліс себептері -Көтерілістің бастауына түрткі болған жағдай -Көтеріліс мақсаты -Көтеріліс болған уақыт -Көтерілістің қозғаушы күштері - Көтеріліс басшысы
Сырым кім?
Интерпретация. С.Датұлы туралы-С.Мұқановтың пікірі.Жасанды интелект. |
Дескриптор: -Сырым Датұлының тұлғалық қасиетін сипаттайды-1 -Кіші жүз қазақтары көтерісінің себебін анықтайды-1
Критерий: Оқиғаның мазмұнын ашу. Дескриптор: Бейне материал не туралы-1 Негізгі кейіпкер кім-1 Мәтінмен жұмыс: Критерий: Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Көтерілістің себептерін ашады-1 мақсатын, қозғаушы күшін біледі-1. көтеріліс басшысын атайды-1 |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі. (0.43-2.24. мин)
Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі. |
|||||||
|
Бекіту
|
Интер тақтамен жұмыс.Сәйкестендіру. SWOT талдау. Көтерілістің 1.Мықты жағы 2.Әлсіз жағы 3.Мүмкіндігі 4.Қауіпқатері Сабақты қорытындылау. Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себептері........... Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың мақсаты........... Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың қозғаушы күштері........... Сырым Датұлы бастаған көтеріліс ұлт-азаттық қозғалыс деп аталуының себебі... Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың тарихи маңызы |
Дескриптор:Көтеріліс қамтыған негізгі аймақтар мен елді мекендерді анықтайды-1 Көтеріліс барысындағы н-і тұлғаларды қорытындылау біледі-1 Көтеріліс барысындағы басты оқиғаны анықтап, оның маңызын талдайды-1 |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||
|
|
Үйге тапсырма:1783-97жж болған Кіші жүзде болған көтеріліс туралы білімді жинақтап, пысықтап келу. |
|
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып, "С.Датұлы"
7 сынып, "С.Датұлы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
№2 Жамбыл атындағы орта мектебі,Алматы облысы,Балқаш ауданы |
||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Манжибаева Айнур Аралтаевна |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
7 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт – азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтайды, ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Саба-ң к-і |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Өткен материалмен байланыстыру.Қызығушылықты ояту. №1.1840 ж,1835 ж,1748-55 ж,1808 ж,1867 ж.- нені білдіреді? Тарихи диктант. 1.1840- «Орынбор казак әскерлері туралы Ереже» 2.1835- казактар әскери қызметті өмір бойы жалдану тәртібімен атқарды. 3.1748-55-Орынбар казак әсерлері құрылды 4.1808- Сібір казактары Сібір шегара шебінің казак әскерлері деген атқа ие болды. 5.1867-Сібір казактарыны жасақталды. №2.«DEAL» D-баяндау,суреттеу E-түсіндіру,білгендерін суреттеу A-талдау,себептерін атау L-байланыс,қорытынды -Бұл әрекеттер жергілікті халыққа қалай әсер етуі мүмкін? Сабақ тақырыбы анықталады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт: себеп-салдар |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Критерийлері: 1.ұлт-азаттық көтеріліс себебін ашу. |
Мадақ тау |
Тақырыптық кестелер Карта Оқулық Жоспар |
|||||||
|
Жаңа білім
|
Жаңа ұғымдармен жұмыс. Топқа тапсырма. 1.отар, 2.отарлау, 3.ұлт-азаттық қозғалыс ұғымының мәні түсіндіріледі. 1-тапсырма. Бейнематериалмен жұмыс. Бейнематерал тыңдалады. (Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі. Топтағы оқушылар жұптасады, жұптар бейнематериал мазмұнын тыңдай отырып, кестені толтырады. Зерттеу сұрағы?С. Датұлы қазақтардың қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
Зерттеу мен талдау. 2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін беріп,мазмұнын ашу.Карта Оқушыларға мәтін таратылады,мәтіндегі ақпарат негізінде Сырым бастаған Кіші жүз қазақтарының көтерілісінің ерекшілігі мен жүру барысын анықтайды. -Көтеріліс себептері -Көтерілістің бастауына түрткі болған жағдай -Көтеріліс мақсаты -Көтеріліс болған уақыт -Көтерілістің қозғаушы күштері - Көтеріліс басшысы
Сырым кім?
Интерпретация. С.Датұлы туралы-С.Мұқановтың пікірі.Жасанды интелект. |
Дескриптор: -Сырым Датұлының тұлғалық қасиетін сипаттайды-1 -Кіші жүз қазақтары көтерісінің себебін анықтайды-1
Критерий: Оқиғаның мазмұнын ашу. Дескриптор: Бейне материал не туралы-1 Негізгі кейіпкер кім-1 Мәтінмен жұмыс: Критерий: Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Көтерілістің себептерін ашады-1 мақсатын, қозғаушы күшін біледі-1. көтеріліс басшысын атайды-1 |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі. (0.43-2.24. мин)
Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі. |
|||||||
|
Бекіту
|
Интер тақтамен жұмыс.Сәйкестендіру. SWOT талдау. Көтерілістің 1.Мықты жағы 2.Әлсіз жағы 3.Мүмкіндігі 4.Қауіпқатері Сабақты қорытындылау. Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себептері........... Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың мақсаты........... Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың қозғаушы күштері........... Сырым Датұлы бастаған көтеріліс ұлт-азаттық қозғалыс деп аталуының себебі... Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың тарихи маңызы |
Дескриптор:Көтеріліс қамтыған негізгі аймақтар мен елді мекендерді анықтайды-1 Көтеріліс барысындағы н-і тұлғаларды қорытындылау біледі-1 Көтеріліс барысындағы басты оқиғаны анықтап, оның маңызын талдайды-1 |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||
|
|
Үйге тапсырма:1783-97жж болған Кіші жүзде болған көтеріліс туралы білімді жинақтап, пысықтап келу. |
|
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз













